نوستالژی؛ آنچه در دربی جنجالی سال ۷۳ گذشت

نوستالژی؛-آنچه-در-دربی-جنجالی-سال-73-گذشت

وبسایت رسمی برنامه نود - یکی از جنجالی ترین دربی های تاریخ در روز ۳۰ دی ۷۳ به وقوع پیوست. به مناسبت سالگرد این دیدار به یادماندنی آنچه در این دربی گذشت مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش وب سایت نود ، تقابل سرخابی های پایتخت همیشه حساسیتهای خاص خود را داشته ولی جدال این دو تیم در سال ۷۳ حساس تر از همیشه بود . یکی از مهمترین عامل حساسیت برانگیز این دیدار حضور احمدرضا عابدزاده دروازه بان سالهای گذشته استقلال درون دروازه رقیب یعنی پرسپولیس بود که در آن روزها اولین بازی های خود را در این تیم تجربه می کرد. نکته دوم اینکه پرسپولیس و استقلال پس از 2 سال به مصاف هم می رفتند و هواداران برای رویارویی مجدد دو رقیب سنتی لحظه شماری می کردند. و همچنین، این بازی در چارچوب مرحله نیمه نهایی جام آزاداگان برگزار می شد و در مجموع دو دیدار رفت و برگشت یکی از دو تیم حذف و دیگری به فینال می رسید و نهایتا نتیجه تساوی در میان نبود.

در آن دوره، ‌لیگ به صورت ۲ دو گروه ۱۲ تیمی برگزار شد. پرسپولیس در گروه خود قاطع ترین نتایج را کسب کرد. نتایجی که تا به امروز در فوتبال ایران تکرار نشده است پرسپولیس با این عملکرد قاطعانه در گروه خود اول شد. استقلال که تازه از لیگ دسته ۳ صعود کرده بود شروع خوبی نداشت ولی در میانه راه با روی کار آمدن نصرالله عبدالهی روند بهتری پیدا کرد و نهایتا در گروه خود دوم شد. به این ترتیب این دو تیم باید در مرحله نیمه نهایی رودر روی هم قرار می گرفتند. هدایت پرسپولیس در این دیدار پس از سالها بر عهده علی پروین نبود و حمید درخشان مسئولیت فنی تیم را بر عهده داشت اما وقفه دو ساله در برگزاری این بازی باعث شده بود چهره های جدید زیادی برای اولین بار این دربی را تجربه کنند که غلامپور، نوري، تقوي، اختر، ايمان عالمي، علي اكبريان، حاج اكبري و فكري برای استقلال و رهبري فرد، شاهرودي، پيرواني و دايي برای پرسپولیس از جمله این بازیکنان بودند. 

بازی در نهایت هیجان و تنش آغاز شد و هر خطایی در میانه میدان باعث ایجاد درگیری و اعتراض به داور می شد. در چنین فضایی پرسپولیس صاحب یک ضربه کاشته شد و فرشاد پیوس که برای اولین بار کاپیتانی در دربی را تجربه می کرد با یک ضربه تماشایی دروازه حریف را باز کرد اما احمد ابهران قاضی میدان به دلیل آنکه هنوز در سوت خود ندمیده بود گل را مردود اعلام کرد. با این تصمیم جو ورزشگاه ملتهب تر شد ولی به هر حال نیمه اول بدون رد و بدل شدن گلی به اتمام رسید. در نیمه دوم در دقیقه ۵۲ فرشاد پیوس با خطای غفوریهای اصل متوقف شد و داور اعلام پنالتی کرد. این صحنه با اعتراض شدید بازیکنان استقلال همراه شد. در این میان غفوریهای اصل با داور برخورد فیزیکی داشت که داور جریمه مناسب را برای او در نظر نگرفت. سالها بعد احمد ابهران در مصاحبه ای اظهار داشت که بزرگترین اشتباهش در دربی سال ۷۳ عدم اخراج غفوری اصل بود که باعث شد کنترل بازی از دستش خارج شود. او مدعی شد که قبل از بازی به او توصیه شده بود که از کارت قرمز استفاده نکند و او هم تا حد امکان از اخراج بازیکنان خودداری کرد.

