براتی: امیدوارم تهدیدات اخیر AFC به خیر بگذرد

براتی-امیدوارم-تهدیدات-اخیر-afc-به-خیر-بگذرد

وبسایت رسمی برنامه نود - رؤسازی کمیته‌های تدوین مقررات و تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال و کمیته نقل‌وانتقالات سازمان لیگ امروز (دوشنبه) در نشستی خبری پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شدند.

 

به گزارش وب سایت نود،  احمدرضا براتی در نشست خبری که امروز (دوشنبه) در فدراسیون فوتبال به منظور تشریح قوانین جدید نقل‌وانتقالاتی برگزار شده بود، اظهار داشت: ابتدا باید از کسانی که پیش از این در کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال زحمت کشیدند و آقای نصیرزاده تشکر کنم. اگر هم ما نقدی داریم، نفی کردن زحمات آنها نیست و ما هم خالی از اشکال نیستیم، اما این موضوع اهمیت دارد که بتوانیم در چارچوب استانداردها عمل کنیم.

وی افزود: در کمیته حقوقی اولین مشکلی که با آن مواجه شدیم، این بود که علی‌رغم معرفی به موقع اعضای کمیته حقوقی، هیئت رئیسه به هر دلیلی که بود تصویب این مسئله را دیرتر انجام داد. احکام دیر صادر شد و به همین دلیل من هم نمی‌توانستم به تنهایی آیین‌نامه را آماده کنم. این کار از نظر پروتکل‌های اداری هم با مشکل مواجه بود و نمی‌توانستیم به این شکل آن را به هیئت رئیسه بدهیم. بعد از معرفی اعضای کمیته حقوقی و تدوین مقررات، آنچه از قبل آماده شده بود به هیئت اعضای جدید تقدیم کردیم و نظرات اصلاحی روی آیین‌نامه گفته شد.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: پس از گرفتن ایرادات آیین‌نامه و انجام اصلاحیات، این آیین‌نامه در هیئت رئیسه تصویب شد و آن را در اختیار اهالی فوتبال قرار دادیم. سیاستی که ما در پیش گرفته‌ایم، نزدیک شدن قوانین به قوانین بین‌المللی است و به همین دلیل با فوتبال دنیا تعامل داریم و چون فوتبال ما در عرصه جهانی حضور دارد، باید سعی کنیم به قوانین جهانی هم نزدیک شویم. در طول این سال‌ها بارها به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی ضررهای بزرگی متحمل فوتبال ما شده و به همین دلیل تلاش شده است به مقررات جهانی نزدیک‌تر شویم. وقتی باشگاه‌های ما با بازیکنان به مشکل می‌خورند، برخورد منطبق با قوانین فیفاست و به همین دلیل قوانین ما باید به همین شکل تنظیم شود. در خصوص مباحثی چون ITC و TMS باید خودمان را به این شرایط نزدیک کنیم و خواننده مقررات و کسانی که از این قوانین استفاده می‌کنند، به موضوع مشترکی برسند. آیین‌نامه جدید از نظر حجمی خلاصه‌تر از گذشته است و کاربردهایی برای نقل‌وانتقالات جدید در نظر گرفتیم.

«قانون نویس ناگزیر است قوانین بین‌المللی را در نسخه‌های داخلی نیز بیاورد، اما در گذشته این اقدام صورت نگرفته بود»، براتی با بیان این جمله در خصوص ماهیت آیین‌نامه جدید گفت: برای اجرای قوانین بین‌المللی برخی باشگاه‌ها و هیئت‌ها مقاومت می‌کردند. یادتان باشد، زمانی برای بستن کمربند ایمنی در کشورمان مقاومت می‌شد، پس ما فکر کردیم هر تحول مثبتی هم با مقاومت روبه‌رو می‌شود و به نوعی تصمیم گرفتیم حتماً تغییرات را انجام بدهیم. یکی از بارزترین قوانین در آیین‌نامه بحث حق فسخ قرارداد بود که آن را دقیقاً مانند قوانین بین‌المللی در آیین‌نامه اضافه کردیم. در این خصوص هم اطمینان داشتیم مقاومت‌هایی خواهد شد، اما مقاومت‌ها کمتر از پیش‌بینی ما بود. امیدواریم موضوع فسخ قرارداد در نیم‌فصل کاملاً بین باشگاه‌ها جا افتاده باشد و همان‌طور که گفتیم، دغدغه‌ها متفاوت است و موضوعی که وجود دارد، خیلی از باشگاه‌های ما نیز حقوق خود را به طور کامل دریافت نمی‌کنند.

