10 آینده‌داری که نباید تماشای بازی‌هایشان را از دست داد/جوان هستند و جویای نام

10-آیندهداری-که-نباید-تماشای-بازیهایشان-را-از-دست-دادجوان-هستند-و-جویای-نام

وب سایت برنامه نود-فصل جدید مسابقات سری آ فوتبال ایتالیا آغاز شده است. کالچو لیگی پر از استرس و البته حاشیه است که می‌تواند لحظات زیبایی را برای علاقه مندان فوتبال ایتالیا خلق کند. ایتالیا که در جام جهانی2014 عمکرد ضعیف و دور از انتظاری داشت در انتظار این است تا با پویا کردن لیگش، تیم ملی اش را هم تقویت کند و هم اینکه خودش را برای مسابقات یورو 2016 آماده کند. در این بین مطمئنا جوانان حاضر در سری آ می توانند نقش بسزایی در پویاتر شدن لیگ و البته رنسانس فوتبال ایتالیا بازی کنند. جوانانی که سعی کرده‌ایم در تاپ تن به شما معرفی‌ کنیم تا اگر چند سال بعد چهره شدند، یادتان بیاید اولین بار اسم‌شان را در کجا خواندید!

دانیله روگانی

سن: 20

باشگاه: یوونتوس (به صورت قرضی در امپولی)

ملیت: ایتالیا

پست: مدافع وسط

دانیله روگانی از آن دست مدافعان جوان ایتالیایست که می‌تواند در سال های آتی یاد و خاطره مدافعان قدرتمندی همچون کاناوارو، نستا و کاستاکورتا را زنده کند. او فصل گذشته 40 بازی برای امپولی در سری بی انجام داد و یکی از ارکان موفقیت این تیم در لیگ دست دوم فوتبال ایتالیا بود. روگانی که در واقع بازیکن تیم یوونتوس تورین محسوب می‌شود، از سال 2013 به صورت قرضی در امپولی بازی می‌کند. نکته جالب اینجاست که روگانی 20 ساله از جمله کشف‌های باشگاه امپولی است و سالها سابقه بازی در تیم های پایه این باشگاه ایتالیایی را دارد. دانیله در سال 2012 به باشگاه اول شهر تورین یعنی یووه آمد و بعد از یکسال سکو نشسینی به صورت قرضی به تیم سابقش بازگشت. بد نیست بدانید که  بازی‌های روگانی در امپولی آنقدر خوب بود که در ابتدای فصل نقل و انتقالات امسال، سران یووه قصد داشتند او را به تیم اصلی‌اش بازگردانند اما مذاکرات امپولی‌ها جواب داد  تا دانیله فصل آتی را هم در تیم آبی پوش امپولی دنبال کند. او به تازگی به تیم زیر 21 ساله‌های ایتالیا هم دعوت شده است و آینده روشنی پیش رو دارد.

 

کیتا بالده دیائو

سن: 19

باشگاه: لاتزیو

ملیت: اسپانیا

پست: مهاجم

با اینکه لاتزیو فصل گذشته عملکرد خوبی نداشت اما کیتا بالده دیائو، مهاجم جوان و اسپانیایی این تیم با عملکرد قابل قبولش بارقه‌هایی از امید را در دل هواداران پر شور دومین باشگاه شهر رم روشن کرد.

کیتا سرگذشت جالبی دارد که مطمئنا برای فوتبالیست‌های جوان ایرانی هم می‌تواند عبرت آموز باشد. او از پرورش‌یافته‌های آکادمی فوتبال بارسلونا است و در سال 2010 و در سن 16 سالگی شانس حضور در کمپ تمرینی تیم جوانان بارسا در قطر را یافت. کیتا که آینده روشنی در پیش داشت در یکی از شب های این اردوی تمرینی، رخت‌خواب یکی از هم‌ تیمی‌هایش را پر از یخ کرد و حسابی اردوی تیم را به هم ریخت. همین هم باعث شد تا سران بارسا تصمیم به تنبیه او بگیرند و بدین منظور وی را به باشگاه کرنیا در دسته سوم فوتبال جوانان این کشور فرستادند. بالده دیائو که آینده خویش را درخطر می‌دید در یکسالی که در این تیم گمنام بازی می‌کرد خوش درخشید و با به ثمر رساندن 47 گل برای تیم جوانان این باشگاه حسابی مورد توجه باشگاه‌هایی همچون رئال مادرید، منچستر یونایتد و حتی بارسا قرار گرفت. اما او سرانجام تصمیم به حضور در ایتالیا و لاتزیو گرفت و فصل پیش را در این باشگاه سپری کرد.

