گزارش ویژه نود از روند ارائه مدارک باشگاههای ایرانی به ای اف سی؛ سفته های دردسرساز!

گزارش-ویژه-نود-از-روند-ارائه-مدارک-باشگاههای-ایرانی-به-ای-اف-سی؛-سفته-های-دردسرساز

وب سایت رسمی برنامه نود- در حالیکه سه روز پیش، وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد که مدارک سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی تبریز کامل شده و این سه تیم می توانند به گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان آسیا امیدوار باشند، فدراسیون فوتبال خبر داد هنوز چیزی مشخص نیست و باید کنفدراسیون فوتبال آسیا نظر نهایی را درباره وضعیت باشگاههای ایرانی بدهد.

به گزارش سایت نود، چهار نماینده فصل آینده فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا، وضعیت نامعلومی برای حضور در این لیگ دارند. نفت تهران که هنوز وضعیت مالکیتش مشخص نیست و وزارت ورزش و جوانان هم در خبری که روی خروجی اش فرستاد نامی از تیم نفت تهران نیاورد. اما پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی تبریز، نامهایی بودند که وزارت ورزش سعی کرد با اعلام درست شدن کارهایشان در کنفدراسیون فوتبال آسیا به هواداران این سه تیم امید بدهد.

به نظر می رسد وزارت ورزش در خبر رسانی اشتباه کرد و هدف این وزارتخانه تنها آرام نشان دادن اوضاع بود ولی به یک ساعت هم نکشید که فدراسیون فوتبال ایران، آب پاکی را روی دست وزارت ورزش و جوانان ریخت و اعلام کرد هنوز چیزی مشخص نیست و باید کنفدراسیون فوتبال آسیا مدارک این سه باشگاه را تایید کند. در واقع وزارت ورزش و جوانان در یک حرکت عجیب آپلود مدارک را ملاک تایید شدن سهیمه ها دانست و مشخص نیست که چه کسانی به این وزارتخانه مشاوره داده اند تا چنین خبری را اعلام کنند.

 

چرا مدارک را کامل جلوه دادند؟

سوال مهمی مطرح می شود و آن سوال این است که چرا وزارت ورزش و جوانان سعی کرد نشان دهد مدارک این سه باشگاه کامل است؟ استقلال با حدود 40 طلبکار، پرسپولیس  با 33 طلبکار وتراکتورسازی با 28 طلبکار طرف بودند. برخی از آنها به کنفدراسیون فوتبال آسیا وبرخی دیگر به فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرده بودند و حکم گرفته بودند. بطوریکه دیروز علی دایی و امیرقلعه نویی درباره هر سه تیم صدایشان درآمد که هنوز با آنها تسویه حساب انجام نشده و حتی علی دایی گفت علیه پرسپولیس حکم گرفته است. از سویی علی کریمی هم از نفت تهران شکایت کرد و امیرحسین صادقی و آرش برهانی هم هنوز از استقلال شاکی هستند و علیه استقلال حکم گرفته اند. آنطور که فتاحی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ اعلام کرده بود استقلال بیش از 5 میلیارد تومان بدهی داشت. پرسپولیس رقمی نزدیک به سه میلیارد تومان و البته تراکتورسازی حدود 5 میلیارد تومان بدهی داشتند. در این میان جالب است بدانید که تراکتورسازی 10 پرونده فیفایی داشت که رقمی حدود هفت و نیم میلیارد تومان می شد و البته ظاهرا تراکتورسازی این رقم را تسویه کرده است. از سوی دیگر مالیات ها و همچین اصل بدهی های تراکتورسازی هم ظاهرا تسویه شده و این تیم حالا حسابی خیالش راحت است و شانس تایید شدنش بالاست. درباره استقلال و پرسپولیس هم به نظر می رسد سازمان لیگ خواسته فضا را آرام کند چرا که علی دایی به تنهایی سه و نیم میلیارد تومان و امیرحسین صادقی و آرش برهانی با هم نزدیک به 4 میلیارد تومان از استقلال طلبکارند. پس ارقام اعلام شده نمی تواند درست باشد. اینکه چرا مدارک کامل جلوه داده شده به یک قضیه عجیب برمی گردد. ظاهرا باشگاهها به طلبکارانشان سفته هایی داده اند و همین سفته ها هم به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه شده است. سفته هایی که بعدا می تواند برای فوتبال ایران حسابی دردسرساز شود! به این دلیل که اولا مشخص نیست کنفدراسیون فوتبال آسیا سفته ها را بپذیرد و دوم اینکه سفته در معاملات داخل ایران کاربرد دارد و در مراودات بین المللی، کاربردی ندارد. سوال مهم این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا این سفته ها را قبول می کند یا نه؟

این درحالی است که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای همه مطالبات تشکیل پرونده داده و باید دید کمیته صدور مجوز و یا کمیته بدوی صدور مجوز (متشکل از افرادی است که انتصاب آنها از سوی تاج و بهاروند عجیب به نظر می رسد!) با تطابق پرونده ها، مدارک را به کنفدراسیون ارجاع داده یا تصمیم دیگری گرفته است.

