کفاشیان: کناره‌گیری از لیگ قهرمانان تصمیم عجولانه‌ای است

کفاشیان-کنارهگیری-از-لیگ-قهرمانان-تصمیم-عجولانهای-است

وبسایت رسمی برنامه نود - نایب‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: کناره‌گیری از لیگ قهرمانان آسیا به دلیل مناقشه با سعودی‌ها تصمیم عجولانه‌ای است.

به گزارش وب سایت نود، اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک روز گذشته اسامی کارشناسان خبره را اعلام کرد. علی کفاشیان نیز یکی از کارشناسان خبره برای مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک است.

علی کفاشیان عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، درباره اسامی اعلام شده، انتخابات دوره جدید کمیته ملی المپیک و همین طور مناقشات ایران و عربستان گفت‌وگویی انجام داده که در زیر می‌خوانید:

 • اسامی کارشناسان خبره معرفی شد، نظرتان در این باره چیست؟ این احتمال وجود دارد که افرادی به این لیست تحمیل شده باشند؟
 • درباره اسامی در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک بحث شد. قرار بود روز گذشته کارشناسان خبره معرفی شوند. اسم من به خاطر سابقه‌ام بوده و هیچ دلیلی مبنی بر اینکه بمانم و نامزد شوم وجود ندارد. فقط برای اینکه در ورزش خبره بودم و مرا به عنوان کارشناس قبول داشتند معرفی شدم.

* بحث دبیر کلی شما مطرح است؟

نه نمی‌آیم.

* پس شما فقط برای رای دادن می‌آیید؟

بله فقط برای رای می‌آیم.

* به خاطر مسئله بازنشستگی در انتخابات شرکت نمی‌کنید؟

نمی‌دانم شامل حال من می‌شود یا نه! چون من جزو مقامات بودم شاید بتوانم نامزد شوم اما نمی‌خواهم. من در فدراسیون و در آسیا هستم. گفتم این ماموریت‌ها را انجام بدهم. از طرفی استراحت کنم بهتر است.

* نظرتان درباره حضور صالحی‌امیری چیست؟

او تمایل دارد به ورزش بیاید هیات اجرایی با نظر مساعد او را به عنوان کارشناس معرفی کرده است. او زمانی که در ورزش بود خدمات زیادی ارائه کرد. ما در ورزش افراد زیادی داریم اما شاید افراد با نفوذ کمتر داشته باشیم که بتوانند لابی کنند.

* در واقع منظورتان این است که بتوانند چانه ورزش را بالا ببرند؟

بله درسته. به هر حال ورزش به چنین افرادی نیاز دارد. من همه جا بودم و کار کردم اما اگر افراد قوی را دعوت کنیم آنها می‌توانند مشکلات را بگویند و کمک کنند.

* اینجا 2 دیدگاه وجود دارد؛ دیدگاهی هست که غیر ورزشی‌ها هم می‌توانند به ورزش کمک کنند و دیدگاه دیگر این است که ورزشی‌ها فقط از ورزشی‌ها حمایت کنند، شما جزو افراد گروه اول هستید...

بله. چون ورزش فقط ورزش نیست، ورزش حالا سیاست، اقتصاد و فرهنگ هست. یک ورزشکار ما حرکتی می‌کند که با اسرائیل روبه‌رو نشود و رهبر انقلاب تجلیل می‌کند. این یعنی چه؟ یعنی ورزش الان همه چیز هست. به نظرم افراد قوی بیایند. در هیات اجرایی 11 نفر ورزشی هستند یک نفر هم سیاسی قوی بیاید نظر دهد چه می‌شود؟

در هیات اجرایی 6 نفر رئیس فدراسیون هستند یعنی رأی ورزشی‌ها غالب است. در سالهای قبل افراد قوی در کمیته ملی المپیک حضور داشتند. به نفع ورزش است چنین اتفاقاتی رخ دهد و ما هم استقبال کردیم.

* برخی می‌گفتند حضور صالحی‌امیری تحمیل وزیر ورزش بوده است...

نه این طور نیست. ممکن است وزیر دهد اما رای مجمع تعیین کننده است. رای در انتخابات نیز خصوصی و مخفیانه است.

* در واقع منظورتان این است که با این انتخاب هم شان اعضا حفظ شده هم تک رای وزیر؟

وزیر هم صلاح ورزش را می‌خواهد. به نظرم وزیر بهترین گزینه بود تا هم در کمیته باشد و هم در وزارت ورزش.

