معادلات پیچیده آسیا در روز آخر/ سرنوشت در دستان ایران و ژاپن

معادلات-پیچیده-آسیا-در-روز-آخر-سرنوشت-در-دستان-ایران-و-ژاپن

وبسایت رسمی برنامه نود - ایران و ژاپن موفق شده‌اند قبل از روز پایانی دیدارهای انتخابی جام جهانی 2018 صعود خود را به روسیه جشن بگیرند.

به گزارش سایت نود، فرمول صعود به جام جهانی در منطقه آسیا همان فرمول همیشگی است؛ تیم های اول و دوم هر گروه مستقیما صعود می کنند. به این ترتیب 4 سهمیه آسیا در جام جهانی مشخص می‌شود. آسیا دارای 4.5 سهمیه است. تیم های سوم دو گروه باهم بازی خواهند کرد، برنده این بازی هم در دیدار پلی‌آف به مصاف تیم چهارم منطقه کونکاکاف خواهد رفت.

جدول بازیها و برنامه بازیهای روز آخر در هر دو گروه آسیا به نحوی است که سه شنبه(امروز) در روز آخر مسابقات نبردهای مرگ و زندگی برای صعود به جام جهانی رخ خواهد داد.

گروه A؛

در گروه A ایران تیم آسوده خاطری بود و دو بازی مانده به پایان رقابتها صعود کرد. در جدول، ایران با 21 امتیاز در صدر قرار دارد و سه تیم کره جنوبی، سوریه و ازبکستان هم برای صعود مستقیم شانس دارند. کره جنوبی با 14 امتیاز دوم است و سوریه و ازبکستان با 12 امتیاز در رده سوم و چهارم قرار دارند؛ تفاضل گل سوریه بهتر است. در روز آخر (امروز)در یک دوئل مرگ و زندگی کره جنوبی و ازبکستان در تاشکند به مصاف هم می روند، ایران هم میزبان سوریه است.

حال شانس صعود هر یک از تیم‌های گروه را مرور می کنیم؛

کره‌جنوبی: این تیم سرنوشتش کاملا در دست خودش است. کره اگر ازبکستان را ببرد صعودی بدون تردید خواهد داشت. کره‌جنوبی با تساوی هم شانس صعود خواهد داشت آن هم در صورتی است که سوریه در تهران برنده نشود. اگر بازی تاشکند مساوی شود و سوریه در تهران پیروز شود کره جنوبی راهی پلی‌آف خواهد شد. کره‌جنوبی اگر در تاشکند شکست بخورد یا سوم می شود یا چهارم. شکست این تیم اگر با برد سوریه همراه شود این تیم به رده چهارم سقوط خواهد کرد و پلی‌آف را هم از دست می دهد.

ازبکستان: ازبکستان می‌تواند برای اولین بار صعود به جام جهانی را تجربه کند؛ این تیم اگر در خانه کره‌جنوبی را ببرد و سوریه هم نتواند ایران را ببرد ازبک‌ها مستقیما راهی روسیه می شوند. ازبک‌ها می توانند یک کار دیگر هم انجام دهند که دیگر دغدغه بازی تهران را نداشته باشند آن هم اینکه با تفاضل گل بالا کره‌جنوبی را ببرند تا برد یک- صفر سوریه در تهران هم مانع صعودشان نشود. ازبکستان کاملا به صعود مستقیم امیدوار است، این تیم مطمئن است سوریه در تهران برنده نمی‌شود و می خواهد با یک برد خانگی جشن صعود برپا کند. ازبکستان در صورت تساوی قطعا دوم نمی‌شود و اگر سوریه در تهران شکست بخورد سوم خواهد شد، در غیر این صورت در همین پله چهارم باقی می ماند. ازبکستان با باخت هم می‌تواند سوم شود؛ فرضا اگر یک- صفر ببازد و سوریه در تهران سه –صفر ببازد. این معادلات نشان می دهد که سرنوشت ازبکستان کاملا در دستان ایران است. ایران اگر یک برد خوب مقابل سوریه بیاورد ازبکستان حداقل سوم شدن را در مشتش می‌بیند.

سوریه: این تیم برای صعود مستقیم دو راه دارد؛ ایران را ببرد و بازی کره جنوبی- ازبکستان مساوی شود؛ راه دوم این است؛ ایران را ببرد و ازبکستان بردی پرگل را مقابل کره جنوبی کسب نکند. برد سوریه در تهران شانس بسیار خوبی برای صعود این تیم به جام جهانی ایجاد می کند اما سرنوشت سوری‌ها به بازی تاشکند بستگی دارد. اگر کره جنوبی ازبکستان را ببرد سوریه با یک باخت خفیف هم می‌تواند در رده سوم قرار بگیرد و راهی پلی‌آف شود. سوریه اگر در تهران ببازد و ازبکستان در تاشکند امتیاز بگیرد رویای سوریه از بین می‌رود و این تیم چهارم خواهد شد. سوریه سه‌شنبه قطعا به آب و آتش خواهد زد، این تیم می‌داند با یک تساوی و حتی با یک باخت یک-صفر می تواند برای سوم شدن شانس داشته باشد. در بین سه تیم کره جنوبی، سوریه و ازبکستان تنها تیمی که مطمئن است با یک برد قطعا صعود می کند کره‌جنوبی است. دو تیم دیگر باید ببرند و به بازی همزمان امید ببندند.

