تیم منتخب ایران در تاریخ جام جهانی/ فاتحان آمریکا در صدر

تیم-منتخب-ایران-در-تاریخ-جام-جهانی-فاتحان-آمریکا-در-صدر

وبسایت رسمی برنامه نود -  در چهار دوره حضور ایران در جام های جهانی حدود 60 بازیکن فرصت بازی در این رقابت‌های مهم را پیدا کردند.

به گزارش سایت نود، ایران در 12 بازی خود در جام های جهانی تنها یک برد داشته و هشت بار شکست خورده است. طبیعتا این نتایج مانع این شد که بازیکنان ایران بتوانند در جام جهانی به چشم بیایند.

با این حال ملی پوشانی بودند که در جام‌های جهانی نمایش قابل قبولی از خود ارائه کردند و حتی جام جهانی باعث پیشرفت آنها شد.

با تیم منتخب ایران در جام های جهانی آشنا شویم؛

دروازه‌بان: احمدرضا عابدزاده

در چهار دوره حضور ایران در جام‌های جهانی دروازه‌بانان ایران نتوانستند خیلی خوش بدرخشند. مرحوم حجازی در جام جهانی 1978 در سه بازی هشت گل خورد. عملکرد نیما نکیسا، احمدرضا عابدزاده، ابراهیم میرزاپور و علیرضا حقیقی هم بدون نقص نبود. عابدزاده با این حال یک مزیت نسبت به رقبا دارد؛ تنها برد ایران در تاریخ جام جهانی به لطف چند واکنش بسیار خوب این دروازه‌بان حاصل شد.

دفاع راست: جواد زرینچه

جواد زرینچه در جام جهانی 1998 نمایش خوبی از خود ارائه کرد. او سازنده گل اول ایران مقابل آمریکا بود و در مجموع بسیار خوب کار کرد. در کل خط دفاعی ایران در جام جهانی 1998 خیلی خوب آبروداری کرد. پژمان منتظری هم در جام جهانی 2014 بسیار خوب بود. حسین کعبی هم در جام جهانی 2006 نمایش بدی نداشت.

دفاع وسط: نادر محمدخانی

چه کسی تصور می کرد که نادر محمد خانی در 35 سالگی به ستون خط دفاعی ایران در جام جهانی 1998تبدیل شود. محمد خانی در فرانسه عالی بود و بازی هوشیارانه او باعث شد تا ایران تورنمنت موفقی را پشت سر بگذارد.

دفاع وسط: امیر حسین صادقی

صادقی در جام جهانی 2006 فرصت بازی پیدا نکرد اما در جام جهانی 2014 فراتر از انتظارات بود. او در هر سه بازی ایران خوب بازی کرد به ویژه در بازی با آرژانتین. یحیی گل محمدی هم دیگر دفاع موفق ایران در ادوار جام جهانی است که سابقه گل زدن هم دارد. یحیی اما فقط دو بازی انجام داد. بختیاری‌زاده دیگر مدافع گلزن ایران هم در یک بازی فرصت بازی پیدا کرد.

دفاع چپ: آندرانیک اسکندریان

اسکندریان در جام جهانی 1978 یکی از بازیکنان موفق ایران بود. با اینکه یک گل به خودی هم در کارنامه اش ثبت شد اما آنقدر خوب بازی کرد که پس از جام لژیونر شد. اسکندریان پس از جام جهانی به آمریکا رفت. در این پست نباید از بازیهای درخشان مهرداد پولادی در جام جهانی 2014 هم غافل شد.

هافبک وسط: آندرانیک تیموریان

دو جام جهانی موفق در کارنامه آندو دیده می شود. در جام جهانی 2006 یکی از بهترینهای ایران بود و پس از مسابقات به بولتون انگلیس منتقل شد. تیموریان در 2014 هم خوب کار کرد. او و مهدوی‌کیا سابقه شش بازی در جام جهانی را دارند.

هافبک وسط: حمید استیلی

زننده مهم ترین گل ایران در تاریخ جام جهانی قطعا شایستگی حضور در تیم منتخب را دارد. گلی که می توان آنرا مهم ترین گل تاریخ فوتبال ایران دانست استیلی به زیبایی دروازه آمریکا را باز کرد و با بازی خوب خود در برد ایران مقابل حریف نقش مهمی ایفا کرد.

هافبک وسط: ابراهیم قاسمپور

قاسمپور جوان در جام جهانی 1978 در سن 21 سالگی نمایش بسیار خوبی در آرژانتین داشت و گل سرسبد خط میانی ایران در آن تورنمنت بود. اتفاقاتی که پس از آن جام جهانی رخ داد مانع شکوفایی بیشتر این بازیکن با استعداد شد.

گوش راست: مهدی مهدوی‌کیا

خیلی‌ها مهدوی‌کیا را بهترین بازیکن ایران در چهار دوره جام‌جهانی می دانند. نمایش فوق العاده مهدوی کیا در جام جهانی 1998 فراموش نشدنی است. او در هر سه بازی ایران عالی بود و مزد بازیهای خوبش را با گل مقابل آمریکا گرفت. مهدی در جام جهانی 2006 هم سه بازی انجام داد اما دلیل حضورش در تیم منتخب، همان بازیهای شجاعانه 98 است. پس از جام جهانی یک رسانه معتبر اروپایی مهدوی‌کیا را برای تیم دوم جام جهانی هم برگزید.