 

دومنیکو براردی

سن: 20

باشگاه: یوونتوس (به صورت قرضی در ساسولو)

ملیت: ایتالیا

پست: مهاجم

ساسولو یکی از آن باشگاه‌های شگفتی ساز فوتبال ایتالیاست. احتمالا این فصل بیشتر از این باشگاه گمنام ایتالیایی خواهد شنید. آنها فصل گذشته برای اولین بار قهرمان سری بی ایتالیا شدند و حالا شانس این را دارند تا برگ تازه‌‌ای در تاریخ باشگاه کوچک‌شان رقم بزنند. در این بین مطمئنا نقش دومنیکو براردی، مهاجم جوان این باشگاه بی بدیل خواهد بود. او یکی از آن جوان‌های چارچوب شناس فوتبال ایتالیاست که امیدوار است امسال و باتوجه به حضور در سری آ ایتالیا، دل آنتونیو کونته، سرمربی جدید ایتالیا را برباید. او در فصل گذشته از مجموع 29 بازی‌اش در ساسولو 16 گل به ثمر رساند و نقش بسزایی در قهرمانی این تیم در سری بی داشت. جالب اینجاست که این مهاجم با استعداد هم درواقع به باشگاه یوونتوس تعلق دارد و چند فصلی است به صورت قرضی در باشگاه ساسولو بازی می کند. او اخیرا در بازی دوستانه بین تیم‌های ساسولو و میلان هم خوش درخشید و در شب شکست 4 بر 3 تیم میلان هر 4 گل تیمش را به ثمر رساند. به نظر می‌رسد او امسال هم باید نقش بزرگی در تیمش ایفا کند و نگذارد این تیم به همین راحتی به دسته دوم سقوط کند.

 

ماتیا پرین

سن: 21

باشگاه: جنوا

ملیت: ایتالیا

پست: دروازه‌بان

آنهایی که خوره تیم ملی ایتالیا هستند ماتیا پرین را به خوبی می‌شناسند. دروازه‌بان سوم آتزوری که استعداد خوبی دارد و برخی وی را با جی‌جی بوفون مقایسه می‌کنند. او دو فصل پیش به صورت قرضی در باشگاه دسته دومی پسکارا بازی می‌کرد و با درخشش خیره کننده اش در این تیم و 84 مهار فوق العاده به تیم ملی ایتالیا دعوت شد. پرین که فصل گذشته به جنوا برگشته بود، عملکرد فوق‌العاده‌اش را در سری آ هم ادامه داد . ماتیا فصل گذشته 50 مهار بی نظیر داشت و از این حیث یک رکورد کم نظیر به جای گذاشت. او حالا و در فاصله چند روز مانده به اتمام فصل نقل و انتقالات تابستانی فوتبال اروپا مورد نظر خیلی از تیم های ایتالیایی قرار گرفته است. از جمله میلان که حسابی به وی علاقه مند شده  است و بدش نمی آید تا بوفون ثانی را در تیم خودش داشته باشد. پرین بدون شک در  این فصل هم نقشی حیاتی در جنوا ایفا خواهد کرد و از ارکان موفقیت این تیم خواهد شد. هرچه نباشد به او جانشین بوفون می‌گویند و ماتیا اصلا دوست ندارد این لقب را لکه‌دار کند.

 

صالح اوکان

سن: 20

باشگاه: رم

ملیت: ترکیه

پست: هافبک

باشگاه رم بعد از سال‌ها خساست، در فصل نقل وانتقالات تابستانی امسال حسابی دست به جیب شد و کمپین بزرگی را برای تقویت تیمش به و جود آورد. رمی‌ها که بودجه نجومی تیم‌های شمالی کشور ایتالیا(یوونتوس تورین، اینترمیلان و آ.ث میلان) را در اختیار ندارند در تابستان امسال به دنبال ستاره‌های کشورهای درجه دو اروپایی بودند. یکی از این ستاره‌ها که کارشناسان ایتالیایی نگاه ویژه ای‌ به او دارند، صالح اوکان است. هافبک جوان تیم فنرباغچه که با قراردادی دو ساله به صورت قرضی به تیم اول پایتخت آمده است و در انتظار روزهای روشن است.  اوکان با این قرارداد شانس حضور در لیگ قهرمانان اروپا را هم دارد و می‌تواند به تجربیاتش بیفزاید. به ویژه آنکه رودی گارسیا سرمربی جیالاروسی هم نگاه ویژه‌ای به او دارد و در بازی های دوستانه نقشی مهم به او محول کرده است. صالح توانایی بازی در هر دو جناح خط میانی را دارد و از قدرت دید بالایی برخوردار است. او نمونه یک هافبک سربالا است و می‌تواند حسابی خط حمله رم را در فصل پیش رو تغذیه کند. به قول رسانه‌های ایتالیایی «سخت است که باور کنیم این  هافبک ملی پوش ترک تنها 20 سال سن دارد.»

