گزارش ویژه/ جزییات قصور مدیران پرسپولیس در پرونده طارمی و ریزه اسپور

گزارش-ویژه-جزییات-قصور-مدیران-پرسپولیس-در-پرونده-طارمی-و-ریزه-اسپور

وب سایت رسمی برنامه نود- همانطور که در خبرها خوانده اید، باشگاه پرسپولیس هم مثل طارمی از سوی فیفا محکوم شده است.اما آیا پرسپولیس می توانست جلوی این محرومیت را بگیرد؟

به گزارش سایت نود، آنطور که ازشواهد و قرائن برمی آید دلیل اصلی محکومیت پرسپولیس، ارائه اطلاعات کذب مبنی بر اینکه مهدی طارمی پیش از عقد قرارداد با ریزه اسپور، با باشگاه پرسپولیس قرارداد داشته است، بوده است.

در طی روند دادرسی، فیفا اسناد و مدارک باشگاه پرسپولیس را نپذیرفت تا  رأی این پرونده به نفع باشگاه ترکیه ای صادر شود.

فیفا ادعاهای مطرح شده مبنی بر اینکه طارمی پیش از امضا قرارداد با ریزه اسپور ترکیه، با باشگاه پرسپولیس قرارداد داشته، را کذب دانسته و به همین دلیل این ادعاها را نپذیرفته است. همین موضوع باعث شده تا حکم پرونده شکایت باشگاه ترکیه ای از مهدی طارمی به نفع ریزه اسپور صادر و باشگاه پرسپولیس هم با محرومیت مواجه شود.

اما داستان از چه قرار است؟ مهدی طارمی که دو فصل پیش قصد داشت در یکی از پنج لیگ معتبر اروپایی فوتبال خود را ادامه دهد، پس از رد کردن پیشنهاداتی از روسیه و یونان، سرانجام تصمیم به ماندن در پرسپولیس گرفت. او ابتدا با حسین هدایتی مذاکره کرد و پیشنهاد 3 میلیارد تومانی را پیش روی خودش دید، اما وقتی به دفتر علی اکبر طاهری سرپرست باشگاه مراجعه کرد پیشنهادی که به وی ارائه شد 950 میلیون تومان به همراه پاداش های حداکثر 400 میلیون تومانی بود. طارمی عصر همان روز از رامین رضاییان و دوستانش خواست تا بلیت سفر به ترکیه را هم تهیه کنند. به این ترتیب، طارمی همان شب راهی ترکیه شد و با ریزه اسپور قرارداد بست.

وقوع برخی اتفاقات در باشگاه ترکیه ای و همچنین کودتا و آشوب در کشور ترکیه سبب شد تا رامین رضاییان و مهدی طارمی تصمیم به بازگشت به تهران بگیرند. این دو بازیکن قراردادشان منوط به صدور آی تی سی بود، و ریزه اسپور در واقع این دو بازیکن را تبدیل به بازیکنان تستی کرده بود تا این دو بازیکن تصمیم قطعی خود برای بازگشت به پرسپولیس را بگیرند.

در این میان رامین رضاییان راه بهتری برای بازگشت انتخاب کرد؛ رضاییان ابتدا با هدایتی صحبت کرد و با دریافت مبلغ 70 هزار دلار (و به روایتی 100 هزار دلار) از وی، این مبلغ را به باشگاه ریزه اسپور پرداخت و قرارداد خود را به طور رسمی فسخ کرد تا با خیالی آسوده به تهران و باشگاه قبلی خود برگردد. در همین حال، هدایتی از طاهری خواست تا زمینه بازگشت رضاییان به پرسپولیس را فراهم کند. هواداران پرسپولیس هم بسیار مایل بودند تا رامین رضاییان به تیم شان برگردد. اما برانکو مربی کروات پرسپولیس چندان مایل به بازگشت این بازیکن ملی پوش نبود؛ برانکو که چندین بار با رامین تماس گرفته بود و حتی عدم پاسخگویی این بازیکن را رسانه ای کرده بود، بنا بر اصرار باشگاه تن به این کار داد اما رضاییان را برای چند هفته نیمکت نشین کرد و از او در ترکیب تیمش استفاده نمی کرد.

