رونمایی از رای عجیب درباره بزرگترین پرونده جعل فوتبال پایه ایران/ بازیها را 3-0 نکردند!

رونمایی-از-رای-عجیب-درباره-بزرگترین-پرونده-جعل-فوتبال-پایه-ایران-بازیها-را-3-0-نکردند

وب سایت رسمی برنامه نود- اول آبان ماه همین امسال بود که وب سایت برنامه نود گزارشی از پرونده ای عجیب در فوتبال پایه ی استان تهران را روی خر‌وجی خود قرار داد.

به گزارش سایت نود، این گزارش در این لینک منتشر شد. پرونده ای جنجالی و عجیب و غریب از بازیکنی با دو هویت که برای جوانان استقلال تهران و با سن بیست و چهارسال بازی می کرد.

اما داستان از چه قرار بود. رضا توکلی آغچلو بازیکن موردنظر در این پرونده ، با چند هویت در فوتبال پایه ایران بازی کرده بود.  او‌ در تیم صبای قم در رقابت های لیگ جوانان کشور با هویت حسین توکلی آغچلو حضور پیدا کرده بود. در حالی که در سال های ما قبل از پیوستن به صبا دارای هویتی به نام رضا توکلی آغچلو بود. موضوع وقتی جالب تر شد که هویت سومی هم از رضا توکلی پدیدار شد.

در حین تولید آیتمی در این زمینه در برنامه نود، افرادی مطلع هویتی سوم از این فرد را با توجه به اسناد و مدارک موجود مشخص کردند. هویتی به اسم یاسر قدمی که بازیکن تیم گسترش ویژن تهران بود.

این آیتم را در این لینک می توانید ببینید.

تمام اتفاقات و اسناد و مدارک موجود درباره ی پرونده ی فوق، نگاه اذهان عمومی و رسانه ها را معطوف به واکنش سریع و محکم کمیته های انضباطی،استیناف،اخلاق و ... می کرد. اما با گذشت سه ماه از برملاشدن جعل صورت گرفته چه اتفاقی افتاد؟

در روزهای ابتدایی پس از گزارش وب سایت نود و پخش آیتم برنامه نود، کمیته  انضباطی هیات فوتبال استان تهران به ریاست عبدالله پور از در دست بررسی بودن این پرونده خبر داد.  عبدالله پور‌ البته در جواب به مربیان تیم های متضرر از حضور این بازیکن در بازی های مقابل آنها همراه با تیم جوانان استقلال ،ایراد و مانع بزرگ رای قطعی هیات فوتبال را ،وجود یک رای از مرجعی بالاتر به نام کمیته استیناف فدراسیون فوتبال می دانست.

 پرونده وارد فاز جدیدی شد

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال ، بعد از ارائه اسناد و مدارک جدیدی از تخلف رضا توکلی توسط باشگاه وفایی شیراز‌ (پس از گزارش سایت و برنامه نود) حکم قبلی برائت او را لغو و با استناد به مواد ۵۸-۶۱ و همینطور ۷۴ آیین نامه انضباطی دادنامه قبلی ( برائت بازیکن و باشگاه ) را مردود و رای به محرومیت بازیکن ،محکومیت مالی باشگاه متبوع یعنی صبای قم، و سه بر صفر شدن بازی هایی که رضا توکلی با هویت حسین توکلی برای صبای قم در لیگ جوانان کشوری حاضر بوده ، داده است.

رای جدید کمیته استیناف

در حالی که به نظر می رسید با وجود چنین حکمی از سوی کمیته استیناف که مرجعی بالاتر در رسیدگی پرونده های انضباطی است، دست کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران برای صدور حکمی قاطع باز باشد، اما این کمیته انضباطی در اقدامی عجیب با مردود دانستن شکایت تیم های المپیک اندیشه،راه آهن،مقاومت ، جهان ورزش ، پرسپولیس و پیکان، در حکمی بیان داشت که نتایج مسابقات فوق مقابل استقلال ،بدون تغییر باقی خواهد ماند و فقط بازیکن به جزای نقدی و محرومیت محکوم می شود!

دلیل صدور این حکم هم، بی خبری باشگاه استقلال به جعلی بودن مدارک و استناد این باشگاه برای عقد قرارداد با بازیکن فوق به رای قبلی کمیته استیناف اعلام شده است.

