گزارش ویژه/ چرایی سفر فوری تاج و کفاشیان به قطر؛ اتحاد ایران و قطر علیه لابی عربستان

گزارش-ویژه-چرایی-سفر-فوری-تاج-و-کفاشیان-به-قطر؛-اتحاد-ایران-و-قطر-علیه-لابی-عربستان

وب سایت رسمی برنامه نود- پس از ماجراهای کمیته های مسابقات و اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا که مصوبه میزبانی ایران از عربستانی ها و بالعکس در زمین ثالث را همچنان پابرجا اعلام کردند، فدراسیون فوتبال ایران به دنبال فرصتی برای جبران این اتفاق بود.

به گزارش سایت نود، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال که مصوبه کمیته مسابقات را یک پیروزی بزرگ می نامید، پس از اعلام کمیته اجرایی و همچنین دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر پا برجاماندن مصوبه زمین ثالث، به فکر این بود که بتواند به نوعی این ماجرا را جبران کند. درست کردن یک جبهه در کنفدراسیون فوتبال آسیا، تاکتیک جدید فدراسیون فوتبال ایران در قبال جبهه عربستان سعودی است. امضای تفاهم نامه با فدراسیون فوتبال قطر می تواند اولین گام در جهت تشکیل این جبهه علیه لابی عربستان باشد. تفاهم نامه ای که روز پنجشنبه در دوحه امضا شد و به نظر می  رسد خروجی اش منافع فوتبال ایران را به شدت تامین می کند.

 

وقتی نام ایران در هیچ صورت جلسه ای نبود

با اینکه علی کفاشیان نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال ایران، عضو کمیته اجرایی ای اف سی و نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا هم هست، اما آنطور که خودش می گوید در کمیته اجرایی، شیخ سلمان رئیس ای اف سی، مسایل مربوط به مناقشات کشورهای عربی را به نایب رئیس هندی اش واگذار کرده و در این باره اظهار نظر نمی کند. این ادعای کفاشیان در ظاهر قضیه شاید درست باشد اما چه کسی باور می کند که شیخ سلمان آل خلیفه بحرینی منافع عربستان را در کنفدراسیون فوتبال آسیا تامین نکند؟

کفاشیان دیروز در رادیو ایران آشکارا گفت که نام ایران حتی در دستور جلسه کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا هم نبوده است. اگر کفاشیان درست گفته باشد باید به دنبال این سوال رفت که چرا فدراسیون فوتبال تلاش نکرده تا نامش در صورت جلسه قرار گیرد؟ اگر قرار بود در جلسه کمیته مسابقات نام ایران هم باشد، فدراسیون دقیقا کی باید اقدام می کرد؟ آیا وکیل فدراسیون که مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال هم هست نمی بایست زودتر اقدام می کرد؟

کفاشیان در گفت و گوی دیروزش آشکارا اعلام کرد که نام ایران در هیچ صورت جلسه ای(نه در صورت جلسه کمیته مسابقات و نه در صورت جلسه کمیته اجرایی) نبوده و حالا باید پرسید که چرا فدراسیون فوتبال ایران از مصوبه کمیته مسابقات برای انجام بازیهای رفت و برگشت کشورهای امارات، عربستان و قطر در هر سه کشور، اعلام پیروزی کرده است؟ جالب است اینجاست که این بار کفاشیان نگفت که نام ایران را از لیست نام ها درآورده اند و حقیقت را بر زبان آورد.

 