 

متئو کواچیچ

سن: 20

باشگاه: اینتر

ملیت: اتریش

پست: هافبک

فصل 2013-2014 اصلا برای کواچیچ خوش‌یمن نبود. او به سختی می‌توانست اعتماد والتر ماتزاری، سرمربی اینتر را برای حضور در زمین جلب کند و این مربی ایتالیایی خیلی به بازی این هافبک جوان اعتقاد نداشت. جالب اینجاست که ماتزاری در معدود موقعیت‌هایی هم که به کواچیچ  می‌داد او را در پستی غیر تخصصی قرار می داد و همین باعث می‌شد تا کیفیت بازی کواچیچ پایین بیاید. اما هرچقدر فصل پیش برای متئو بدیمن بود، جام جهانی برزیل برایش خوب آغاز شد و او با درخشش خیره‌کننده‌اش در تیم کراوسی توانست دل هواداران اینتر را برباید. حالا و طبق گزارش‌های رسیده از شهر میلان، اختلافات سرمربی و این بازیکن باشگاه اینتر به پایان رسیده و احتمالا در فصل پیش رو شاهد درخشش این هافبک کروات در ترکیب نراتزوری خواهیم بود. پست مورد علاقه ماتزاری، بازی پشت مهاجمین تیم است. او در این پست حسابی می‌درخشد و تمام توپ های مرده در پشت محوطه جریمه را تصاحب می کند. خیلی ها اعتقاد دارند اگر ماتزاری فرصت لازم را به کواچیچ بدهد، این هافبک کروات می‌تواند مانند الماسی در باشگاه اینتر بدرخشد.

 

خوان ایتوربه

سن: 21

باشگاه: رم

ملیت: آرژانتین

پست: مهاجم

ایتوربه می‌تواند بدل به یکی از بهترین خریدهای باشگاه رم در چند فصل گذشته شود. هرچند خیلی ها رقم قرارداد او(22 میلیون یورو) را زیاد می‌دانند و بعد از شنیدن پرداخت این رقم از سوی باشگاه رم چشم‌های‌شان گرد شد اما کارشناسان ایتالیایی اعتقاد دارند ایتوربه آرژانتینی لایق چنین رقمی است و می تواند حسابی به کار رودی گارسیا، سرمربی جالاروسی بیاید.

این مهاجم جوان از قدرت بدنی بالایی برخوردار است و در پست گوش چپ یا راستی بسیار خوب عمل می‌کند. یکی از نکات قابل توجه بازی ایتوربه، ضربه‌های آزاد خوبی است که به سمت دروازه حریف می‌زند و همین می تواند بیش از گذشته ارزش ایتوربه را بالا ببرد. خوان در فصل گذشته در باشگاه ورونا 29 بار بازی کرد و توانسته 8 گل به ثمر برساند. ایتوربه البته 4 پاس گل هم داد تا یکی از موثرترین گوش‌های سری آ در فصل گذشته باشد. ایتوربه که سابقه بازی در تیم جوانان آْرژانیتن را هم دارد قدرت حمل توپ بالایی دارد و تکنیکش از سطح بازیکنان حاضر در سری آ ایتالیا بالاتر است. بدون شک گارسیا در فصل پیش رو حساب ویژه ای روی این مهاجم باز کرده است و ایتوربه هم می خواهد با درخشش در لباس خوش رنگ رم ثابت کند که ارزش پرداخت مبلغ 22 میلیون یورو را داشته. پس دیدن بازی‌های او را فراموش نکنید.

 

استفان الشراوی

سن: 21

باشگاه: میلان

ملیت: ایتالیا

پست: مهاجم

الشراوی چهارمین بازیکن جوان تاریخ سری آ ایتالیا است. او در سال 2008 و در حالی که 16 سال و 55 روز داشت، با لباس جنوا مقابل تیم کیوو بازی کرد و از این بابت رکورد ویژه ای در بین جوانان حاضر در لیگ امسال دارد. الشراوی که به سبب بازی در تیم میلان از شهرت خاصی بین افراد حاضر در این لیست برخوردار است، تا به حال 10 بار لباس لاجوردی تیم ملی ایتالیا را هم به تن کرده و موفق شده تا یک گل هم برای تیم ملی کشورش به ثمر برساند. او حالا و با رفتن بالوتلی به باشگاه لیورپول، شانس بیشتری برای بازی پیدا می‌کند و می تواند بیش از گذشته اسمش را سر زبان‌ها بیندازد. البته او همین حالا هم در بین هواداران میلان علاقه مندان ویژه ای دارد و با لقب پسر میلان صدا می‌شود. به ویژه بعد از فصل 2012-2013 که موفق شد در 22 بازی 15 بار دروازه رقبا را باز کند. او که از سوی رسانه‌های ایتالیایی با لقب عجیب فرعون حمایت می‌شود در فصل گذشته زیر سایه سوپر ماریو قرار داشت و تنها یک گل در 15 بازی اخیر میلان به ثمر رساند. فرعون میلان حالا حسابی خودش را برای سوت آغاز سری آ آماده کرده تا دوباره آتش بازی دو فصل پیشش را در ورزشگاه سن‌سیرو راه بیندازد.