اما مهدی طارمی بدون فسخ قراردادش به ایران برگشت. باشگاه ریزه اسپور از طریق برخی واسطه های ایرانی توانست ایمیل باشگاه پرسپولیس را پیدا کرده و با ارسال پیام هایی به پرسپولیس اعلام کرده بود که بنا بر مدارک ارائه شده، طارمی بازیکن ریزه اسپور محسوب می شود و در صورتی که این بازیکن برای سرخپوشان تهرانی بازی کند، بازیکن غیرمجاز محسوب شده و باشگاه ترکیه ای می تواند از بازیکن و باشگاه، هر دو، شکایت کند.

در پی این اتفاقات باشگاه ریزه اسپور به فیفا شکایت کرد؛ جالب اینکه وکیل مهدی طارمی و وکیل باشگاه پرسپولیس دفاعیات خود را به طور جداگانه برای فیفا ارسال می کردند. البته دفاعیات وکیل طارمی کمی منطقی تر بود. او در دفاعیاتش اظهار داشته بود که از آنجائیکه این قرارداد منوط به دریافت آی تی سی بوده و باشگاه ترکیه ای در مدت زمان مشخص شده اقدام و درخواستی برای صدور آی تی سی از فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس نداشته، به همین دلیل مهدی طارمی هم به ایران بازگشته است.

گاف باشگاه پرسپولیس

نکته عجیب اینجاست که بخش حقوقی باشگاه پرسپولیس بدون هماهنگی با وکیل مهدی طارمی، و در دفاعیه ای کاملاً جداگانه به فیفا اعلام کرده بود که طارمی 30 خرداد 95 با پرسپولیس قرارداد امضا کرده و در تاریخ 8 تیرماه 95 با ریزه اسپور قرارداد بسته است. اما فیفا این دفاعیات را نپذیرفت و آن را نشانه عدم صداقت و حسن نیت باشگاه پرسپولیس دانستند.

 برای کارشناسان بخش حقوقی فیفا این سئوال پیش آمد که در حالیکه باشگاه پرسپولیس با مهدی طارمی قرارداد داشته، پس چرا پس از پیوستن این بازیکن به ریزه اسپور هیچ شکایت یا اعتراضی نکرده و حتی هیچ مصاحبه ای هم در این زمینه وجود ندارد. برخی گمانه زنی ها مبتنی بر این است که برخی از واسطه ها ماجرای عدم توافق پرسپولیس با طارمی و تصمیم این بازیکن برای پیوستن به ریزه اسپور را به اطلاع این باشگاه ترکیه ای رسانده و این باشگاه ترکیه ای هم این مسئله را به اطلاع فیفا رسانده اند تا فیفا نسبت به این مسئله که باشگاه پرسپولیس در حال ارائه اطلاعات نادرستی است، اطمینان پیدا کند. به همین دلیل پرسپولیس در این پرونده محکوم و از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شده است؛ سرخپوشان 21 روز فرصت دارند تا نسبت به حکم صادر شده به دادگاه CAS اعتراض کند. اما محرومیت 4 ماهه مهدی طارمی از شنبه همین هفته اعمال می شود و این بازیکن 14 بازی لیگ برتر (شامل دربی و چند بازی حساس دیگر)، دو دیدار رفت و برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا برابر الهلال عربستان (و دو بازی دیگر در صورت راهیابی به فینال) را از دست می دهد.