حال فرض کنیم شگفتی رخ ندهد و سوریه در تهران برنده نشود آن موقع در بازی همزمان، کره‌جنوبی با یک تساوی راهی جام جهانی می شود.

چین: این تیم هیچ شانسی برای دوم شدن و صعود مستقیم ندارد اما یک معجزه می تواند مارچلو لیپی را به پلی‌آف برساند. اگر در روز آخر چین یک برد خوب در خانه قطر کسب کند و هر دو تیم ازبکستان و سوریه هم ببازند چین می تواند سوم شود. چینی ها ناامید نیستند و برای برد راهی دوحه می‌شوند.

 گروه B؛

در گروه دوم هم معادلات چند مجهولی است. در این گروه ژاپن پنجشنبه 20 امتیازی شد و صعود کرد. دو تیم عربستان و استرالیا 16 امتیازی‌اند و تفاضل گل عربستان بهتر است. حال شانس صعود هر یک از تیم‌های گروه را مرور می کنیم؛

عربستان: در روز آخرعربستان میزبان ژاپن است و استرالیا پذیرای تایلند خواهد بود. فرض کنیم یک شگفتی بزرگ خلق نمی‌شود و استرالیا مقابل تایلند ته جدولی در ملبورن متوقف نخواهد شد، آن موقع برد عربستان مقابل ژاپن هم تضمین کننده صعود این تیم نیست. اگر هر دو تیم عربستان و استارالیا برنده شوند کار به تفاضل گل می کشد. عربستان در حال حاضر تفاضل گل بهتری دارد اما این تیم واقعا نگران باخت سنگین تایلند است. عربستان خودش چنین بلایی سر خودش آورد اگر به امارات نمی باخت حالا با یک برد خانگی مقابل ژاپنِ کم انگیزه صعود می‌کرد. عربستان اگر پیروز شود و استرالیا نهایتا با دو، سه گل تایلند را ببرد عربستان مستقیما صعود می کند در غیر این صورت باید به فکر بازی پلی‌آف باشد. نکته مضحک ماجرا این است که بازیهای امروز در این گروه همزمان نیست. ابتدا بازی ملبورن انجام می شود و سپس ساعاتی بعد عربستان در جده به مصاف ژاپن می‌رود. عربستان می داند چه نتیجه ای می خواهد و همین موضوع به سود این تیم خواهد بود.

استرالیا: سرنوشت این تیم در دست ژاپن است. ژاپن اگر عربستان را در خانه متوقف کند استرالیا با برد خانگی مقابل تایلند صعود می کند. البته ابتدا استرالیا به میدان می رود، این تیم باید ماموریت خود را به خوبی انجام بدهد و بعد پای تلویزیون بنشیند و به بازی جوانمردانه ژاپن دل ببندد. عربستان اصلا کار آسانی مقابل ژاپن نخواهد داشت و همین موضوع برای استرالیا امیدوار کننده است.

امارات: این تیم با برد هفته قبلش مقابل عربستان امیدهایش را زنده نگه داشت. امارات شانس صعود مستقیم ندارد اما با یک معجزه می تواند سوم شود، برای ایجاد این معجزه امارات باید بردی با اختلاف سه، چهار گل مقابل عراق کسب کند و منتظر نتایج دیگر باشد. اگر استرالیا و عربستان امتیاز بگیرند برد 10-صفر امارات هم بی ثمر خواهد بود. به هر حال بعید است استرالیا در ملبورن سه-صفر به تایلند ببازد. امارات برای سوم شدن و رسیدن به پلی آف تنها یک راه دارد؛ یک برد پر گل مقابل عراق و شکست سنگین عربستان در جده دربرابر ژاپن.

به‌هرحال منطق فوتبال می‌گوید یکی از دو تیم عربستان و استرالیا مستقیما صعود می کند و دیگری هم راهی پلی‌آف می شود. از آنجا که بازی استرالیا ساده‌تر است شانس صعود این تیم را باید بیشتر دانست.

