تیم منتخب لژیونرهای تاریخ ایران/ مربع بوندس‌لیگا وارد می‌شود

تیم-منتخب-لژیونرهای-تاریخ-ایران-مربع-بوندسلیگا-وارد-میشود

وبسایت رسمی برنامه نود - حدود 20 سال است که ملی پوشان ایرانی حضور پررنگی در فوتبال اروپا دارند.

به گزارش سایت نود، در حال حاضر بیش از 10 بازیکن تیم ملی در خارج از کشور توپ می زنند. حضور این تعداد لژیونر یادآور سالهای طلایی دهه هفتاد است. سالهایی که درخشش ایرانی ها در لیگ های معتبر اروپای چشمگیر بود.

برای انتخاب تیم منتخب لژیونرهای ایران ابتدا به این نکته توجه شده که لژیونر بودن شامل بازیکنانی می‌شود که از ایران راهی اروپا شدند، بازیکنان دوتابعیتی مثل اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد لژیونر برای انتخاب این تیم مدنظر قرار نگرفتند.

همچنین ملاک اصلی کیفیت لیگ و تیمی بوده که لژیونر ایرانی برای آن بازی کرده است. در کنار این 11 بازیکن حدود 20 بازیکن دیگر بودند که بیشتر بازی های خود را در تیم های متوسط بلژیک و اتریش انجام دادند. طبیعتا بازی در لیگ برتر انگلیس و یا تیمی مثل بایرن مونیخ ارزش مضاعفی نسبت به بازی در تیم های پایین‌تر خواهد داشت.

دروازه‌بان: علیرضا حقیقی

نیما نکیسا، علیرضا حقیقی، سوشا مکانی و امیر عابدزاده دروازه‌بانی بودند که راهی اروپا شدند اما هیچکدام درخشش خیره کننده‌ای از خود به جا نگذاشتند. با این حال عملکرد علیرضا حقیقی از دیگران بهتر بود. او در رابین کازان روسیه، اسپورتینگ کوییا، پنافیل، ماریتیمو پرتغال و اسکیلستونای سوئد عضو بوده است. حقیقی در این فصل در لیگ سوئد عملکرد خوبی داشته است. او با پنافیل هم 22 بازی در لیگ برتر پرتغال انجام داد. او حدود 60 بازی به عنوان یک لژیونر انجام داده است. حقیقی این فرصت را دارد که کارنامه خود را بهتر کند.

دفاع وسط: رحمان رضایی

رحمان را باید موفق ترین مدافع ایران در اروپا دانست. این مدافع ملی پوش در سال 2002 راهی سری آ ایتالیا شد و به پروجا پیوست. او به اولین ایرانی تبدیل شد که در سری آ گل زده است. رضایی در ادامه برای مسینا و لیورنو هم بازی کرد. در مجموع او هفت سال در ایتالیا حضور داشت و 171 بازی و 8 گل به عنوان لژیونر اروپایی در کارنامه دارد. رضایی در 129 بازی در سری آ شش گل زده است. آماری که بعید است در آینده هم کسی به آن نزدیک شود.

دفاع راست: مهدی مهدوی‌کیا

خیلی او را موفق ترین لژیونر تاریخ ایران می دانند. 11 سال حضور و انجام 255 بازی در بوندس‌لیگا، حضور در تیم منتخب قرن هامبورگ، کسب عنوان بهترین گلساز بوندس‌لیگا، کسب عنوان بهترین بازیکن فصل هامبورگ عناوینی است که شاید مشابه آن هم در آینده نصیب هیچ ایرانی نشود. مهدی مهدوی کیا حدود یک دهه بسیار موفق در بوندس‌لیگا داشت. موشک ایرانی هامبورگ هم در پست گوش راست و هم در پست دفاع راست بازیهای درخشانی برای تیمش انجام داد. بازی‌های فوق العاده او در سال 2003 برای هامبورگ موجب شد تا به عنوان مرد سال آسیا هم برسد. مهدی در مجموع 275 بازی در اروپا انجام داد و 32 گل زد.

دفاع چپ: مهرداد میناوند

میناوند پس از جام جهانی راهی اروپا شد و سالهای خوبی را در تیم اشتروم گراتس اتریش پشت سر گذاشت. مهرداد در 67 بازی برای اشتروم گراتس به میدان رفت و با این تیم قهرمانی لیگ اتریش را جشن گرفت. او سه فصل در لیگ قهرمانان اروپا حضور داشت و 14 بازی انجام داد. میناوند بازی مقابل تیم های بزرگی مثل رئال، اینتر، منچستر یونایتد و مارسی را تجربه کرد. میناوند یک مقطع کوتاه هم عضو تیم شارلروای بلژیک بود.