* سلطانی‌فر می‌توانست به کمیته بیاید؟

نمی‌دانم اما بهترین گزینه بود اما گفتند شاید نخواهد بیاید. البته صالحی امیری هم بهترین گزینه است. این حرف را به خاطر 40 سال سابقه می‌گویم. از سال 57 تا 97 در ورزش بوده‌ام و این حرف را می‌زنم.

* برای دبیر کلی فکر می‌کنید چه کسی تمایل داشته باشد؟ با توجه به سابقه‌ای که دارید بهترین گزینه چه کسی می‌تواند باشد؟

بهترین گزینه می‌تواند کیومرث هاشمی باشد. هم معاون وزیر بوده و هم به همه چیز وارد است. او هنوز تصمیم نگرفته است و من این را پیشنهاد دادم. نظر شخصی من این است.

* مناقشه ایران و عربستان را چطور می‌بینید؟

بالاخره الان رایی که ما داریم در مناقشه رای کلی بود و یک خط بود آن هم اینکه بازی‌ها باید رفت و برگشت برگزار شود و کشورها نیز باید حمایت کنند. اما هنوز کار انجام نشده و رای هم هنوز نداده‌اند. این قضیه هنوز از سوی AFC اعلام نشده ما منتظریم رای ابلاغ شود تا از هیات اجرایی نظر بخواهیم. نظر همه هیات اجرایی این بود بازی‌ها رفت و برگشت باشد. این مناقشات ممکن است باعث شود تا مثلا عراق و قطر و .. بگویند نمی‌آییم و بازی نمی‌کنیم. بنابراین ممکن است همه چیز تعطیل شود. آنها دنبال این هستند که فکری بکنند.

* اگر این طور باشد فکر می‌کنید کناره‌گیری ما خوب باشد یا تصمیم عجولانه‌ای است؟

نه این تصمیم (کناره‌گیری) عجولانه است. باید ببینیم آنها چه پیشنهاداتی دارند همه را بسنجیم. قوانین فیفا و AFC این است که سیاست نباید در ورزش دخالت کند که متاسفانه دخالت می‌شود. حالا باید ببینیم چه می‌شود.

* با شناختی که از شیخ سلمان دارید فکر می‌کنید گفتمان بتواند موضوع را حل کند یا لابی؟

نه با گفتمان نمی‌شود موضوع را حل کرد. ما بحث کردیم و گفتیم بازی‌ها رفت و برگشت شود. حالا منتظریم ببینیم چه می‌شود.

 

2051

فارس

نظرات ۸

 • بابک

  ای کاش همتون با هم استعفا میدادین
  لطف بزرگی میکردین
  اون آصفی هم نامه رو درست ترجمه نکرد. فعل گذشته بود و مثل نامه نگاری ایرانی فوق الذکر بود اونجایی که میگفت هیاتی از کشورها باهم صحبت کنن. یعنی فقط امارات عربستان و قطر. آقایون باسواد!!!!!!!

 • دون کورلئونه

  شما چطور آقای کفاشیان....
  شما بعد از 10 سال خندیدن به ریش مردم نمیخوایین کناره گیری کنین....

 • Mohsen.de

  تا دیروز که میگفتی حتما بازیها رفت و برگشت هست . حالا میگی باید ببینیم چه میگویند ومنتظریم چه تصمیمی میگیرند ؟!!!!

  • سامان

   محسن عزیز،
   نکته جالب اینکه آقا شما زبان بلد نباشید که ارتباط برقرار کنی چطور می تونی لابی کنی ! یا نظرت رو بگی ، چطور می خواهید حرف را در لحظه اثربخشش درحین جلسه بزنی ؟ اینها ایرانی هم کامل بلد نیستند کامل حرف بزنند چه برسه انگلیسی اونم انگلیسی حقوقی که کلی کلمات قلمبه سلمبه داره! حالا باید دید چه کسی یا روالی اینها رو انتخاب کرده که نماینده یک ملت 85 میلیونی باشند که از حقوق ما دفاع کنند ؟

 • علی سرخدل

  کاش هر چه زودتر استعفا بدید و برید همتون
  توو تاج و .....
  همتون برید یه ادم کاربلد با عرضه بیاد رییس فدراسیون بشه
  ویکی هم جانشین تو

