تورک: ممکن است دستور موقت محرومیت مسلمان و غفوری لغو شود

تورک-ممکن-است-دستور-موقت-محرومیت-مسلمان-و-غفوری-لغو-شود

وبسایت رسمی برنامه نود - رئیس کمیته اخلاق با سایت رسمی فدراسیون در خصوص بررسی پرونده های دلالی و فساد در فوتبال و همچنین رای این کمیته در رابطه با بازیکن استقلال و پرسپولیس گفتگو کرد.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مرتضی تورک رئیس کمیته اخلاق در خصوص فعالیتهای این کمیته در زمینه مبارزه با فساد و دلالی گفت: در طول یک سال گذشته کمیته اخلاق با مدیریت جدید خود و با حمایت هیات رئیسه و سایر دوستانی که دغدغه و نگرانیشان در بحث دلالی و وجود چالش های بحث اخلاقی و فساد در جامعه بود، فعالیت خود را آغاز کرد.
وی ادامه داد: عمده وقت و توان خود را در حوزه شناسایی آسیب ها و چالش های اصلی در خصوص دلالی و فساد مالی گذاشتیم چرا که گزارش هایی به ما رسید که در حوزه فوتبال تخلفاتی صورت می گرفت. پس از پیگیری های مختلف با یکسری از موانع اصلی مورو به رو بودیم. یعنی با اشخاصی مواجه می شدیم که بیرون از خانواده فوتبال بوده و جرایمی که انجام می دادند مربوط به مستطیل سبز می شد. بر همین اساس رسیدگی تخلفات آنها برعهده کمیته اخلاق نبود و با کمک گرفتین و همیاری نیروی انتظامی،پلیس امنیت و دادسرای ویژه فرهنگ که جرایم ورزشی را دنبال می کند، توانستیم 8 نفر از افرادی را که دلالی و یا کلاهبرداری کرده بودند را مشخص و به مراجع قضایی مربوطه معرفی کنیم و در نهایت منجر به بازداشت این افراد شد. در واقع این افراد با فریب دادن خانواده ها از آنها پول هایی را دریافت و به بهانه اینکه فرزندان خانواده ها را در تیم های مطرح به استخدام در می آورند، از آنها مبالغ مختلفی را دریافت می کردند. چندین پرونده مهم در کمیته اخلاق وجود داشته و برخی از آنها اطلاع رسانی شده و برخی به دلایلی از قبیل حفظ آبروی افراد وجود دارد، منتشر نشده و در ماه های آینده اطلاع رسانی دقیقی در خصوص فعالیتهای این کمیته ارائه خواهیم کرد. طی هفته ها و ماه های گذشته کمیته اخلاق پرونده های مهمی را بررسی و اطلاع رسانی دقیقی در این زمینه داشته است.
رئیس کمیته اخلاق با اشاره به اینکه قبل از شروع فصل جدید رقابتهای لیگ همایشی را به جهت آشنایی و اطلاع رسانی از فعالیتهای این کمیته برگزار کرده، گفت: همایشی را سال گذشته برگزار کرده و به همه رسانه ها اعلام کردیم که هرگونه مطلبی که منجر به بد بینی در جامعه فوتبال می شود را با ارائه مستندات و یا گزارشاتی که دارند، در اختیار ما قرار بدهند. برخی از رسانه ها و نشریات با ما همکاری داشته و برخی هم فقط به صرف اطلاع رسانی با ما همکاری کردند. باز هم از طریق سایت رسمی فدراسیون فوتبال اعلام می کنیم که کمیته اخلاق آمادگی این را دارد تا گزارشات را بررسی و در جهت سالم سازی در فضای فوتبال کشور اقدام کند. در واقع اصل رسیدگی کمیته اخلاق مبارزه با دلالی در فوتبال و کسب منافع و ثروت های نامشروع از بازیکنان و خانواده است.
وی در پاسخ به این سوال که نگاه کمیته اخلاق در رابطه با رفتار غیر حرفه ای و غیر ورزشی برخی از ورزشکاران و افرادی که به نوعی در فوتبال فعالیت می کنند چیست، گفت: بدون شک برای مردم و دست اندرکاران این سوال وجود دارد که چطور می شود یک ورزشکار برای یک جامعه الگو است اما مرتکب رفتارهای نا مناسب و غیر اخلاقی می شود؟ ابتدا اصل و برنامه را بر این گذاشتیم که از باب تذکر، ارشاد و پیشگیری با افرادی که مرتکب تخلفی میشوند، رفتارکنیم که خوشبختانه این برنامه ما موثر واقع شد و نتایج مثبتی داشت به گونه ای که باعث تشکر و تقدیر افراد مختلف شده است. بعضا با رصد کردن رفتارهای بازیکنان و یا عواملی که مورد تذکر کمیته اخلاق قرار گرفته بودند، خوشبختانه با رفتار مناسب و رعایت کامل موارد از سوی آنها مواجه شدیم و این امر نشان می دهد که کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در مسیر درستی حرکت می کند.
وی در خصوص حضور ورزشکاران در اماکنی که مناسب و جایز نیست گفت: در بحث حضور ورزشکاران در اماکنی که جایز نیست، نیز تذکراتی داده ایم.در حوزه دخانیات و مصرف سایر موادی که برای سلامتی افراد مضر بوده نیز هشدار و تذکرات لازم را مطرح کرده ایم. دربخش قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات آمده است که استعمال مواد دخانیات در اماکن عمومی جرم محسوب می شود.
وی ادامه داد:با توجه به اینکه فوتبال بسیار پر طرفدار بوده و علاقمندان ساعتها وقت برای تماشای یک دیدار یا بازیکن مورد علاقه خود صرف می کنند و در نهایت با رفتار غیر ورزشی برخی از ورزشکاران ، شاهد این هستیم که در رسانه ها مواردی مطرح می شود که ناخوشایند است.بارها از طریق مراجع پزشکی و به صورت علمی اعلام شده که یک قلیان برابر با 200 نخ سیگار است. چطور می شود ورزشکاری که در سطح لیگ برتر بازی می کند، دست به چینین رفتاری بزند؟

