آشنایی با تیم منتخب تاریخ داربی/ از جادوگر تا فرهاد

آشنایی-با-تیم-منتخب-تاریخ-داربی-از-جادوگر-تا-فرهاد

وبسایت رسمی برنامه نود - هواداران سرخابی از برخی ستارگان خود خاطرات بسیار خوشی دارند.، خاطراتی که با درخشش آنها در داربی گره خورده است.

به گزارش سایت نود، با مروری بر تاریخ 49 ساله تقابل استقلال و پرسپولیس می توان یک تیم منتخب برای این بازی در نظر گرفت؛

دروازه‌بان: احمد رضا عابدزاده( استقلال- پرسپولیس)

برای انتخاب دروازه‌بان تیم تاریخ داربی کار سختی وجود نداشت، احمدرضا عابدزاده با رکورد شکست‌ناپذیری خود در داربی‌ها کار را راحت کرد.

او در 13 داربی حضور داشت و هر گز شکست نخورد. ابتدا در 5 داربی دروازه بان استقلال بود که صاحب دو برد شد و سپس با پرسپولیس در داربی شرکت کرد که در هشت بازی چهار پیروزی را داشت کرد. عابدزاده معمولا در داربی‌ها بسیار مسلط کار می کرد و یک وزنه روحی برای تیمش بود. جالب اینکه این بازیکن باتجربه در هر دو دعوای معروف استقلال و پرسپولیس در سالهای 1373 و 1379 در میدان حضور داشت. وحید طالب‌لو هم دیگر دروازه‌بان موفق تاریخ داربی است.

دفاع راست: مهدی مهدوی‌کیا( پرسپولیس)

یک مرد شکست ناپذیر دیگر. مهدوی‌کیا از جوانی بازی در داربی را شروع کرد. او در داربی چهل و دوم در 19 سالگی اولین حضور در این دیدار سنتی را تجربه کرد. پاس گل او به ادموند بزیک باعث شد تا طلسم هفت سال برنده نشدن پرسپولیس مقابل استقلال شکسته شود. در پیروزی سه –صفر قرمزها در داربی 43 مهدی ستاره بی چون و چرای بازی بود و با گلزنی در سن 20 سالگی به جوان ترین گلزن پرسپولیس در داربی تبدیل شد. او در داربی 44 هم برنده شد و با سه برد در سه داربی به آلمان رفت. در بازگشت به پرسپولیس در سه داربی دیگر حضور پیدا کرد که حاصلش یک برد و دو تساوی بود. او یکی از ارکان پرسپولیس در پیروزی  تاریخی سه برد دو( هت تریک ایمون زاید) در سال 1390 بود.

دفاع وسط: محمود فکری (استقلال)

کاپیتان پیشین استقلال یکی از باسابقه‌های داربی است. او در 18 شهرآورد حضور داشت و صاحب پنج برد، 10 تساوی و 3 باخت شد. فکری معمولا در داربی‌ها بسیار خوب بازی می کرد. آنچه باعث شده نام فکری در تاریخ داربی ماندگار شود دو گل ارزشمند اوست. در داربی پنجاه و پنجم در 25 مهر 1382 خیلی ها منتظر برد تیم پرستاره پرسپولیس مقابل استقلال بودند اما شلیک راه دور کاپیتان فکری زمینه ساز برد دو-یک آبی ها شد. یک سال بعد هم در یک داربی دیگر فکری با گل خود بازی را دو-دو کرد تا گل ثانیه های پایانی پیروز قربانی یک برد تاریخی را برای استقلال رقم بزند.

دفاع وسط: مهدی هاشمی‌نسب( پرسپولیس- استقلال)

او یکی از جادوگران داربی تهران است. مهدی هاشمی‌نسب با زدن پنج گل در این بازی نام خود را به عنوان گلزن ترین مدافع تاریخ داربی جاودانه کرد. پنج گل مهم او در تاریخ داربی فراموش نشدنی نیست. هاشمی‌نسب در برد سه-صفر پرسپولیس در سال 76 اولین بازی در داربی را تجربه کرد. او گل زدن در این دیدار مهم را از داربی 44 در 22 آبان 77 شروع کرد. با گل ارزشمند او پرسپولیس در یکی از مهم ترین داربی‌ها پیروز شد. هاشمی‌نسب در ادامه سه بار دیگر به استقلال با پیراهن پرسپولیس گل زد که یکی در فینال جام حذفی بود. او در یکی از بحث برانگیزترین انتقالهای تاریخ فوتبال ایران راهی استقلال شد و در سال 1379 در رویارویی جنجالی‌اش با پرسپولیس به این تیم گل زد تا شمار گلهایش در داربی به 5 برسد. هاشمی‌نسب در مجموع در 12 داربی بازی کرد و صاحب 5 برد، 6 تساوی و تنها یک باخت شد.

