نگاهی به دو دهه بی‌ثباتی دروازه پرسپولیس

نگاهی-به-دو-دهه-بیثباتی-دروازه-پرسپولیس

وبسایت رسمی برنامه نود - دروازه بان پرسپولیس یک بار دیگر خبر ساز شد. با توجه به حواشی اخیر علیرضا بیرانوند احتمال اینکه او دیر یا زود از پرسپولیس جدا شود کم نیست. با جدایی بیرانوند یک بار دیگر دروازه پرسپولیس به منطقه‌ای بی ثبات تبدیل می شود. جایی که در دهه هفتاد مطمئن‌ترین پست پرسپولیس بود، 16 سال است که به آرامش نرسیده است.

به گزارش سایت نود، پرسپولیس تا پیش از شروع لیگ برتر از احمدرضا عابدزاده در درون دروازه استفاده می‌کرد. در دهه هفتاد عابدزاده دروازه پرسپولیس را ایمن کرده بود. نیما نکیسا و داود فنایی هم ذخیره های مطمئنی برای شماره یک قرمزها بودند.

علی پروین در پی اختلافاتش با عابدزاده، این بازیکن صاحب نام را در فروردین 1380 از پرسپولیس کنار گذاشت و از آن موقع بود که دیگر پرسپولیس صاحب یک دروازه بان درجه یک نشد.

در 16 دوره قبلی لیگ برتر در اکثر ادوار پرسپولیس یک گلر ثابت نداشته است.

دوره اول و دوم: داود فنایی و فرشید کریمی

قرمزها لیگ برتر را بدون عابدزاده شروع کردند . داود فنایی در آن زمان دروازه بان قابل اتکایی بود و در تیم ملی هم حضور داشت. پروین خیالش راحت بود که با فنایی به مشکل برنمی خورد. پرسپولیس در لیگ اول با فنایی به قهرمانی رسید.

افت فنایی اما به تدریج آغاز شد و در دوره دوم فرشید کریمی، برادر بزرگتر علی کریمی هم به بازی گرفته شد. کریمی در دوره اول هم عضو پرسپولیس بود و گهگاه به بازی گرفته می شد. غیبت عابدزاده کم کم احساس می شد.

دوره سوم: ساشا ایلیچ

زلزله در پرسپولیس و خروج علی پروین و یارانش باعث جدایی داود فنایی هم شد. پرسپولیس به دروازه بان جدید نیاز داشت و دل به ساشا ایلیچ بست. این دروازه بان مقدونیه‌ای بازیکن بدی نبود اما گلهای شگفت‌انگیزی می خورد. فرشید کریمی هم همچنان دروازه بان دوم بود. ایلیچ یک سال در پرسپولیس بازی کرد و رفت تا دروازه پرسپولیس همچنان متزلزل باشد.

دوره چهارم: محمد محمدی و فرشید کریمی


محمدی مدتی بود که در عضویت پرسپولیس قرار داشت اما در لیگ چهارم با حضور راینر سوبل و علی پروین به دروازه بان اول تبدیل شد. او هم نتوانست مانند فنایی، ایلیچ، فرشید کریمی یک گلر بی‌نقص باشد هرچند که بد هم کار نکرد.

دوره پنجم: فرشید کریمی و محمد محمدی


فرشید کریمی و محمد محمدی همچنان دروازه بانان پرسپولیس بودند و در این فصل بیشتر بازی به کریمی رسید. پس از این فصل، محمدی از پرسپولیس جدا شد.

دوره ششم: فرشید کریمی، مهدی واعظی و علیرضا حقیقی

با جدایی محمد محمدی، فرشید کریمی به دروازه بان اول پرسپولیس تبدیل شد. مصطفی دنیزلی اعتقاد خاصی به فرشید داشت. در این فصل دنیزلی به یک دروازه بان جوان به نام علیرضا حقیقی هم میدان داد. مهدی واعظی هم دیگر دروازه بان قرمزها در این فصل بود. در این فصل دروازه نقطه قوت پرسپولیس نبود. قرمزها همچنان دروازه بان اول خود را پیدا نکرده بودند.

دوره هفتم: مهدی واعظی، حسن رودباریان و فرشید کریمی

حسن رودباریان دروازه بان موفق پاس تهران به پرسپولیس پیوست اما او هم نتوانست درخشش قبلی‌اش را در این تیم تکرار کند. در این فصل رودباریان و واعظی به تناوب درون دروازه قرار گرفتند و در نهایت پرسپولیس قهرمان شد. در پایان فصل رودباریان از پرسپولیس رفت. فرشید کریمی هم به هشت سال حضورش در پرسپولیس پایان داد.