وی گفت: بر همین اساس کمیته اخلاق از ابزار برخورد یعنی همان دستور موقت استفاده کرد .
تورک در پایان در پاسخ این سوال که آیا توضیحی درباره پرونده بازیکنان اسقلال و پرسپولیس دارید، گفت: متاسفانه بعضا شاهد رفتار غیر اخلاقی و غیر ورزشی توسط برخی از بازیکنان هستیم. در ماه های گذشته در فضای مجازی و رسانه ای اخبار مختلفی از این قبیل رفتار ها منتشر شد. پیشکسوتان ما در دورانی که فوتبال بازی می کردند به هیچ وجه شاهد این قبیل رفتارها (بازیکنی با هم تیمی خودش یا تیم رقیب درگیری یا نزاع پیدا کند و یا منجر به چاقوکشی شود) نبودند. اما اکنون شرایط متفاوته شده است. در جایی که کمیته اخلاق لازم است ورود کند هم از جهت برخورد با مرتکبین یک رفتار غیر اخلاقی و هم از جهت پیشگیری، مجبور به ورود هستیم. در این پرونده که مربوط به بازیکنان استقلال وپرسپولیس است، طی هفته های گذشته اخبار و مستندانی به ما رسید که در دستور رسیدگی و اقدام قرار داشت. طبق مقررات کمیته اخلاق، در چینین مواردی امکان صدور دستور موقت وجود دارد و ما از این ظریفت استفاده کردیم. چنانچه بازیکنان مورد نظر دفاعیات و مستنداتی داشته باشند، می توانند ارائه دهند که در مرحله رسیدگی مورد توجه قرار بگیرد و زمان رسیدگی را روز سه شنبه 2 آبانماه مشخص کرده ایم. بر اساس مستندانی که در پرونده غفوری و مسلمان وجود دارد، دستور موقتی صادر شده و در جلسه رسیدگی به پرونده این دو بازیکن را برگزار خواهیم کرد. این دوبازیکن به به همراه نماینده و یا وکیل خود در جلسه کمیته اخلاق حضور خواهند داشت تا مستندات خود را ارائه کنند و در اسرع وقت رای این پرونده صادر خواهد شد. هدف ما محروم کردم هیچ بازیکنی در حوزه فوتبال به نا حق نیست . ضمن اینکه غفوری و مسلمان فردا اگر مستندات مناسبی ارائه کنند، ممکن است حکم دستور موقتشان لغو شود.

