لیلا صوفی زاده نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال: حضور بانوان در ورزشگاههای فوتبال تابو نیست

لیلا-صوفی-زاده-نایب-رئیس-بانوان-فدراسیون-فوتبال-حضور-بانوان-در-ورزشگاههای-فوتبال-تابو-نیست

وب سایت رسمی برنامه نود- این روزها مهمترین خبر حوزه تیم ملی فوتبال ایران، ماجرای عدم حضور بانوان ایرانی در ورزشگاهها و دیدن بازیهای مهم ملی و باشگاهی است. جایی  که بانوان سوری بدون حاشیه و هیچ مشکلی در ورزشگاه آزادی حاضر شدند و به تماشای بازی این تیم پرداختند. ازسوی دیگر در روز بازی دو چهره در ورزشگاه حضور داشتند  که با وجود اینکه خانم بودند ولی به دلیل موقعیت شغلی بدون هیچ منعی بازی را از نزدیک دیدند. خانم ها سیاوشی نماینده مجلس و دکتر صوفی زاده نایب رئیس فدراسیون فوتبال در امور بانوان که هر دو تلویحا به این نکته اشاره داشتند که باید بستر فنی و زیر ساخت های فرهنگی شکل بگیرد تا روزی برسد که خانواده ها در ورزشگاهها حضور یابند.

برای پیگیری دقیق تر سراغ خانم دکتر صوفی زاده رفتیم و برنامه های ایشان برای رسیدن به بهترین راه حل ممکن جویا شدیم. نایب رئیس فدراسیون فوتبال در امور بانوان با سایت نود گفت و گو کرد:

 

*به نظر شما امکان حضور بانوان در ورزشگاه وجود خواهد داشت؟

من دیدگاه امکان تماشای مسابقات ملی را از حقوق بانوان می دانم و اعتقاد دارم پرداختن به موضوع حضور بانوان در ورزشگاه یک امر فراملی است و در حال حاضر یک اراده واحد برای یک هدف مشترک وجود دارد که این نیاز باید پاسخ داده بشود.

 

*حضور خودتان در ورزشگاه را چه طور ارزیابی می کنید؟

با حضور خودم در ورزشگاه قصد ارزیابی این امر را داشتم که چه تدبیری باید اندیشیده شود تا بتوان حضور بانوان را ممکن کرد. باید بگویم بستر های سخت افزاری از الزامات اولیه و جدی در این زمینه است این الزامات باید استاندارد باشد تا چارچوب های اسلامی را در بربگیرد و مشکلی به وجود نیاید. بحث نظریه های فرهنگی نیز با مطالعات مناسب تقویت شود تا تحلیل های مناسبی برای این امر ارائه شود. نمی توان با سرعت و بدون کار علمی و فرهنگی نتیجه گرفت.

 

*آیا حضور بانوان در ورزشگاههای فوتبال یک تابو است؟

نه این تابو نیست. چرا که در حقوق کشور اسلامی ما منعی برای این امر وجود ندارد. اما بحث اصلی چگونگی تحقق این امر است به نحوی که در شان و منزلت یک بانوی ایرانی باشد باید پیگیری شود تا اگر دختر یا خواهر ما علاقه مند به حضور در ورزشگاه ها هستند شرایطش مهیا شود.


*غیر از شما یکی از نمایندگان بانوان مجلس هم برای دیدن این بازی در ورزشگاه حضور داشتند نظرتان در رابطه با حضور ایشان و سایر اعضای مجلس مقننه چیست؟

حضور نمایندگان مجلس از جمله خانم سیاوشی در راستای حمایت از فراهم آوردن بستر های حضور بانوان بود امیدواریم با تلاش فراکسیون مربوطه در مجلس ،وزارت محترم ورزش و جوانان و سایر مسئولان ذی ربط ، اشتیاق خانواده ها برای دیدن رویداد های ورزشی که از جنبه های اجتماعی و حقوق شهروندی نشات می گیرد به ثمر بنشیند و نتیجه بدهد.


*شما به عنوان مسئول فوتبال بانوان چه الگویی را مد نظر دارید؟

ما باید مطابق با الگوی ایرانی اسلامی و موازین شرعی خودمان و در چارچوب مصلحت ها این هدف را دنبال کنیم. امیدواریم این رویا برای بانوان و دختران سرزمین ما که همواره در تمامی عرصه ها در میدان های ملی در کنار آقایان نقش موثر و سازنده ای ایفا کرده اند به واقعیت تبدیل کنیم و غیرت زن ایرانی را در بر خورد با این گونه رویداد ها نشان دهیم برای بانوان مان لباس های متحد الشکلی با استاندارد های مورد قبول خودمان ترتیب دهیم تا با کم کردن موانع به نتیجه ای مناسب برسیم.