هافبک وسط: آندرانیک تیموریان

کریم باقری اولین ایرانی لیگ برتر بود، تیموریان اما اولین ایرانی موفق این رقابتهای معتبر لقب گرفت. او پس از جام جهانی 2006 راهی بولتون انگلیس شد و در همان فصل اول درخشش قابل توجهی در لیگ برتر انگلیس داشت. او در 17 بازی لیگ برتری‌اش دو گل زد. در مجموع در آن فصل 30 بازی برای بولتون انجام داد و موفق به زدن پنج گل شد. آندو در مجموع پنج سال در لیگ برتر انگلیس حضور داشت و برای تیم های بولتون، بارنزلی و فولام بازی کرد. تیموریان در مجموع 42 بازی در انگلیس انجام داد. آندو البته فقط در فصل اول، حضور موفقی در لیگ برتر داشت و در چهار سال بعد فقط موفق به انجام چهار بازی در لیگ برتر شد.

هافبک وسط: جواد نکونام

یکی از موفق ترین لژیونرهای ایران و قطعا موفق ترین لژیونر ایران در لالیگا. جواد پس از جام جهانی 2006 به اوساسونای اسپانیا پیوست و خیلی زود خود را در لالیگا جا انداخت. گل حساس او به بوردو در جام یوفا باعث محبوبیت این هافبک ایرانی شد. جواد شش سال و نیم برای اوساسونا بازی کرد. نکونام در 197 بازی برای اوساسونا انجام داد. او در 149 بازی در لالیگا 24 گل زد، آماری دست نیافتنی.

هافبک هجومی: مسعود شجاعی

شجاعی هم حالا یکی از لژیونرهای باسابقه فوتبال ایران محسوب می‌شود. او ده سالی است که لژیونر شده و هشت سالش را در اروپا توپ زده است. او 141 بازی در اسپانیا انجام داده و 43 بازی هم در یونان انجام داده است. شجاعی 101 بازی در لالیگا انجام داد و چندین فصل بازیکن ثابت اوساسونا در این رقابتهای مهم بود. پنج سال بازی در اوساسونا، یک فصل حضور در لاس‌پالماس و دو سال بازی در پانیونیوس یونان در کارنامه شجاعی دیده می‌شود. کارنامه شجاعی می تواند پربارتر هم شود.

هافبک هجومی: علی کریمی

بی شک یکی از هیجان انگیزترین دوران یک لژیونر ایران زمان بازی علی کریمی در بایرن مونیخ بود. بازی کردن او و نیمکت نشین شدن چندین ستاره مطرح بایرن اتفاقی شیرین برای هواداران فوتبال بود. کریمی یک نیم فصل رویایی در بایرن داشت اما در ادامه مصدومیت و افت به او اجازه نداد که درخشش را ادامه دهد. با این حال بازی کردن در آن بایرن پرستاره و قهرمانی در بوندس‌لیگا و جام حذفی یک افتخار بزرگ برای کریمی است. جادوگر مقطعی هم در شالکه حضور داشت و در کل 42 بازی به عنوان لژیونر انجام داد.

هافبک هجومی: علیرضا جهانبخش

این ملی پوش کنونی یکی از موفق ترین لژیونرها محسوب می‌شود. جهانبخش در سال 92 در 20 سالگی راهی لیگ هلند و تیم نایمخن شد. نایمخن سقوط کرد اما جهانبخش در فصل بعد در لیگ دسته یک غوغا کرد. بازیهای خوب او به نایمخن کمک کرد که به لیگ برتر هلند برگردد. علیرضا هم به عنوان بهترین بازیکن دسته یک معرفی شد. جهانبخش در دو سال و نیم گذشته عضو آلکمار بوده و درخشش خود را در لیگ هلند ادامه داد. مطمئنا سالهای دیگری هم پیش روی جهانبخش خواهد بود.

مهاجم: علی دایی

پرچمدار حضور ایرانی‌ها در اروپا به خوبی انتظارات را برآورده کرد. دایی پس از درخشش در آرمینیا بیله‌فلد راهی بایرن مونیخ بود و سپس سه سال در هرتا برلین بازی کرد. گلهای تاریخی او با پیراهن هرتا به چلسی و میلان هرگز فراموش نخواهد شد. دایی در مجموع 142 بازی در اروپا انجام داد و 25 گل هم زد. او راه برای سایر ایرانی ها به خوبی باز کرد.

مهاجم: وحید هاشمیان

بهترین گلزن ایرانی تاریخ بوندس‌لیگا. وحید هاشمیان 11 سال در آلمان توپ زد. او 254 بازی برای تیم های هامبورگ، بوخوم، بایرن مونیخ و هانوفر انجام داد و در این 11 سال 54 گل هم به ثمر رساند. سالهای طلایی هلی کوپتر در بوندس‌لیگا فراموش نمی‌شود. در فصل 2003-2002 موفق شد 10 گل بزند و در فصل بعدش 16 گل با پیراهن بوخوم به ثمر رساند. او در جمع گلزنان برتر بوندس‌لیگا قرار گرفت و راهی بایرن مونیخ شد. هاشمیان با زدن 38 گل بهترین گلزن ایرانی تاریخ بوندس‌لیگاست.

57189

 

اختصاصی

نظرات ۷۳

 • semirom

  بهترینشون به نظر من مهدوی کیا بود

 • ستاره سرخ

  پس فرهاد مجیدی؟

  • محمد

   فرهاد ما تو منتخب اماراته داداش ، مگه نمی دونی لیگ امارات از اروپا قویتره.