سفر استراتژیک به قطر

مهدی تاج و علی کفاشیان با سفر به قطر و امضای تفاهم نامه با فدراسیون فوتبال این کشور، سعی کردند پاسخ عربستانی ها را به نوعی بدهند. جایی که قرار است امکانات کمپ رویایی اسپایر در کلیه رده های سنی اعم از بزرگسالان و جوانان و نوجوانان در کلیه رشته های ساحلی و فوتسال و فوتبال برای بانوان و آقایان در اختیار ایران قرار بگیرد. ظاهرا عربستانی ها هم چند باری با تیم های ملی شان به این کمپ هم رفته اند. البته این تفاهم نامه فقط درباره استفاده از اسپایر و انواع استخر ها و مراکز درمانی مدرن و مراکز فیزیوتراپی این کمپ نیست. قرار است که کلاس های داوری، بازاریابی، دوره های مدیریت فوتبال هم برای مدیران و کارمندان فدراسیون فوتبال ایران در قطر برگزار شود. مهم تر از اینها صحبتهای شیخ حمد آل ثانی رئیس فدراسیون فوتبال قطر هم هست که گفته تیم ملی ایران تا قبل از شروع جام جهانی 2018 روسیه می تواند هر زمانی که بخواهد از امکانات کمپ اسپایر استفاده کند. این جمله می تواند برای کی روش که همیشه از نبود هتل های خوب و زمین های با کیفیت و امکانات ریکاوری و پزشکی و ورزشی در ایران گلایه می کند، خوشحال کننده باشد. دو بازی دوستانه هم در فروردین قرار است در قطر برگزار شود. کفاشیان از مجارستان، اروگوئه و لهستان به عنوان حریفان احتمالی ایران در فروردین 97 یاد کرده است. قطری ها حتی تاکید کرده اند که اردیبهشت ماه و پیش از سفر تیم ملی به روسیه برای حضور در جام جهانی، تیم ملی می تواند به دوحه برود و آنجا اردو بگذارد. هر چند که کفاشیان نایب رئیس فدراسیون فوتبال خبر داده که کی روش در اردیبهشت ماه و پیش از حضور در کمپ لوکوموتیو مسکو، می خواهد تیم ملی در یکی از کشورهای اروپایی اردو بزند. علاوه بر اینها سرمایه گذاری احتمالی قطری ها در جزیره کیش برای توسعه زیرساختهای ورزشی و فرودگاه و هتل پیش از جام جهانی 2022 قطر هم یکی از مواردی است که مطمئنا عربستانی ها و لابی عربستانی را عصبانی خواهد کرد. تاج و کفاشیان از شیخ حمد آل ثانی رئیس فدراسیون فوتبال قطر و حسن السوادی رئیس کمیته برگزاری جام جهانی 2022 قطر، دعوت کردند تا به کیش بروند. کیش می تواند به جزیره ای برای برگزاری اردوی تیم هایی که قبل از جام جهانی 2022 قطر میخواهند اردو های آماده سازی برگزار کنند تبدیل شود.

 

قطری ها با کشتی به کیش می روند

با توجه به فاصله 200 کیلومتری کیش تا دوحه، قطری ها ابراز امیدواری کرده اند بتوانند با کشتی و حتی قایق های پیشرفته هم به کیش بیایند و برای درست شدن فرودگاههای استانداردی که هواپیماهای قطری بتوانند در آن فرود بیایند و پرواز کنند، برنامه ریزی کنند. شیخ حمد در این باره به رسانه های قطری گفته است: «قرار است به همراه هیاتی بلند پایه از کمیته برگزاری مسابقات جام جهانی 2022 قطر را به کیش برویم تا اگر کمبودی از نظر امکانات در کیش رویت شد قطر به رفع آن کمک کند.» کمبود هایی مانند مشکل چمن مناسب در ورزشگاه های جزیره کیش و یا مشکلات زیرساختی خود ورزشگاهها توسط قطری ها می تواند برطرف شود. حتی قرار است هیاتی از اسپایر به مرکز تیم های ملی فوتبال ایران بیایند و از امکانات تمرینی تیم ملی فوتبال ایران بازدید کنند و مشکلات مرکز ملی فوتبال هم مطرح شود. البته نکته مهم این است که تاج و کفاشیان از دیدن امکانات کمپ اسپایر شگفت زده شده اند. کمپی که قرار است دی ماه افتتاح شود و امکاناتش به گفته تاج و کفاشیان در دنیا بی نظیر است. در هر حال آنطور که مشخص است جزیره کیش می تواند بخش قابل توجهی از سود حاصل از گردشگران جام جهانی 2022 قطر را به خودش اختصاص دهد. فرصتی بی نظیر که مدیران کیش در زمینه های مختلف می توانند از آن استفاده کنند! همانطور که گفته شد تفاهم نامه فدراسیون فوتبال ایران وفدراسیون فوتبال قطر، عربستانی ها و متحدانش را به شدت عصبانی خواهد کرد.

 

کلاف سردرگم ای اف سی

در حال حاضر هنوز دو تعبیر از ماجرای مصوبه کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا وجود دارد. اینکه قطر، امارات و عربستان باید دیدارهای نمایندگانشان به صورت رفت و برگشت در هر سه کشور برگزار شود. البته کفاشیان عضو کمیته اجرایی می گوید که عربستانی ها زیربار نمی روند و همچنان نمی خواهند وارد قطر شوند اما ممکن است اماراتی ها زیر بار بروند و وارد قطر بشوند وقطری ها را بپذیرند. هر چه هست کلاف ای اف سی، کلاف سردرگمی است و از سوی دیگر وزارت امورخارجه عربستان هم اجازه ورود اتباع عربستانی را به ایران وقطر نمی دهد. شیخ سلمان بحرینی هم در حال لابی با عربستانی هاست که زیربار حضور در قطر و حضور قطری ها در عربستان بروند. در هر صورت کشورهای افغانستان، میانمار، یمن، عراق و سوریه هم در کشورهایشان نمی توانند میزبان هیچ تیم ملی و باشگاهی باشند و حالا قطر و عربستان و امارات هم وارد چالش شده اند و چالش ایران و عربستان هم به قوت خود باقی مانده است و عجیب این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره نتوانسته تصمیمی جامع الشرایط و قاطع بگیرد. با این وضعیت بر هم ریخته تفاهم نامه ایران و قطر، می تواند برای فوتبال ایران امیدوار کننده باشد.