بهرحال ضربه پنالتی توسط فرشاد آقای گل که در آن دوره هم عنوان آقای گلی را به دست آورد، به گل تبدیل شد و این بازیکن سومین گل خود را در تاریخ دربی به ثمر رساند قرمزها بعد از گل دست بردار نبودند و باز حمله کردند و این بار ضربه محکم داداش زاده پس از برخورد به دیرک افقی در حالیکه مشخص نبود که توپ پشت خط به زمین نشسته یا بعد از خط از نظر داور گل تشخیص داده شد تا دامنه اعتراضات استقلالی ها به داور بیشتر شود.

اما در شرایطی که پرسپولیس بر توپ و میدان مسلط بود و احتمال زدن گلهای بیشتر برای این تیم می رفت، یک اتفاق ورق بازی را به سود استقلال برگرداند. رضا شاهرودی پیستون چپ آن روزهای پرسپولیس با یک خطای بی مورد و شدید محمد تقوی را در میانه میدان متوقف کرد و ابهران که تا این لحظه از بازی در دادن کارت قرمز مماشات کرده بود رضا ضاهرودی را از زمین اخراج کرد. به هنگام خروج شاهرودی از زمین او با استقبال مدیرعامل وقت پرسپولیس و تشویق هواداران این باشگاه روبه رو شد. آنها نمی دانستند این اتفاق باعث از دست رفتن برد تیم محبوبشان می شود.

با اخراج رضا شاهرودی کادر فنی پرسپولیس تدبیر خاصی برای اداره بازی اتخاذ نکرد در حالیکه نصرالله عبدالهی جواد زرینچه را از دفاع وسط به جناح راست منتقل کرد تا از خلا شاهرودی نهایت استفاده را ببرد و با آوردن علی اکبریان پرسپولیس را بیش از بیش تحت فشار قرارداد. حاصل حملات استقلال کسب یک ضربه پنالتی بود. این دقایق از بازی به علت تقارن با لحظات ملکوتی اذان از تلویزیون به صورت زنده پخش نشد.

ضربه پنالتی توسط صادق ورمزیار به گل تبدیل شد تا اختلاف به حداقل برسد .استقلال باز هم توسط علی اکبریان به گل رسید که داور به دلیل خطای هند بازیکن استقلال گل را نپذیرفت. ولی نهایتا این ادموند اختر بود که در دقیقه ۸۷ بازی را به تساوی کشاند.

بعد از گل دوم استقلال و در شروع مجدد بازی،‌ درگیری شدیدی بین مجتبی محرمی و امیر قلعه نویی در میانه میدان شکل گرفت که به اخراج هر ۲ بازیکن منجر شد. با این درگیری و اخراج، دیگ جوشان آزادی لبریز شد و تعداد زیادی تماشاگر که اکثر آنها پرسپولیسی بودند به زمین بازی هجوم آوردند که از این لحظه به بعد پخش تلویزیونی بازی قطع شد. پس از این اتفاقات بازی نیمه کاره باقی ماند. این آخرین بازی تاریخ دربی است که به اتمام نرسید.

 

اما فدراسیون فوتبال سنگین ترین و بی رحمانه ترین احکام تاریخ خود را برای این دیدار صادر کرد. نتیجه بازی ۳-۰ به نفع استقلال اعلام شد. مجتبی محرمی به مدت ۳ سال،‌ احمدرضا عابدزاده ۲ سال،‌ رضا شاهرودی ۱ سال، ‌فرشاد پیوس، غفوری اصل،‌ امیر قلعه نویی، بهزاد داداش زاده،‌ صادق ورمزیار و محمود فکری هر کدام به مدت ۶ ماه از همراهی تیمشان محروم شدند. البته تنها بازیکنانی که مدت محرومیتشان ۶ ماه بود کل دوران محرومیت را سپری کردند و بقیه بازیکنان زودتر به میادین بازگشتند.

طبق رای فدراسیون دیدار برگشت در زمین بی طرف و بدون تماشگر برگزار شد و دیدار دو تیم در بندرعباس کم حادثه ترین دربی تاریخ بود و گفته می شود به مسئولین دو تیم توصیه شده بود که این بازی بدون هیچ اتفاقی پایان یابد. به هر حال با تساوی بدون گل در بازی برگشت، استقلال راهی فینال شد و با گل وقت اضافه فرشاد فلاحت زاده از سایپا شکست خورد و نایب قهرمان شد.