برنامه بازی‌های روز پایانی:

گروه اول:

ایران – سوریه، ساعت ۱۹:۳۰

قطر – چین، ساعت ۱۹:۳۰

ازبکستان – کره جنوبی، ساعت ۱۹:۳۰

گروه دوم:

استرالیا – تایلند، ساعت ۱۴:۳۰

عراق – امارات، ساعت 18:30

عربستان – ژاپن، ساعت ۲۲

57189

 

 

اختصاصی

نظرات ۷۷

 • دماوند

  بالاخره نوبت ما رسید که تعیین کننده باشیم

  • ایرانکیروش

   که البته این هم از صدقه سری بهترین مربی تاریخ ایران کیروش آریاییه .

  • صدر قرمزش قشنگه

   پدرش آریایی بوده یا مادرش؟
   فیلم علمی تخیلی زیاد نگاه میکنی؟؟؟

  • تاج .. Fc barcelona

   یه زمانی بحرین هم میتونست نذاره ما بریم جام جهانی

  • کوروش

   منظورش از اریایی سخخت کوش و خوش فکره

  • گروهان سرخ

   باید مقابل سرویه طوری بازی کنیم که انگار به یک برد 5 برصفر برای صعود نیاز داریم.یعنی جوانمردانه.البته اگر الان ما مقابل سوریه نیاز به برد داشتیم و سوریه هم در صورت بردن ایران باعث حذف ایران میشد بی شک تمام تلاشش برای حذف ایران را انجام میداد.مثل بحرین مثل قطر مثل امارات مثل عربستان ...که همیشه هر کرای کردند تا ایران صعود نکنه.بازی رفت با سوریه با اون وضع را نباید فراموش کنیم.

   ادمین عزیز چاپ لطفا

 • کیروش یه دنیاست

  امیدوارم کره،سوریه،عربستان حذف شوند.

  • سهیل

   همه امیدوارند
   کره و عربستان باید حذف بشن
   کره ک بسیار ضعیفه دور قبلی هم شانسی صعود کرد
   عربستان هم ک...

  • Ali man utd

   ازبکها واقعا حقشونه صعود مستقیم داشته باشن هم خوب بازی میکنن هم برا بردن دست به دامن هر حاشیه ای نمیشن درست نقطه مقابل سوریه که به ناجوانمردانه ترین حالت ممکن امتیاز میگیرن الان باید 5 امتیاز داشتن نه 12تا. کره هم اگه از پلی آف برسه به جام جهانی خوب میشه اون گروهم اگه عربستان بره خیلی بهتر از اینه که استرالیا بره نمونه کامل طبل توخالی بی فرهنگ

  • Emran

   دل خوش نکن کره صعود میکنه.هر چند ک خوشم نمیاد ازش

  • امیر سرخ

   غیر ممکنه
   چون تو بدترین حالت هر دو گروه کره و عربستان سوم میشن و پلی آف باهم بازی می‌کنند
   ادمین بچاپ دیگه

  • محمدیونایتد

   کره امسال واقعاضعیفه صعودازبکستان گمان کنم برای آسیابهترباشه. امادرموردعربستان ترجیح میدم نژادپرست نباشم وجنگهای سیاسی و واردفوتبال نکنم البته من هم قبلاگاهااشتباه داشتم. امابهتره فوتبال ازاین حرفهاخالی بشه. مثل کره دوره قبل که مربیش گفت دوست دارم ایران بالا نیاد این حرفهامثل خاکسترمیمونه ممکنه بایه فوت بره امااثرش ودرروح وقلب هوادارمیگذاره

 • کیروش کبیر

  ای خدا عربستان و کره حذف شوند.چه حالی میده جام جهانی بدون این دو تیم.

  • StvG

   ترجيح ميديم ازبك ها بيان جام جهاني تا كره !! در گروه
   ديگه هم ژاپن و استراليا براي ما و آسيا بهتره و اميدواريم
   كره و سعودي ببازن.

  • irani

   البته عربستان دو یا سه دوره اخیر به جام جهانی صعود نکرده

 • هاشم

  ان شالله که عربستان ب جام جهانی نره...استرالیایه نچسب بره جام جهانی

 • AC MILAN.PERSEPOLIS

  ایران میبره کره هم به ازبک نمیبازه اونورم استرالیا مستقیم میره

 • مسلم خیزاب

  تو گروه خودمون که ما به سوریه بباز نیستیم و صد درصد یکی از اون دوتا بالا میان که شاید ازبکستان باشه..
  تو اون گروهم فقط امیدوارم اصن تایلند صعود کنه(به هزاراتفاق)ولی این عربستان صعود نکنه.

