گزارش ویژه/ 5 تصمیم اشتباه منصوریان؛ خداحافظی تلخ

گزارش-ویژه-5-تصمیم-اشتباه-منصوریان؛-خداحافظی-تلخ

وبسایت رسمی برنامه نود - نمایش‌ در رفتارش، خریدهای اشتباه، دستیارهای بد، نشناختن ترکیب تیم‌اش، انتخاب زودهنگام استقلال تصمیماتی از منصوریان است که منجر به ناکامی‌اش در استقلال شد. 

به گزارش وبسایت نود، منصوریان پس از توقف مقابل تیم قلعه‌نویی، استفعا داد و از استقلال رفت. اتفاقی که سکوهای ملتهب استقلال انتظارش را از هفته‌های قبل می‌کشیدند. ولی بالاخره علیرضا منصوریان قبول کرد که به انتهای خط رسیده و تصمیم‌اش را عملی کرد. پنج دلیل نتیجه نگرفتن منصوریان در استقلال را مرور می‌کنیم. 

رفتار نمایشی

شوآف منصوریان در استقلال

منصوریان علاقه زیادی داشت که تکنولوژی تیمش را به نمایش بگذارد. در حالی که قبل از استقلال، تیم‌های دیگری هم از GPS استفاده می‌کردند ولی منصوریان هر روز مصاحبه‌ای راجع به این تکنولوژی که به استقلال آورده بود، روی خروجی رسانه‌ها می‌برد. منصوریان انقدر راجع‌به این تکنولوژی صحبت کرد که حتی جی‌پی‌اس بستن بازیکنان روی پیراهن تمرین هم این شائبه را به وجود آورد که برای نمایش دادن است. منصوریان دائم از روزهایی که کنار کی‌روش حضور داشت صحبت می‌کرد. حتی از دستیاری افشین قطبی هم می‌گفت تا اعلام کند که کناردست مربی‌های بین‌المللی چیزهای زیادی یاد گرفته است. منصوریان برای نمایش دانش بین‌المللی، فقط از واژه‌های ناقص انگلیسی استفاده می‌کرد. در روزهای نخست از حوضچه یخ هم استفاده کرد. همه این تکنولوژی‌هایی که منصوریان به استقلال آورد، منطقی و دانش روز دنیا بود. ولی آن قدر راجع به آن صحبت می‌کرد و به نمایش می‌گذاشت، که انتظارات را بالا برده بود. منصوریان نمی‌خواست از خودش به عنوان یک مربی تازه‌وارد و کم‌تجربه در استقلال یاد شود. او علاقه داشت که با برانکو و کی‌روش مقایسه شود. همین هم باعث شد که انتظارات از تیم‌اش بالا برود و حتی امکان اخراج در همان اولین نیم‌فصل حضورش روی نیمکت استقلال را هم به وجود آورده بود. 

خریدهای اشتباه

خریدهای منصوریان در استقلال

خریدهای منصوریان هم بیشتر هیجان‌زدگی بود تا این که واقعا به آن‌ها نیاز داشته باشد. او در جو خوب آن روزهای استقلال، می‌خواست نقل‌وانتقالات را هم از برانکو ببرد تا با روحیه‌ای مضاعف وارد لیگ شود. به خاطر همین رقابت با برانکو، بازیکنانی مانند کنعانی‌زادگان، فرشید باقری و آرش افشین را به استقلال آورد که هیچ سودی از خریدشان نبرد. انقدر خریدهای منصوریان ناامیدکننده بود که خیلی‌ها بابت محرومیت استقلال در نیم‌فصل نقل‌وانتقالات خوشحال شده بودند. ولی در این فصل هم منصوریان از سال قبل درس نگرفت و دوباره سراغ بمب‌ترکاندن رفت. منصوریان فراموش کرد که سال قبل جوان‌هایی مانند بهنام برزای دست او را گرفته بودند. دوباره در خریدهای جدید هم داریوش شجاعیان را با رقمی نجومی به استقلال آورد، در همان پست اصرار زیادی برای جذب جباری داشت، جپاروف ناراضی را هم آبی‌پوش کرد. خریدهایی که هنوز از آن‌ها جوابی نگرفته است. 

دستیار بد

دستیار ضعیف منصوریان در استقلال

منصوریان برای نیمکت استقلال بیشتر سراغ کسانی رفت که با آن‌ها رفاقت داشت. علی چینی و محمدخرمگاه را از نفت تهران همراه خود به استقلال آورد. دو یاری که منصوریان اعتماد کامل به آن‌ها داشت و هیچ‌گاه در قامت جانشینی او نبودند تا در روزهای افولش در استقلال، مدیران به فکر تغییرات کم‌هزینه نباشند. او حتی در بدترین شرایط هم راضی نشد که مربی خارجی روی نیمت استقلال بنشاند تا گزینه‌های آلترناتیوی را از مدیران باشگاه دور نگه‌دارد. فقط بدنسازهای استقلال غیرایرانی بودند. در این دو فصل هم خرمگاه و چینی نتوانستند کمکی به منصوریان کنند تا در نهایت سرمربی استقلال از کارش استعفا دهد.