دوره هشتم: علیرضا حقیقی، مهدی واعظی و میثاق معمارزاده

پرسپولیسی‌ها همچنان در حال امتحان شماره یک بودند. این بار میثاق معمارزاده به تیم اضافه شده بود. با این حال دروازه بان اول پرسپولیس در آن فصل علیرضا حقیقی دروازه بان جوان و آینده دار تیم بود. دروازه بان دوم واعظی بود و چند بازی هم به معمارزاده رسید. همچنان پرسپولیس شماره یک خود را پیدا نکرده بود. هواداران با این حال امید داشتند که حقیقی جوان این بحران را حل کند.

دوره نهم: میثاق معمار زاده و علیرضا حقیقی

میثاق معمارزاده و علیرضا حقیقی دورازه بانان اول و دوم پرسپولیس بودند که در این فصل بیشتر به معمار زاده به بازی رسید. علی دایی از نیم فصل سرمربی پرسپولیس شد و قصد داشت حقیقی را به دروازه بان اول تبدیل کند. معمارزاده در پایان فصل جدا شد.

دوره دهم: علیرضا حقیقی و رحمان احمدی

رحمان احمدی دروازه بان مطرح لیگ ایران به پرسپولیس پیوست. این بار حقیقی شماره یک بود و رحمان احمدی دروازه بان دوم.

دوره یازدهم: میثاق معمار زاده، علیرضا حقیقی و حسین هوشیار

بی ثباتی ادامه داشت. با تصمیم حمید استیلی رحمان احمدی رفت و معمارزاده برگشت. از آن فصولی بود که پرسپولیس بدجوری از دروازه ضربه خورد. حاشیه‌های علیرضا حقیقی و میثاق معمارزاده باعث جدایی حقیقی شد. معمارزاده آنقدر بد کار که پرسپولیسی‌ها در ادامه فصل دست به دامن یک دروازه بان لیگ یکی به نام حسین هوشیار شدند.

در لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیسی‌ها از یک دروازه بان خارجی به نام آسمیر آودوکیچ استفاده کردند. در آن زمان استفاده از گلر خارجی در لیگ برتر ممنوع بود که در پایان همین فصل این قانون برداشته شد.خیلی ها دلیل اصلی دوازدهم شدن پرسپولیس در آن فصل را بازی های بسیار بد دروازه بانان تیم می دانند. نمایش های ضعیف معمارزاده هنوز فراموش نشده است.

دوره دوازدهم: نیلسون و شهاب گردان

پس از بازی های بسیار ضعیف دروازه بانان پرسپولیس در لیگ دوازدهم محمد رویانیان، مدیرعامل پرسپولیس دست به یک خانه تکانی زد. همه دروازه بانان قبلی رفتند و شهاب گردان و نیلسون برزیلی آمدند. گردان در ذوب آهن عالی کار می کرد و تصور می شد با آمدن او دروازه پرسپولیس بیمه شود اما او نتوانست در پرسپولیس خوب کار کرد. در عوض نیلسون برزیلی یک دروازه بان ششدانگ از آب در آمد. او خیال پرسپولیسی‌ها را راحت کرد. نیلسون پس از پنج هفته گردان را نیمکت نشین کرد و خودش دروازه اول شد.

دوره سیزدهم: نیلسون

پرسپولیسی‌ها دیگر دغدغه دروازه نداشتند. نیلسون در طول فصل در همه بازی ها بازی کرد. او خیلی کم گل خورد. هر چند گل بدی که در بازی با راه آهن دریافت کرد پرسپولیس را از قهرمانی دور کرد اما تمامی پرسپولیسی‌ها از او راضی بودند. به نظر می رسید بحران شماره یک قرمزها پس از یک دهه حل شده است.

دوره چهاردهم: سوشا مکانی و نیلسون

تصمیمات اشتباه سرمربیان پرسپولیس دروازه پرسپولیس را دچار بحران کرد. علی دایی، سوشا مکانی را جذب کرد. با آمدن سوشا، نیلسون کمی اعتماد به نفس خود را از دست داد و آن دروازه بان بی اشتباه گذشته نبود. مکانی هم هر وقت بازی می کرد در حد نیلسون ظاهر نمی شد. اشتباه بزرگتر را اما حمید درخشان مرتکب شد؛ زمانیکه دستور به جدایی نیلسون دروازه بان محبوب هواداران داد.

دوره پانزدهم: سوشامکانی، ایمان صادقی و الکساندر لوبانوف

بسیاری از هواداران دلیل اصلی قهرمان نشدن پرسپولیس در این فصل را نداشتن یک دروازه بان مطمئن می دانند سوشا مکانی همچنان پرحاشیه بود و با محرومیتهایش به پرسپولیس ضربه زد. در غیاب او هم ایمان صادقی و لوبانوف بهتر از او ظاهر نشدند تا پرسپولیس تاوان گلهای بدی که این سه دروازه بان خوردند را بدهد و به خاطر تفاضل گل کمتر قهرمان نشود.

