مشکلات تکراری در آستانه شروع رقابت های لیگ برتر والیبال

مشکلات-تکراری-در-آستانه-شروع-رقابت-های-لیگ-برتر-والیبال

وبسایت رسمی برنامه نود - از عصرامروز سی و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر والیبال ایران آغاز خواهد شد. مسابقاتی که طی یکی دوسال اخیر نظم و انضباط یک لیگ برتر درحد کیفیت والیبال ملی ایران را نداشته است و آنطور که از شواهد امر پیداست رقابت های لیگ برتر والیبال ایران درفصل 96 هم دست کمی از چند فصل اخیر نخواهد داشت.

به گزارش وب سایت نود، هر اندازه که والیبال ایران در رده ملی توانسته است توفیقاتی را به دست آورد و جایی بین بزرگان این رشته درسطح دنیا پیدا کند، برعکس آن لیگ برتر این رشته به هیچ وجه نتوانسته است امتیازات لازم برای یک لیگ حرفه ای در سطح لیگ‌های معتبر دنیا را کسب کند. شاید تنها نکته ای که در باب پیشرفت لیگ والیبال ایران طی سالیان اخیر دیده ایم افزایش سرسام آورد قراردادهای ستاره های والیبال و به خصوص ستاره های ملی پوش است که دیگر به کمتر از میلیارد رضایت نمی دهند. با این شرایط زنگ آغاز لیگ برتر در فصل 96 از امروز درچهار شهر تهران، آمل، ساری و گنبد به صدا درخواهد آمد آن هم درشرایطی که هنوز معلوم نیست آیا همه بازیهای قرعه کشی شده در هفته اول برگزار خواهد شد یا نه؟


تهدید ات سرپرست سازمان لیگ ازاجرا تا ادعا
اواسط فروردین 96 بود که محمدرضا داورزنی طی حکمی منوچهر پورحسن را به عنوان سرپرست سازمان لیگ والیبال انتخاب کرد تا عمر دوران ریاست سعید درخشنده در این سازمان به یک سال نکشد و پورحسن باردیگر به همان پست قبلی خود بازگردد. فراموش نکرده ایم که چند روزی بعد ازاین انتصاب، سرپرست سازمان لیگ در مصاحبه ای اعلام کرد «دوران رفیق بازی و اعتماد به مسئولان تیم های لیگ برتری که رفقایش هستند گذشته و از این پس به حرف هیچ کسی اعتماد نمی کنم و فقط بااسناد و مدارک با افراد کار خواهم کرد و فقط در چارچوب آیین نامه با تیم ها برخورد می کنم. چون نمی خواهم به خاطر تیم هایی که به هیچ عنوان برای قول خود ارزش قائل نیستند، اعتبارم را زیر سوال ببرم.»

سرپرست سازمان لیگ همچون دوسه فصل اخیر با قاطعیت اعلام کرد که تیم های بدهکار جایی درلیگ نخواهند داشت و تا تیمی با طلبکاران خود تسویه حساب نکند و ورودیه امسال را هم پرداخت نکند جایی درلیگ برتر نخواهد داشت حتی اگر تعداد تیم ها به عدد 6 برسد. اما آیا درعمل این اتفاق رخ داد و هر 12 تیم حاضر بدون هیچ گونه طلبکاری راهی لیگ خواهند شد؟ شواهد نشان می دهد پاسخ قطعا منفی است و تهدید سرپرست سازمان لیگ فقط چیزی شبیه ادعا بوده است. هنوز اتفاقات سال گذشته را فراموش نکرده ایم که مسئولان سازمان لیگ مانع از حضور نماینده ورامین درمسابقات به دلیل بدهی های سنگین این تیم شدند اما وقتی کار به اعتراض علاقه مندان پرتعداد این شهر کشید و حتی کمپین فروش کلیه تشکیل شد،مسئولان خیلی سریع از تصمیم خود عقب نشینی کردند. نکته اینجاست که گفته می شود به غیر از ورامین هیچ کدام از تیم ها بدهی ندارند اما آیا می توان باورکرد که مثلا شهرداری ارومیه بدهی تراویسای ایتالیایی و پسرش را تسویه کرده یا سایر تیم ها بدون شکایت ازسوی طلبکاری قدم به لیگ می گذارند. شاید مسئولان سازمان لیگ چشمشان را برروی حربه یکی دوسال اخیر برخی از شهرها بسته اند. به طور مثال گنبدی ها هرسال با یک تیم جدید راهی لیگ می شوند و کسی هم نمی تواند جلوی آنها را بگیرد چون دیگر خبری از نماینده فصل قبل این شهر نیست و کسی هم نمی تواند ادعا کند که این تیم بدهی دارد. اما دراین میان نقش هیات های والیبال چه می شود؟ چرا فدراسیون و سازمان لیگ هیچ فشاری به هیات های والیبال نمی آورد تا شاهد این همه تیم بدهکار منحل شده درلیگ والیبال ایران نباشیم. تازه این درشرایطی است که نحوه ورود به لیگ برتر برای تیم ها هم آسان تراز آب خوردن است و فدراسیون فقط می خواهد تعداد تیم ها به12 برسد و ورودیه از انها دریافت کند. فصل قبل دو تیم هاوش گنبد و شهرداری اراک با قرار گرفتن دررده انتهای جدول سقوط کردند و تیم عجیب وغریب و سفارشی پارسه هم دراواخر راه منحل شد .

