نگاهی به بازی های تدارکاتی ایران در ادوار گذشته؛ تیم ملی چگونه برای جام جهانی آماده می شد؟

نگاهی-به-بازی-های-تدارکاتی-ایران-در-ادوار-گذشته؛-تیم-ملی-چگونه-برای-جام-جهانی-آماده-می-شد؟

وبسایت رسمی برنامه نود - تیم ملی کشورمان اولین دیدار تدارکاتی اش در راه آماده سازی برای جام جهانی 2018 روسیه را با پیروزی 2 بر صفر مقابل توگو آغاز کرد.

به گزارش وب سایت نود، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی کشورمان پس از قطعی شدن صعود ایران به جام جهانی در نشستی با خبرنگاران و سردبیران رسانه های ورزشی برنامه آماده سازی تیم ملی تا زمان حضور در روسیه را اعلام کرد (گزارش مربوطه را اینجا بخوانید). بر اساس این برنامه ریزی، تیم ملی ایران تا آغاز بازی های جام جهانی در روسیه بین 9 تا 11 بازی دوستانه را برگزار خواهد کرد. به نظر می رسد در این دوره با وجود تمام گلایه هایی که کی روش از مسئولان فدراسیون فوتبال دارد، اما بازی های دوستانه و تدارکاتی بیشتری نسبت به چهار دوره قبلی حضور ایران در جام جهانی برنامه ریزی شده است. در ادامه نگاهی به بازی های تدارکاتی تیم ملی کشورمان در چهار دوره حضورش در جام جهانی خواهیم داشت.

جام جهانی 1978 آرژانتین

در اولین صعود به جام جهانی که تیم کشورمان مثل این دوره بدون باخت و فقط با 3 گل خورده بلیط سفر به آرژانتین را به دست آورد، برای آماده سازی تیم فقط چهار بازی تدارکاتی انجام شد. 3 بازی در تهران برگزار شد که دو تساوی بدون گل با تیم های رومانی و یوگسلاوی و شکست یک بر صفر برابر ولز حاصل این بازیها بود. آخرین بازی تدارکاتی تیم ما در مقابل فرانسه در شهر تولوز بود که این بازی با نتیجه 2 بر یک به سود حریف اروپایی خاتمه یافت. البته صعود زودهنگام تیم کشورمان در این دوره باعث شد تا دو بازی آخر ایران تشریفاتی بوده و در حکم بازی تدارکاتی برای ایران به حساب می آمد. همچنین، ایران پیش از عزیمت به جام جهانی، در دیدار سوپرجام آسیا-آفریقا در تهران به مصاف غنا رفت و حریف را با 3 گل شکست داد.

جام جهانی 1998 فرانسه

بر خلاف حضور قبلی که ایران صعودی زودهنگام به جام جهانی داشت، در این دوره آخرین تیمی که جواز حضور در فرانسه را گرفت، ایران بود و به همین خاطر، دیرتر از تمام تیمها برنامه های آماده سازی را آغاز کرد. در رقابت های 4 جانبه هنگ کنگ دو بازی انجام داد؛ با یک گل مغلوب نیجریه شد و با شیلی هم به تساوی یک بر یک رسید. شاگردان ایویچ در تبریز با کویت به تساوی یک بر یک رسیدند. در فاصله دو ماه به جام جهانی، تهران میزبان جام ال جی بود که ایران در بازی اول با 2 گل مغلوب مجارستان شد و در بازی بعد هم با یک گل جامائیکا را شکست داد. آخرین بازی تدارکاتی ایران در فاصله یک هفته تا جام جهانی با سرمربی جدید یعنی جلال طالبی در رییکا کرواسی انجام شد. ایران بدون تومیسلاو ایویچ در این بازی با دو گل مغلوب کرواسی شد و سپس به جام جهانی رفت.