عدم ثبات

عدم ثبات منصوریان در استقلال

منصوریان همان اول کار انتظارات را بالا برد. اما نه خریدهایی که کرد و نه کمک‌هایش روی نیمکت، نتوانستند مانع از نتایج ضعیف استقلال شوند. اتفاقی که تمرکز را از سرمربی استقلال گرفت. علیرضا منصوریان بیشتر از اصل فوتبال، درگیر حواشی شده بود. سرمربی استقلال در نفت تهران نشان داده بود که فوتبال ری‌اکتیو را خوب بلد است. ولی آن‌قدر تمرکزش به حواشی خارج از زمین جلب شده بود که دانش فنی‌‌اش به چالش کشیده شد. منصوریان در همه پانزده ماهی که سرمربی استقلال بود هیچ‌گاه به ترکیب ثابت نرسید. در هر دیدار ترکیب‌‌اش را نسبت به بازی قبل عوض می‌کرد. منصوریان تا روزهای آخر تیم‌اش را نشناخته بود و نمی‌دانست که دنبال چه چیزی است. با فوتبال واکنش‌گرا نتیجه می‌گرفت ولی وسوسه نمایش فوتبال مالکانه را داشت. منصوریان این چالش را تا آخرین مسابقه داشت و هیچ‌گاه نتوانست تصمیم نهایی را بگیرد. 

قدم بزرگ

قدم بزرگ منصوریان در استقلال

پاس همدان، تیم ملی امید و نفت تهران. این تمام سابقه منصوریان قبل از حضور روی نیمکت استقلال است. که البته دوتای اولی هم با ناکامی همراه بود. نفت هم جایی بود که بدون تماشاگر و حاشیه به کارش می‌پرداخت. خیلی روی نتایج و بازی‌های منصوریان در آن تیم زوم نبود. فقط دیدارهای پخش زنده نفت دیده می‌شد که از قضا با نتایج خوب این تیم هم همراه شده بود. البته همین هم یک دلیل ویژه دارد. منصوریان نمایش فوتبال ری‌اکتیو را خوب بلد است. می‌توانست با تیم کوچک‌تری مثل نفت تهران در بازی‌های بزرگ مقابل استقلال و پرسپولیس و حتی سایر رقبا، به دفاع همه‌جانبه بپردازد و روی ضدحملات برنامه‌ریزی کند. اتفاقی که در استقلال نشدنی است. هیچ تیمی شجاعت حمله کامل مقابل استقلال را ندارد و منصوریان نتوانست از این تاکتیک بهره ببرد. ضمن این که خودش هم انتظارات را بالا برده بود و دیگر سکوهای استقلال تحمل بازی دفاعی تیم‌شان را نداشتند. اما موفقیت قبلی در نفت تهران، منصوریان برای نشستن روی نیمکت استقلال قلقلک داده بود. علیرضا منصوریان تلاش کرد که پله‌های نردبان ترقی را دو تا یکی بالا برود. بدون تجربه در تیم‌های دیگری جز نفت و تیم‌های پرحاشیه‌تر، قدم بزرگی برداشت و روی نیمکت استقلال نشست. انتخابی که شاید برایش زود بود. بهتر بود که در تیم‌های دیگری هم با چالش جدی‌تری مواجه می‌شد، بعد به استقلال می‌آمد. 

 

حسام محسنیان

اختصاصی

نظرات ۲۷

 • احسان

  منصوریان خیلی واسه استقلال کوچیک بود

  • قلب ابی.

   بات موافقم منصوریان هرامکاناتی رو ک داشت سعی میکردب همه نشون بده وهمچین کاری ازی مربی بزرگ بعیده یه مربی بزرگ زیاددنبال سروصدانیست وفقط تمرکزش روجلوبردن تیمشه ولی ایشون اصلااینجوری نبود.

  • امیر حسین

   خخخخخ چه حرفا همونم ازسرتون زیاده

  • طوفان سرخ آسیا...

   خب صد البته کوچیک بود تیمی که توی 7تا بازی 2تاگل میزنه طبیعتا ضعف تاکتیکی و فنی داره همین.
   بعدش منصوریان خیلی خودشو کوچیک کرد توی برنامه نود.
   اخرش هم تقصیر هارو انداخت گردن رحمتی درصورتی که اون توی برنامه نود جز اینکا گفت من هنگ کردم چیزه خاصه دیگه ای نگفت.
   واقعا توی هرشرایطی انصاف خوب چیزیه. وقتی میبینی یکی تحت فشاره نباید توام سوء استفاده بکنی
   ادمین جان بچاپ

 • حامد

  مدیریت مدیریت مدیریت لا غیر .مدیریت عامل اصلی نتایج ضعیف

  • حمید

   مدیریت اتفاقا خیلی خوب بود.هیچ وقت استقلال مثل ۲سال گذشته انقدر راحت بازیکن نمیتونست بخره.منصوریان در حد استقلال نبود و نیست

