مخالفت ایران با تغییر اوزان المپیکی کشتی آزاد و فرنگی

مخالفت-ایران-با-تغییر-اوزان-المپیکی-کشتی-آزاد-و-فرنگی

وبسایت رسمی برنامه نود - نماینده فدراسیون کشتی ایران در جلسه هیات رئیسه با هرگونه تغییری در اوزان المپیکی کشتی آزاد و فرنگی مخالفت کرد.

به گزارش سایت نود، پیرو ارائه پیشنهادی از سوی کشور روسیه مبنی بر تغییر تمامی اوزان کشتی آزاد و فرنگی از سال 2018 تا المپیک 2020 توکیو، فدراسیون کشتی ایران در سه جلسه متوالی که در این خصوص در هیات رئیسه اتحادیه جهانی برگزار گردید، با هرگونه تغییر در اوزان مذکور مخالفت کرد. بنابه نظر فدراسیون کشتی ایران، هرگونه تغییر در اوزان المپیکی کشتی آزاد و فرنگی در حال‌ حاضر، منجر به سردرگمی شناخت افکار عمومی نسبت به اوزان کشتی و قهرمانان کشتی مورد علاقه مردم در هر وزن می گردد. بنابه نظر فدراسیون کشتی ایران، گرچه شاید اوزان موجود اشکالاتی نیز داشته باشد، اما با توجه به اینکه حدود 3 سال از آخرین تغییر در اوزان کشتی آزاد و فرنگی گذشته و در رقابت های المپیک 2016 ریو نیز ، کشتی دنیا با مسئله جدی در اوزان المپیک موجود مواجه نبوده است، تغییر اوزان مذکور ضرورتی ندارد. از طرف دیگر، برای بسیاری از کشورها که با محدودیت در تعداد کشتی گیران فعال روبرو هستند و پس از چند سال شناسایی و تطبیق، کشتی گیران خود را در هر وزن بدست می آورند، تغییر اوزان، به معنای برهم خوردن کامل برنامه های فنی این کشور ها در کشتی آزاد و فرنگی محسوب می شود.

همچنین در پیشنهاد اولیه ایران، علاوه بر عدم تغییر اوزان المپیکی، بر یکسان شدن اوزان کشتی آزاد و فرنگی نیز تاکید شده بود ، که علیرغم حمایت اکثریت اعضاء، به دلیل حساسیت های احتمالی کمیته بین‌المللی المپیک، پیشنهاد مذکور از دستور کار خارج شد. مسئله دیگر این که، به نظر می‌رسد، اوزان پیشنهادی از سوی روسیه، بیشتر تمایل به تطبیق شرایط فیزیکی کشتی گیران دنیا ، با شرایط وزنی کشتی گیران اروپایی دارد. این موضوع با منافع کشتی گیران آسیایی (مثل ژاپن - ایران - کره شمالی - کره جنوبی - قزاقستان و...) و آمریکای لاتین(کوبا) منافات داشته و نمی تواند منافع جهانی کشتی را پوشش دهد.

اوزان پیشنهادی روسیه مورد حمایت کامل اعضای اروپایی هیات رئیسه بوده و اصرار زیادی بر تغییر اوزان مذکور از سوی اعضای یادشده وجود داشت. در نهایت اعضای غیر اروپایی هیات رئیسه با حمایت از پیشنهاد حفظ اوزان موجود کشتی آزاد و فرنگی در آخرین جلسه هیات رئیسه مذکور رای به عدم تغییر اوزان یادشده دادند، که این موضوع در کشتی آزاد تصویب شد اما در کشتی فرنگی با فاصله اندکی پیشنهاد روسیه به تصویب هیات رئیسه اتحادیه جهانی رسید.

39046

اختصاصی

نظرات ۰

اولین نظر را ثبت کن

برچسب ها