گزارش ویژه/ پشت پرده اتفاقهای عجیب در وزارت ورزش؛ از نصرالله سجادی تا دربی دوستانه

گزارش-ویژه-پشت-پرده-اتفاقهای-عجیب-در-وزارت-ورزش؛-از-نصرالله-سجادی-تا-دربی-دوستانه

وب سایت رسمی برنامه نود- این روزها، بحث برگزاری دربی در آلمان یکی از داغ ترین موضوعات روز فوتبال ایران است.

به گزارش سایت نود، دربی که اسپانسر دو باشگاه قصد داشت با هدف کشاندن ایرانی های مقیم خارج از کشور به ورزشگاه و درآمدزایی از این راه و همچنین درآمدزایی از راه پیامک ها، آن را برگزار کند اما در نهایت دیروز این دربی لغو شد.

نکته جالب اینجاست که وزارت ورزش وجوانان در این ماجرا سعی داشت نشان دهد که در برگزاری دربی دخالتی ندارد اما در نهایت همه متوجه شدند که نه تنها وزیر ورزش و جوانان بلکه معاون ورزش قهرمانی اصرار ویژه ای در برگزاری دربی در آلمان دارند. رسانه های نزدیک به وزارت ورزش و جوانان و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هم دیروز سعی داشتند تا آخرین لحظات القا کنند که دربی به هر ترتیب برگزار می شود و از دیروز این رسانه ها از برگزاری دربی دوستانه در آلمان و یا در تهران خبر می دهند. این درحالی است که ظاهرا دربی اصلا قرار نیست در آلمان برگزار شود.

یک اتفاق مشابه

نظیر چنین اتفاقی در اواخر سال ۱۳۹۵ و در ماجرای کنار رفتن نصرالله سجادی از معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان هم مشاهده شد. در حالیکه مشخص بود که دکتر سجادی نمی خواهد در وزارت ورزش و جوانان بماند و قصد کناره گیری دارد، اما از داخل وزارت ورزش و جوانان و حتی برخی خبرها حاکی از آن است که از طریق روابط عمومی وزارتخانه، به برخی رسانه ها و سایتها و کانال های تلگرامی خط داده می شد که سجادی را دو تابعیتی اعلام کنند تا کنار گذاشتنش برای وزارت راحت تر باشد  و در اصطلاح بتوانند این برکناری را توجیه کنند. در کوران اخبار آن زمان دو تابعیتی ها در کشور، کنار رفتن نصرالله سجادی، که سوابق طولانی در ورزش کشور دارد به ماجرای دو تابعیتی بودنش ربط داده شد و این در حالی بود که سجادی اصلا دو تابعیتی نبود.

سید نصرالله سجادی استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران که مدتی سرپرست سابق وزارت ورزش و جوانان و معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان بود هنوز از این ماجرا دلخور است و البته حق هم دارد که از این جریان سازی ها ناراحت باشد. او در تمام سالهایی که در ورزش کشور کار کرده یعنی از از سال ۱۳۶۰ که با ابلاغ محمد جواد باهنر، مدیر کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش شد تا ریاست فدراسیون فوتبال در اواسط دهه شصت و از قائم مقامی سازمان تربیت بدنی و دبیرکلی کمیته ملی المپیک و معاون تربیت بدنی و تندرستی وزیر آموزش و پرورش تا سرپرستی کاروان ایران در بازی‌های المپیک ۱۹۸۸ سئول، ۱۹۹۶ آتلانتا،۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن و سرپرستی کاروان پنج دوره بازیهای آسیایی و عضویت در شورای المپیک آسیا را از سال ۱۳۷۰ تا سال نود، همیشه برای خروج از کشور،ویزا گرفته و پاسپورت دومی هم در کار نبوده اما اواخر سال گذشت موجی به راه افتاد تا او را دو تابعیتی نشان دهند.

