آخرین وضعیت سه کوهنورد گرفتار شده در بهمن

آخرین-وضعیت-سه-کوهنورد-گرفتار-شده-در-بهمن

وبسایت رسمی برنامه نود - رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز گفت: متاسفانه کوهنوردی دروازه‌ای ندارد و هر فردی خودش را محق می‌داند با هر سطحی از اطلاعات و آگاهی وارد کوه شده و چنین اتفاقاتی را بوجود آورد.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، حسین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: متاسفانه این دوستان به هیچ عنوان عضو گروه‌های رسمی و حرفه‌ای کوهنوردی استان البرز نبوده‌اند، چراکه گروه‌های کوهنوردی استان زیر نظر هیات‌های شهرستانی فعالیت می‌کنند و این هیات‌ها نیز زیر نظر استان برنامه‌های متنوع خود را اجرایی می‌کنند. اگر این دوستان حرفه‌ای بودند در مناطقی که احتمال ریزش بهمن در آن وجود دارد اقدام به کوهنوردی نمی‌کردند.

مهدی رستمی، مسئول کارگروه ایمنی، جستجو و نجات هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: این اتفاق روز گذشته (جمعه)ساعت 11.55 دقیقه در منطقه خور بالا دست آبشار خور رخ داده است. ساعت 12 نیز به نیروهای امدادی پایگاه کوشک بالا، اطلاع داده می‌شود و آنان به منطقه اعزام می‌شوند. این دوستان به هیچ عنوان «کوهنورد» نبوده‌اند بلکه «کوه رو» بوده‌اند و بدون شناخت وارد منطقه شدند. کوه رو به کسانی اطلاق می‌شود که بدون شناخت از محیط و منطقه تصمیم می‌گیرند به صورت تفریحی کوهنوردی کنند.

او گفت: آنها متعلق به هیچ باشگاه و گروهی در استان نیستند و به دلیل عدم اشراف به منطقه روی نقاب برفی منطقه خور حرکت می‌کنند که با شکستن نقاب برفی به پایین سقوط می‌کنند و همراه خود توده‌ای از برف را نیز به پایین می‌آورند. خوشبختانه این سه کوه رو در سطح بهمن گرفتار می‌شوند و به سرعت نجات می‌یابند.

رستمی گفت: خوشبختانه به دلیل حضور کوهنوردهای فنی در منطقه و تمرین بر روی آبشار یخ‌زده منطقه خور به سرعت متوجه این اتفاق می‌شوند و بلافاصله عملیات رهاسازی و کمک را انجام می‌دهند.

او با اشاره به شرایط دو مرد و یک زن گرفتار شده در بهمن، گفت: خوشبختانه وضعیت عمومی این سه نفر خوب است. یکی از آنان در بیمارستان شهید مدنی و یکی دیگر از آنان نیز در بیمارستان البرز بستری شده‌اند و تا پایان مراحل درمان تحت نظر پزشکان خواهند بود.

به گفته رستمی، شکستگی ران، شکستی مچ دست و شکستی ساق پا از مهمترین آسیب‌های این سه کوهنورد بوده است.

39046

ایسنا

نظرات ۰

اولین نظر را ثبت کن

برچسب ها