تومیسلاو ایویچ فقید برای برپایی آخرین اردوی آماده سازی پیش از جام جهانی، تیم ملی را به اروپا برد اما این سفر آخرین حضورش را بر روی نیمکت تیم ملی رقم زد. دو بازی تدارکاتی ایران با تیم های رم و اینتر ایتالیا بسیار عجیب و غریب بود؛ رم با توتی جوان ایران را گلباران کرد و 7 بر یک به پیروزی رسید. پس از این بازی، زرینچه دیگر به عنوان مدافع آخر ایران در ترکیب تیم بازی نکرد و با وجود آنکه بالای 30 سال سن داشت، اما به عنوان پیستون راست در تیم ملی به میدان رفت. اما اتفاق مهم و تاریخی فوتبال ایران این بود که پس از شکست سنگین تیم ملی، ایویچ در فاصله حدود یک ماه تا جام جهانی از کار برکنار شد و جلال طالبی که مشاور فنی تیم ملی بود، جای او را بر روی نیمکت تیم ملی گرفت. در فاصله سه روز ایران کاملاً متحول شد و اینتر میلان را با نتیجه 4 بر یک شکست داد؛ ایران در دیداری به پیروزی رسید که به بازی نفتی معروف شد. اتفاقات این دو بازی و عملکرد کاملاً متفاوت تیم در دو بازی به فاصله سه روز، تا سالها در محافل ورزشی مورد بحث قرار می گرفت.

جام جهانی 2006 آلمان

تیم برانکو در فاصله یک بازی به پایان بازی های مرحله مقدماتی، صعود خود را به جام جهانی قطعی کرد و آخرین بازی ایران برابر ژاپن هم تشریفاتی بود و هم تدارکاتی. ایران در راه آماده سازی خود برای جام جهانی، 7 بازی تدارکاتی برگزار کرد؛ آذربایجان را با نتیجه 2 بر یک مغلوب کرد؛ لیبی را با 4 گل شکست داد و در شهر سئول با ارائه نمایشی ضعیف، با 2 گل به کره جنوبی باخت. در آبان 1384، توگو در تهران با 2 گل مغلوب ایران شد. کاستاریکا هم در تهران 3 بر 2 به ایران باخت. در فاصله دو سه هفته تا آغاز جام جهانی، برانکو تیم ملی را به زادگاهش برد تا با تیم ملی کشورش دیداری دوستانه برگزار کند؛ دیداری که حاصل آن تساوی 2 بر 2 بود. آخرین بازی ایران پیش از سفر به آلمان، با نتیجه 5 بر 2 تیم ملی بوسنی و هرزگوین را شکست داد تا با روحیه ای بالا به آوردگاه جهانی برود.

البته در فاصله سه ماه تا آغاز جام جهانی، ایران در اوایل اسفند 1384، اولین بازی مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا 2007 میزبان تایوان بود و با 4 گل این تیم را از پیش رو برداشت.

جام جهانی 2014 برزیل

تیم کی روش حدود سه ماه پس از شکست کره جنوبی و صعود به جام جهانی، در چارچوب رقابت های انتخابی جام جهانی 4 بازی انجام داد؛ تایلند را در دو بازی رفت و برگشت با نتایج 2 بر یک و 3 بر صفر مغلوب کرد، سپس لبنان را 4 بر یک شکست داد و کویت را هم با نتیجه 3 بر 2 از پیش رو برداشت. به جز این بازی های رسمی که برای ایران بازی تدارکاتی هم بود، تیم ملی گینه به ایران آمد و تیم ملی کشورمان را 2 بر یک شکست داد. سه بازی تدارکاتی بعدی هم در اردوی وین اتریش انجام شد؛ دو تساوی بدون گل برابر بلاروس و مونته نگرو و تساوی یک بر یک مقابل آنگولا حاصل کار شاگردان کی روش در این اردو بود. ایران برای حضور در جام جهانی به برزیل رفت و پیش از آغاز بازیها، یک بازی دوستانه با ترینیداد و توباگو انجام داد و با برد 2 بر صفر برابر این تیم، خود را آماده دیدار با نیجریه در جام جهانی کرد.