 

سیمونه اسکوفت

سن: 18

باشگاه: اودینزه

ملیت: ایتالیا

پست: دروازه‌بان

جوان‌ترین بازیکن حاضر در لیست 10 بازیکن جوان فصل 2014-2015 سری‌آ یک دروازه‌بان است. دروازه‌بانی 18 ساله که در شهر اودینه ایتالیا به دنیا آمده است و در تیم فوتبال اول این شهر یعنی اودینزه بازی می‌کند. البته اسکوفت جوان در حالی در این لیست قرار گرفته است که شانس زیادی آورد تا در سری آ به میدان رفت. همه چیز به یکم فوریه امسال باز می‌گردد. جایی که برکیچ، دروازه‌بان اول تیم اودینزه قبل از بازی با بولونیا مصدوم شد و سرمربی اودنیزه که اعتماد خاصی به دروازه‌بان دوم این تیم یعنی کلاوا نداشت، اسکوفت 17 ساله را به زمین فرستاد. او هم با پاسخ مثبت به اعتماد آقای سرمربی و استفاده بهینه از این فرصت توانست جای خود را در دروازه تیم اودینزه ثابت کند و حالا تبدیل به گزینه اول گویدولین، سرمربی اودینزه برای قرار گرفتن در درون دروازه شده است.

سیمونه در این چند ماه آنقدر خوش درخشیده است که در سطح اروپا مورد توجه قرار گرفته و در همین فصل نقل و انتقالات جاری خواهان زیادی از جمله باشگاه اسپانیایی اتلتیکو مادرید داشت. مهارت ویژه اسکوفت در مهار شوت‌های از راه دور است و در این حوزه هیچ رقیبی ندارد. او خط دفاعی تیمش را به خوبی هدایت می‌کند. امری که در کمتر دروازه‌بان جوانی دیده شده است و همین بازی سیمونه را متمایز می‌کند.

 

پول پوگبا

سن: 21

باشگاه: یوونتوس

ملیت: فرانسه

پست: هافبک

پوگبا گل سرسبد جوان‌های حاضر در سری آ ایتالیا است . او یک هافبک به تمام معناست. به قول فرنگی‌ها یک هافبک Box to Box واقعی. از آن هایی که انگار دو شش اضافه دارند و اصلا نفس کم نمی‌آورند.او که حالا تبدیل به یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی فرانسه هم شده است در جام جهانی برزیل هم خوش درخشید و بیش از گذشته فوتبال فرانسه را امیدوار به داشتن یک ستاره در سطح جهانی کرد. پل در تابستان امسال هوادارن زیادی داشت و باشگا فراوانی خواهان به خدمت گرفتن این هافبک قدرتی یوونتوس بودند. از جمله این باشگاه‌ها می‌تواند به منچستر یونایتد اشاره کرد که حتی حاضر بود مبلغ 60 میلیون پوند را برای داشتن این هافبک فرانسوی هزینه کند. البته منچستر تنها باشگاه بزرگی نیست که در یکی دو ساله خواهان پیوستن پوگبا به تیمش شده. باشگاه‌هایی نظیر رئال مادرید وپاریسن ژرمن که اتفاقا وضع مالی‌شان از منچستر هم بهتر است و احتمالا پیشنهادهای هنگفت تری به مسوولان باشگاه بیانکونری داده‌اند.اما به هر تقدیر پوگبا قرار است فصل آینده همچنان برای بانوی پیر اروپا توپ بزند و حفظ توپ بالا، قدرت دید فوق‌العاده، آرامش، قدرت دفاعی و البته قدرت گلزنی اش را پیش از گذشته به تماشاگران این لیگ جذاب اروپایی نشان دهد.

گزارش از امیرعلی مجیدی

اختصاصی

نظرات ۲

  • مجتبی

    اینده دار فقط کواچیچ

  • سیپان

    لیگ تیمهای نامدار فقط ایتالیا

برچسب ها