وی افزود: بازیکنان براساس قراردادی که دارند، حقوقی را برای خود متصور هستند و از سویی نمی‌توانند حقوق خود را دریافت نکنند. در مواقع اینچنینی که پول بازیکن پرداخت نمی‌شد، بازیکن نمی‌توانست قراردادش را فسخ کند که نه راه فراری داشت و نه توان ماندن. این در حالی است که همه باید به تعهدات خود عمل کنند و یا نباید بازیکنی را پس از پرداخت نکردن پولش حفظ کنیم و باید اجازه بدهیم در باشگاه دیگری فعالیت کند. مهم‌ترین تغییری که در آیین‌نامه دادیم و به راحتی نیز هضم شد، بحث فسخ قراردادها بود که البته تغییرات در آیین‌نامه کلی‌تر و بیشتر از این‌ها بوده است.

براتی درباره لیست مازاد هر باشگاه خاطرنشان کرد: تیم‌ها 30 روز مانده به پایان نقل‌وانتقالات، باید لیست بازیکنان مازاد خود را به صورت رسمی و کتبی به سازمان لیگ، واحد نقل‌وانتقالات و خود بازیکن اعلام کنند. دلیلش هم این است که وقتی برخی از باشگاه‌ها بازیکن جدیدی را جذب می‌کنند، برای دریافت کارت بازی بازیکن جدید خود، به بازیکنی که نیاز به او نداشتند، موضوع را اعلام نمی‌کردند. بازیکن مذکور هم بیرون می‌ماند و تلف می‌شد. اگر اسم بازیکن را در لیست مازاد گذاشتند و به خودش و سازمان لیگ اعلام کردند، بازیکن می‌تواند با باشگاه جدید قرارداد ببندد. تا روزی که او قرارداد نبسته، مستحق دریافت قرارداد از باشگاه مبداء است. اگر باشگاه اسم بازیکنی را که نمی‌خواهد، به سازمان لیگ ندهد و آن بازیکن هم به باشگاه جدید نرود، باید به او حقوق و مزایا بدهد. از طرفی، باید غرامت هم پرداخت کند، چرا که عمر فوتبالی او از بین می‌رود و چه بسا که به تیم ملی دعوت می‌شد. این غرامت به سابقه و شرایط آن بازیکن بستگی دارد. چیزی که وارد مقررات شده، این موضوع بوده و باشگاه‌ها باید لیست مازاد را جدی بگیرند و به این قوانین توجه کنند.

وی درباره انتخاب چهار دسته سنی برای حق رشد بازیکنان گفت: فیفا می‌گوید باید این چهار گروه و در اعداد و ارقام آنها فرمولی داشته باشند که ما در اینجا نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم. این اعداد را خودمان استخراج کردیم و با چند مدیر که در فوتبال دارای سابقه خوبی بودند، مانند حیدر بهاروند مشورت کردیم. اعداد قابل تعدیل است و راحت می‌توان در نیم‌فصل و در فاصله 14، 15 روز آن را تغییر داد.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال با اشاره به پرونده‌های فوتبالی تصریح کرد: افراد در فرایند رسیدگی به پرونده‌ها درباره آن صحبت می‌کنند و اظهارنظر پیش از صدور رأی می‌تواند شائبه خروج از عدالت را به وجود بیاورد. این از ویژگی‌های فوتبال ایرانی است که مسئولان پیش از صدور رأی درباره آن صحبت می‌کنند. در آیین‌نامه انضباطی دیده‌ام که مقامات نباید پیش از صدور رأی درباره آن صحبت کنند.

وی همچنین در مورد تهدید باشگاه‌های ایرانی از سوی AFC برای پرداخت هرچه زودتر بدهی‌های‌شان اظهار داشت: امکان مداخله برای مصالحه را فدراسیون فراهم می‌کند و اقدمات خود را برای مساعدت باشگاه‌ها انجام داده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت قانونی موظف به اجرای قانون است. در دو روز گذشته تا 10 شب این مسئله را پیگیری می‌کردیم. امیدوارم این مسئله به خیر بگذرد. بخش عمده‌ای از تقصیرها هم متوجه باشگاه‌ها نیست و آنها حقوقی دارند که گرفته نمی‌شود و بخشی از آنها هم از سنوات گذشته به ارث رسیده است. سیاست ما این است با راهکارهای قانونی مانند حق فسخ جلوی انباشت بدهی را از این به بعد بگیریم.

