دلایل ناکامی سریالی باشگاه های انگلیسی در لیگ قهرمانان؟

دلایل-ناکامی-سریالی-باشگاه-های-انگلیسی-در-لیگ-قهرمانان؟

وبسایت رسمی برنامه نود - با شکست تحقیر آمیز منچستر سیتی مقابل موناکو، تنها نماینده باقی مانده از انگلستان در لیگ قهرمانان اروپا، تیم شگفتی ساز لستر سیتی است. طی چند سال اخیر چه اتفاقاتی افتاده که شاهد ناکامی های سریالی تیم های انگلیسی در لیگ قهرمانان اروپا هستیم؟

به گزارش وبسایت نود، پس از نتایج مفتضحانه تاتنهام در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، بسیاری از کارشناس ها معتقد بودند که برگزاری بازی های خانگی تاتنهام در ورزشگاه ومبلی موجب وقوع این شکست ها شده است اما در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان، تیم های آرسنال و منچستر سیتی نیز به طرز بسیار بدی مغلوب بایرن مونیخ و موناکو شدند. اگر شگفتی آفرینی لستر سیتی مقابل سویا نبود، آخرین نماینده انگلیس نیز در مرحله یک هشتم نهایی کنار می رفت تا یکی از بدترین نتایج باشگاه های لیگ برتر طی چند دوره اخیر لیگ قهرمانان اروپا رقم بخورد. البته تا همین جا نیز یکی از بدترین نتایج باشگاه های انگلیسی را در معتبرترین تورنمنت باشگاهی قاره اروپا شاهد بوده ایم. البته این نتایج ضعیف باشگاه های انگلیس طی چند فصل اخیر لیگ قهرمانان، اتفاق جدیدی نیست و هر سال که می گذرد، به این شکست های پیاپی عادت می کنیم.

صعود لستر سیتی به مرحله بعد لیگ قهرمانان برای بسیاری از اهالی فوتبال عجیب است ولی فراموش نکنیم که روباه ها، قهرمان لیگ برتر محسوب می شوند! منچستر سیتی به بدترین شکل ممکن مقابل موناکو حذف شد در حالی که شاگردان پپ گواردیولا در بازی رفت، پیروزی خوبی را مقابل تیم سخت کوش فرانسوی به دست آورده بودند. پپ گواردیولا که برای تکرار موفقیت های خویش در بارسلونا، پای به انگلیس گذاشته و پروژه سیتی را پذیرفت، پایانی تلخ را به همراه سیتیزن ها در لیگ قهرمانان اروپا تجربه کرد. جالب این که تیم سابق وی یعنی بارسلونا توانست شکست 4-0 مسابقه رفت مقابل یکی دیگر از تیم های فرانسوی یعنی پاریسن ژرمن را تغییر داده و با پیروزی 6-1 در ورزشگاه نیوکمپ، جواز صعود را به دست بیاورد. حال شاگردان پپ گواردیولا در یک روند کاملاً معکوس، پیروزی 4-2 در مسابقه رفت را از دست داده و تبدیل به سومین تیم انگلیسی ناکام در لیگ قهرمانان شدند.

نمایش موناکو مقابل منچستر سیتی طی مسابقه رفت به همگان نشان داد که شاگردان لئوناردو ژاردیم قادر به دردسر انداختن سیتیزن ها هستند. همه پیش بینی ها نیز درست از آب در آمد و موناکو حتی در غیاب رادامل فالکائو، تیم پُر ستاره و چند صد میلیون دلاری منچستر سیتی را به زانو در آورد و مجموعاً 6 گل را درون دروازه این تیم قرار داد. عجیب این که شاگردان گواردیولا طی یک ساعت نخست بازی، حتی یک شوت داخل چارچوب دروازه حریف نزدند!