نکته عجیب این است که در دوره اول انتخاب شدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور و پس از از اینکه مسعود سلطانی‌فر و رضا صالحی امیری نتوانستند از مجلس رأی اعتماد بگیرند، حسن روحانی، نصرالله سجادی را به عنوان سومین وزیر پیشنهادی در ۱۲ آبان ۱۳۹۲ به مجلس معرفی کرد که آن زمان سجادی موفق به کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی نشد تا آن زمان سومین وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان نتواند وارد کابینه شود. در ۲۸ مهر ۱۳۹۵ و بعد از استعفای محمود گودرزی از وزارت ورزش و جوانان، حسن روحانی، رییس جمهوری طی حکمی نصرالله سجادی را به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان منصوب کرد و این نشان می دهد که از نظر سیاسی هم سلطانی فر و سجادی در یک جهت قرار دارند اما برای کنار گذاشتن سجادی طور خط داده شد که او با یک سناریوی ناجوانمردانه وزارت را ترک کند. شاید اگر به صورت مستقیم به سجادی گفته می شد که وزیر جدید قصد ادامه همکاری با او را ندارد، آن وقت او بدون مشکل کنار می رفت و مهر دو تابعیتی بر پیشانی نصرالله سجادی که همواره خودش را یک معلم در ورزش ایران می داند نمی خورد.

وزارت نظرات اسپانسر را قبول می کند

با مدلی که وزارت ورزش در یکی دو فصل اخیر برای اداره استقلال و پرسپولیس ارائه کرده به نظر می رسد این وزارت با هدف عدم هزینه در دو باشگاه دولتی و پرطرفدار حاضر است نظرات اسپانسر دو باشگاه را در هر زمان و در هر وضعیتی بپذیرد اما سوال اینجاست که وزارت ورزش، تبعات برگزار نشدن دربی در آلمان را هم می پذیرد؟  البته همه می دانند که لغو دربی دوستانه در آلمان با اتفاقات و تبعات دیگری همراه خواهد بود.  لغو این دربی دوستانه قطعاً پایان ماجرا نخواهد بود و این تصمیم تبعات و اتفاقات دیگری را هم به دنبال خواهد داشت.  خبر لغو دربی پایتخت که قرار بود در تاریخ 31 تیرماه برگزار شود، عصر روز گذشته در سایت نود اعلام شد. متعاقب انتشار این خبر از سوی سایت نود، مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در مصاحبه ای با سایت رسمی باشگاه اعلام کرد که جمع بندی تصمیمات بر این بوده که دربی لغو شده و دیدار سوپرجام هم در تاریخ 30 تیر برگزار می شود. این اتفاق در حالی رخ داد که سامانه بلیط فروشی این مسابقه از عصر روز گذشته کار خود را آغاز کرده و برخی از هواداران دو تیم که در آلمان و سایر کشورهای اروپایی سکونت دارند، اقدام به خرید بلیط های این مسابقه کردند. ارزش بلیط این مسابقه از 20 تا 70 یورو قیمت گذاری شده بود.

همچنین تعدادی از هواداران دو تیم با عضویت در سامانه پیامکی در مورد ترکیب دو تیم اعلام نظر کرده و برای آن مبلغ 5 هزار تومان هم پرداخته اند. علاوه بر این، اسپانسر مشترک سرخابی ها به عنوان مسئول برگزاری این بازی، برای اخذ ویزای شینگن بیش از 90 نفر اقدام کرده بود که این افراد شامل بازیکنان، مربیان، برخی از مسئولان دو باشگاه، برخی از خبرنگاران جراید، رسانه ها و سایت های خبری، و گروه فیلمبرداری و رسانه ای اسپانسر بودند که برای آنها ویزای شینگن اخذ شده و هزینه هایی هم در این زمینه پرداخت شده بود. در خصوص توافق با مسئولان ورزشگاه بیه لفلد جهت میزبانی از این دیدار، علی دایی سرمربی تیم سایپا اعلام کرده که مسئولان ورزشگاه بیلفلد خواهان عقد قرارداد 325 هزار یورویی برای برگزاری این دیدار بودند اما به واسطه رایزنی هایی که او با مسئولان ورزشگاه بیلفلد داشته، این مبلغ به 150 هزار یورو کاهش یافت.

حال این سئوالات پیش روی اهالی فوتبال است که تکلیف هوادارانی که برای ترکیب دو تیم اعلام نظر کرده بودند، و هزینه هایی را هم برای آن پرداخت کردند، چه خواهد شد؟ آیا این هزینه به آنها بازپرداخت خواهد شد؟ مسئله مهم تر اینکه آیا دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به خاطر لغو این مسابقه باید به اسپانسر خسارت پرداخت کنند؟ اسپانسر برگزاری این مسابقه چه توافقاتی با مسئولان ورزشگاه بیله فلد داشته و حال که این بازی لغو شده، آیا باید خسارتی را به مسئولان این ورزشگاه پرداخت کنند یا نه؟  

