نگاهی به قهرمانان شانزده دوره لیگ برتر فوتبال ایران؛ از پرسپولیس تا پرسپولیس

نگاهی-به-قهرمانان-شانزده-دوره-لیگ-برتر-فوتبال-ایران؛-از-پرسپولیس-تا-پرسپولیس

وبسایت رسمی برنامه نود - تیم پرسپولیس تهران قهرمان شانزدهمین دوره لیگ برتر باشگاه های ایران شد. 

به گزارش وب سایت نود، در ادامه نگاهی به قهرمانان پانزده دوره قبلی این رقابتها خواهیم داشت. 

 

در اولین دوره لیگ برتر، پرسپوليس با سرمربیگری علي پروين در فصل ٨١-٨٠ قهرمان شد. پرسپولیس در حالی جام را بالای سر برد که هواداران این زیاد به ورزشگاه آزادی نرفته بودند. آنها فکر می کردند اسقلال در انزلی، حداقل یک تساوی از ملوان می گیرد اما آبی ها شکست خوردند تا پرسپولیس قهرمان اولین دوره شود. درهفته آخر در حاليكه استقلال با سرمربیگری پورحيدري با يك تساوي هم قهرمان مي شد با شكست استقلال در انزلي، این پرسپولیس بود که توانست با تك گل ابراهيم اسدي فجر سپاسي را شكست دهد. جام قهرمانی را بر فراز دستان افشین پیروانی می بینید.

 

اولين قهرماني يك تيم شهرستاني در فوتبال ایران را سپاهان در دومین دوره لیگ برتر به دست آورد. سپاهان با سرمربیگری فرهادكاظمي در فاصله سه هفته مانده به پايان ليگ با تساوي مقابل پرسپوليس در ورزشگاه تختي جام قهرماني فصل 81-82 را بالاي سر برد.

 

در سومین دوره لیگ برتر، در رقابت تنگاتنگ استقلال تهران و پاس تهران اين شاگردان مجید جلالي بودند كه توانستند با شكست 5برصفر استقلال اهواز در دستگردي جام را بالاي سر ببرند.

 

در چهارمين دوره لیگ برتر، قهرماني به فولاد خوزستان رسید. این تیم با فرانچيچ در فصل ٨٤-٨٣ مقتدرانه و دوهفته مانده به پايان ليگ بر جام بوسه زد. در تصویر مرحوم عباس نواصرزاده هم دیده می شود.

 

رقابت سخت استقلال و پاس براي تصاحب جام قهرمان لیگ برتر پنجم با كاميابي استقلالی ها همراه بود،آنها در روزي رويايي در 1ارديبهشت ٨٥ با پيروزي بر برق شيراز جام را توسط محمود فكري بالای سر بردند.

 

ليگ برتر ششم با قهرماني دراماتیک سايپا با دايي به پایان رسید. در رقابت حساس سايپا و استقلال اهواز اين شاگردان دايي بودند كه در 7 خرداد ٨٦ در كرج با پيروزي 2 بر صفر مقابل مس كرمان جام گرفتند.

 

یكي از به يادماندني ترين قهرمانيهاي ليگ برتر، قهرماني پرسپوليس در فصل 86-87 است. شاگردان افشين قطبي 28 ارديبهشت87 در حاليكه در استانه از دست دادن جام بودند، با گل دقیقه 96 سپهر حیدری قهرمان شدند.

 

دومین جام استقلال در لیگ هشتم بدست آمد. در حالیکه همه چیز برای قهرمانی ذوب آهن در اهواز فراهم بود، تیم فولاد خوزستان،4 گل به ذوب آهن زد تا استقلال با پیروزی یک بر صفر مقابل پیام مشهد قهرمان شود.

 

فصل ٨٩-٨٨ با دومين قهرماني سپاهان همراه بود، قلعه نويي كه از استقلال جداشده بود توانست يك هفته مانده به پايان ليگ سپاهان را قهرمان كند.

 

بازهم سپاهان و قلعه نويي بودند كه توانستند در فصل ٩٠-٨٩ با اقتدار قهرمان ايران شوند ، اين سومين قهرماني سپاهان و چهارمين جام امير بود، اين بار جام در كرج به انها اهدا شد.

 

با جدايي قلعه نويي از سپاهان و رفتنش به تراكتور، اين بار زلاتكو كرانچار بود كه توانست سپاهان را براي چهارمين بار قهرمان ايران كند، اين سومين قهرماني پياپي طلايي پوشان بود.