دوره شانزدهم و هفدهم: علیرضا بیرانوند

با آمدن سید جلال حسینی خط دفاعی پرسپولیس سامان گرفت. پرسپولیس تیمی بود که خیلی سخت گل می خورد و به راحتی قهرمان لیگ شانزدهم شد. در این میان جذب یک دروازه بان مطمئن هم خیال همه را آسوده کرد. علیرضا بیرانوند رکورددار کلین شیت در پرسپولیس شد و به پیراهن شماره یک تیم ملی هم رسید. تصور می شد با توجه به سن و سال بیرانوند و قرارداد بلندمدت او با قرمزها پس از 16 سال ثبات به دروازه پرسپولیس برگشته است اما او ساز جدایی را کوک کرده است. آیا قرار نیست هیچگاه پرسپولیس در لیگ برتر یک دروازه بان بان ثابت حداقل برای دو سال داشته باشد؟ با جدایی بیرانوند این بی‌ثباتی تمدید می شود.

57189

اختصاصی

نظرات ۵۷

 • ارش

  رفتن بیرانوند به ضرر پرسپولیسه مطمئن باشید که رادو نمیتونه موفق باشه بهتره بیرانوند چند هفته تنبیه بشه و بعدش به ترکیب اصلی برگرده

  • Ehsan

   شیشدقلولی عزیز ما راضی هستیم ی نهال تو دروازه بکاریم ولی این دیگه نباشه

  • بهروز

   اشتباه میکنی داداش دروازبان ما سید جلال نه بیرانوند
   چندتا بازی که سید نبود دیدی چه بلایی سرمون اومد
   بیرانوند به ما بی احترامی کرد در حالیکه با همت ماها شد بیرانوند خیلی زود باید بندازنش بیرون
   رادو هرچی باشه بازیکن متعصبیه نه مثل بیرانوند بی تعصب
   درضمن همه میدونیم استقلالیه

  • خطاب به ارش

   نه, بیرانوند دیگه خودش نمی مونه.. نیم فصل میره سربازی

  • Mohammad.b

   اشتباه نکن آقای آرش"
   اولا:رفتن بیرانوند از پرسپولیس،به ضرر خودشه نه پرسپولیس.
   دوما:پرسپولیس و هواداراش،بازیکنی که وسط بازی و در مقابل دوربین ها به تماشگرای پرسپولیس بی احترامی میکنه و هیس! نشون میده (اونم نه یکبار) حتی اگه بهترین بازیکن جهان باشه نمیخوان.

  • Perspolis

   خدایا اینها کی هستند ، که خودشون رو طرفدار پرسپولیس میدونند ، میخوان تیمو با کارهای و حرفهای زشتشون ضعیف کنند و بهترین دروازهبان ایرانو از پرسپولیس فراری بدن

  • عمرتاجی درجواب.آرش

   آش دهنسوزی نیست.فقط بخاطرلج بااستقلالیاکه چندبارپسش زدن به پس پس اومد.درتاریخ یه عابدزاده داشتین که اونم اول تواستقلال بودوبخاطرلج بازی بامدیران وقت رفت.وگرنه دروازبانان استقلال همیشه بهترین تاریخ بودند

 • AB

  خدایش از نظر دروازبان استقلال بهتر کار کرده واقعا قابل قیاس نیستن همین بیرانوند اگه دفاع پرسپولیس نبود تا حالا پنجاه تا خورده بود ..حسینی از بیرانوند بهتره ‌..کیروش باید تجدید نظر کنه .....

  • تاجی دو ستاره**

   استقلال لانه عقاب ها

   حجازی - عابدزاده - طباطبایی - طالب لو - رحمتی - حسینی جوان و...

  • ستاره سرخ

   من هنوز یه واکنش از حسینی ندیدم.5 تا پنالتی خورده همش خلاف جهت.قدشم کوتاه تر از بیرانونده.بزار این حسینیتون یه بار جلو الاهلی عربستان یا الهلال یا العین بازی کنه بعد بیا نظر بده.حتی جلوی سپیدرود و نساجی و گل گهر هم کلین شیت نکرده پسرجون

  • P6

   چرا دیس لایک میکنید... برای اولین بار با یه شیش تایی موافقم بیرانوند اصلا مطمئن نیست... البته حسینی اصلا در حد اندازه این قیاس نیست

  • تاجی دو ستاره**

   خطاب به ستاره سرخ

   واقعا شیشپولیسیا به چه امیدی فوتبال نگاه میکنن؟ :) وقتی سر در نمیاری نظر نده دوست عزیز!

