گزارش تحلیلی/ استقلال لیگ هفدهم، استقلال مدنظر منصوریان نبود

گزارش-تحلیلی-استقلال-لیگ-هفدهم-استقلال-مدنظر-منصوریان-نبود

وبسایت رسمی برنامه نود - هر چند که استقلال منصوریان در فصل 96-97 ضعیف ترین نتیجه تاریخ استقلال را رقم زد ولی بهتر است بدانیم این تیم باب طبع سرمربی سابق استقلال بسته نشده بود.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، پس از حضور شفر در استقلال در مدت نسبتا کوتاهی این تیم روند رو به رشدی داشته و با غلبه بر نفت تهران کمی روزهای بحرانی گذشته را فراموش کرد. در هر حال هر چند که هنوز قضاوت در خصوص عملکرد استقلال شفر بسیار زود است ولی به هر حال طرفداران استقلال بیش از پیش افسوس نتایج دوران سرمربیگری علی منصوریان را در اوایل فصل می خورند. استقلال اوایل فصل، نتایج غیر قابل دفاعی گرفت و ضعف تاکتیکی در این تیم کاملا مشهود بود. این تیم بازیکنان متعددی را با هزینه های گزاف و میلیاردی به خدمت گرفت که حاصل آن قرار گرفتن استقلال در قعر جدول و رقم زدن ضعیف ترین کارنامه تاریخ باشگاه استقلال بود.

منصوریان آرزوها در سر داشت

منصوریان در آخرین بازیهای فصل چندین و چند بار اعلام کرد که تغییرات زیادی در استقلال فصل 95-96 نمی دهد و در کل ممکن است 2-3 تغییر داشته باشد اما وقتی فصل نقل و انتقالات به پایان رسید، منصوریان نزدیک به 11 تغییر در استقلال داد. داستان هم البته ساده بود. باشگاه نتوانست بازیکنانی که می خواست را حفظ کند و از سوی دیگر بازیکنانی که مد نظر منصوریان بودند، جذب نشدند. منصوریان یک لیست بلند بالا به افتخاری و پندار توفیقی داد. لیست ورودی استقلال با آنچه در ذهن سرمربی وقت تیم می گذشت کاملا تفاوت داشت و جالب است بدانید که مسئولان نقل و انتقالات باشگاه استقلال حداقل در جذب 15 بازیکن برای این تیم ناکام ماندند.

وقتی همه جواب منفی دادند

سرشناس ترین و جنجالی ترین بازیکنی که استقلال موفق به عقد قرارداد با او نشد رامین رضاییان بود. این بازیکن حضور در لیگ بلژیک را به یاغی بودن ترجیح داد. البته ممکن است مسایل دیگری هم در استقلالی نشدن او دخیل باشند اما نزدیک شدن به او استقلال ماجرایی بود که رسانه ها را چند هفته ای درگیر خودش کرد. گادوین منشا دیگر بازیکن مد نظر سرمربی آبی پوشان بود که قبل از آنکه استقلالی ها اقدام جدی جهت جذب این بازیکن کنند پیراهن تیم رقیب را بر تن کرد این داستان برای شایان مصلح به طور مشابهی هم تکرار شد. بعدها منصوریان در محفلی گفته بود پول نقد پرسپولیسی ها به این دو بازیکن دو سه برابر استقلال بود و شاید هر کس جای این بازیکنان بود هم پرسپولیس را انتخاب می کرد!

مهاجمانی که نیامدند

استقلال که تا بازی با نفت ضعیفترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص داده بود به جز منشا به دنبال به کارگیری مهاجمینی نظیر مرتضی تبریزی، رحیم زهیوی و ساسان انصاری بود که جذب این بازیکنان به همراه پروژه تمدید قرارداد کاوه رضایی با شکست همراه شد تا استقلال با مهاجمینی که از اولویت بالایی برای منصوریان برخوردار نبودند وارد مسابقات شده و این آمار فاجعه بار در خط حمله استقلال خلق شود. قلعه نویی تبریزی را به ترتیبی که شده نگه داشت و زهیوی هم به فولاد پیوست و ساسان انصاری هم با دو برابر پولی که استقلال می خواست به او بدهد به سپاهان رفت. در واقع منصوریان مذاکره و جذب بازیکنان را به پندار توفیقی سپرد و او در راه مذاکره با بازیکنان مدنظر منصوریان اصلا موفق نبود. البته کاوه رضایی خیلی دوست داشت در اروپا فوتبالش را ادامه دهد تا به تیم ملی برسد. اتفاقی که در نهایت هم افتاد و کی روش بازیهای او را دید و به تیم ملی دعوتش کرد. منصوریان در ماجرای تبریزی از قلعه نویی دلخور شد اما هر چه تلاش کرد تا مدیران را برای حفظ کردن کاوه رضایی راضی کند، موفق نشد.