 

گفت و گو از سالار علیخواه

 

 

اختصاصی

نظرات ۲۰

 • پسر محبوب لیورپول

  بله تابو نیست ولی هیچ کدومتون جرات ندارید این تابو مسخره رو بشکنید. فقط شعار و شعار.

 • RED GIRL

  خدایا نزدیک کن اون روزو :(((((

 • مهگل

  چقدر خوب میشه اگه که این اتفاق بیوفته..اونوقت من و خیلیا به یکی از آرزو های زندگی مون میرسیم

 • Ali

  چرا این موضوع رو انقدر بزرگ می کنید؟هیچ منعی وجود نداره هیچ نیازیم به امکانات سخت افزاری نداره،مگه واسه تماشای والیبال نیاز به امکانات سخت افزاری یا اینجور چیزا بود؟اینا همش بهونست که نزارن خانوما برن ورزشگاه

 • Mreza

  خودت فهمیدی چی گفتی این ؟!

 • Mohammad 6+4=ss

  همین اول کار بزار بگم، اگر میخواهید با اشکال سخت افزاری و دیوارکشی و سیم خاردار! این کار و انجام بدین ، همون بهتر که انجام ندین، بانوی ایرانی ارزشش بیشتر از اینهاست که در ورزشگاه آزادی، خود را در قفس ببیند!!!
  هنوز به این نتیجه نرسیدید که هرچه بیشتر محدودییت بزارین، خراب کاری بیشتر میشه!!!
  تنها راهش اینه که تو یه بازی خاص ، اونم بدون هماهنگی و تبلیغات، 12ساعت قبل بازی، اعلام کنید که بانوان هم آزاد به خرید بلیط بازی هستن، و خلاص...
  اونوقت حتی اگر جایگاه قاطی هم باشه، قول میدم هیچ اتفاقی نیوفته، و ایگونه خیلی زود برای همه عادی میشه و حساسییتش از بین میره....
  مشکل همیشه همینه که یه موضوعی رو خیلی حساس میکنیم، طوری که انگار یه کوهه که باید با دست بکنیم!!!
  به خدا مردای ایرانی ، باغیرت ترین و متعصب ترینه ، مردان جهان هستن، شما با این محدودییتها و حساس کردن، باعث توهین به مرد ایرانی میشید، چرا فکر مکنه مگر ،لولو خورخورست ، که میترسن بانوان رو به آنها بسپارند، اونموقع که به شخصییتش اینجور توهین میشه، میخواد به شکلی اعتراض کنه، که ممکنه اشتباهاتی انجام بده،،،
  پس، درحد محدوده ای از صندلی ها که اختصاص به بانوان داشته باشه، و قسمتی عمده ای هم به حضور همراه با خانواده ، باشه، قسمتهای دیگر، برای جوان های مشتاق، و دیگر هیچگونه حصار یا دیوار بین این قسمتها نباشه، درحد همین فنس های تقسیم بندی...
  ادمین خسته نباشی، لطفا" کوتاهی نکن و چاپ کن....سپاس...

 • نادر

  نمیخواد شما نقش مادر را بازی کنید زنهای ما از بهترین و مردهای ما یکی از با منطق ترین هستند زیر ساختها که شما مسول هستید را درست کنید از ادمهایی که در امر ترمیم و مرمت و باز سازی استادیومها مخصوصا امریکایی و. اروپایی هستند کمک بگیرید در ظرف 6 ماه استادیومهای فرسوده ما تبدیل به بهترین خواهند شد همت هست که شما ها به عنوان مسولین باید پیاده کنید این کارها را نکنید اینده انگشت روی شما ها خواهند گذاشت مردم هم خودشان میدانند چه کار کنند قبلا هم من بارها به استادیومهای ایرانی اشاره کرده ام که از سال 1374 یا 75 زنها دوش تا دوش مردم به استادیوم می ایند و از ورزش خود لذت میبرند چرا تاکنون مشکلی به وجود نیومده پس شما ها هستید که نمیخواهید مشکل حل بشود

 • Neda

  لباس متحدالشکل؟؟؟؟

 • ارمان

  لباسهای متحد الشکل !!!!
  مگه میخوان برن تو زمین؟!؟!

 • فوتبال پاک

  اولا اگر ممنوعه چرا خودتون وارد استادیوم شدید؟دوما طوری از زیرساخت ها و فراهم اوردن بسترها و چهارچوب ها حرف میزنید انگار میخوایم اولین زن ایرانی رو بفرستیم مریخ.بابا بجز ما و عربستان تمام دنیا یه قرنه که اینقضیه حل شده و اصلا خنده داره این همه سفسته کردن.آیندگان یه دل سیر به حرفای امروز شما میخندن.ادمین پس چرا این حرفارو نمیچاپی؟؟؟؟

  • تراز اول

   سفسطه

برچسب ها