برای دیدن خلاصه بازی اینجا کلیک کنید

 ۶۰۶۱۰

 

اختصاصی

نظرات ۴۴

 • آرمان

  کل متن یه طرف اینکه نوشته استقلال که تازه از دسته ۳ صعود کرده بود یه طرف
  خخخخخخخخخ ششتقلال دسته ۳ ای

  • محمد

   ۴پولیسیا به چه چیزا دل خوش می کنن ... # بحران چند تساوی پشت هم ...‌

  • تاج

   دلتون رو به دسته 3 خوش کنید که باعث افتخار تاج هست که هیچ موقع دستهای پشت پرده به نفعش نبوده
   ستل بعدش شما باید میرفتین
   دسته 3 عصاره تفاوت 2 تیم هست
   داشتن دستهای پشت پرده و نداشتن که تا کنون ادامه داشت تا الان
   تازه ترینش تیم اس برا200ملیون محروم میشه
   پرس برا خوزه 16 ملیاردپرداخت مبشه!!!!!!!!
   ادمین ممنون

  • پرسپولیسی ام با افتخار

   خطاب به محمد:دسته سه ایی که بودی تو:)))))))))ادمین گلم چیزی شده دیگه نمیچاپی!!!!!!!

  • salar

   خطاب به تاج
   خدا رو شکر قبول دارید دستای پشت پرده همیشه یاری رسون شماست

 • سوران

  فقط اينجاش كه پرسپوليس قاطعانه ترين نتايج خود را كسب كرده و اول شد و استقلال تازه از ليگ دسته سه.......

 • میلاد اس

  پس از قدیم بوده این اشوب بازیا در پرسپولیس

  • perspolis

   و اين مافيا بازي ها در ششتقلال .....

 • رامین

  خوب ی سوال پیش اومد : علت اینکه اینقدر از اخلاق مداری مجتبی محرمی میگن پس چیه ؟
  ۳ سال محرومیت ؟ چه خبره

 • متخصصان آسیا با 6 گل خورده رکورد دار

  استقلال 2 سال نبود چون دسته 3 بود واقعا باریک اله به همتتون . خوشم میاد اونموقع هم عزیز دل فدراسیون آقای مصطفوی بودید . شرم آور بود محرومیتهایی که واسه بازیکنهای پرسپولیس به ارمغان اومد . نتیجه 3-0 مبارکتون جز برداتون تو دربی . خدایا شکرت که استقلالی نیستم که با لابی بخوایم جام بگیریم.

  • 6

   الان به خودمون تیکه انداخنی?

   رجوع کن به صحبتهای اقای عابدینی مدیرعامل اسبق مان..مقام اوردن با لابی...

  • حسام

   یه چیزی شنیدی فقط اینو نشنیدی که شنیدن کی بود مانند دیدن؟
   استقلال گل سوم هم زد و داور نگرفت سراپا حمله بود پرسپولیس وا داده بود بازی و بهم زدین ریختین وسط زمین انتظار داشتی ازتون تشکر کنند جام هم بدن؟ لابی که همیشه واس شما بوده هر وقتم کم اوردین ریختین وسط زمین و بازی نیمه کاره و در رفتین یه وقتا هم کلا از رقابت کنار کشیدین خیلی تیم مسخره ای دارین
   ادمین نشون بده پرسپولیسی نیستی گرچه هممون می دونیم پرسپولیسی هستی ولی بچاپ

  • سعید

   اینا با لابیم نتونستن جام بگیرن

  • مسعود گل باشی

   برو عمویی تو گوگل سسرچ کن ببین چجوری ماروفرستادن دسه سه شماهم داشتین میرفتین ببین چجوری نرفتین

  • Iran

   در جواب حسام. برادر ظاهرا شما هرجا از متن که به نفعتون باشه رو میخونیو بقیه شو مثل بقیه استقلالی ها سانسور میکنی. خوبه قبل از اخراج شاهرودی، غفوری اصل رو اخراج نکرد بنا به توصیه که این توصیه انگار فقط برای استقلال بوده چون بعدش بازیکن پرسپولیسو اخراج کرده و نتیجه گرفتن استقلال بخاطر اخراج بوده و اینجا مشخص میشه کی لابی بازی درمیاره. روتونم کم نمیشه خداییش و با اینکه چه تو این بازی ها و چه زمان قلعه نوعی با لابی بازی پیش رفتین باز به پرسپولیس میگین تیم لابی؟؟؟؟ خداییش سنگ پای قزوین و شرمنده کردین.

