همه عددها و رکوردهای جالب تاریخ دربی/ آمار دربی را گرفتیم!

همه-آمارها-و-رکوردهای-جالب-تاریخ-دربی-آمار

وبسایت رسمی برنامه نود - به بهانه هشتاد و پنجمین دربی پایتخت ، کلیه رکوردداران ، تاریخ سازان و تاثیرگذاران تاریخ دربی مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود ، دو تیم پرسپولیس و استقلال پنچشنبه چهارم آبان برای هشتاد و پنجمین بار به مصاف هم می روند.

در هشتاد و چهار دیدار قبلی ، استقلال صاحب 25 پیروزی شده و پرسپولیس نیز 20 بار طعم برد را چشیده است.اما تقابل دو غول پایتخت 39 بار مساوی شده که نتیجه تساوی 1-1 با 19 بار تکرار، پر تکرارترین نتیجه تاریخ این بازی است. شایان ذکر است که 6 دربی پیاپی از دربی 62 تا 67 با این نتیجه به پایان رسید.

بهترین عملکرد یک تیم در یک مقطع به پیروزی دربی 3 تا 6 استقلال بر می گردد که با 4 برد پیاپی رکورددار تاریخ دربی است.هر چند که از این 4 پیروزی 2 پیروزی با رای فدراسیون فوتبال بود.هر دو تیم در بدترین عملکرد تاریخشان در دربی ، سابقه 10 دربی بدون برد را دارند.پرسپولیس از دربی 32 تا 41 موفق به پیروزی برابر استقلال نشد.استقلال نیز بعدها این رکورد را تکرار کرد و از دربی 74 تا 83 برابر رقیب دیرینه ناکام بود.

قاطعترین پیروزی تاریخ دربی را پرسپولیسیها رقم زدند.دربی تاریخی شهریور 52 که با برتری 6 گله قرمزها به پایان انجامید بهترین بردی است که تیمی در دربی تجربه کرده این شهرآورد به همراه دربی 82 که با پیروزی 4-2 پرسپولیس به پایان رسید.پر گل ترین دربیهای تاریخ هستند.بهترین بازگشت تاریخ دربی را هم پرسپولیسیها رقم زدند و توانستند در مدت ده دقیقه با 10 بازیکن باخت 2-0 را به پیروزی 3-2 تبدیل کنند.

 

مرحوم صفر ایرانپاک با 7 گل زده بهترین گلزن تاریخ این رقابت است از جمله گلزنان شاخص دیگر این دیدار باید به همایون بهزادی و ایمون زائد اشاره کرد که تنها بازیکنانی هستند که موفق به هت تریک در این بازی شدند.به جز این گلزنان ، 3 گلزن سابقه گلزنی در 3 دربی پیاپی را دارند.فرهاد مجیدی ، مهدی هاشمی نسب و صفر ایرانپاک بازیکنانی هستند که در این زمینه رکورددارند.مهدی هاشمی نسب به همراه شاهرخ بیانی و غلام فتح ابادی سابقه گلزنی برای هر دو تیم در دربی را دارند.

سریعترین گل دربی را علی سامره در ثانیه 48 دربی رفت لیگ دوم که در تبریز برگزار می شد به ثمر رساند.دیرترین گل را هم استقلالیها زدند. گل دقیقه 107 اسماعیل شریفات دیرترین گل تاریخ این مسابقه است که در وقت اضافه دربی جام حذفی در سال 1390 به ثمر رسید.اما دیرترین گل در وقت قانونی سهم پرسپولیسهاست که در دربی رفت لیگ پانزدهم در دقیقه 95 توسط جری بنگستون زده شد.معمولا دقایق آخر دربی آبستن حوادث زیادی بوده و دقیقه 87 با 8 پر گل ترین دقیقه این رقابت است.