موناکو در سرتاسر مسابقه برگشت به جز دقایقی از نیمه دوم، تیم حاکم بر توپ و میدان بود و منچستر سیتی به جز تک گلی که به ثمر رساند، عملا هیچ حرفی برای گفتن نداشت. منچستر سیتی فصل گذشته با مانوئل پیگرینی به مرحله نیمه نهایی رسید و اگر چه مقابل رئال مادرید تسلیم شد، ولی نتایج آبرومندانه ای گرفت. ناکامی منچستر سیتی نشان داد که گواردیولا برای ارتقاء نتایج تیمش، نیاز مبرم به ایجاد تغییرات به ویژه در خط دفاعی دارد.

اگر حساب لستر سیتی و درخشش دور از انتظار این تیم در لیگ قهرمانان را جدا کنیم، هر سال از قدرت باشگاه های انگلیسی در اروپا کاسته می شود. مطابق قوانین یوفا از سال 2018 به بعد، سهمیه چهار لیگ معتبر اروپایی با اعمال ضرایب مختلف، دچار تغییر خواهد شد. در حال حاضر، سهمیه انگلستان 4 تیم بوده و در رتبه بندی باشگاهی یوفا، در مکان سوم حضور دارد. چه بسا با ادامه این نتایج ضعیف باشگاه های انگلیسی، تعداد سهمیه لیگ برتر در اروپا دچار کاهش شده و به کشورهای دیگر از جمله ایتالیا یا فرانسه تعلیق بگیرد.

تعداد تیم های باشگاهی هر کشور در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا طی 5 سال گذشته، معیار بررسی این سهمیه ها است. از 40 تیم حاضر در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا طی 5 سال گذشته، 15 تیم اسپانیایی، 9 تیم آلمانی، 6 تیم فرانسوی و فقط 4 تیم انگلیسی حضور دارند. فراموش نکنیم که حدود یک دهه قبل، لیگ قهرمانان اروپا در تسخیر باشگاه های انگلیسی بود و بارها شاهد حضور باشگاه های لیگ برتر در مرحله نیمه نهایی و حتی فینال های کاملاً انگلیسی در لیگ قهرمانان اروپا بودیم.

چلسی و منچستر یونایتد در آن سال های طلایی، سردمدار لیگ برتر در اروپا بودند. اگر ناکامی های تاتنهام و منچستر سیتی را ناشی از تجربه کم آنها در اروپا بدانیم، توجیه شکست های سریالی آرسنال بسیار دشوار و پیچیده است. چگونه می توان شکست 10-2 آرسنال مقابل بایرن مونیخ را با توجه به تجربه و سابقه توپچی ها پذیرفت؟ آرسنال یکی از معدود باشگاه های اروپایی بوده که حضور مداوم در لیگ قهرمانان اروپا طی 20 سال اخیر داشته است.

فارغ از مصادیق مختلف همچون تاتنهام، آرسنال، منچستر سیتی و ...، باید دلایل کلی تری را برای ناکامی باشگاه های انگلیس در لیگ قهرمانان اروپا جستجو کرد. بسیاری از ناظران خارجی معتقدند که عدم وجود تعطیلات زمستانی یکی از معضلات اساسی در فوتبال انگلستان بوده و موجب افت شدید باشگاه های این کشور به ویژه در نیم فصل دوم می شود. اگر هم صحت چنین استدلالی را بپذیریم، این پرسش مطرح می شود که فشردگی مسابقات و عدم وجود تعطیلات زمستانی یک پدیده جدید در فوتبال انگلستان نیست و با وجود همین برنامه ریزی فشرده، باشگاه هایی مانند منچستر یونایتد، چلسی و لیورپول حدود یک دهه قبل در فوتبال اروپا قدرت نمایی می کردند.

در قرعه کشی مرحله بعد لیگ قهرمانان اروپا، شاید بسیاری از باشگاه های بزرگ بی میل نباشند که به مصاف لستر سیتی تنها نماینده باقی مانده و مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر انگلیس بروند که همین مسئله نیز یک نوع سر شکستگی برای فوتبال این کشور خواهد بود. البته جیجی بوفون دروازه بان یوونتوس می گوید که وی علاقه ای به قرعه لستر سیتی نداشته ولی بعید به نظر می رسد که سایر بزرگان اروپا نیز با بوفون هم عقیده باشند. چه بسا اگر منچستر سیتی صعود می کرد، آسان ترین قرعه برای لستر سیتی نیز برخورد با همین تیم بود!