 • نیاکی

  من تعجب میکنم اینو کی اونجا راه میده

 • سامان

  متاسفانه اعضای AFC افرادی مدیر و مدبر نیستند آنها با حمایت عرب منشانه تخم این تفرقه را سال پیش در آسیا کاشتند و با جانبداری از عربستان و محکوم و مجبور کردن ما به بازی در زمین دیگر کشور عربی (حتی گزینه های ما برای بازی در ازبکستان یا تاجیکستان را نپذیرفتند !) باعث تمام این مشکلات شدند تا جایی که حالا کل مسابقات در خطر افتاده چون در شرق آسیا هم دو سه کشور با همدیگر مشکل دارند. اگر AFC از همان اول قاطع برخورد می کرد و می گفت سیاست را به فوتبال ربط ندهید یا اصلا شرکت نکنید این مسایل پیش نمی آمد و بعد از یک یا دو فصل هم همه به فکر راه کار برای حل مشکل سیاسی کشورشان می گشتند ولی بااین رای AFC به تمامیت و قطعیت خود در بر گذاری مسابقات خدشه وارد کرد . این نشان می دهد در سری بعدی ایران نیاید به انتخاب این افراد رایی بدهد و تمام تلاشش را بکند که افراد بعدی حتی المکان عرب نباشند.
  اما ممنون از تمامی باشگاهها و آقای تاج که بالاخره با جدیت از حقمان می روند که دفاع کنند ولی چند نکته ریز وجود دارد که گهگاهی بزرگ می شود.
  1- افراد ما مانند آقای آصفی به نظر می رسد که به نحوه نگارش رسمی در زبان انگلیسی واقف نیستند این را براحتی از نوع استراتژی ایشان در خواندن و پاسخ دادن به AFC می توان فهمید. همچنین دانستن زبان کمک می کند تا در وقت لازمه و در حین اجرای جلسه به یک موضوع اعتراض یا اظهار نظر نماییم و کار را به نامه نگاریهای بعد که معلوم نیست کی و چند نفر آن را می خوانند نکشیم! این خیلی مهم است که ما ابتدا به ساکن و در جمع تمام نماینده های کشورهای عضو در AFC و در آن گردهمایی بزرگ بلافاصله بحث را پیش بکشیم نه 1 ماه بعد شروع به نامه نگاری و چه کنم بیافتیم.! این موضوع از قدرت لابی گری عربها در حمع داخلی خودشان می کاهد زیرا اکثر مقامات AFC متاسفانه عرب زبانند!
  2- باید بلافاصله مطبوعات و نماینگانمان در برابر رسانه های بین المللی با مصاحبه ها و اخبارشان موضعی سفت و محکم از جانب ایران را نشان دهند این به اینجا می انجامد که حتی FIFA و کل آسیا هم به این مسیله حساس شود و این یعنی کاستن از قدرت خاله زنک بازی عربها.
  3- در صورت عدم توجه بلافاصله نامه اعتراض اولیه باید بعد از اعتراض شفاهی در جلسه به AFC و رونوشت آن به FIFA برود و باور کنید هیچ چیز نمی شود اگر ایران هر 3 روز یکبار این مسیله را پیگیری کند. البته عربها ، هندیها و چینیها یکمقدار بی ادب هستند در پاسخ گویی ولی این اهمیتی ندارد و ما هدف خود در این مورد پیگیری و تکمیل دلایل و مستندات خود را تکمیل می کنیم تا اگر شد در CAS به آنها رجوع کنیم و بخواهیم که چرا مثلا AFC به 3 نامه پی در پی ما واکنش مناسب و در وقتی نداشته و آن را تبدیل به یک ماجرای بزرگ کرده !
  4- باور داشته دباشید و با قدرت به AFC بگویید اگر عربستان نمی تواند مشکلش با ما را حل کند می تواند 2 تیم خود را با مواجهه با ایران نفرستد ولی ما میزبان آنها خواهیم بود. نبود یا باخت ایندو هیچ خدشه ای به لیگ آسیا وارد نمی کند بعد می بینید که عربها که زود جوش می آورند شروع به چرت و پرت گویی می کنند و این یعنی برگ برنده در دادگاه CAS و در آسیا !

 • Ahmad

  با سلام
  جدا باید فصل بعد هم مثل این فصل بریم عمان ! نمیشه تو ایران یا حتی المکان ازبکستان؟ تو رو به خدا عمان رو دیگه انتخاب نکنید ! مثل این می مونه که استقلال یا پرسپولیس برن کرج بازی کنن بازم تو تهرانن دیگه برای الهال و الاهلی هم عمان همین حکم رو داره !

برچسب ها