گوش چپ: ایرج دانایی فرد

اولین امتیاز ایران در تاریخ جام جهانی با گل این گوش چپ حاصل شد. ایرج دانایی فرد دروازه اسکاتلند را باز کرد تا عنوان اولین گلزن ایران در تاریخ جام جهانی را از آن خود کند. دانایی فرد و اسکندریان آنقدر در جام جهانی 1978 خوب بودند که پس از آن مسابقات، برای بازی در تیم منتخب جهان دعوت شدند.

مهاجم نوک: رضا قوچان‌نژاد

مهاجمان ایرانی در جام های جهانی خیلی درخشان نبودند. حسن روشن در جام جهانی 78 یک گل زد اما خیلی کم بازی کرد. سایر مهاجمان هم فروغی نداشتند. علی دایی، خداداد عزیزی و وحید هاشمیان هم موفق نشدند در جام جهانی گل بزنند و خوش بدرخشند. در این میان تنها می توان به رضا قوچان‌نژاد اشاره کرد. بازیکنی که در جام جهانی 2014 بازیهای خوبی انجام داد و زننده تک گل ایران هم بود. او اگر کمی خوش شانس بود دروازه آرژانتین را هم باز می کرد.

 بازیکنان بزرگی مثل ناصر حجازی، علی پروین، علی دایی، خداداد عزیزی، کریم باقری، علی کریمی، وحید هاشمیان و جواد نکونام هم در جام جهانی برای ایران بازی کردند. اما آنها موفق نشدند مانند بازیکنان بالا خوش بدرخشند. حسن روشن هم به دلیلی آسیب دیدگی تنها در دقایق کمی فرصت حضور پیدا کرد.

با توجه به اینکه مهدوی کیا برای بازی‌هایش در 98 برگزیده شده و تیموریان به لطف بازیهای خوبش در 2006 سهمیه هر یک از تیم‌های ایران در تیم منتخب جام جهانی به این ترتیب است؛

1978(سه بازیکن)

1998(پنج بازیکن)

2006( یک بازیکن)

2014( دو بازیکن)

57189

اختصاصی

نظرات ۴۴

 • F.lampard

  ب نظرم بازیای امیرحسین صادقی تو جام جهانی 2014 بهترین نمایش ی بازیکن ایرانی تو جام های جهانی بوده...
  و البته از مهدوی کیا هم نمیشه گذشت...

  • arman

   نکونام هم خوب بود اخه بعد جام جهانی 2006 بود که رفت اوساسونا خوب بود که رفته بود ، تازه اوساسونا اونموقع از تیمای خوب لالیگا بود که تو لیگ اروپا هم بازی میکرد

  • آبی مطلق

   پرچم استقلال بالاست مثل همیشه....

 • پرویز

  عالى

 • امیر پرسپولیسی

  کریمی !

  سید جلال !

  • چهارویچ

   کریمی کدوم جام چیکار کرد به جز باندبازیش به قول اسطوره خودتون دایی

  • وحید

   سید جلال بازیکن بزرگیه ولی عامل اصلی باخت ایران به بوسنی بود با اشتباهی که رو گل دوم داشت

  • حمید90

   کریمی در تیم حاشیه سازان کاپتان تیم خواهد بود
   عزیز من اخه با حاشیه سازی که نمیشه بزرگ شد

  • ایرانی

   کریمی فوق العاده ست ولی این لیست مربوط به بهترینای جام جهانیه که کریمی صرفا در جام جهانی 2006 حضور داشت که خیلی خوب نبود

  • sajjad

   علی کریمی !!!!؟؟؟؟؟
   علی کریمی در جام جهانی ۲۰۰۶ بازی با پرتغال بعد از این که برانکو تعویضش کرد چنان شوتی به ساک پزشکی تیم ملی زد که آبروی هرچی اخلاق ورزشی و جوانمردی ایرانی رو یکجا برد .

  • کاج بزرگ

   دوستان ششتقلالی که با کینه در مورد علی کریمی نظر میدن باید بهشون بگم شاید کریمی تو جام جهانی کار خاصی نکرده باشه اما امثال علی کریمی و مهدوی‌کیا و دایی بودن که به تیم ملی ایران تو تورنمنت های بزرگ شخصیت و پرستیژ میدادن ، طوری که هنوزم که هنوز خیلی ها ایران رو با این بازیکن ها میشماسن نه با امیرحسین صادقی و آندرانیک تیموریان و...
   پس لطفاً بیایید نمک نشناس نباشیم