در ماجرای دربی جنجالی که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بازنده های بزرگ آن بودند، تشکیلات فوتبال ما نشان داد که حاضر است به خاطر برگزاری یک بازی دوستانه، مسابقه رسمی سوپرجام را به تعویق بیندازد. تعویق سوپرجام به خاطر بازی دوستانه دربی در آلمان با تبعات و جنجال های بسیاری همراه بود و رسانه ها نقدهای بسیاری را به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ وارد کردند. به نظر می رسد که تبعات مالی لغو دربی آلمان گریبانگیر دو باشگاه و اسپانسر آنها خواهد شد و این داستان همچنان ادامه دارد. نقش وزارت ورزش و جوانان در این اتفاق ها چیست؟ برخی وزارت را نه تنها ناظر نمی دانند، بلکه عقیده دارند وزارت ورزش به عنوان یک تماشاگر، اتفاق ها را از مقابل چشمانش گذراند و حالا هم که دربی برگزار نمی شود، موضع سکوت اتخاذ کرده است. باید منتظر ماند و دید وزارت ورزش و جوانان در این ماجرا چه واکنشی خواهد داشت و چه خط و خطوطی خواهد داد!

 

 

اختصاصی

نظرات ۴۱

 • mehrab

  به نظرم وزارت ورزش و جوانان علی الخصوص آقای سلطانی فر تقصیر چندانی حداقل در این مورد نداره چون دست 2 باشگاه باز گذاشت تا بتونن در آمد زایی کنن این وسط سازمان لیگ یکم داره چوب لای چرخ تیم ها میذاره آخه یه دربی دوستانه اینهمه جنجال داره یکم برنامه ریزی بد نیست هر سال با این بی برنامگی مسئولان ناتوانمون لیگمون داره سطحش از آسیا هم پایین تر میره امیدوارم برای استقلال مشکل پیش نیاد و دوباره بحث خسارت رو وسط نکشن و دربی رو برگزار کنن ..

  • زانیار

   اتفاقا وزارت ورزش مقصره و اگه خسارتی هم میخواد پرداخت بشه باید وزارت ورزش پرداخت کنه نه باشگاه . باشگاه چرا باید واسه بی نظمی اسپانسر خسارت بده ؟؟؟

  • manako

   پرسپولیس ترسیده چ ربطی ب وزیر داره بابا

  • امیر

   در جواب manako
   دوست عزیز پرسپولیس یه بازی رسمی رو فدایی یه بازی مسخره نمیکنه
   اونایی که ترسیده بودن استقلالا بودن نه پرسپولیس شما باید از تیمی که تو 8 تیم برتر اسیاست بترسین

  • بهنام 15ساله عشق پرسپولیس

   جوای manako
   حتما پرسپولیس از تیم 6تایی شده شما ترسیده

  • Saeed

   در جواب manako ، کجای دنیا جام بازی رسمی رو فدای بازی دوستانه میکنه؟ دیگه دارید همه چیزو به مسخره میگیرید، به قول میشل تیم های بزرگ از گرفتن جام و تیم های کوچک با بردن تیم های بزرگ افتخار میکنن، ما یه جامو فدای بازی به یه تیمه کوچیک نمیکنیم، میتونستن برنامه ریزی درست حسابی داشته باشن تا بین دوتا بازی تداخل ایجاد نشه، اسپانسر نشسته نشسته لیگ شروع شدنی یادش افتاده دربی بزاره کسب درامد کنه یکم زودتر دست به کار شده بود اینهمه به مشکل نمیخوردن.

 • محمد

  همه بازیچه دست یه اسپانسر شدن، آخه یه اسپانسر اینقد باید قدرت پیدا کنه؟

  • محمود

   زمانی که اسپانسر نبود، تیم‌ها هر سال یکیشون به رتبه‌های دو رقمی می‌رسیدند. کلا همه چیز در فوتبال پوله. این مساله خیلی وقته ثابت شدست.

  • لیلی

   آره واقعا، حتی کارشون به جایی رسیده که اجازه ندادن سروش رفیعی تو برنامه نود شرکت کنه! به قول علی دایی "کجای دنیا" اسپانسر همچین قدرتی داره؟ فکر کن اسپانسر بارسا به مسی بگه حق نداری مصاحبه کنی خخخخ

  • محمد

   محمود جان اسپانسر باشگاه هم همین الان مردم هستن و این سامانه فقط واسطه شده تا از پول مردم یه سود میلیاردی هم گیر خودش بیاد، به نظرم هر باشگاه باید سامانه هواداری خودش رو درست کنه تا دست واسطه هم کوتاه بشه و اینقد تو کارای باشگاه هم دخالت نکنن و همچنین سامانه دو تیم رقیب مشترک نباشه! با سامانه خود باشگاه سیم کارت های اپراتورهای دیگه هم میتونن وارد این کمک بشن!