در حال حاضر کارشناسان پرسپولیس و فدراسیون فوتبال برای اعتراض نسبت به مسئله محرومیت مهدی طارمی دچار تردید هستند زیرا اگر طارمی هم اکنون در این شرایط بازی کند، و در آینده هم از سوی دادگاه CAS  با رأی محرومیت مواجه شود، آنگاه مهدی طارمی جام جهانی را از دست خواهد داد. به نظر می رسد که مهدی طارمی قطعاً بازی رفت برابر الهلال را از دست داده است زیرا فرصتی جهت اعتراض به حکم صادر شده از سوی دادگاه CAS و نیز طی شدن فرآیند قانونی پرونده وجود ندارد، اما در صورتی که نسبت به این حکم اعتراض شود، ممکن است طارمی به بازی برگشت برسد. آنچه از ظواهر امر بر می آید این که پرسپولیسی ها به این نتیجه رسیده اند که پس از بررسی همه جوانب امر دفاعیه ای را به دادگاه CAS ارسال کنند.

در یکی از بندهای آئین نامه فیفا به صراحت قید شده است که اگر باشگاهی بازیکنی را که با باشگاه دیگری قرارداد دارد، تحریک کند، ضمن اینکه بازیکن محروم می شود، باشگاه تحریک کننده هم از فعالیت و خرید و فروش بازیکن در دو پنجره نقل و انتقالات محروم می شود.

حکم فیفا 15 صفحه است که سیزده صفحه از متن حکم به تشریح شکایت ریزه اسپور، دفاعیات وکیل طارمی و حقوقی باشگاه پرسپولیس و متعاقبا تشریخ ریزه اسپور در قبال دفاعیات پرسپولیس اختصاص دارد. در این حکم عنوان شده علاوه بر اینکه پرسپولیس تحریک کرده بازیکن تحت قرارداد ریزه اسپور به ترکیه برنگردد، اطلاعات کذب هم به فیفا داده شده که ناشی از عدم حسن نیت و صداقت بوده است. در بندهای آیین نامه انصباطی فیفا به صراحت قید شده باشگاهی که بازیکن تحت قرارداد با باشگاه دیگری را تحریک کند، متخلف است و علاوه بر بازیکن، باشگاه تحریک کننده از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم خواهد شد. اتفاقی که البته درباره پرسپولیس افتاده و این باشگاه دو پنجره نقل و انتقالاتی را از دست داده است.

اختصاصی

نظرات ۴۷

 • نوید 64

  فدارسیون فوتبالی که کمتر از یک سال ،،سه تیم لیگ برتر از نقل و انتقالات محروم میشه کاربردش دقیقا چیه ،، اگه فدراسیون و تشکیلاتی در کار نبود هم که باز این اتفاقات می افتاد...

  • آرمین 68

   چه ربطی به فدراسیون فوتبال داره. مهدی طارمی فیلش یاد هندستون میکنه و غیر قانونی برمیگرده مقصر فدراسیونه. آره فدراسیون کاربردی نداره چون اگر داشت، پرسپولیس رو به دلیل استفاده غیر مجاز از این بازیکن قهرمانی و اقای گلی رو ازشون میگرفت تیم رو هم میفرستاد لیگ پایینتر....

  • علیرضا م.

   کاربردش فرار رو به جلو برای طرفداران بی منطقه!
   آخه فدراسیونی که توی انتخاب مدیران باشگاه ها هیچ نقشی نداره، توی تصمیماتشون هیچ نقشی نداره، توی نتایجشون هم نقشی نداره، چرا باید پاسخگو باشه اصلا؟!
   الان مدیریت این باشگاه، و اونایی که این مدیر رو انتخاب کردن باید پاسخگو باشن و هوادارایی که ازش حمایت الکی کردن

  • امید

   ببین اون موقع که استقلال و تراکتور هم دچار مشکل شدند من گفتم فدراسیون هیچ نقشی نداره و الان هم میگم در ماجرای پرسپولیس هیچ قصوری نداره. باشگاه شخصیت حقوقی مجزا داره و خودش باید نسبت به مسائل خودش آگاه باشه.