  • A.Gh

   مدیریت رو سکو ها داشعلی داعلی میکرد مدیریت دم وزارت ورزش برا داشعلی جمع شد مدیریت بنرای روز شمار میزد مدیریت بمبای داعلیو نترکوند و دو فصل میلیاردی خرج نکرد (ماشالله هر دو فصلم رکورد ارزونترین تیمای لیگ رو جابجا کرد) مگه نه؟ مدیریت تا زمانی که همه داشعلی داشعلی میکردن حمایت کرد همین پارسال بعد ی سال دربیو استقلال برد مدیریت یه سال داشت با کری میخوند و کار به باقی بازیا نداشت . والا ما هرچی دیدیم استقلال خورداز دورو گری هوادارا بود نیمار پوگبا زیبدان عقاب بمب :/

  • بهزاد

   مدیریت چیکار کنه دیگه؟ به نظرم مقصر اصلی هوادارهایی بودند که هر روز بر علیه افشارزاده و .... شعار میدادن یا بنر منصوریان را می اوردن ورزشگاه، البته فک کنم همون لیدرهای داچ علی محبوبیان بودن. توی این شرایط مدیریت مجبور شد خواست اون طرفدارها رو اجابت کنه.

 • آرمین 68

  بزرگترین اشتباه منصوریان، دست زدن به ترکیب تیم برندش بود که به دلایل مختلف از جمله خرید های بد و بدنسازی نابجا که موجبات مصدومیت جوان ها ررو فراهم کرد، اتفاق افتاد. در کل منصوریان تا زمانیکه به خودش نیاد و شخصیتش و استراتژی فکریش رو درست نکنه برای تیم های پرطرفدار مناسب نیست...

 • mehrab

  فوق العاده درست بود ولی دیگه مطمئن باش آقای منصوریان نمیتونی برگردی روی نیمکت استقلال همین واسه منه استقلالی یه خبر فوق العادست که پیشکسوت های باشگاه نیان روی نیمکت استقلال اونم پیشکسوت های که سواد فوتبالیشون هیچوقت در حد سرمربی بودن تیم مانند استقلال بزرگ نیست ..

 • majid

  شاید بتوان گفت چون برای رسیدن به نیمکت استقلال هر کاری کرد، اینطوری شد.

 • عماد

  بزرگترین اشتباه علی اقا
  خرید مجتبی جباری
  پژمان منتظری و اخراج نکردن رحمتی بود

  • amid

   دقیقا با اخراج رحمتی فقط میتونست بمونه و درست کنه استقلالو کو گوش شنوا

 • نوستراداموس

  اشتباه تماشاگران
  احساسی تصمیم گرفتن و ضربه زدن به تیمی که در کورس قهرمانی بود
  گول حرفای زیبا و بدون پشتوانه خوردن
  کم توقع شدن و قانع شدن به تک بازی هایی مثل بازی با السد و دربی
  واشتباه مدیریت
  انتخاب مربی تیم بر اساس احساسات تماشاگرانی که اغلب آنها جوان و نوجوان بودند
  حمایت کورکورانه از کادری که بزرگترین دستاورد آن نائب قهرمانی در لیگ آن هم با ۹ امتیاز اختلاف که چند بازی آخر تیم قهرمان جنبه تشریفاتی داشت
  و مهمترین مسأله هم نخواستن توضیح از کادر فنی در مورد سوالی که هنوز هم دغدغه ذهنی خیلی هاست که با هشت مدافع چجوری تو شیش تا خوردی؟؟؟؟

  • راشا

   "قانع شدن به تک بازی" رو خوب اومدی.

  • دو ستاره تو آسیا حسرت خیلیا

   واقعا برای من هم سواله این مربی داغون چطوری بهترین پرسپولیس تاریخ رو تو یه دقیقه نسخه شو پیچید؟

  • خطاب به بالایی

   اتفاقا سوال مهمتر اینه که چجوری از الغرافه 5 تا خوردین??
   چجوری از قشقایی باختین اونم تو 32 تا تیم??

 • Mahdi

  منصوریان هنوزم متوجه نشده که قضیه چیه. هنوز هم نمیدونه که مربی باید تاکتیک کار باشه. هنوزم نمیدونه تیم های بزرگ دفاعی بازی نمیکنن. هنوزم نمیدونه چرا کی روش رحمتی رو اخراج کرد.

  • Komeil Balouchi

   تو بد بودن استقلالِ منصوريان شكي نيس ولي طبق كدوم معياري ميگيد تيماي بزرگ دفاعي بازي نميكنن؟؟؟
   بهترين نمونش اينتر زمان مورينيو بود يا اتلتيكو چند سال اخير با سيمئونه.
   تيماي بزرگ بايد بلد باشن تاكتيكشونو درست اجرا كنن خالا هر تاكتيكي كه مربي بلده

 • شهاب

  باتشکر از مطلب بجا و دقیق.منصوریان خیلی زحمت کشید ولی برای استقلال و بازی هجومی استقلال ناکارآمد بود.

 • ح.ع

  بزرگترین اشتباه منصوریان این بود که نخواست خودش باشه. سعی کرد آقای خاص باشه. در کل با شومن بازی خودش رو خراب کرد.ولی اینجا اروپا نیست که به این حرکات قشنگ کنار زمین و مصاحبه دهن پر کن زیاد بها بدن.

برچسب ها