 • Mojtaba perspolisi

  من اونموقع ۸سالم بود وتازه فهمیده بودم عاشق پرسپولیس هستم کل خونواده ما استقلالی شدید بودن پدرم ودوبرادر بزرگترم شدیدا استقلالی بودن یادش بخیر چه خوشحالیایی میکردم وقتی پرسپولیس دوگل جلو بود ولی هرگلی که میخورد برادرام میپریدن رو سر من.وقتی هم دعوا شد بازهم برادرام منو میزدن که شانس آوردم قطع کردن وگرنه معلوم نبود چه بلایی سر من میومد

 • ...

  بعد بگین فدراسیون پرسپولیسیه همه نتیجه ها که برا شما شد!!!خدا جای حق نشسته نذاشت قهرمان بشین ...خدایااا ممنون که هوای پرسپولیسمونو داری ما هیچی نمی خوایم تو فقط باش همین❤❤❤❤❤❤

  • سرخ

   اتفاقا خدا نخواست که پرسپولیس دربی را برنده بشه چون هر زمان استقلال جلوتر از ما بود پرسپولیس تو دربی ها دعوا و حاشیه راه می انداخت...

   متاسفانه تاریخ این چیزا را فراموش نمی کنه...

  • حسام

   بازی دو هیچ باخته را مساوی کردین گل سوم هم خوردین ریختین وسط زمین چیزی که ندیدی چی داری میگی واس خودت؟جنبیه باخت هیچ وقت نداشتین. تو رای بده بازی چند چند؟همون دو بر دو مساوی هم باشه برگشت صفر صفر بازم استقلال برنده بود.

 • پرسپولیسیم با با افتخار

  ممنون از این تاریخ نگاری، کاملا مشخصه داور و فدراسیون استقلال رو نجات دادن. یک گل سالم رو مردود اعلام بکنی، یه کارت قرمز به تیم استقلال ندی و آخرش هم توقع دارن تماشاگر شاکی نشه و 3 بر صفر به سود ششتقلال. جالبه 3بار فدراسیون به این شکل نتیجه رو به نفع استقلال زده

  • محمد تاجی

   یه پنالتی الکی یه توپ که به تیر خورد رفت بیرون و گل اعلام شد گل سالم استقلال قبول نکرد و از ترس اینکه گل سوم نخورید ریختید تو زمین چقدر هم رو دارید شما چارپولیسی ها

  • مهرداد(ارتش سرخ جاویدان)

   برادر من 4تا دربی رو 3-0 کردن کجای کاری

  • خطاب به محمد

   کاجی هرچه قدرپرروباشیم به پای هواداران 4پایتخت نمیرسیم

  • مسعود گل باشی

   خدایا اینا دیگه کین

 • عشقپولیس

  بعد افتخارم میونن که ما بیشتر دربی هارو بردیم 3تا دربی رو همینجوری بهشون دادن
  ولی اون قسمت تازه از دسته 3صعود کرده بودن عالی بود خخخ

 • شاه فرهاد

  جالبه که بدونین با این نتایج تیم سوم پایتخت باید میرفت دسته سه ولی به لطف فدراسیون قانون تغییر داده شد و ۴پولیس تو لیگ موند

  • سعید

   جهت اطلاع جنابعالی اون مسابقات لیگ تهرانه نه لیگ سراسری در ضمت از کی تاحالا تیم سوم یه رقابت به دسته پایینتر سقوط میکنه
   در ضمن قبل از شروع مسابقات لیگ تهران تصمیم بر این شده بود که تیمی که توی لیگ تهران نتیجه نمیگیره توی لیگ سراسری سقوط نکنه

برچسب ها