  • محسن اسکار پرسپولیسی شیش آتیشه

   از تاثیرگذارترین بازیکنان ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ فقط میشه نام علی کریمی رو به میان آورد،جایی که مکزیک با ایران بازی داشت و بازی مساوی بود با نتیجه ی یک بر یک،دقیقه ی ۶۵علی کریمی تعویض شد و رافائل مارکز دفاع خطرناک مکزیک نفس راحتی کشید و در واقع آزاد شد و دو گل به ایران زدن،برید بازی رو نگاه کنید،پس از این بازی برانکو باز هم همین اشتباه رو جلوی پرتغال کرد و دوباره در شرایطی که بازی صفر صفر بود باز علی کریمی رو دقیقه ۶۵کشید بیرون و دکو رو آزاد کرد و مدافعان تیم پرتغال رو،این یعنی تا زمانی که کریمی در زمین بود در جام جهانی بازنده ی زمین نبودیم،اونوقت چطور در بین این تیم جایی نداره؟؟

  • no name

   مطمئنم سال 1998 به دنیا نیومده بودی، 2006 رو هم یادت نمیاد.
   پس الکی راجب بازیکنایی که بازیشون رو ندیدی نظر نده.

  • حمیدرضا

   سلطان فقط 2006 بود که اونجا چون.مصدوم بود خیلی خوب نبود

 • Essin

  سید جلال؟

 • Wien

  همشون بازیکنای خوبی هستند،خیلی های دیگه هم بودن که خوب بودن،ولی بدشانس ترین نسل،نسل ۱۹۷۸ بودن،بعضی از بازیکنا تو اوج دوران بازیگریشون از فوتبال ملی حذف شدن،قاسم پور،حسن نظری،روشن،دانایی فرد و.....تازه بین سن ۲۱ تا۲۴ داشتن،من خودم سنم آنچنان قد نمیده ولی شنیدم قاسم پور واقعا پدیده بود،ولی با این همه بدشانسی باز هم خوش شانس تر از نسل بعد از خودشون یعنی نسل دهه ۱۳۶۰ بودن،بازیکنایی مثل ناصر محمدخانی،حمید علیدوستی،چنگیز،بیانی ها،درخشان و خیلی دیگه مثل پیوس،محرمی،نعلچگر و.......این نسل آنموقع ایران حتی در مسابقات انتخابی شرکت هم نمیکرد،این نسل واقعا سوختن.

 • رائول

  حضور بازیکنان بسیار ضعیفی مانند امیرحسین صادقی و آندرانیک تیموریان
  و نبودن بازیکنان باکیفیتی مانند: رضا شاهرودی، مهرداد میناوند، یحیی گل محمدی، محمد خاکپور، علی دایی، خداداد عزیزی، و... باعث تعجب هست !!!!!!

  • kamran

   :))))) این اسمهایی که میگی تو جام جهانی هایی که بودن چیکار کردن؟
   امیر حسین صادقی همون موقع مسابقات شد جزو 20 پدیده برتر مسابقات

  • شایان

   با کیفیت؟میناوند؟اینا ک گفتی تو کدوم جام جهانی چکار‌کردن؟ خخخخخخ

  • مهدی

   اینجا هم دست از تعصب رنگی بر نمیدارین
   تیموریان دو تا جام جهانی بازی کرد اونوقت میگی بازیکن ضعیف

  • 3☆☆4

   البته داره منتخب تیم ملی رو میگه نه پرسپولیس!
   ولی جداً صادقی و تیموریان ضعیفن؟ :)

  • خطاب به رایول

   شما بسوز..

  • مم

   صادقی و تیموریان بی کیفیت و گل محمدی و میناوند با کیفیت؟؟!!!!جک خوبی بود

  • علی آبی

   اینجا که نظرسنجی پیامکی نیست لیست پرسپولیس رای بیاره !

  • عارف

   شما پرسپولیسی هستی

  • مهدی

   شما قطعا پرسپولیسی هستین و نظرتون هم نیازی به توضیح نداره، صادقی و اندو نباید باشن چون استقلالی هستن:)

  • فیلسوفان پرسپولیسی

   کاملا مشخص که بدون غرض نظر دادی،این باریکنایی که گفتی اصلا پرسپولیسی نبودن.ملت ایران فقط تو حاشیه هستن و درگیر رنگ های من دراوردی،من استقلالیم ولی طوری تربیت شدم که انصاف داشته باشم.رو فرهنگ خودمون کار کنیم،اگه درک و آگاهیمون بالا بره،بیشتر مشکلات تو این مملکت حل میشه

  • saeeeed

   اصلا هم که از روی تعصب رنگی نگفنی

  • نیما

   اصلا که پرسپولیسی نیستی عمویی خخخخخ

 • Gharibak

  به نظر میاد اسم خوبهایی مثل اشکان دژاگه مهدی پاشازاده فریدون زندی حتی نعیم سعداوی تو اسامی که ازشون یاد شد جا افتاده

 • مهرداد

  دفاع چپ پولادی
  درسته بر نگشت ایران و فوتبالش نابود شد ولی تو جام جهانی خیلی خوب بود

 • ....

  جالبه کیفیت پیراهن های سال 98 بالاتر از الان هست

  • .......

   تو با کیفیت بودن لباسای پوما که شکی نیست، ولی خب اون موقع لباسا سنگین یود، الان خیلی سبک تر شده لباسا از لحاظ وزنی

 • حمید

  پولادی بهترین دفاع چپ جام جهانی

برچسب ها