دربی پایتخت به سبب حساسیت بالا اکثرا کم گل از آب درآمده و حتی سابقه داشته 405 دقیقه از دربی 74 تا دربی 79 هر دو تیم در گلزنی ناکام باشند.اما طولانی ترین زمانیکه تیمی در دربی گل نزده متعلق به استقلال است که به مدت 547 دقیقه از دقیقه 36 دربی 40 ( مرداد سال 74 ) تا دقیقه 43 دربی 45 ( فروردین 78) موفق به گلزنی نشد.

جوانترین گلزن تاریخ شهرآورد حسن روشن است که در زمانیکه در دربی خرداد 53 تک گل پیروزی بخش تیمش را به ثمر ساند بر اساس شناسنامه کمتر از 19 سال سن داشت.

مسن ترین گلزن هم کریم باقری است که دربی 68 با یک ضربه مهار نشدنی هم نوار تساوی 1-1 متوالی دربی را پاره کرد و هم با 36 سال سن مسن ترین گلزن تاریخ این دیدار شد

بازیکنان زیادی در تاریخ دربی حضور داشتند که پس از گذشت سالها رکورد علی پروین با 20 بازی در تاریخ دربی دست خورده باقی مانده است .چهره های شاخص دیگری نیز رکوردهای جالبی را به نام خود ثبت کرده اند.علی جباری با 7 پیروزی در دربی رکورددار بردن در این بازی است البته نتیجه 2 دیدار توسط فدراسیون تعیین شد به جز این جباری با 11 بار کاپیتانی رکورددار کاپیتانی در این بازی است.دیگر رکورددار این بازی اکبرکارگر جم است که سابقه بازی در 15 شهرآورد متوالی را دارد.مجتبی جباری از استقلال و حمید استیلی از پرسپولیس با 10 دربی بدون شکست چهره های شکست ناپذیر تیمشان در دربی هستند البته احمدرضا عابدزاده که سابقه حضور در هر دو تیم را دارد در 13 دربی که حضور داشته هیچ گاه بازنده از زمین خارج نشده شکست ناپذیرترین چهره تاریخ بازی است. این دروازه بان با 8 کلین شیت رکورددار کلین شیت در دربی نیز به شمار می آید.مرحوم ناصر حجازی با 16 بار محافظت از دروازه استقلال با سابقه ترین دروازه بان تاریخ این بازی است.

در بین مربیان ، علی پروین با مربیگری در 25 دربی رکوردداراست هر چند که این مربی 2 بار نیز به عنوان مدیر فنی در کنار راینر زوبل تیم محبوبش را هدایت کرده است . منصور پورحیدری با 7 پیروزی در دربی بیش از هر مربی دیگری طعم برد را در این دیدار چشیده است.امیر قلعه نویی یکی از خاص ترین مربیان تاریخ این مسابقه است.تعداد مساوی زیادی در پرونده دربیهای این مربی دیده می شود که این امر باعث شده این مربی همزمان دو رکورد خوب و بد را به نام خود ثبت کند.قلعه نویی پس از شروع خوب که با چند برد همراه بود دربیهای متعددی را با نتیجه مساوی تجربه کرد ولی شکست ناپذیر باقی ماند تا اینکه در دو شهرآورد آخرش طعم تلخ شکست را چشید. با این اوصاف این مربی با 12 دربی پیاپی نباختن رکورددار تاریخ داربی است از طرف دیگر این مربی با پیروز نشدن در 9 دربی متوالی در این زمینه نیز رکورددار است.

 

رکورد مسن ترین مربی تاریخ دربی به مانوئل ژوزه با 66 سال سن تعلق داشت که در این دربی  وینفرد شفر با 67 سال این رکورد را از آن خود خواهد کرد.