  • خایدالو

   فرهاد مجیدی لیگ های عربی بازی کرده که در سطح محلاته خخخخخخ

  • 6666

   رفته بازیکن هفته امارات بشه هههه

  • 07mahdi

   ایشون تو این سالها به چوبله کردن پرسپولیس مشغول بودن

  • تاج.. fc barcelona

   چرا همیشه اسمشو میارین؟؟؟؟ خخخخخ
   اینم بگم مجیدی تو تیم ملی همیشه بهش كم لطفی شد و همین كریمی اگه رفت بایرن تو تیم ملی دیده شد

 • محمدرضا

  رحمان رضایی و مهدوی کیا بهترین بودند

 • 6تا

  و باز هم نام پرسپولیس و پرسپولیسی ها میدرخشد

  • H

   یه ستاره دیگه بزنید
   خخ

 • محمد

  به طور شگفت آوری تعداد پرسپولیسیا بیشتره
  خخخخخخ

 • محمد

  خيلي از بازيكن هاي استقلال نوشه نشده : رضا احدي علي سامره ، فرهاد مجيدي علي موسوي دين محمدي منصوريان

  • علی :)

   خب خدا شفات بده نوشته تیم منتخب نه اونایی که رفتن یه دوری زدن صفایی کردن برگشتن :)))))))

  • Persepolis

   فرهاد مجیدی بازیکن هفته امارات
   جا انداختن

  • مهراد

   داداچ بازیکنایی که عملکرد خوبی تو اروپا داشتنو ول کنن فرهادی که تو امارات و قطر بازی کرده رو بزارن ؟

 • ایمان

  پرچم پرسپولیس بزرگ مثل همیشه بالاست

 • بهنام کرمانشاهی

  علی سامره اولین گلزن ایرانی تو سری آ هستش

  • وحید

   اون اولین بازیکن ایرانی سری آ بود نه اولین گلزن داداچ

 • پــــــــرســــــپــولیــــــس

  اخییییییییی غیر از نکونام (که بعد اروپا اومده باشه استقلال) دیگه کسی نمی بینم شتقلالی باشه

  • عشقتقلال

   تیموریان تو شانسوپولیس بوده؟گرچه اسم بازیکنایی مثل فریدون زندی و علی سامره ک جز اولین نفرایی بودن که سری آ رفتن خالیه...

  • Nima

   یه جوری میگی هرکی ندونه فکر میکنه علی کریمی علی دایی وحید هاشمیان و مهدی مهدوی کیا از پرسپولیس رفتن به تیمای بزرگ
   ادمین بچاپ

  • مهران

   آندو و پنج فصل حضور توی لیگ برتر انگلیس جواد نکونام و شش فصل حضور توی لالیگا رو مقایسه میکنین با علی کریمی که بدترین خرید تاریخ بایرن بوده در ضمن آندو مستقیم از استقلال ترانسفر شد به بلتون نه مثل علی کریمی که چهار فصل الاهلی امارات بود و واسه عربا شد جادوگر و همینطور علی دایی که از السد قطر رقت ارمینابیلفلد تیم ته جدولی بندسلیگا همین الانم بهترین بازیکن فصل قیلتون توی لیست فروش و مازاد الخور قطره اون یکی اقای پنالتی و دایوتون دایومی هم که هر فصل کل لیگای درجه سه رو دور میزنه اخرشم هیچ کجا جز ریزه اسپور نمیخادش میاد پیروزی و ادامه ماجرا خخخخخ

  • محسن استقلالی

   اقای محترم آندو نکنه بنظرتون پرسپولیسی بوده؟؟؟؟آندو استقلالی بوده درست از ابومسلم لژیونر شد ولی یادتون نره بازیکنای شماهم از تیمهای دیگ لژیونر شدن الاهلی و ...

  • Mohsen taji

   اگ آندو رو لژیونر استقلال نمیدونید پس کریمی هم نیست چون از الاهلی لژیونر شده

  • اندی

   علی کریمی رفته بایرن مونیخ ، یک فصل و نیم بازی کرده ، یه قهرمانی بوندسلیگا و یه قهرمانی جام حذفی تو اون مدت بدست آورده ، تو لیگ قهرمانان اروپا کنار میشاییل بالاک بازی کرده ، ستاره ای مثل زیروبرتوی برزیلی رو نیمکت نشین خودش کرده ، همون موقع مرد سال آسیا شده ، فیلیپ ماگات در وصفش گفته اگه کریمی تو اروپا به دنیا میومد به جایی میرسید که حتی رئال مادرید هم پول خریدشو نداشت ، اون وقت جناب "مهران" اومده اینجا میگه کریمی بدترین خرید تاریخ بایرنه!!!
   ببینید کیا واسه پرسپولیس کری میخونن خداوکیل!

  • pouya

   اندو از ابومسلم رفت بولتون

 • نوستراداموس

  سردار هم می خواد بره لیورپول

  • Ali

   بارساهم سردارو میخواست

  • محسن

   ای بابا پس آرسنال چی میشه

برچسب ها