محمودزاده: کریمی سهمیه بالای 23 سال تیم استقلال است
فریبرز محمودزاده، رئیس کمیته نقل‌وانتقالات سازمان لیگ نیز در نشست خبری امروز به تمجید از تغییرات انجام شده در فوتبال پرداخت و تصریح کرد: مجری آیین‌نامه نقل‌وانتقالات، کمیته نقل‌وانتقالات سازمان لیگ است. با توجه به این موضوع، باید چند نکته را در نظر داشته باشیم. این نکات، سؤال باشگاه‌ها هم هست. تغییرات مفیدی انجام و همچنین یک کمیته جدید به نام کمیته تعیین وضعیت بازیکنان تشکیل شده است که امیدواریم این تغییرات مفید باشد.

وی در افزود: مهمترین موضوع، بحث حق رشد بازیکنان است. متأسفانه باشگاه‌های بازیکن‌ساز از این حق محروم می‌شدند. باشگاه‌های جدید نیز حق این باشگاه‌های بازیکن‌ساز را نمی‌دادند. در بندهای 22 و 24 آیین‌نامه به وضوح درباره حق رشد تصمیم‌گیری شده است. بر این اساس، رده سنی 12 تا 15 سال و 16 تا 21 سال تمام، شامل مبلغ دیگری می‌شود. در زمان انتقال در رده سنی اول، در لیگ برتر 12 میلیون، لیگ یک هشت میلیون و باقی لیگ‌ها چهار میلیون پرداخت شود. همچنین در رده سنی دوم باید به باشگاه سازنده لیگ برتر 25، لیگ یک 22 ملیون و سایر لیگ‌ها 10 میلیون و هشت میلیون پرداخت کند.

رئیس کمیته نقل‌وانتقالات سازمان لیگ همچنین خاطر نشان کرد: بازیکنی حرفه‌ای محسوب می‌شود که درآمد سالانه‌اش از هزینه‌ای که برای او می‌شود، بیشتر باشد، در غیر اینصورت بازیکن آماتور خواهد بود. موضوع بعدی که در چند وقت اخیر موضوع ما بوده، زمان نقل‌وانتقالات لیگ برتر است. به اشتباه برخی انتقاد می‌کردند که چرا زمان نقل‌وانتقالات طولانی است، اما عنوان شده که زمان نقل‌وانتقالات تابستانی نباید بیشتر از 12 هفته و زمستانی بیش‌ از چها هفته باشد که ما این موضوع را رعایت کرده‌ایم. با توجه به ماده پنج یک بازیکن نمی‌تواند با 3 باشگاه بیشتر قرارداد داشته باشد و در دو باشگاه بازی کرده باشد، مگر اینکه بازیکن خارجی به خاطر هم‌پوشانی زمان نقل‌وانتقالات به ایران بیاید که این استثناء خواهد بود.

وی ادامه داد: بازیکنی حرفه‌ای محسوب می‌شود که درآمد سالانه‌اش از هزینه‌ای که برای او می‌شود، بیشتر باشد، در غیر اینصورت بازیکن آماتور خواهد بود. موضوع بعدی که در چند وقت اخیر موضوع ما بوده، ماده 6 زمان نقل و انتقالات است. به اشتباه برخی انتقاد می‌کردند که چرا زمان نقل و انتقالات طولانی است، اما عنوان شده که زمان نقل و انتقالات تابستانی نباید بیشتر از 12 هفته و زمستانی بیش‌ از 4 هفته باشد که ما این موضوع را رعایت کرده‌ایم. با توجه به ماده 5، یک بازیکن نمی‌تواند با 3 باشگاه بیشتر قرارداد داشته باشد و در 2 باشگاه بازی کرده باشد، مگر اینکه بازیکن خارجی به خاطر هم پوشانی زمان نقل و انتقالات به ایران بیاید که این استثناء خواهد بود.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ درباره شرایط قرارداد بازیکنان خارجی تصریح کرد: در سنوات گذشته، یک بازیکن خارجی باید با توجه به قاره‌ای که در آن حضور داشت، در یک باشگاه چند فصل حضور پیدا می‌کرد که این تعداد فصل را کاهش دادیم. این تغییر بسیار بزرگ بوده که ایجاد شده است.

محمودزاده بار دیگر با اشاره به بحث حق رشد افزود: آیین‌نامه فیفا درباره حق رشد در تاریخ 5 خرداد ثبت و بلافاصله به قوانین ما افزوده شد.

وی در مورد وضعیت سن محسن کریمی هافبک استقلال گفت: بازیکنانی که در TMS‌ ثبت می‌شوند، برای قرار گرفتن در سهمیه زیر 23 سال با توجه به قوانین فیفا باید متولد 11 دی 73 به بعد باشند و ما نمی‌توانیم قوانین متفاوت با فیفا داشته باشیم. بنابراین، محسن کریمی سهمیه بالای 23 سال است و نمی‌تواند در سهمیه زیر 23 سال جای بگیرد.

 

2051

تسنیم

نظرات ۰

اولین نظر را ثبت کن

برچسب ها