 • Alireza

  پس چطور کشورهای دیگه این همه بازی دوستانه در کشورهای اسایی شرقی و امریکا انجام میدنچطور برنامه ریزی میکنند؟
  اون وقت ما نمیتونم یه بازی دوستانه رو برنامه ریزی کنیم!!
  واقعا متاسفم!!!متاسف!!
  چرا مدیران ما برنامه ریزی بلد نیستن؟
  مطمن هستم برای بازی های دوستانه جام جهانی با تیم های باسگاهی اکراین و قبرس. ارمنستان بازی خواهیم کرد چون برنامه ریزی بلد نیستیم

 • ali

  مردمو مسخره کردند...

 • علی

  آقای سجادی کارنامه قابل دفاعی نداشت اکثر تندرویها ودخالت دادن سیاست در ورزش و... ماحصل حضور بد شگون ایشان است

  • milad

   دقیقا درست می گید درسته خیلی وقته سجادی در ورزشه ولی خیلی ها مثل مایلی کهن هم خیلی وقته در ورزشن امثال سجادی و ..... باید با اون دیدگاه های منسوخ از ورزش برن کنار ایشون درسته ظاهرا استاد دانشکده تربیت بدنی تهران هستند ولی از نظر درک شرایط روز فوتبال بسیار شبیه مایلی کهن رنگ ها هستند بهتر که رفت امیدوارم بعد این تصمیم به بازنشستگی بگیره دیگه افیه هرچی خدمت کردی قبول توروخدا این میز رو رها کن

 • Red Emdadi

  از جناب دکتر روحانی رئیس جمهور عزیز تقاضا دارم که درکابینه جدید در انتخاب وزیر ورزش از افرادی در سطح دکتر ظریف ویا دکتر هاشمی ویا زنگنه استفاده کنن ، چون این وزارتخانه با توجه به مسائل مرتبط دارای اهمیتی هم تراز با وزارت نفت وبهداشت وخارجه می باشد وقطعا نیازمند به وزیری توانمند و مستقل هست تا هم تدبیر بیشتری رو در این وزارتخانه شاهد باشیم وهم امید بیشتری به آینده ورزش کشور داشته باشیم.

 • عمرتاجی

  سواستفاده مالی واحساسی ازهواداران.خارج وداخل.پسپسی هاهم نخواستن بازی کنن

  • 6در4 دسته ۳ ای

   دسته ۳ ای ما سوپر جام داریم قهرمانیم تنها نماینده ایرانیم تو آسیا میشه بگین شما چی هستین آخرین بازیه رسمیتون چند چند شد ما خوشمون نمیاد با تیمهای کوچیکه دسته ۳ ای بازی کنیم

  • سحر مالدینی

   درست بیان کن اسم تیم بزرگ پرسپولیسو


   بعدشم سرتو نکن زیر برف ... دورو برتو نگاه کن

  • علیرضا

   بهبه دوچرخه ای فکر کرد حرف زد, یه سوال شیشعلی بازیکن به امید ازترس دربی نمیده وما ریلکس بازیکن میدیم وآماده دربی هستیم اما کادرفنیتون مخالف بازی دربی بود و ما ترسیدیم؟ آره فقط صداشو در نیار ترسیدیم تو آلمان شیشتا بزنیم تا آبروتون فرا آسیا یی بره, میدونی که متخصص آسیایین فقط تخصصتون عمرعبدالرحمنی هستش, راستی دسته سه ایها فریاد نمیزنند.