داوری و مسایل انضباطی از سوژه های همیشه داغ دربی بوده تاکنون  در تاریخ این رقابت 4 دربی نیمه کاره مانده است.حساسیت بالای این دیدار باعث شده بود تا 14 سال پیاپی داوران این دیدار خارجی باشند.محسن ترکی با 7 قضاوت رکورددار تاریخ این بازیهاست.هر چند که تاکنون چندین داربی  با جنجال و درگیری و محرومیت به پایان رسیده ولی خشن ترین دربی از نظر تعداد کارت زرد دربی برگشت فصل 1377-78 بود که با 3 کارت قرمز و 7 کارت زرد به پایان رسید.

حال باید دید در دربی 4 آبان 1396 کدام یک از این رکوردها دست نخورده می مانند و کدام یک دچار تغییر می شوند.

60610

اختصاصی

نظرات ۵۲

 • اس اس

  اسم مانکن رو نزاشتید(بیرانوند) خخخخخ

  • ج بالایی

   بهترین بردتیمی با6گل زده دردربی 52وبرددربی 82همین برات کافیه

  • solo

   ۲دقیقه۲گل

  • جواب٦٦

   مستر دوتا از سه بازي رو جلو بوديم ودقايق اخر بازي تيمتون قهر ميكنه و از زمين خارج ميشن

 • قشقایی

  تنها چیزی که پر3پوشیش بیشتر از استقلال داره باخت تو دربیه

  • 66

   این بردها را باکمک فدراسیون وداور بدست اوردین نازیدن نداره 6در4تقلالی ته جدولی

  • احسان

   دو بار این جمله در دوجا تکرار شد دو برد به کمک فدراسیون یه بار گفتی همه فهمیدن چرا دوباره به بهانه ای دیگه روش تاکید کردی قشنگ معلومه هدف چیه.این همه امار وقتی تعداد بردو میگی تعداد گل زده و خورده هر تیمو بگو‌ نه اماری که اخرش بخوای بگی برد به کمک فدراسیون.ادمی بی طریفتو مشخص کن لطفا.

  • طلسم هفت ساله

   در ج66 و5 الهلال وخربین!: عزیزم کمک فدراسیون که همیشه درطول تاریخ به شما شامل شده ،اگه یک فدراسیون باانصاف دیگه بودشما رو به علت ترس ازشکست وفرارتحقیرآمیزازوسط دربی آن هم نه یک ؛نه دوبار؛بلکه سه بار!باید مادام العمرمحرومتان میکرد!!!!

  • A.Gh

   به طلسم هفت ساله
   داداش اون هفت سال ما وسطاش لیگ برتر تشریف نداشتین (در زدیم نبودین)کجا بودین؟

  • جواب احسان

   دوست عزیز دوبار تکرار نشده قضیه برد استقلال بوسیله فدراسیون چهار بار تکرار شده که دو بردتون مصادف شده با چهار جعلیتون دو تاش هم مصادف شده با رکورد بعدیتون یعنی تقریبا تمام رکوردای شما با کمک فدراسیون بوده

 • ارتش 80 میلیونی

  و باز هم فردا ترافیک شدید خواهشمندیم از دوستان ماشین گرانقدرشان را هرجایی پارک نکنند والا به خدا ما فردا تا ساعت 7 سر کار هستیم دقیقا در همون مسیر از کلاس و اموزشگاه برمیگردیم نصفه شب میرسیم منزل رعایت فرمایید سپاس

  • ایوب

   فهمیدین استادو معلمه یا بیشتر توضیح بده؟؟؟

 • قلب ابی.

  ب امیدخداوباتلاش بچه ها واقای شفرمیبریم

 • اندی

  امیدوارم فردا تیمی که شایسته تره پیروز بشه
  خود استقلالیها هم میدونن حقشونه شکست بخورن ، فقط به روی خودشون نمیارن

  • میلاد اس

   مگه تو بازی فردارو دیدی که رای صادر میکنی ؟؟؟
   تفکر کن برار خب سخت نیست

  • این 4تا یا اون 4تا

   میگم هنوز هم میخونی یا دیگه فقط مینویسی اندی جون

 • قلب ابی.

