نگاهی به پدران و پسران ملی‌پوش/ کمتر از انگشتان یک دست

نگاهی-به-پدران-و-پسران-ملیپوش-کمتر-از-انگشتان-یک-دست

وبسایت رسمی برنامه نود - تاریخ فوتبال ایران چندین پسر و پدر فوتبالیست به خود دیده است اما تنها چند پدر و پسر موفق شدند در تیم ملی بازی کنند.

به گزارش سایت نود، علی و ایرج دانایی فرد، ناصر و آتیلا حجازی، علی و محمد پروین و... اینها معروف ترین پدر و پسرهای فوتبال ایران‌اند.

در فوتبال اروپا هم پدر و پسر فوتبالیست کم نداشتیم؛ مالدینی ها، کرویف ها و... پدران و پسرانی بودند که هر دو در تیم ملی کشورشان بازی کردند.

در اروگوئه، دیه‌گو فورلان، پدر و پدر بزرگش هر سه قهرمان کوپا آمه‌ریکا شدند اما در ایران خیلی کم پیش آمده که پسر یک ملی‌پوش هم یک ملی‌پوش قابل شود.

امیر عابدزاده امروز اولین بازی ملی خود را انجام داد تا عابدزاده‌ها به چهارمین پدر و پسرهای ملی‌پوش تبدیل شوند.

ناصر و آرش نوآموز

آرش نو آموز اولین پسر فوتبالیست ایرانی بود که موفق شد جا پای پدر بگذارد. ناصر نوآموز یکی از فوتبالیست های مطرح ایران در اواخر دهه سی و دهه چهل بود. او بازیکن دارایی بود و برای تیم ملی هم بازی می کرد. از آنجا که در آن زمان تیم ملی دیدارهای رسمی زیادی انجام نمی شد تنها هفت بازی رسمی در کارنامه تیمسار نو آموز ثبت شده است. نو آموز سالها رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود و در دوران ریاستش، پسرش آرش هم ملی‌پوش شد. آرش پس از چهره شدن در پاس از سوی علی پروین به تیم ملی دعوت شد. او 8 مهر 1371 در دیدار دوستانه ایران و کامرون اولین بازی ملی اش را انجام داد. او در نیمه اول در میدان حاضر بود. آرش البته در سال 72 هم در دو بازی دیگر دقایقی به میدان رفت.

آرش یکی از اعضای تیم ملی فوتسال ایران در جام جهانی 1992 هم بود و به عنوان چهارمی جهان رسید. او در سال 1375 به آمریکا رفت و سابقه بازی در ام.ال.اس را هم دارد. نو آموز دوم برای تیم های پورا، بهمن هم بازی کرده است.

عزت‌الله و علی جانملکی

مرحوم عزت جانملکی یکی از مدافعان صاحب نام تاج در دهه 50 بود. جانملکی با تیم ملی ایران در بازیهای آسیایی 1974 تهران قهرمان شد و در آن بازیهای شش بار برای ایران بازی کرد. جالب اینکه پس او علی جانملکی هم حضور در بازی های آسیایی به همراه ایران را تجربه کرد.

علی یکی از اعضای ایران در بازیهای آسیایی 1998 بود و در بازی ایران مقابل لائوس اولین بازی ملی اش را تجربه کرد.. بازیهای ملی علی جانملکی به همان تک بازی محدود شد. علی چندین سال در پاس بازی کرد و سپس فوتبال خود را در تبریز به پایان رساند.

علی و محمد پروین

پسر یکی از اسطوره های فوتبال ایران بودن اصلا کار آسانی نیست. محمد پروین از همان هفده، هجده سالگی نشان داد بازیکن با استعدادی است اما هرگز نتوانست آنطور که باید و شاید در فوتبال ایران چهره شود. او در 17 سالگی به عضویت پرسپولیس در آمد و گهگتاه برای این تیم به میدان می رفت سپس برای استیل اذین، سایپا، دونایسکا استردا، پیکان، گهر زاگرس و پارسه هم بازی کرد. محمد هرگز به آن بازیکنی که انتظار می رفت تبدیل نشد و در نهایت در 26 سالگی قید فوتبال را زد.

آقای گلی مسابقات لیگ دسته اول (جام آزادگان) ۸۷–۱۳۸۶ همراه با استیل‌آذین با ۱۵ گل زده اوج درخشش پروین دوم بود. او پس از درخشش در لیگ یک به تیم ملی ایران دعوت شد و یکی از اعضای تیم ملی در بازی های غرب آسیا بود و زیر نظر علی دایی قهرمانی در آن رقابتها را تجربه کرد. پروین دوم در 17 مرداد 87 در برد سه- صفر ایران مقابل فلسطین یک نیمه بازی کرد.