  • الغرافه 5 پیروزی 1 با حضور علی کریمی

   باشگاه بولوینگ عبده ای ها چی میگن؟
   یه سوال داشتم از نهیولیسی ها بین سالهای 42 تا 47 کجای لیگ حضور داشتید مگه این نبود که توی دسته 3ی واقعی بازی میکردید نه اون دسته 3ای که با قانونهای من درآوردی برای استقلال ساختن
   ادمین بچاپ لطفا اینها به ما میگن دوچرخه سواران ما هم اسم قدیمیشون رو بهشون یادآور شدیم

 • تاج آبی

  این اتفاقات فقط میتونه تو ایران رخ میده
  پرسپولیس حاطر نیست بازی کنه چرا استقلال باید خسارت بده؟؟؟؟؟

  • ali

   خوب کاری نداره شمامیتونیدیه تیم سالمندان پیداکنید6تاازش بخورید درامدزایی داره حدود666666دلار

  • زانیار

   پرسپولیس اگه نمیخواست بازی کنه باشگاه پرسپولیس میگفت بازی نمیکنم نه اینکه اقای طاهری رسما بگه بازی میکنیم . اگه بخوان از پرسپولیس خسارت بگیرن از استقلال هم باید بگیرن تازه از استقلال بیشتر از پرسپولیس باید بگیرن همانطوری اسپانسر بیشتر به استقلال پول میداد و قرارداد های میلیاردی می بستن

  • مسعود گل باشی

   چون ترسیدن و چون اونور تیم نفت تیم دومشونه و همشون پس پسیای اخراجین و کادر فنیشونم همه پس پسین قشنگ میرن میبرن و یه چام میگیرن ولی اونور باج نمیدیم و میبازن

  • پرسپولیس

   پرسپولیس بازی رسمی داره برا چی باید لغو کنه برای بازی دوستانه پرسپولیس یک ماه دیگه باشگاهای اسیا بازی داره برای چی بخاطر یه بازی دوستانه 8 تا بازی پر فشار تو 32 روز انجام بده شما شیشتقلالیا بی هیچ جام و مقامی وحذف شده از اسیا هستین چرا تیم ما تاوان شمارو بده عقلم یار خوشه

  • کاج آبی

   اصلا متن رو خوندی ؟؟؟؟
   تقصیر خودتون هم نیست ها !!! از بس فتوشاپ به خوردتون دادن با خوندن و نوشتن غریبگی می کنید ...

  • امیراحسان

   آقا بازی دوستانه زوری که نمیشه ما یه فصل بدن سازی سنگین را گذراندیم باید بیایم با الاهلی بازی کنیم قبلش سوپر جام را هم داریم . بی انصاف بازیکن های ما مصدوم شند شما می خواین جواب بدین؟ شما یه اردو ارمنستان داشتید یه بازی درون تیمی و یه بازی با تیم ایرانی ؟ قبل ترش هم بر می گرده به آخرین باریتون تو آسیا ! قرار نیست برای خارج شدن شما از بحران بازی با العین ما تلفات بدیم ! همین الان هم تو سامانه پیامکی با اختلاف پرسپولیسی ها بیشتر حمایت کردند پس ضرر مالیش بیشتر سمت ماست
   (ادمین جان لطفا همکاری کن نیاز به جواب بود ، با تشکر!*

 • سید احسان

  استقلالیا میگن پرسپولیس حاضر به بازی نیست.
  اولا که این بازی بخاطر پخش مستقیم نداشتن حذف شده و ربطی به دو باشگاه نداره.
  دوما اگه شما هم طی 32 روز 8 تا بازی داشتید اینکارو میکردید؟
  استقلالیا چون نه بازی سوپر جام دارن و نه بازیهای آسیایی این بازی براشون فرقی نداره و مطمئن باشید اگه جای ما بودن خیلی راحت میزدن زیر همه چی..
  چیزی برای از دست دادن ندارن..

  • صابر 666666

   پرسپولیس حاضر نیست ؟!
   تیم دوچرخه حاضر نیست و ترسیده !
   مدرک هم اینکه دوچرخه حتی میترسه بازیکنهای امیدش رو ب تیم ملی بده . با وجود اونهمه بازیکن کهنسال .

 • مهرداد

  شما تو هیچ کشوری نمیتونی دو تا رقیب و پیدا کنی که اسپانسر مشترک داشته باشن
  حالا نفوذ اسپانسر بحثش
  اینکه واسه بازی دوستانه بازی رسمی سوپرجام و به تعویق بندازن ام از هنرمندی
  خدا عاقبت همه ی مارو بخیر
  من خودم پنج هزار تومن واسه اعلام ترکیب پرسپولیس پرداخت
  هرچند اگه بدونم این پول به باشگاه میرسه اصلن ناراحت نیستم که بازی لغو شد

  • صابر 666666

   5 تا دیس لایک مال هیئت مدیره اسپانسره :))

برچسب ها