  • ایلیا

   این استقلالیا مثل این کاربر آرمین ۶۸ کاملا حذب باد و دم‌دمی مزاجن. تو ماحرای محرومیت خودشون همه ویز گردن فدراسیون پرسپولیسی بود اما الان میگن چه ربطی به فدراسیون داره.
   با داچعلی هم همین کارو کردن. اول با التماس به مدیران آوردنش و بعد با بیکفتات دونستن مدیران که چرا اینو اوردن که سوا دمربیگری نداشت و در حر پرسپولیس نبود و اخراجش نمیکنن... خواهان برکناریش شدن

  • M.bap

   اتفاقا قبل هر چیزی فدراسیون و سازمان لیگ مقصر بودن که به رامین اجازه ی فسخ یه طرفه ی قراردادش با پرسپولیسو دادن و بعدشم ایشون طارمی رو راضی کرد که بره ترکیه،اشتباه طارمی و وکیلش و باشگاه رو منکر نمیشم ولی حلقه ی اول همه ی بدبختیای ما فدراسیون نشینای بیسوادمون هستن!،به کنعانی هم اجازه دادن و بعدا مشخص شد تخلف بوده ولی ماست مالیش کردن

  • قرمزته

   نظر ارمین ۶۸ دیدمو نسبت به جهان عوض کرد مرسی بزرگمرد مرسی فوتبال فهم مرسی که با نظراتت مارو اگاه و روشن میکنی خخخ
   #مرسی که هستی

  • Mohsen

   نامه های فیفا مستقیم برای باشگاه ارسال میشه و ربطی به فدراسیون نداره. باشگاه بارسلونا هم به خاطر مشکلات قراردادی با بازیکن از پنجره نقل و انتقالات محروم شد ولی نیومد به فدراسیون اسپانیا اعتراض کنه.

  • 6666

   ارزششو داشت چون پرسپوليسرا قهرمان کرد همانطور که رئال یا بارسا با بازیکانان جوان قرارداد میبنده و فیفا محرومشون میکنه

 • رسول6

  واقعا جای تاسف داره
  اما حالا اتفاقیه که افتاده و امیدوارم تیممون بتونه از این مراحل هم گذر کنه
  واقعا حریف تیم امسال خودمونیم و بس

 • امیرعلی

  من یه پرسپولیسی ۲آتیشه هستم اگه طارمی بازی میکرد الهلال ۶تایی میشد مثل بعضی تیما حالا حالا برن خداروشکر کن

  • سپهر عارفیان

   من هم طرفدار پرسپولیس هستم.
   موقعت گلی های 100% که طارمی در بازی های اخیر از دست داده ادم رو مجاب میکنه قید طارمی رو در بازی مقابل الهال بزنه.
   طارمی موقعیت گل زیاد از دست میده.

 • موسیو سرباز

  دوستان اینکه مدیریت مقصر قسمتی از ماجرا هستش و سمت دیگه ماجرا ما طرفدارای ارتش سرخیم واقعا اگه توی اون موقعیت مدیریت باشگاه با طارمی قرارداد نمی بست خود ما نمیگفتیم ک مدیریت ضعیف و نتونست یارگیری خوب انجام بده؟؟؟
  حالا ک اینجوری شده هم ما طرفدارا داریم خودزنی میکنیم و تیم خودمون رو راحت به حاشیه میبریم. پس لطفا کمی منطقی باشیم و برای موفقیت تیم دعا کنیم و از همه ارکان باشگاه حمایت اصولی کنیم. دم همتون گرم . و در آخر این هم اضافه کنم ک طاهری تو این چند سال تعداد زیادی از پرونده ها رو مختومه کرده و تو این ماجرا هم گیر افتاده پس باز هم میگم لطفا حمایت

  • ایلیا

   دقیقا منم همین نظر رو دارم
   ۹۹درصد هوادارا میگفتن طارمی بیاد به هر قیمتی
   حالا حق ندارن اینطور به باشگاه بتازن و ایراد بگیرن

 • مهدی

  قراردادهای 3میلیاردی؟؟؟؟
  پرهزینه ترین تیم استقلاله!!!
  رسوایی...