جام جهانی 2018 روسیه

به جز دو بازی آخر تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی که باز هم برای بازیکنان ما بازی تشریفاتی بود، کی روش و بازیکنان تیم ملی از روز گذشته کارشان را با پیروزی دو بر صفر در دیداری تدارکاتی برابر توگو در تهران آغاز کردند. بازی بعدی ایران هم در کازان با تیم ملی روسیه انجام می شود که به نظر می رسد محک جدی برای شاگردان کی روش باشد.

 

 

 

 

2081

اختصاصی

نظرات ۱۵

 • مرتضی خاوری

  بلـــه !! طی ادوار گذشته در برابر حریف های حاضر در جام جهانی ایران کمترین و ضعیف ترین بازیهای تدارکاتی رو داشته .. حتی به نسبت تیم های اسیایی همیشه هزینه کمتری انجام شده و توقعات بالایی داریم ..
  امیدواریم مسئولین فدراسیون امسال حداقل تعداد بازیهای تدارکاتی رو افزایش بدهند و در این بین 2-3 بازی با تیم های درجه 1 جهانی گنجانده شود .

  • علیرضا م.

   کل تدارکات ادوار صعودمون به جام جهانی با این احوال بازم یه طرف، جام جهانی 2014 یه طرف دیگه! واقعا بازی های تدارکاتیمون افتضاح بودن، شاید بیش از افتضاح!

 • علیرضا

  اینا چ تیمین مث ژاپن کره برین با برزیل ارژانتین بازی کنین یا افریقایی نیجریه ساحل عاج

  • ژوزه

   کیروش با کنگو بازی میخواست که تیم دوم افریقا بود. نتونستن جور کنن. روسیه رو هم گیروش سر بازی منچستر روستوف جور کرد

 • pouya

  دوره اول عالی بوده تیم اول صعود کردیم با فرانسه با اون عظمت و میزبان بازی کردیم تازه دو یک باختیم بقیه تیم ها هم خوب بودند بقیه ادوار به درد نمی خورد

  • محمد

   جسارتا دور اول آرژانتین میزبان بود ;)

 • احسان

  ما بايد صد در صد با يه تيم خوب امريكاي جنوبي بازي كنيم. مثل پاراگوئه يا اكوادور
  با تيم هاي اروپايي مثل اسلووني و اتريش و مجارستان
  تيم راحت اماده ميشه
  تيم ملي توگو بازيش ديدم بخدا سوريه قوي تر بود.

 • فرشاد تراختور

  کاش کیروش هم مثل برانکو با تیم ملی کشورش یه بازی تدارکاتی جور کنه ایران پرتقال چه شود.

  • ژوژه

   بله سال ۲۰۰۶ نزدیک به نیم میلیون دلار رفت تو جیب کرواسی. با تیم ملی کشورش بازی گذاشت پولم دادیم

 • joker

  ایران نمی تونه شکستو تحمل کنه می ره ی تیمی میاره ک ن سرش معلومه نه تهش این چیه دیگه برو تیمای قدرتمند تر خودتو دعوت کن بیار مثلا آلمان اگه آلمانو نمی تونی بیاری برو روسیه رو بیار

  • محمد شرافت

   روسیه رو اورد :/

  • علیرضا م.

   انگار توی باغ نیستی کلا! بازی بعدی مون با روسیه ست! لااقل یه مثال دیگه میزدی خخخخ

  • ژوزه

   پول‌میخواد. پول نداره فدراسیون.هیچ ربطی به کیروش نداره بازی تدارکاتی

 • @@@

  چرا همه بازی های تیم ملی رو میزاری تو ورزشگاه تهران همین بازی با توگو کتر از ۳هزار نفر اومده بودن میزاشتی تو رزشگاه تازه تاسیس مشهد یا... درسته تیم ملیه ن همش تو تهران

 • رائول

  هر روز بدتر از دیروز

برچسب ها