مدافعان هم نیامدند

استقلال در این فصل پس از مصدومیت پژمان منتظری با کمبود دفاع میانی روبه رو شد. مشکلی که پیش از شروع فصل منصوریان به آن اندیشیده بود ولی مسئولین این تیم نتوانستند فکری به حالش کنند. استقلال در تمدید قرارداد با رابسون جان واریو هم ناکام ماند. خالد شفیعی ترجیح داد که برای ادامه فوتبال به لیگ کره جنوبی برود. محمد دانشگر دیگر مدافعی بود که استقلالیها روی آن نظر داشتند ولی او هم استقلالی نشد. این عدم توفیق در جذب مدافعین در آغاز لیگ و مخصوصا پس از مصدومیت پژمان منتظری باعث شد قلب خط دفاع استقلال جولانگاه رقبا شود. منصوریان اینجا هم بد آورد و توفیقی نتوانست مدافعان مدنظرش را راضی کند.

دیگران هم نه گفتند

البته بازیکنانی که گفته شد تنها بازیکنانی نبودند که در فهرست خرید منصوریان جای داشتند. امید جهانبخش ، دانیال ماهینی ، مهدی شیری ، پیمان شیرزادی و ایمان مبعلی از جمله دیگر چهره های شاخصی بودند که مسئولین استقلال برای حضورشان در جمع آبی پوشان به توافق نرسیدند و منصوریان را بیش از پیش در فصل نقل و انتقالات ناامید کردند. اینکه چرا مسئولان استقلال نتوانستند با این بازیکنان به توافق برسند موضوعی است که باید در آینده ای نزدیک یا خود منصوریان و یا توفیقی و افتخاری درباره اش صحبت کنند.

در پایان باید این نکته را مد نظر داشت که اگر چه با قاطعیت نمی توان گفت در صورت جذب این بازیکنان چه اتفاقی برای استقلال می افتاد، اما می شود به این نتیجه رسید که همه نتایج ضعیف استقلال را نباید به پای سرمربی سابق این تیم نوشت و از سهم عواملی که باعث شدند این تیم به دلخواه سرمربی بسته نشود غافل شد. منصوریان در شیوه مربیگری اش قطعا مشکلاتی دارد که همان مشکلات باعث شد کارش به استعفا برسد اما باید به این مساله هم دقت کرد که استقلالی که لیگ برتر 96-97 را شروع کرد، استقلالی نبود که منصوریان می خواست!

60610

اختصاصی

نظرات ۳۳

 • mehrab

  دوستان محترم من خودم هوادار استقلال بودم و منصوریان رو قبل از اینکه بیاد سرمربی استقلال بشه بهش علاقه داشتم ولی هیچ بازیکنی نمیاد زیر نظر کادر فنی و مربی ای که حتی نمیتونه ترکیب تیم رو درست بچینه بازی کنه باید به امثال منصوریان تیم بزرگ ندن چون هم خودشون رو نابود میکنن و هم تاریخ اون تیم بزرگ رو و هم هواداران میلیونی اون تیم رو به نظرم تنها چیزی که منصوریان رو میشه گفت نابود کرد ج ه ل خودش بود و لاغیر

 • Reds

  الان یعنی اگر منصوریان این بازیکنان رو میگرفت صدر جدول بود دیگه!!! این آقا اگر کار ببد که این همه تغییر تو تیمش نمیداد، تنها کاری که منصوریان توش استاد بود شو من بودن و سر رو صدای الکی کردنه، هر موقعه یه مربی یاد گرفت و انقدر شجاعت داشت که شکست تیم گردن بازیکنان نندازه و پشت بازیکنانش به ایسته یعنی یه چیزای از مربیگری داره یاد میگیره