دفاع چپ: صادق ورمزیار( استقلال)

صادق ورمزیار یک داربی‌باز تمام عیار بود. این دفاع چپ یکی از ارکان استقلال در هفت سال نباختن به پرسپولیس در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد بود. او سه بار هم به پرسپولیس گل زد اولی در داربی سی و پنجم در اسفند 70 بود. ورمزیار دو پنالتی مهم هم در سال 73 و 74 وارد دروازه پرسپولیس کرد. او با دو باخت به کار خود در داربی به پایان داد تا کارنامه‌اش کمی خراب شود؛ 15 بازی، 4 برد، هشت تساوی و 3 باخت.

هافبک: علی جباری (استقلال)

این هافبک بی نظیر تاج، در اواخر دهه چهل و اوایل دهه هفتاد، گلزن‌ترین هافبک تاریخ داربی است. جباری از همان داربی اول در میدان حاضر بود و درخشش در این بازی را شروع کرد. او موفق شد پنج بار به پرسپولیس گل بزند. یک مرتبه استقلال با دو گل جباری داربی را برد. کاپیتان پیشین تاج در 16 داربی حاضر شد و با کارنامه 7 برد، چهار تساوی و پنج باخت به کار خود پایان داد.

هافبک: مجتبی جباری(استقلال)

یک مرد بدون شکست دیگر در تاریخ داربی. هافبک هنرمندی که از ارکان اصلی چهار برد استقلال مقابل پرسپولیس در دهه هشتاد بود. او 10 بار در این دیدار سنتی حاضر شد و هرگز رنگ باخت را ندید. 4 برد و شش تساوی حاصل کار جباری در داربی‌هاست. او چهار بار موفق به گلزنی در داربی شد و به دفعات هم با پاس گلهایش زمینه‌ساز پیروزی آبی ها شد از جمله پاس طلایی‌اش به فرها مجیدی در داربی معروف سال 1389.

هافبک: علی کریمی(پرسپولیس)

جادوگر هم باخت در داربی داشته و هم برد اما آنچه باعث می شود که پرسپولیسی‌ها او را در داربی فراموش نکنند نقش او در چند داربی مهم است که مانع باخت تیم محبوبش شد. کریمی مجموعا در 10 داربی صاحب سه برد، چهار مساوی و سه باخت شده است. او با گلهای مهمش در داربی‌های 49 و 65 پرسپولیس را از باخت نجات داد. در داربی 66 هم با گرفتن یک پنالتی در ثانیه‌های پایانی چنین کمکی به پرسپولیس کرد. او علاوه بر دو گلش سازنده چند گل برای پرسپولیس در داربی‌ها بود.

مهاجم: فرهاد مجیدی(استقلال)

حضور فرهاد مجیدی در داربی‌ها به دو دوره تقسیم می شود در دوره اول چندان موفق نبود، استقلال بیشتر باخت و او هم گل نزد اما دوره طلایی او مقابل پرسپولیس در اواخر دهه هشتاد رقم خورد. زمانیکه که او خالق نماد چهار شد. مجیدی طلسم گل زدن در داربی را در داربی 67 شکست. در داربی 68 هم گل زد. اوج کار مجیدی اما در داربی 69 بود زمانیکه او با گل دقیقه 90 خود یکی از تاریخی‌ترین بردها را رقم زد. استقلال مدتی بود پرسپولیس را نبرده بود و مجیدی در 23 مهر 89 این طلسم را شکست. در سه برد بعدی استقلال مقابل پرسپولیس هم کاپیتان آبی ها بود که یک بار دیگر هم موفق به گلزنی در این بازی حساس شد.

مهاجم: حسین کلانی( پرسپولیس)

حسین کلانی با 6 گل زده دومین گلزن تاریخ داربی است. در اولین برد پرسپولیس مقابل تاج کلانی زننده دو گل بود. در دو برد مهم دیگر پرسپولیس هم او به حریف گل زد از جمله برد معروف شش تایی‌ها.

مهاجم: صفر ایرانپاک( پرسپولیس)

بهترین گلزن تاریخ داربی با هفت گل. رکوردی که بعید است به این زودی ها شکسته شود. او از سال 1350 گل زدن به تاج را شروع کرد. ایرانپاک در داربی بیست و یکم در سال 1356 با زدن دو گل به تاج شمار گلهای خود در داربی را به هفت رساند و بهترین گلزن تاریخ این مسابقه حساس شد. رکوردی که چهل سال است در اختیار دارد. پرسپولیس آن بازی را دو-یک برد. ایرانپاک در داربی‌های هشتم، نهم و پانزدهم هم با گلهایش از عوامل پیروزی تیمش بود.