  ب امیدخداوباتلاش بچه ها واقای شفرمیبریم

 • محمد

  4جعلی که میگن اینه ها

 • شایان پرسپولیسی

  بزرگترین بازی آسیا، خدایی جذاب تر از این بازی چیزی داریم؟!!!!

  • آشور

   بازی پرسپولیس سپاهان به مراتب جذاب تر از پرسپولیس استقلاله.

  • فقط ایران

   آره داریم ال کلاسیکو بارسلونا و رئال مادرید

 • یوزپلنگ

  اون ۶ تا رو چرا نوشتین اونو هیشکی یادش نیست.... ( سرش را روی شانه حنیف میگذارد و اشک هایش را پاک میکند)

 • استقلال فراتر از زلزله

  دربی ۸۵ ازآن استقلاله!
  ۶تا که تو آسیا خوردین!
  ۷تا هم باید میزدین که بتونین پیش برین!
  ۴تایی هم که هستین!
  یه مهاجم سوری تو ۲بازی بین المللی ۵گل به بیرانوند که زد!
  پارسالم ۳تا خوردین از استقلال!
  میمونه ۲ و ۱ که اونم شما هیچ خاطره ای باهاش ندارین!
  پس جمع کنین برین خونه!

  • جام برندگان آسیا حسرت استقلالی ها

   بنده خدا یک نگاه به خط حملتون بنداز بعد کری بخون شما تو نه تا بازی 4تا گل زدید بعد انتظار بیشتر از یک گل رو از تیمت نداشته باش در ضمن اسمت (استقلال فراتر از زلزله )هست ولی نمی دونم چرا از الهلال مایه می گذاری

  • سپیدرودعشق بی پایان

   اگه گفتی چرا 6دقلالیا باتعداد گلهای خورده ی پرسپولیس تو چندتا بازی رو جمع میکنن؟؟
   مدیونی اگه فکر کنی بخاطر عقده ی ناشی از شیشتا خوردن ازتیم چهارم امارات برغم گذاشتن هشت تادفاع توزمینه ههههههه

  • طلسم هفت ساله

   عجب افتخاری! جام برندگان آسیا(جام درجام) که تیم ها به علت بی ارزش بودن این جام ؛باتیم سوم وامیدهاشون میومدندوفقط پرسپولیس با تیم اصلی ویار کمکی ودوپینگ میومدوجام قهرمانی اش که هیچ ارزشی نداردوکنفدراسیون آسیاجزو افتخارات رسمی ثبت نمی کند!!

  • پرسپولیس کبیر

   گاهی وقتها یه صداهایی از اون پایینای جدول میاد مثل اینکه اون شیش تای الاهلی یادت رفته آقای زلزله که داری از الهلال مایه میزاری لطفا دوباره متن رو بخون بعد نظر بده. ادمین محترم لطفا

  • hossein

   این چه زلزله ایی هست که ته جدول چسبیده666666

  • ehsan

   هروقت تيمت تونست به پرسپوليس كبيربيشتراز٣تا بزنه اونوقت بياحرف ازعددبزن،٦٠ساله هيچوقت نتونستين بيشتراز٣تابزنيد،هيچوقتم نميتونيد،توحسرت يه نمادواقعي مونديد،مااگه ميگيم ٦يا٤يا٣بخاطراينه كه هم ٦تاهم٤تاوهم٣تاتو١٠دقيقه ١٠نفره زديم بهتون ته جدوليه دسته سه اي،ازخودمون مايه ميزاريم

  • وای که از خنده مردم

   خدایی این تیترو(جام برندگان آسیا حسرت استقلالیا) دیدم فکر کردم یه استقلالی برای خنده اینو نوشته.،اخه پسرجون برو ببین تو این جام کیا بازی میکردن،تو فینال الفندوق بحرینو بردین ،خدایی تا بحال اسم فوتبال باشگاهی بحرینو شنیدی.پس ببین این چه جامی بوده دقیقا مثل جام ولایتتون

برچسب ها