 • بابک

  "بعدها منصوریان در محفلی گفته بود پول نقد پرسپولیسی ها به این دو بازیکن دو سه برابر استقلال بود و شاید هر کس جای این بازیکنان بود هم پرسپولیس را انتخاب می کرد"
  خود مصلح برگشت گفت پبشنهاد استقلال دو برابر پرپسولیس بوده!!در ضمن منشا از مدتها قبل پرسپولیس جذبش کرده بود و اصلا استقلال دنبال منشا نبود!!!
  اگر قرار بود پرسپولیس با 2 برابر قیمت بازیکن بگیره الان قاعدی و شجاعیان و کاوه پرسپولیسی بودن ولی این استقلال بود که این بازیکنارو با 2 برابر پیشنهاد پرسپولیس(در مورد شجاعیان 3 برابر) گرفت!یادتون نره همه این بازیکنا اول با پرسپولیس مذاکره کردن ولی وقتی دیدن استقلال خیلی بیشتر پول میده رفتن استقلال!!در مورد کاوه و شجاعیان که این موضوع اظهر من الشمس هست/فقط قاعدی بخاطر اینکه میدونست برانکو مثل منصوریان نیست که یک شبه بازیکن 19 ساله رو بازی بده و باید کلی زحمت بکشه تا بهش بازی برسه راه ساده تر رو انتخاب کرد و رفت استقلال!!!
  خواهشا آقای منصوریان انصاف داشته باشید البته شاید انتظار بیجایی باشه چون یادمون نرفته سر ماجرای رحمتی آقای ملکی چقدر قشنگ نیت واقعی شمارو لو داد و مشخص شد شما بودین که رحمتی رو کنار گذاشتین نه مدیریت!!!
  ادمین بچاپ لطفا...

  • مهدی

   شجاعیان کی با پرسپولیس مذاکره کرد که ما نفهمیدیم؟

  • سرخ

   حتی اگر در مورد بازیکنانی استقلال دو سه برابر پرسپولیس پیشنهاد مالی داده باشه توجیه و دیلیل بر این گفته نیست که بازیکنانی هم توسط پرسپولیس با دو سه برابر پیشنهاد مالی جذب شدند! نه در استقلال و نه در پرسپولیس چیزی به عنوان «اهل» فلان روش بودن و نبودن وجود نداره! هر دو به یک روش مدیریت میشن، ضعف های زیاد و مشترک دارن، و منطق حرفه ای و مدرن فوتبال هم ندارن

  • منطقی باشیم

   جناب مهدی همون موقع که مسئولین تیم گفتم پیشنهاد پرسپولیس در مقابل استقلال مثل خرید آبنبات چوبی بود دقیقا همین جمله بعدم تکذیب کردن گفتن تفاوت بوده نه انقدر که بحث تکذیب هم مشخثه برای چی بود

  • طلسم هفت ساله

   ج بابک؛چه قدر بلدیدمظلوم نمایی کنیدآدم میخوادخون گریه کند!یک نگاه فقط وفقط به بدهیهای دوتیم گویای همه چیزاست 250 میلیاردبدهی پرسپولیس با وجوددست به جیبی هدایتی و100میلیارداستقلال...تازه پرداختی ها راخدامی داندومعلوم هم نشد که چگونه پول ژوزه پرداخت شد!؟!؟

  • داود

   جواب مهدی....

   شما اونوقت خواب بودی..متوجه نشدی که استقلال ۱میلیارد بیشتر خرجش کرد و شجاعیانتون جواب موبایل پرسپولیسو نمیداد... اصلا پندارتوفیقی بابت همین شجاعیان شد پندارتایم..
   افتادددددددد

  • Abedi

   بیرانوند هم تیم محبوبش پرسپولیس بود سروش رفیعی هم به ندای قلبش گوش داد همینطور شایان مصلح از بچگی پرسپولیسی بود محسن مسلمانی که راضی بود با هزار تومن استقلالی بشه نمیدونم چطوری شد به هزار و صد رازی شد عزیز برو مبالغ پرسپولیسیا رو هم ببین بعد بیا بگو استقلال فلان و بهمان این دو تیم پایتخت کلی خرج بازیکن میکنن که حقشون اون مبلغ ها نیست من خودم طرفدار استقلالم ولی هر دو تیم ریخت پاش بی مورد انجام میدن بهتره اینجا دیگه تعصب بیخود نداشته باشی

 • رائول

  خخخخ... داچلی 50 نفر اسم توی لیست داده، خب معلومه که نمیشه بیشتر اینها رو جذب کرد!!!!!
  هرچند در بی کفایتی پندار توفیقی (پندارتایم!!!!!) و... هم شکی نیست...