 • صادقم

  ایران و ازبکستان از این گروه میان بالا ازبکستان کره رو میزنه ماهم سوریه رو

 • سپیدرودعشق بی پایان

  امیدوارم سوریه ب جام جهانی بره تا مرهمی باشه بر دلهای سوری ها ک در اثر جنگ خانمانسوز داخلی اواره شدند،،حتی ب قیمت باختن تیم ملی کشورم در فوتبالی پاک وبعد از اون امیدوارم ازبکستان سوم بشه وبعداز پیروزی مقابل نماینده ی کونکاکاف ب جام جهانی بره

  • Ali man utd

   چون جنگ زده هستن دلیل نمیشه که اینجوری امتیاز جمع کنن اگه سوریه بره حق کره ازبکستان چین قطر و حتی مایی که جوانمردانه صعودمون قطعی شده پایمال میشه جمعا 3 امتیاز به ناحق از ما و چین و کره گرفتن 3 تا ازبکستان و 3تا قطر از 12 امتیازی که دارن فقط 3تاش حقشونه و 9تای دیگه به معنای واقعی حرومه و با به ناحق شکستن دل مردم کشورای دیگه بدست اومده ولی تایلند واقعا لایق احترامه با اینکه هیچ شانسی نداشتن تو هیچ بازی نامردی نکردن و مردونه حذف شدن.

  • Blue

   خخخخخخ سوریه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ایرانی

   آرزوی موفقیت برای سوریه به منزله آرزوی شکست برای ايرانه و مصداق بارز وطن فروشی!
   هنوز بازی خشن و ناجوانمردانه بازیکنان سوری در مالزی رو فراموش نکردیم! به اميد خدا بچه ها تو آزادی اونارو آبکش میکنن.

  • رز سرخ

   امیدوارم حتی حتی خدای نکرده مارو حذف کنن اما سوریه نره بالا اصلاااااااا تیم های عربی نرن بالا هر کی میخواد باشه

  • فيفا

   دادا من راضى ام تايلند بره جام جهانى ولى هيچ تيم عربى نره....

  • حامد

   تو ایرانی نیستی اگه بودی به هیچ وجهه حاضر به باخت تیم کشورت نبودی پس درباره تیم ایران نظر نده لطفا

  • Mreza

   غیرت !!!!

 • سلام جام جهانی

  امیدوارم ازبکستان و استرالیا مستقیما صعود کنن
  و چین هم در پلی آف برنده شه و بعد از برد مقابل تیم چهارم منطقه کونکاکاف بیاد جام جهانی
  ایران
  ژاپن
  استرالیا
  ازبکستان
  چین
  شما هم موافقید؟

  • حامد

   بهترین اتفاق ممکن

  • pari

   با توجه به امتیازات قبلی دو تیم چین وازبکستان، فقط یکی شون می تونه صعود کنه

  • امیر

   داداش نمیشه ازبک مستقیم صعود کنه چین بره پلی آف کره می‌ره پلی اف

  • سجاد و جواد املشی

   داداش داری اشتباه میزنی... چین و ازبکستان باهم نمیتونن صعود کنن

  • علی

   داداش خوبی؟ می‌دونی نماینده چهارم کونکاکاف کیه که چین رو گذاشته تو فهرست جام جهانی؟ چهار تیم ممکنه تو آمیریکای جنوبی برن پلی‌آف.اونا رو میشناسی؟ من بهت معرفی می‌کنم. کلمبیا ، شیلی ، اروگوئه و آرژانتین. به نظرت کدوم تیم آسیای توانایی برد یکی از این تیم ها رو تو بازی های رفت و برگشت داره؟ اگه بهترین های تاریخ آسیا هم جمع بشن باز هم شانسی در برابر یکی از اینا ندارن.

  • JaVieR BarDeM

   در جواب به علی
   عمو جون کونکاکاف چیزی دیگست،اون تیمایی که شما گفتی واس آمریکای جنوبیه،کونکاکاف شاخ ترین تیمش مکزیکه و ونزوئلا کهمستقیم میرن جام جهانی آمریکا،پاناما،هندوراس،کاستاریکا،کانادا اینا تیمای کونکاکاف هست داداش،برنده پلی آف آسیا با برنده کونکاکاف بازی میکنه و شانس صعود دارن تیمای آسیایی

 • فرزاد پرسپولیسی

  خدا کریمه عربستان و کره نیان بالا کره هم یه درس عبرتی بگیره که کوری خونی یادشون بره

  • سانا

   داداش یه سوالی دارم و اون اینه که اینایی که شما اسم بردی، مخصوصا اون اولی ها، خدا رو قبول ندارن؟!!!

  • جعفر

   البته کره هم نیاد بالا ازبکستان میاد که چهار سال پیش با قطر تبانی کرد که ما رو حذف کنه. واس همین فرقی به حال ما نمیکنه

  • مهدی

   کره که بت پرسته عربستان هم در عصر جاهلیته و اعتقادی به خدا نداره که داشت وضع منطقه این نبود پس به امید خدا عربستان حذفه

برچسب ها