آمار علی پروین را اگر با پسرش مقایسه کنیم به تفاوت پی می بریم؛ 10 سال عضویت در تیم ملی و انجام 76 بازی ملی.

هر سه پسرانی که موفق شدند پس از پدرشان در تیم ملی بازی کنند بسیار کم بازی کردند و دقایق بازی شان حداکثر به 90 دقیقه می رسد.

این نشان می دهد چه فاصله زیادی بین کیفیت بازی پسران و پدران وجود داشته است.

امیر عابدزاده با انجام یک بازی ملی به چهارمین بازیکن ملی‌پوشی تبدیل شد که پدرش هم در تیم ملی بازی کرده است و باید دید حضور او در تیم ملی مانند پسران ملی‌پوش قبلی معدود و انگشت‌شمار خواهد بود یا یک حضور مستمر و ادامه‌دار

57189

اختصاصی

نظرات ۱۱

 • جواد **لیوانغربی**

  طبق آمار و ارقامی که سایت نود درباره مدت زمان بازی کردن پسران دعوت شده به تیم ملی رو الان منتشر کرده .......
  در انتخاب امیر عابدزاده هم دست هایی پشت پرده هست!!!!!
  در چه تیمی اسم امیر عابدزاده به عنوان یک دروازبان قابل اعتماد و فیکس ثبت شده؟؟؟؟؟؟؟

  • Dj_shahin_sp

   دنبال هیجانی شذید شما . اول الان تو لیگ خارجی داره بازی میکنه دوم تا الان کسی تونسته چیزیو به کیروش تحمیل کنه ؟!؟

  • 66

   سوزش با125حله

  • توپچی های قرمز تبریز ایلناز وایناز

   در ج لیوان غربی
   داداش بدجوری داری میسوزیا اینقدر حرص نخور فوتبال ارزشی نداره
   اولا امیر عابدزاده هنوز دعوت نشده .دوما داره تو اروپا بازی میکنه درسته ک شما ها بازیکنی نفرستادین اروپا و از فوتبال اونجا خبری ندارین اما هر چی باشه دومین گلر ایرانی هست ک در اروپا بازی میکنه
   سوما وقتی روزبه ک تو هر بازی ی سوتی میده و مقصر اصلی باخت استقلال تو همه بازی هاست ب تیم ملی دعوت میشه درنتیجه اگه اقای عابدزاده هم دعوت بشه کاملا حقشه
   چهارما دقیقا روزی رو میبینم ک عابدزاده گلر اول ایران هستش ی حسی بهم میگه پسر مثل پدر سالها عقاب اسیا خواهد شد میگی نه نیگاه کن
   اینقدر حرص نخور چون اگه بیش از حد حرص بخوری سالهایی ک عابدزاده جوان تو تیم ملی هست رو نیستی ک ببینی
   در ضمن ۱۲۵ یادت نره
   در اخر هنوز یادمون نرفته اتیلا حجازی فقط توسط پدر بزرگوارش مرحوم ناصر خان حجازی ب تیم ملی دعوت شد . دقت کن پسر فقط توسط پدر دعوت شد پس سکوتتتتتتتتتتتتت

 • محمد

  استقلالی پرسپولیسی نیستم ولی خداییش محمد پروین زیر اسم علی پروین به شد بازیش خوب بود نمی‌دونم چرا همه یجوری باهاش رفتار میکردن انگار پدرش حقشونو خورده مخصوصا زمان علی دایی تو پرسپولیس

 • نظرپسرسرخ بجنوردی

  انشالله موفق میشه و یک دلکرمی پشت محکمی بزرگی برای نام بزرگ ایران عزیز میشه....
  یاعلی

  • ایوب

   خودت فهمیدی چی گفتی !!!!
   پشت محکمی بزرگی ینی چه؟؟؟؟؟

  • عابد

   به قول نکیسا بخاطر باباش دعوت شده عابدزاده!!!

  • حامد

   انشات صفر

 • اردشير

  متاسفانه پسر نو آموز و پرؤين با روابط وارد تيم ملي شده بودند همون آدمهايي كه كيروش به اونها ستون پنجم لقب داد كه نه حيثيت ملي براشون مهم بود و نه عدالت در انتخاب بازيكن كه اينها همه در روابطي در تهران خلاصه ميشد كه باعث نابودي وآبروريزي تيم ملي ميشد

 • muhammad

  الان بهترین نمونش تو جهان به نظرم پاتریک کلایورت و پسرش هستند

برچسب ها