 

اگر سفته ها تایید نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر سفته ها تایید نشود، آن وقت کار باشگاهها به مشکل می خورد. احتمال اینکه فدراسیون فوتبال ایران، باشگاهها را بدون جایگزین به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کرده باشد، زیاد است. این سوالی است که مدیران فدراسیون فوتبال وسازمان لیگ هم درباره اش پاسخ دقیقی نمی دهند. احتمال اینکه اگر مدارک باشگاهها تایید نشود، سهمیه لیگ قهرمانان آسیا حذف شود و هیچ تیم دیگری جایگزین این تیمها نشود هم زیاد است. این در حالی است که 5 تیم عربستانی نتوانستند مجوز حرفه ای را کنفدراسیون فوتبال آسیا بگیرند و در امارات هم دو تیم مجوز گرفتند و تیم متمول العین امارات امسال موفق به گرفتن مجوز نشد. به همین دلیل است که ذوب آهن اصفهان هم در آب نمک خوابانده شده تا به جای نفت تهران که تکلیف مالکیتش مشخص نیست و به شدت هم بدهکار است، معرفی شود و آنطور که خبر آمده، ذوب آهن هم بدهی هایش را تسویه کرده و مدارکش را برای ارائه به کنفدراسیون فوتبال آسیا، آماده کرده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده تیمی که به رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا معرفی می شود که واجد شرایط باشد. شرایطی که البته در صدر آنها نداشتن بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی است.

 

بحران معرفی سهمیه های مستقیم و پلی آف

 در این میان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در بحران معرفی سهمیه ها را هم دارند. هنوز اعلام نشده اگر مجوز سه باشگاه به علاوه ذوب آهن تایید شود، کدام سهمیه های مستقیم و کدام سهمیه های پلی آف خواهند بود. غیر از پرسپولیس که قهرمان لیگ است، تکلیف استقلال، تراکتورسازی و ذوب آهن در سهمیه 2+2 مشخص نیست. ممکن است پرسپولیس و تراکتورسازی به عنوان سهمیه های مستقیم معرفی شوند. تراکتورسازی عقیده دارد که چون در فینال جام حذفی به نفت تهران باخت و نایب قهرمان شد و چون نفت امکان حذف سهیمه اش وجود دارد باید جایگزین سهمیه نفت تهران شود. اما از سوی دیگر چون در جام حذفی، نایب قهرمانی ارزش چندانی ندارد، استقلالی ها معتقدند که استقلال چون نایب قهرمان لیگ برتر فصل گذشته شده باید به همراه پرسپولیس به عنوان سهمیه مستقیم و تراکتورسازی و ذوب اهن هم به عنوان سهمیه های پلی آف معرفی شوند. ذوب آهن تیم چهارم لیگ فصل پیش است و از سویی دیگر معتقد است چون به جای قهرمان جام حذفی معرفی شده، باید سهمیه مستقیم بگیرد.

 باید دید در نهایت در این بلبشو سازمان لیگ چه تصمیمی خواهد گرفت. آیا کلا سهیمه قهرمان جام حذفی را برای گرفتن سهمیه مستقیم حذف می کند و بر اساس جدول لیگ برتر تصمیم می گیرد که پرسپولیس و استقلال سهمیه مستقیم بگیرند یا اینکه به جای نفت تهران، تیم تراکتورسازی که در فینال جام حذفی حضور داشته است، سهمیه مستقیم را خواهد گرفت. فعلا هر سه تیم استقلال، تراکتورسازی و ذوب آهن، خواهان سهمیه مستقیم هستند و نمی خواهند به پلی آف لیگ قهرمانان آسیا بروند! باید دید در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد.

اختصاصی

نظرات ۲۸

 • کاج ایران

  حالا با شرکت العین چه اصراری است که ما شرکت کنیم؟

  • مصطفی

   به حضرت عباس خدا شمارو دید بهتون افتخارات استقلالو نداد وگرنه دیگه خدارو بنده نبودید
   بزار یه بار رنگ بازی با تیمای شرق اسیا رو ببینید بعد نطق کن...این مطلب اخه چه ربطی داشت به کری خوندن؟
   مکتبتون بیش از این نیست
   ادمین لطف کن

  • مرضیه

   باید باانگیزه دربرابرش ظاهربشیم‌

  • فتح

   راست میگی الهلال و الغرافه هم هستن

  • amir

   "مصطفی"
   تو دهه هشتادی هستی و بازی های پرسپولیس با تیمای شرق اسیا مثه سامسونگ کرهجنوبی و... رو ندیدی دلیل نمیشه خودتو محق بدونی عمو جون! برو دم گوچه خودتون فوتبال بازی کن.