   قدش کوتاه؟ خخخخخخخخخخخخ از کاسیاس بلندتره :) کاسیاس با قد کوتاهش جز بهترین دروازبانای تاریخ :)
   شما بازیای حسینی رو ندیدی نظر نده! جلو پارس 5تا تک به تک رو گرفت :) قرار نیست همه دروازبانا پنالتی گیر باشن! خروجاش مطمئن - بازی با پاش رو تو داربی دیدین که چطور ندای قلب رو فرستاد قاطی باقالیا - شیرجه هاش عالی! - رفلکس بالایی داره !

   در ضمن یکی از پنالتی ها رو گرفت :) و توپ برگشتی گل شد! :)

   هنوز هیچی نشده حسینی چقد شمارو سوزونده :) حسرت یه دروازبان مثل حسینی به دلتون مونده خخخخخخخخ
 • محمد

  احمدي و نيلسون.....استيلي و درخشان

  • ستاره سرخ

   نیلسون فوق العاده بود.با اون دفاع متزلزل 4 تا کلین شیت متوالی تو دربی داشت

  • میلان

   هرچی کشیدیم تو این چند سال از دروازه به خاطر اون اشتباه تاریخی درخشان تو اخراج کردن نیلسون بوده

 • ی پرسپولیسی

  کاش مظاهری رو گرفته بودیم ،هم عرق ب پیرن داره هم دروازه بان فوقالعاده ایه.

  • مستاجر خدا

   نقابت و بنداز استقلالی
   یا اعلام برائت کن و بگو من پرسپولیسی شدم
   یکی به نعل و میخ که نمیشه
   برانکو رو قبول نداری بگو چرا میترسی

  • ی پرسپولیسی

   درجواب مستاجر =اینکه میگم یه بازیکن باید به تیمش و به هواراش احترام بزاره و به جای عذر خاهی ب هوادارا ۳بار هیس نشون نده یعنی استقلالیمو برانکورو قبول ندارم؟!
   ادمین جان پلیز بچاپ

 • مجتبی00

  عابدزاده چقدر گفته اجازه بدن حمایت کنن که کارکنه هرسال 5 گلر خوب تحویل فوتبال میده کو گوش شنوا
  اگه به گلر ایرانی اعتماد ندارین یه گلر خوب و جوان از اروپا بیارین 10 سال گلر تیم باشه.

  • مستاجر خدا

   عابدزاده که خودش سرپایی دروازبانی میکرد

  • behnaz

   دیکه وقتی بازیکنها رباط پاره میکنن
   نبایدم اعتمادکنن

  • مجتبی00

   در پاسخ به مستاجرخدا
   اولا عابدزاده و حجازی بهترین و محبوب ترین گلرهای ایران هستن
   ثانیا عابدزاده نگفته که الان میخواد دروازه بانی کنه گفته میخواد دروازه بان تحویل فوتبال بده مربیگری با فوتبالیست بودن تفاوت داره افرادی که فوتبالیست بزرگی هم نبودن مربی شدن
   مگه مورینیو فوتبالیست بزرگی بوده ولی مربی پرافتخاری به حساب میاد یا مگه آرسن ونگر بهترین بازیکن جهان بود
   تازه خوبه عابدزاده تیم رو برده جام جهانی اگه اصلا بازیکن نبود حتما تا الان امثال تو اعدامش کرده بودین.

 • محمد رضا

  بیرانوند با حمایت طرفداران پرسپولیس بهترین هست و بهترین میماند

  • Satar

   منم با حرفت موافقم

   بیرانوند هنوز پخته نشده باید روی خروج هاش دقت کنه و سریع شیرجه نزنه و تمرین های تمرکزی داشته باشه تا عکس العملش بالا بره مطمئنم بیرانوند با قد بلندی که داره و با تمرین زیاد و پخته تر شدن میتونه جزو بهترین دروازه بانای آسیا بلکه دنیا هم بشه مهم ترین کاری که باید بکنه یکی روی خروج هاش تمرین کنه یکی هم تمرکزشو بالا ببره

 • حمیدرضا

  همشون بد بودن

 • MRG

  حاشيه براي درروازه بايرن مونيخ با نوير هم بي ثباتي مياره

 • صالح

  فقط حمایت کنید، بیرانوند هم که عذرخواهی کرد و جوان هست باید بهش فرصت داد

  • علیرضا اذرمی

   از چی حمایت کنیم هفته ای یکبار عذرخواهی می کنه سه بار حاشیه درست می کنه باید بره ازاولش هم همه گفتند این رو نمی خوایم کسی گوش نداد مظاهری رو باید می گرفتن یا دروازه بان خارجی سابق ملوان رو الان اسنش رو فراموش کردم بارها پست گذاشتیم ولی کی به جرف هوادارها گوش میده

 • ناصر

  واعضی رو خیلی دوس داشتم خوب کار میکرد
  ولی نیلسون بهترین بود با اون سن زیادش فراتر از انتظار ظاهر شد
  حقیقی رو هم که همه دوست دارن پسر پرسپولیسی

برچسب ها