4464

اختصاصی

نظرات ۱۵

 • میثم تاجی بارسایی

  درطول تاریخ باشگاه های بریتانیایی بیشتر از همه پول خرج میکنن ولی کمتر از همه عنوان و جام بدست میارن....


  دقیقا عین تیم ملیشون ....

  • محمد دورباشی

   باید یک سری به فدراسیون فوتبال ایران بزنن تا تعطیلی لیگ رو بهشون یاد بده...اخه کسی نیست بگه اگه حرف اونا درست باشه بخاطر تعطیلی کم نتیجه نمیگرن پس باید الان تیم های باشگاهیمون اول اسیا باشن......

 • ۷مقدس

  به نظرم لیگ برتر خیلی فرسایشی و یه تیم اگه بخاد واسه قهرمانی بجنگه دیگه توانی واسه رقابت با امثال رئال و بایرن نداره ضمن اینکه دیگه سوپراستارای کم تری تو این لیگ حضور دارن و بین همه ی تیمای انگلیس تقسیم
  شدن

 • ادمین عیدت مبارک

  لستر به مصاف رئال مادرید میرود..

 • مجتبی هیدجی

  الحمدلله

 • حمید

  تعداد تیم های لیگ انگلیس خیلی زیاده ، علاوه بر جام حذفی، جام اتحادیه هم دارن ، تقریبا هر 3 روز یکبار بازی می کنن ، همین فشردگی مسابقات باعث شده دگه تیم ها توانی برای رقابت در اروپا نداشته باشن

 • استقلال تهران

  از روزی که برانکو گفت ،علیرضا بيرانوند مثل کورتوا دروازه بانی میکنه ،شاهد ضعف تیمهای انگلیسی هستیم
  اون از آرسنال که ۱۰ بر ۲ مقابل بایرن حذف شد
  اینم از سیتی که دیشب تحقیر شد
  .....

  • ۶۶۶۶۶۶۶۶۶

   اشتباه نکن عزیزم اززمانی که به منصوریان پیشنهاد دادن اینجور شدن

  • چهارتقلال

   چه ربطی داشت اخه مرد مومن شما برو به شامپوهای باشگاتون برس

 • شایان

  لیگ قهرمانان اروپا با هیچ رقابت باشگاهی ای در جهان قابل قیاس نیست اوج فوتبال هیجان و سطح بالای فنی درش موج میزنه

 • بهروزاحمدی realmadrid

  به نظرم نبود
  تعطیلات نیم
  فصل وبازیای
  فشرده لیگ
  برتر یکی از
  عامل حذف
  تیمای انگلیسیه

 • سلطان جهان cr7

  خب نمیخورن ب تیمای دیگه مخصوصا ب پنالتسلونا خخخخخ

 • M.Amini

  بلی فقط چهار سال میشه که نماینده های انگلیس ضعف نشان دادن در لیگ قهرمانان اروپا قبل از آن هم تیمی همچون چلسی برای چندین سال متوالی شخصیت لیگ برتر جزیره را حفظ میکرد

  ولی من به این عقیده هستم که بازی های فشرده و سخت در لیگ داخلی هر هفته وجود داشته و با حس این دردسر گردیده است
  تیم ها نمیتوانند مانند رهال و بارسا از ترکیب دوم خود در بازی های که با تیم های تحی جدولی دارند استفاده کنند چون با اینکار قهرمانی در لیگ را از دست میدن
  تیم های رهال و بارسا حتا با ترکیب سوم خود حریف های پایین جدول را چهارتا میزنند و به براحتی پیروز میشوند
  اما فصل آینده شاید معجزات از تیم های جزیره هستیم

برچسب ها