 

2051

سایت فدراسیون فوتبال

نظرات ۳۳

 • mehrab

  به مسلمان کاری نداریم چون فیلمش هست میتونید باهاش برخورد کنید ولی وریا به نا حق اسیر این عکس شد و خیلی راحت میتونه مستندات و دفاعیاتشو ارائه بده و حکم رو همین فردا لغو کنه چون بازیگر های داخل اون عکس هم تکذیب کردن این موضوع رو امیدوارم مشکل وریا فردا حل شه ..

  • ایلیا

   مسلمان بدجور کابوستون شده
   نه؟
   خخخخخ

  • مهران

   چی میگی به ناحق ؟؟! اصلا چه حقی دارن که حرف محرومیت بزنن ؟ اومده میگه استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوعه مثلا به این قانون استیناد کرده اما تعریف مکان عمومی رو نمیگه چیه قهوه خونه مکان عمومی برای قلیون کشیدنه ! شماها از کجا آوردین که تو اماکن عمومی قلیون کشیدن ؟ اصلا قلیون مگه غیر اخلاقیه ؟ غیر بهداشتیه برای سلامتی فرد ضرر داره اصلا به هیچ عنوان حق دخالت تو این موارد رو ندارن استقلال و پرسپولیس هم نداره

 • لوک استقلالی

  رو اعصابیا آقای تورک!
  اون از بنده خدا کیانی که الکی گندش کردین قضیرو!
  اینم از مسخره بازیات قبل دربی!

 • FM

  چرا لغوش میکنید. بخاطر قلیون کشیدن مسلمان بقیه بازیکنان استقلال رو هم محروم کنین.

 • مهدی

  یک فوتبالیست اگه نخواد الگو باشه باید چی کار کنه. میشه از مسایل فنی اینها الگو گرفت. یعنی ایناییکه تو کمیته اخلاق هستند هیچکدوم سیگار یا قلیان نمیکشن؟؟

 • teraxtor

  پس مهدی کیانی ما چی میشه ... هه ما عزیزان دل فدراسیون نیستیم که خخخ. ادمین لطفا اگ بی طرفی

  • M.bap

   اگه شما عزیز دل فدراسیون نبودین پارسال که کیانی داورو اونجوری هل داد،اندازه پیام محرومش میکردن!
   جوون و کم تجربه هم نبود

 • بهرام دهتقلال ازگرگان

  آفرین به آدم چیز فهم.اصلش هم نباید محروم میشدن.ولی خواهشن یه قانون بذارین با مدرک و دلیل هر بازیکنی تخلفی مانند قلیون و.. داشت،بشدت باهاش برخورد کنین،آخه اینا رو جوونامون خیلی تاثیر میذارن

 • ساوالان

  اگه محرومیت این بازیکنان بر اساس مستندات بوده دیگه مستندات بازیکن را می خواهید چکار؟
  یا اگه مستنداتی در دست ندارید و برای شما تخلف یقین نشده و یا تاریخ تخلف معلوم نیست پس بر چه اساسی محروم شدند

 • پرسپولیس کبیر

  کلا فوتبال ایران قانون نداره عشقی اداره میشه

  حالا واقع بین باشیم فیلم مسلمان بوده واقعا ولی وریا که عکس بوده فقط
  شماها که مطمئن نیستید چرا الکی تیم هارو به حاشیه میبرید ؟

  کی بشه فیفا کل فوتبالمون رو تعطیل کنه من یکی خوشحال بشم که بالاخره قراره درست بشه از یک جایی

 • وفا

  اقای تورک قلیان نه شرعا حرام است ونه منع قانونی دارد ولی برای سلامتی مضراست وورزشکاران بهتراست مصرف نکنند ولی نباید وسیله ای دردست شما برای قدرت نمایی باشد وقتی ورویا غفوری میگوید درعمرم لب به سیگار وقلیان نزده ام وعکس فتو شاپ است شما در رد ادعای ایشان هیچ دلیلی ارایه نکردید وفقط ابرویش را بردید

 • دختر پرسپوليسي

  همه كار كرديد كه تمركز بهترين پاسورليگ و بهم بزنيد

  • مسعود گل باشی

   کشتی مارو و خودتو با بهترین پاسور لیگ

  • Ahmad

   و موفق شدين تبريييييك

برچسب ها