  • چه جوری تو10سال سربی جام روی بالشت گذاشتی؟؟؟؟آخه چه جوری؟؟؟

   این پرسپولیسه که باباخت مفتضحانه جلوی دشمن اصلی ایران یعنی((الهلال عربستانی وهابی))بایدجاشوبه یه تیم دیگه ای بده!!!!

  • ساوالان

   اقا مصطفی راسته دیگه برای چی بریم حریف تمرینی باشیم و 6تا از العین بخوریم 4 تا از الهلال بخوریم بجای این کارها یکبار برای همیشه خصوصی سازی کنید تا ما هم مثل انها سرمایه گذاری کنیم.

  • Arya

   دیدی الهلال حذف شده زبون درآوردی؟؟

 • 2T

  خب معلومه که سهمیه مستقیم باید به تراکتور برسه
  جام حذفی خودش یه سهمیه مستقیم جدا داره و حالا که نفت نمیتونه بره باید تراکتور بره جاش

  • S S

   توی جام حذفی چیزی بنام دومی نداریم

   فرقی بین استقلال که حذف شد با تراکتور که تا فینال رفت نداره

  • هوادار استقلال

   از کی تا حالا به نایب قهرمان جام حذفی سهمیه میدن؟ اگه یادتون باشه قبل ها هم اگه یک تیم هم قهرمان جام حذفی میشد هم تو سه تیم لیگ بود، تیم چهارم لیگ میرفت آسیا نه نایب قهرمان جام حذفی، پس رتبه لیگ برای تعیین سهمیه ارجحیت داره، توجه کنید که نفت هنوز قهرمان جام حذفیه، یعنی رتبش ازش گرفته نشده و تراکتور هنوز نایب قهرمانه، قهرمان نیست که بخواد بر اون اساس سهمیه بگیره.

 • 2T

  ذوب آهن هم جای نفت نمیره چون تراکتور جای نفت میره و ذوب آهن تیم بعد از تراکتوره سهمیه بعدی میرسه به ذوب آهن

  • Mohsen

   خداوکیلی خود فدراسیون نباید بذاره نفت بره. با این اوضاع فقط باعث میشه سال بعد سهمیه ایران را کم کنند. این تیم به زمین و زمان بدهکاره...

 • فرشاد4تای95

  ای کاش اجازه ندن ایرانیاشرکت کنن تااساسی مشکلات حل بشه یعنی چی هم پرسپولیس هم استقلال اسپانسرشون یکی صاحبشون یکی وزارت ورزش)بایداین تیماروخصوصی کنن یابه ی ارگان درست وحسابی تحویل بدن این که نشدهرسال بدهی بیاروبدهی

 • قرررمز پررنگ

  هردم از این باااااغ......

  کی میخوایم یاد بگیریم بجای ماسمالی کردن مشکلات رو حل کنیم آخه.

 • Hattrick

  بزارین ببینیم اصلا همینا هم می رن به مسابقات یا چهارتا تیم دیگه میرن

 • تراکتورییی

  حالا استقلال یه ادعایی بکنه که تیم مستقیم بره یه چیزی ولی ذوب اهن چرا مستقیم بره؟نه تو لیگ برتر از دوتیم تراکتور و استقلال بالاتر بود نه در جام حذفی که تراکتور تو اصفهان شکستش داد،ولی امیدوارم هر تیمی حقش هست مستقیم بره که اصلا حق ذوب نیس

 • Mtractuur

  جام حذفی با لیگ برتر خیلی فرق داره استقلال اگه میخواد به اسیا بره تو لیگ برتر نایب قهرمان شده به جام حذفی ربطی نداره، و چون نفت تهران سهمیه اش از جام حذفی هست پس منطق حکم میکنه که تراکتور به جاش بره،واس ذوب هم چندان امیدی نیست چون حداقلش تو جام حذفی از تراکتور شکست خورده و تو لیگ برتر هم پایین تر از تراکتور بوده

 • بهروز

  به هرخارجی این مطلب رو بدی بخونه بعد بگی این اتفاقات داره تو یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا میوفته بخدا درجا تشنج میکنه میمیره

 • farhad777

  جام حذفی فقط فقط قهرمانیش ارزش داره تیم دوم و تیمی که بازی اول حذف شده هیچ فرقی نداره هرجوری حساب کنی قانونی ویا..استقلال باید تیم دوم بره ذوب اهن که تیم چهارم داره میاد

برچسب ها