 

ليگ 12باز هم استقلال با قلعه نويي توانست براي سومين بار ليگ برتر رافتح كند، آبی ها در رقابت با سپاهان يك هفته مانده به پايان ليگ در اهواز فولاد را بردند تا جام را كاپيتان مجيدي بالاي سر ببرد.

 

ليگ سيزدهم با دومين قهرماني فولاد خوزستان همراه بود. در حاليكه روز آخر چند تيم شانس قهرماني داشتند اين فولاديها بودند كه با حسين فركي توانستند با شكست گسترش فولاد تبريز جام را توسط بختيار رحماني بالاي سر برد.

 

ليگ 14با قهرماني دراماتيك سپاهان همراه بود.درحاليكه همه حواسها به ورزشگاه يادگار امام(ره) تبریز بود تا تراكتور يا نفت قهرمان ايران شوند، اما با تساوي 3-3 دوتيم، سپاهان با شکست سایپا، قهرمان شد.

 

ليگ 15 با قهرماني استقلال خوزستان به پایان رسید. در رقابت فشرده سه تيم استقلال خوزستان، پرسپوليس و استقلال تهران ، این پرسپولیس و استقلال خوزستان بودند که در نهایت آبی های خوزستان قهرمان شدند.

 

و سرانجام لیگ شانزدهم، گرچه هنوز به پایان نرسیده، اما در فاصله سه هفته تا پایان رقابتها چهره تیم قهرمان مشخص شد. پرسپولیس در لیگ شانزدهم با وجودی که در مقاطعی از فصل تراکتورسازی را به عنوان رقیبی جدی در کنار خود می دید، اما در مجموع با ارائه بازی های فوق العاده زیبا و فراتر از حد انتظار با شایستگی به عنوان قهرمانی دست یافت. 

گزارش بررسی و مرور تیم های قهرمان در تمامی ادوار لیگ برتر ایران هم به پایان رسید؛ گزارش عملکرد و سرنوشت تیم های قهرمانی که با پرسپولیس شروع شد و با پرسپولیس هم به پایان رسید. 

 

 

 

2081

 

اختصاصی

نظرات ۴۵

 • ادب

  راستی چرا لوگوی استقلال روی پیراهن محمود فکری (دوره پنجم) ستاره نداره ؟

  • جاعل

   چون اون موقع فتل به فکر جعلش نیفتاده بود خخخخخخخخ

  • حمید

   اون موقع یادشون نبود چهار جانبه بردن

  • mahdi

   چون به این ستاره‌ها میگن دنباله دار.
   همونجور که یهویی میان یهویی میرن

 • mehrab

  پرسپولیسا کجا میبینید قهرمانی های سرورتون رو عقده بازی هاتون رو کم کنید بعد از 10 سال از کُما بیدار شدن بایدم اینهمه خوش حالی داشته باشه ..
  فصل بعد میبینیمتون .

  • ارتش سرخ

   با تمام این شرایط بلز هم قهرمانی های پرسپولیس بیشتره. انقدر حسودی نکن برادر

  • زانیار

   از دوره تاسیس 6تقلال کلا 8 تا قهرمانی دارین

  • RED ROSE

   ما که جام رو بردیم.شما ی فکری به حال خودتون بکنید که الان 5 ساله در حسرت جام هستید

 • عشق پرسپولیس

  این پرسپولیس آدمو دیوونه میکنه عشقی عشق

 • چوک میناب

  و با پرسپولیس ادامه پیدا خواهد کرد

  • امیر رضائی

   ان شا الله

 • mohammad

  همه چی با پرسپولیس آغاز میشه و با پرسپولیس تموم میشه.
  عشقه پرسپولیس

 • شامپو

  قهرمانی توی لیگ دیگه واسه مون عادی شده
  به امید قهرمانی تو آسیا برای پرسپولیس
  و قهرمانی تو لیگ دسته سه واسه تیم علی فست فودی

 • سرخ دل

  تا ابد هوادارتم پرسپولیس بزرگ...

 • میلاد لرستان

  تبریک به همه سرخ دلان
  میگن دیشب بخش سوختگی بیمارستانهای کشور خیلی شلوغ بوده

 • mi

  لایق ترین تیم بودیم تبریک‌به هواداران ارتش سرخ

 • پرسپولیس زلزله

  ای رکورد 10 قهرمانی تقدیم به کسانی مثل صفر ایرانپاک/همایون بهزادی/هادی نوروزی و........تمام اسیران خاک پرسپولیسی که ستاره های قبلی ارتش سرخ رو به ارمغان اوردند. روحشان شاد

  • استقلالی

   روحش شاد

برچسب ها