 

 

اختصاصی

نظرات ۱۵

 • مستاجر خدا

  سیاست جز لاینفک ورزشه
  وقتی روابط قطر و عربستان خدشه دار شد بهترین موقعیت واسه ما بود که
  این تفاهمات و انجام بدیم
  این کار و تحسین میکنم( کار خوب و هوشمندانه رو هم باید گفت)
  من مطمئنم که عربستان از همه جوانب شکست سنگین خواهد خورد

  • پیمان

   مطمعنی حالت خوبه؟

  • پاپک

   بله عربستان با اشتباه استراتژیک زمانی که با حرکت احمقانه خود قطع صادرات مواد غذایی به قطر انجام داد هم بازار عرضه خوبی را برای صنایع غذایی کشور ما باز کرد و هم مردم قطر را مدیون ایران. در حال حاضر بهترین موقعیت برای همکاری بین دو کشور در زمینه های تجاری و ورزشی وجود دارد. همین اسپایر امکاناتی داره که در اروپا و آمریکا یکجا وجود نداره.

   خارج از کمک مثبتی که به تیم ملی فوتبال کشورمان میشه، مقاطع مختلف سنی اعم از نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید با بهره‌گیری و بهره‌برداری درست از امکانات بالا و فوق انتظار اسپایر میتواند گامهایی محکم و بلندی را در تکامل و نزدیک شدن به جرگه تیمهای مطرح جهان بردارد.

  • ی پرسپولیسی

   پاپک = انشا نوشتی!!

 • بابک

  خدا کنه این تفاهم نامه جواب بده

 • محمد امین

  یعنی بی عرضه تر از کفاشیان تاجه و بالعکس
  با اون اعلام پیروزی و این حرفای الانشون ، خودشون رو تو چاه بندازن بمراتب پیروزی بزرگتریست واسه ملت ، هرچند که یه بی عرضه ی دیگه بجاشون میاد.

  • Iman

   ملت ما هم که همش ایراد میگیرند.. درود به تاج که انصافا سیاستمداره

 • سعيد

  يعني منطقه ي خاور ميانه تو همه ي موارد خاق العادس تو كل دنيا
  با همه جاي دنيا فرق داريم

 • محمد قاسمی

  اولا صحبت های کفاشیان در رادیو و آنچه در برنامه 90 گفت چرا باید اینقدر متفاوت باشد؟یعنی واقعا خجالت نمی کشند اینقدر دروغ میگویند؟عادت بدی شده.وقتی مسئولین دروغ میگن دیگه نمیشه از مردم عادی انتظاری داشت.دوما بگذارید تفاهم به سرانجام برسد و شادنباشید.اعراب هوای هم را دارند و اینکه قطر به هم زبانان خود متمایل شود بعید نیست.سوم اینکه به حال فدراسیون آسیا تاسف می خورم.حتی آفریقا هم از ما بهتر است.هر کسی دلش میخواد میگه ما فلان جا ن میریم و اینا هم میگن باشه.من معتقدم بریا نشان دادن زشتی کار ایران از کشورهایی بخواهد در کنار ایران هر سال به تمسخر بحث این را راه بیاندازند که به فلان کشور و بهمان کشور نمی روند.بتوانند هفت هشت کشور رو با خود همراه کنند می توانند به ای اف سی بفهمانند این کار چقدر مسخره و غیر حرفه ای است

 • مجتبی

  سلام عرض ادب به دوستان عزیز تفاهم خوبی بود نزدیک جام جهانی امیدوارم قطر از مواضع خودش نبست به ال سقوط بر نگرده واتحادشو با ایران حفظ کنه چون هم از نظر امنیتی به نفعش هم اقتصادی ورزشی یا علی

 • علی سرخدل

  دمت گرم محمد امین حرف دل همه فوتبالیا را زدی حلالت
  واقعا بی عرضه ان

 • علیرضا م.

  اینبار کنفدراسیون فوتبال آسیا دیگه واقعا داره با آتش بازی می کنه
  و فکر می کنم نهایت این ماجرا، کنار رفتن شیخ سلمان از دور بعد ریاست آسیا باشه
  احتمالا اگر ایران و قطر همینطور بتونن با هم کنار بیان، رئیس فدراسیون قطر دور بعد ریاست کنفدراسیون آسیا رو به دست میاره

 • تاج کبیر

  عمرا بتونن با پول و نفوذ عربها مقابله کنن...پول ک نداریم...نفوذمون هم کفاشیان و خندهاشه...همین

 • saeed

  الان عربستانیها نمیان قطر ، بالاخره که اگه جام جهانی تو قطر برگذار بشه باید بیان که .

برچسب ها