 • میثم

  این آقای افتخاری دوسال استقلالوبیچاره کرده اصلامدیریت نداره زیردستیهاش استقلالومیکوبیدن جواب بدین چراتونقل وانتقالات انقدرضعبف عمل کردید یابه فکرمنابع خودشون بودن ازآقای فتح اله زاده مدیریتویادبگیرید

  • دختر آسیا

   فتح الله زاده تنها چیزی که برای استقلال گذاشت بدهی های میلیاردی بود، اونم به خاطر کل کل های بی مورد با رویانیان . . . که الانم استقلال و پرسپولیس ممکن بود بخاطر همین بدهی ها نرن لیگ قهرمانان آسیا . . . حالا بماند که قراره این پول از جیب مردم پرداخت بشه . . .

 • تاج دوستاره ی آسیا

  این چیزی که میگین شاید بیست درصدتاثیرداشته باشه.دلیل اصلی اشتباهات خودایشونه حالاچه تاکتیکی وچه اشتباهات دیگه.ضمنا اینایی که جذب شدن باخواست همین آقااومدن.

 • پرسپولیس من

  همشونم میگرفت هیچی نمیشد.. چون اسن مربی نیس این بنده خدا... خداروشکر ... که فوتبال این بنده خداهارو نابود نکرد.. این مکتب خونه استقلال فلسفش بازیکن نابود کنه... فلش بک به عقب کنید.... میبینید....

  • سرخ

   به نظر من تا این حد سیاه و سفید دیدن ماجرا جالب نیست. همین آقای منصوریان بهترین مربی تاریخ باشگاه نفت بوده و اون فصول بهترین بازی ها رو با کمترین بازیکنان انجام داده و چند بازیکن خوب به تیم ملی معرفی کرده. اما در استقلال موفق نبوده.
   نمونه دیگر این اتفاق یحیی گلمحمدی هست که مربی خوب و موفقیه ولی در پرسپولیس نتونست موفق باشه. نمونه دیگر علی دایی هست ... نمونه های ریز و درشت زیادی وجود دارن. دلیل اصلی موفق نبودن این افراد شرایط عجیب و غریب و کاملا غیرطبیعی دو باشگاه آبی و قرمز هست.

 • ali--فسا--قرمز

  با وجودی که پرسپولیسیم ولی قبول دارم منصوریان مربی که به درد استقلال بخوره نبود -گبریم اونا نشدن اینهمه بازیکن که به درد تیم نمیخوره برا چی بود --چرا شفر با 20 روز کار اینهمه تیمو متحول کرده ؟ و از بزن زیرش خبری نیست -درسته نفت بحران زده هست ولی همین نفت ماهم همینطور بردمبش نه راحت --همین تیم سپاهان را برده و خیلی امتیاز از تیمهای دیگه رفته --منصوریان بدرد تیمهای بزرگ نمیخوره مثل درخشانه --به امید روزی که استقلال هم کنار ما اوج بگیره تا کری هامون زیبا بشه

 • آرش

  بد بودن مربی دلیلی به بازیکنان نداره درسته بازیکن تاثیر دارن اما دیشب بایرن بدون مهاجم بود ولی بازهم گل زد و این نشون میده مربی میدونه چکار کنه و تیم آنالیز و غیره هم هماهنگ هستند....مشکل فوتبال ما سطح بسیار پایینشه...باند بازی-راند خورای و غیره

 • امیدسقز

  قبل از شروع لیگ صدتا بازیکن برای تیمها اسم می برند قرار نیست که همه به خدمت گرفته شوند ،اگراون بازیکنها را جذب میکرد الان می شد اسم همین بازیکنان فعلی رانوشت که استقلال نتونسته اینها را جذب کنه وتقصیر منصوریان نبوده!!!!!!مگربقیه تیم ها توانستند همه بازیکن های مدنظر را جذب کنند؟!

برچسب ها