57189

 

 

 

اختصاصی

نظرات ۹۱

 • ss 4 atisheh

  آخه علی کریمی تو داربی چکار کرده
  فقط لایی میخورده از سلطان
  فرهاد مجیدی والا .......

  • e

   دقیقا من هم مخالف حضور علی کریمی هستم میتونستن به جاش منصوریان یا کریم باقری بزارن

  • ج بالایی

   به یادلاییهایی که جادوگربه بازیکنهای استقلال میزدپتورا روی سرش کشید وگریه کرد

  • پیتزا پپرونی

   معلومه که اصلا بازیهای جادوگر رو ندیدی برو ببین چه بر سر بازیکنها تون میاورد پمادم دم دستت باشه

  • اکبر

   هم فوتبال و هم کری فوتبالی رو تو و امثل تو خراب کردید سنت به اونجا نمی خوره که بدونی علی کریمی چی کار کرده

  • ❤پرسپولیس❤پایتخت امپراطوری پارس

   از برومند بپرس چیکار کرده

  • محمد

   معلومه تازه 12 سالت شده پسر خوب با این حرفی که زدی،
   عزیز علی کریمی اگه صاحب توپ میشد همه استقلالی ها می لرزیدن،سندش موجوده یه سرچ کنی پیدا میکنی عکسی که علی کریمی صاحب توپه و 8 استقلالی دورش رو گرفتن .

 • زانیار

  بجای فرهاد مجیدی باید پیوس میذاشتین و بجای مجتبی جباری هم کریم باقری

  • استقلال - چلسی

   تعجب الکی نداشته باشیم ....
   کمی منطقی حرف بزن

  • مسعود گل باشی

   خدا شفات بده میدونم از جفتشون سوختی

 • امین

  همه این بازیکنا قابل احترامن بخصوص اونایی که بدون چشم داشت به پول با عرق به پیرهن بازی کردن فقط برا خنده ی هوادارا!

 • صالح

  من پرسپولیسی هستم ولی داربی اصلا مهم نیست مهم افتخارات بین المللی هست که هیچ کدوم از دو تیم بالای 5 تا ندارن!! هیچ کدوم جهانی نیستن

 • rasul

  سید جلالش کو پس علی دایی هم نیست

  • علیرضا

   سید جلال کلا 4 بازی تو داربی انجام داده /
   تعجب اکی و بی منطق

 • محمدفیروزی

  ایمون زاید رو فراموش کردین.

  • حسان

   باید شیث رضایی هم تو این لیست میبود . بیچاره تو دربی 69 اون همه دوید . حیفه تلاشش بدون مزد بمونه

  • عیسی

   آخ آخ آخ واسه این همه دیسلایک

 • ارتش سرخ آسیا

  پس ایمون زاید چی شد

 • mehrab

  می بینم که استقلالی ها بهتر و بیشترن سلطان علی جباری چ سلطان بود زمانی که سلطان بودن مد نبود } هم اونجاست که 2ستاره رو آورد واسمون با اون بازی های بی نظیرش امسال استقلال و هواداران و شفر 4پولی346ی رو چیکارش میکنه منتظر 4 تایی شدن باشید هه !

  • پیتزا پپرونی

   مهندس کلانی و صفر ایرانپاک دربی ۱۳۵۲ و شییش تا گل برای شییشتاییها

  • دق لال

   مهندس کلانی و ایرانپاک دربی پنجاه و دو چن تا زدن .

  • کمپ بازگشت داشعلی

   خیلی رویایی بود منم فراموش نمیکنم سلطان هربازی 10 میزد حداقل ...جام گرفتن تو اون تورنمنت های سخت و جان فرسا اونم در برابر ابر قدرت های خیلی گنده منده آسیا فقط با سلطان میسر بود..
   راسی سلطانتون تو دربی 12 نبود؟
   6-0

  • سیدرضا

   سلطان جباری یک ستاره کسب کرد و دومین ستاره با منصورخان و میدونداری ژنرال بدست اومد ، که طی ۲سال پیاپی قهرمان و نایب قهران آسیا شدیم

 • طوفان

  تیم منتخب داربی بدون ایمون زاید ؟ مگه میشه مگه داریم ؟

  • استقلال - چلسی

   فرهاد بزارن کنار ؟
   ایمون زاءد برا 10 دقیقه بازیبزارن!

  • به بالایی

   همون ده دقیقه کل فرهاد تو دربی گل زده

  • امییر

   خطاب به استقلال - چلسی ، ایمون با 9 ثانیه لمس توپ کاری رو انجام داد (زدن 3 گل ) که مجیدی در تعداد بازی های بالا انجام داد (زدن 3 گل )

 • tohid

  محسن خلیلی پس چی؟

  • جواب بالایی

   خلیلی? اگر اینطور بود که باید جابر رفت و برگشت را هم میگذاشتن..

برچسب ها