درلیگ دسته اول هم شاهد صعود دو تیم رعد پدافند اصفهان و سپهر الکتریک قزوین بودیم هرچند قزوینی ها عطای حضور درلیگ برتر را به لقایش بخشیدند. با این شرایط تعداد تیم ها به 10 رسید اما تا دلتان بخواهد مدعی تیمداری درلیگ برتر زیاد بود. این درحالی است که تیم نظامی رعد پدافند اصفهان هم ازتیمداری پشیمان شد اما کاشانی ها پیش قدم شدند و اعلام امادگی برای تیمداری کردند تا رعد از استان اصفهان خارج نشود و با کمک کاشانی ها به عنوان نماینده این استان به میدان برود، درحالی که پیش از این شایعه تیمداری باریج اسانس و فرش محتشم هم از این شهر به گوش می رسید. آن هم درحالی که گفته می شد تیم ملی نوجوانان ایران در قالب تیم فرش محتشم و با حضور چند بازیکن بومی کاشانی به میدان خواهد رفت اما این اتفاق نیفتاد تا وکیلی و تیم نوجوانان با حمایت مالی تیم نوشیدنی شمس( زیرمجموعه کاله) آماده لیگ برتر شوند ان هم درشرایطی که معلوم نیست شهر میزبان مسابقات این تیم کجاست. انگار قرار نیست در هیچ دوره ای داستان ورود و خروج تیم های لیگ برتر والیبال با قاعده و قانون خاصی همراه باشد و این لیگ به نوعی تبدیل به محله برو و بیا شده است. تازه این درشرایطی است که درآخرین روزهای قبل از شروع لیگ مسئولان تیم عمران شهرداری ساری هم به دلیل ابهامات مالی فصل گذشته ازتیمداری انصراف دادند اما تیمی جدید دراین شهر به نام سارویه تشکیل شد تا ساری سهمیه لیگ برتری خود را با تیمی جدید حفظ کند که البته برخی از بازیکنان نامدار این تیم به دلیل این تغییرات ازحضور درسارویه انصراف دادند.با این اوصاف آیا می توان اسم لیگ را برروی رقابت های والیبال ایران گذاشت؟ آیا این رقابت ها به یک دور همی بیشتر شباهت ندارد؟ چرا لیگی که طبق قانون سازمان لیگ باید با سقوط و صعود دو تیم همراه باشد هرساله بیش ازاین تعداد تغییرات را درپی دارد؟ تا کی قرار است برخی تیم ها با سفارش، به خاطر حضور برخی افراد سوگلی تحت هرشرایطی درلیگ حاضر شوند؟ آیا قرار نیست یک بار برای همیشه چاره ای اندیشیده شود تا شاهد اینگونه تصمیمات و اتفاقات غیرحرفه ای درلیگ والیبال کشورمان نباشیم؟ با این اوصاف زنگ آغاز این مسابقات از امروز به صدا درخواهد آمد آن هم درحالی که هنوز معلوم نیست آیا مجوز حضور شهرداری ورامین برای دیدار مقابل بانک سرمایه صادر خواهد شد یا خیر. به هرحال با همه این مشکلات ،لیگ برتر والیبال ایران قدم به سی و یکمین دوره خود خواهد گذاشت و باید دید در رقابت بین تیم های بانک سرمایه، پیکان، سایپا، شهرداری ارومیه، شهرداری تبریز، کاله آمل، نوشیدنی شمس، پدافند کاشان، خاتم اردکان، سارویه، ایرانیان گنبد و احتمالا شهرداری ورامین کدام تیم قهرمان خواهد شد. پیش بینی می شود بازهم جنگ قهرمانی بین دو تیم پیکان و بانک سرمایه پرستاره خواهد بود هرچند نمی تواند انتظار شگفتی سازی از برخی تیم ها مانند سایپا،کاله و یا نمایندگان آذربایجان را نداشت.

 

2051

 

اختصاصی

نظرات ۰

اولین نظر را ثبت کن

برچسب ها