آنالیز/ وظایف جدید شفر برای خسرو؛ افتتاح جناح چپ

آنالیز-وظایف-جدید-شفر-برای-خسرو؛-افتتاح-جناح-چپ

وبسایت رسمی برنامه نود -  شاید چپ و راست استقلال در زمین فوتبال فاصله زیادی نداشته باشند اما وقتی پای کیفیت و عملکرد فنی در میان باشد این فاصله سر به آسمان می‌زند.

به گزارش وب‌سایت نود، جناح راست استقلال در این سال‌ها با حضور خسرو حیدری بسیار خطرناک و زهردار بوده است. طراحی حملات، گل‌سازی و گل‌زنی توانایی‌هایی بوده که جناح راست استقلال در این سال‌ها همه را یک‌جا داشته است. در آن سو اما جناح چپ همیشه پاشنه آشیل بوده. پاشنه آشیلی که در فاز هجومی  نتوانسته کمک چندانی به استقلال کند و در فاز دفاعی هم بهترین محل برای فروآمدن تیر حریفان بر پیکر استقلال بوده است. این نقطه ضعف باعث شده تا بازیکنان زیادی در این سال‌ها در این پست امتحان شوند. اگر بخواهیم لیست آن‌ها را فقط از زمان منصوریان حساب کنیم به یک سیاهه بلندبالا خواهیم رسید. مگویان، زکی‌پور، یعقوب کریمی، نورافکن و بعضی از بازیکنانی که برای یک بازی یا بیشتر در این پست آزمایش شده‌اند. با تمام فراز و فرودها، پاشنه آشیل پابرجا ماند که ماند.

شفر از همان آنالیزهای اولیه بازی استقلال دست گذاشت روی مشکل این تیم. وابستگی به جناح راست به سانتر و بدون پلن B برای رسیدن به دروازه حریفان. حرف‌های شفر حرف‌های آشنایی بود. مربیان قبلی هم ضعف استقلال را می‌دانستند و هم از نقشه‌هایشان برای برطرف کردن آن گفته بودند اتفاقی که در نهایت نیفتاده بود و سال‌های سال یک استقلال بود و یک خسرو حیدری.

بازی مقابل نساجی اما شفر حرف‌هایش را از حرف فراتر برد. حملات استقلال از جناح چپ و به ثمررسیدن اولین گل از همین مسیر نشان داد که شاید بالاخره زمان این رسیده که استقلال جناح چپش را افتتاح کند. اولین قدم شفر برای حل کردن این مشکل چه بود؟

طبیعی است که شفر از بازیکنی که پیش از این جناح راست را به نقطه قوت تبدیل کرده بود برای جناح چپ هم کمک بگیرد! به همین دلیل بود که در این بازی بارها شاهد حضور خسرو حیدری در جناح چپ بودیم.اتفاقی که البته اولین بار نیست که رخ می‌دهد. پیش از این چندین بار در زمان مظلومی و  منصوریان هم ایده حضور خسرو حیدری در جناح چپ اجرا شده بود. عکس‌های زیر حضور خسرو حیدری در جناح چپ را نشان می‌دهد.

این ایده قبلا به نتیجه مطلوب نرسیده بود. حالا شفر فقط به کمک خسرو حیدری به جناح چپ اکتفا نکرده و در بازی با نساجی تصمیم داشت با تعدد بازیکنان در این جناح و حرکات ترکیبی بازیکنان بتواند طراحی حملاتش را از این سوی میدان هم برنامه‌ریزی کند تا این بار ایده حضور حیدری در چپ خیلی زود به بن‌بست نرسد.

اضافه شدن زکی پور به عنوان دفاع چپ، شجاعیان، هافبک چپ به همراه اضافه شدن خسرو از راست و عقب آمدن فرشید اسماعیلی از محوطه جریمه و شیفت جپاروف به سمت چپ، این تعدد بازیکنان را در جناح چپ استقلال اجرا می‌کرد. ایده‌ای که به چند حمله استقلال و سرانجام گل علی قربانی منجر شد. عکس‌های زیر حضور پرتعداد بازیکنان استقلال در جناح چپ را نشان می‌دهد.

تنها مشکل این ایده شاید سن خسرو حیدری باشد. بازیکنی که در سی و چهار سالگی توان رفت و آمدهای مکرر بین جناحین را کمتر از قبل دارد و این برنامه او را زودتر خسته خواهد کرد. اتفاقی که شاید شفر در بلندمدت بتواند راه‌حلی هم برای آن پیدا کند. نقطه قوت این قضیه هم خسرو حیدری است. حیدری تبحر خاصی در سرتوپ زدن دارد و زمانی که در جناح راست بازی می‌کند سرتوپ می‌زند و توپ را با پای چپ یعنی پای غیرتخصصی‌اش سانتر می‌کند اما حضور او در جناح چپ باعث می‌شود بتواند با پای راست سانتر کند که زهر و خطر سانترهای او را چند برابر خواهد کرد.

نکته مثبت بازی نساجی اتکای استقلال به جناح چپش و رسیدن به گل از همین جناح بود. اتفاقی که به همراه نقطه قوت جناح راست استقلال را صاحب دوبال برای پریدن و رسیدن به دروازه حریفان می‌کند. دو بالی که استقلال را بعد از چندین هفته از قفسی که در آن گیر کرده بودند و کم گل‌ می‌زدند و کم حمله می‌کردند رها کرد و به یک تیم هجومی و با موقعیت زیاد تبدیل کرد.

 

نیلوفر کنگرانی

 

30388

اختصاصی

نظرات ۸

 • mehrab

  به ظنم جدا از اینکه خسرو میومد سمت چپ زکی پور هم خیلی خوب بود شجاعیان هم خیلی خوب اضافه می شد به چپ مطمئنم شفر میتونه یه جانشین بهتراز خسرو برای جناح راست پیدا کنه باید بهش زمان داد تا ایده های خودشو تحمیل کنه به تیم و تیم رو به روز های اوجش برگردونه و مطمئنن توان اینکار رو شفر دارهو اینو پنج شنبه متوجه خواهید شد ..

 • پرسپولیس من

  زننده گل تیم پرسپولیس تهران.... شماره ۷۰ علی علیپور........ شیره.....

  • قلب ابی.

   حتماپاسشم مسلمان میده.

 • Mohi

  البته تا قبل از این هم استقلال از سمت چپ گل زده بود ولی خود شفر هم گفته بود که میخاد از تمامیه تاکتیکها برای خلق موقعیت استفاده کنه.

 • امیر استقلالیم

  اماری که گرفتین عجیبه چون برهانی وینگر چپ و بیک زاده و امیر ابادی هم دفاع راست تیم بودن اون سالها بهترین تیمای لیگ بود استقلال

 • bardia rezaei

  مرسی ادمین

 • Emad

  خسرویِ خوبان ببینیم این دربی چه می کنی
  ادمین خیلی دوستت دارم

 • اقاااام علی کریمی

  یعنی میخوای بگی سیستم بکش زیرش با حضور خسرو پا برجاست

برچسب ها