  • Behrouz

   دوست گرامی...دقت بفرمایید گفته هدایتی پیشنهاد سه‌میلیاردی داده ولی باشگاه‌گفته ۹۵۰ تا....همین

  • سعید

   سوزش ته جدول، شومن در اومدن مربی محبوب، تخصصتون تو آسیا، و چشمک زدن دسته یک خیلی داره بهت فشار میاره. با این حساب انتظار ندارم که از چشمات استفاده درستی کنی. نوشته هدایتی گفته 3 میلیارد، آقای طاهری گفته 950 میلیون. طاهری هیچ وقت قرارداد آنچنانی نمیبنده با بازیکن. اینو به مدیر فعلی و تمام مدیرای قبلیتون گوشزد کن...

  • ماهان

   اصلا خوندي چي گفت؟هدايتي گفته سه ميليارد ولي چون باشگاه اين رقم رو قبول نكرده و قرار بوده نهصد ميليون پول بده طارمي ول ميكنه ميره تركيه.فكر كنم يه سه ميليارد ديدي ذوق مرگ شدي كامنت گذاشتي

  • behnam

   حداقل اگه ما قرار داد بالا بستیم تیممون الان اون بالا بالاهاست شما چی که انقدر هزینه کردین و اون پایین جدول دارین دست پا میزنین.

 • رسول مشهد

  عشق فقط پرسپولیس
  با طارمی بی طارمی ما قهرمانیم

 • محجوبيان

  عملاً نتيجه گيري اي اف سي اين بوده كه كار پرسپوليس اخلاقي نبوده و البته ميشه گفت نتيجه ي غلطي هم نگرفته....

  • کیانوش

   منظورت فیفا هست دیگه؟!

 • پپرونی

  دقیقا یادمه دفاع وکیل مهدی همین بود که اونا درخداست ای تی سی نکردن.حالا چه طور شده علمای حقوقدان باشگاه تصمیم گرفتن به دفاع خودشون استناد کنن(که یادمه باشگاه همون موقع هم اصرار داشت 6ماه از قرارداد مهدی مونده) الله اعلم.کلا 2تا وکیل بین المللی گردن کلفت نداریم.همه ماشالا در مقام ادعا کوهن.در مقام عمل هیچ.

 • محمد پرسپولیسی

  واقعا چطور میشه باشگاهی به این بزرگی چنین اشتباهی مرتکب شه؟؟ چرا اون موقع همه نگران بازگشت ناگهانی طارمی بودن مسئولین باشگاه با اطمینان خاطر میگفتن مشکلی واسه طارمی و باشگاه پیش نمیاد؟؟ تا کی پولای بیت المال بایسی اینطوری حیف میل بشه؟؟ الان ی بنگاه اقتصادی کوچک ی کارگاه تولیدی کوچک مشاور حقوقی داره که ی دفعه دچار مشکل نشن ولی باشگاههای ما با این همه طرفدار و مسئول ی حقوقدان فوتبالی نداره یا اگه هم داره چیزی چنته اش نیست خیلی جای تاسفه واقعا

 • زیکو قرمز

  سلام-متن کاملاً گویاست همون خصلت همیشگی ((شایدم طوری نشد)) به جای پیگیری صحیح -به جای اینکه اول منابع تامین بشه اول مربی میارن که بعداً یه جوری پولشو جور کنن پی امدش میشه بدهی ژوزه -قطعاً فیفا همه جوانبو سنجیده فقط خدا کنه نخوان مدرک جعلی درست کنن که کار به محرومیتهای سنگینتر ختم میشه

  • فریبرز

   ماجراهای مشابه زیاد بوده که لاپوشونی شدن. مثل داستان خلعتبری و .... .
   بار کج به منزل نمی رسه.
   فدراسیون و باشگاه ها و بازیکنان آماتوری داریم که فقط پول حرفه ای می گیرن....

برچسب ها