 

حکم عجیب هیات فوتبال استان تهران

جالب اینجاست که کمیته انضباطی هیات فوتبال تهران در رای صادره خود اعلام می کند که بازیکن اقرار به جعل اسناد کرده است و دارای سه هویت به نام های رضا و حسین توکلی و همچنین یاسر قدمی بوده است و علا‌وه بر اقرار وی استعلامات صورت گرفته هم ادعای شاکیان پرونده را ثابت می کند، با همه این تفاسیر اما کمیته انضباطی حاضر به تغییر نتیجه بازی های تیم های متضرر نشده و این در حالی است که هفته پایانی رقابت های لیگ جوانان استان تهران پنج شنبه و جمعه همین هفته برگزار می شود و همین تیم استقلال در دیداری فینال گونه برای کسب مقام قهرمانی روز جمعه مقابل تیم مقاومت قرارخواهد گرفت!

دیداری که شاید با سه بر صفر اعلام شدن نتایج تیم استقلال مقابل شاکیان پرونده، برای مقاومت نقش دیداری تشریفاتی داشت و برای استقلال نبردی برای بقا در لیگ برتر جوانان!

چند سوال اینجا مطرح می شود. سوال اول اینکه آیا کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران که عدم رای قطعی خود را وجود رای از مرجع بالاتر می دانست، حال با رای قطعی کمیته استیناف دال بر سه بر صفر اعلام شدن بازی های صبای قم (تیم قبلی رضا توکلی ) مقابل حریفانش، به این قطعیت و نظر نرسیده است که رای عادلانه سه بر صفر اعلام شدن نتایج استقلال تهران است؟

سوال دوم این است که دلیل طولانی شدن پروسه ی رای هیات فوتبال استان تهران چیست؟

در حالی که رای کمیته استیناف سوم بهمن ماه صادر شده است، چرا کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران، صدور رای را تا بیست و چهارم بهمن ماه یعنی روز ما قبل هفته پایانی مسابقات به درازا کشاند؟

یعنی باید باور کنیم که همه این تصمیمات اتفاقی است؟

کمیته اخلاقی که به پرونده ی جعل مهر و امضای باشگاه استقلال ورود کرد چرا رای خود را در این زمینه صادر نمی کند؟ آیا ارکان قضایی فدراسیون فوتبال در خواب زمستانی هستند؟

اختصاصی

نظرات ۸۸

 • 6در 4 دسته ۳ ای

  سلطان جعلن بعد تهمت میزنن و مکتب مکتب میکنن اینم مورد چندم

  • pouriya

   به این میگن جعل نه به دوروز اینور اونور شدن تاریخ ثبت قرارداد بازیکن با 3 هویت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من دیگ حرفی ندارم

  • مریم

   عجباااا خودتونو زدین به خواب؟!! هرچی بیشتر نجابت خرج میدیم در برابر تابلو ترین تخلف و جعل تو تاریخ فوتبال ایران سکوت میکنیم و هیچی نمیگیم بدتر میکنن!! جوری ک تخلفات تیم سوگلی ماس مالی میشه باید تو گینس ثبت کنن!! عجبااااا

  • یه کم منطق (به ۴فینال۷-۱۷-۲۰-۲۸ تیمی استقلال میگن ۴جانبه، ستاره لیگ ۸تیمی رو میزنن)

   دوست عزیز تیم های پایه رو با تیم لیگ برتری مقایسه میکنی؟تخلف در لیگ برتر رو با مسابقات رده پایه یکی میدونی؟اگه رده پایه انقدر برات مهمه اینو بدون که ۶ در ۴ دقیقا مناسب پرسپولیسه چرا چون تو هر ۴رده پایه(نونهالان و نوجوانان و جوانان و امید) از استقلال ۶ تا خوردین.من حاضرم هر دو تا تیم محکوم بشن.استقلال تو رده پایه و پرسپولیس تو لیگ به خاطر جعل ثابت شده اعتراف هدایتی اعتراف عابدینی

 • محمدپارسا

  عادیه لیگ برتر هم 3بر0 نکردن:))))))
  جالبه عابدینی خودش اعتراف به لابی گری کرد خخخخخ
  ادمین مرسی

  • زانيار

   6تقلالیا خوب فرافکنی میکنید . لابی رو ما میکنیم یا شما ؟؟؟؟!!! این خبر رو بخون بعد بگو کی لابی میکنه . پرونده طارمی هم هیچ مشکلی نداره ولی شما 6تقلالیا استاد فرافکنی هستید

  • امیر

   اگه یکم آگاهی داشتین میفهمیدین که طارمی تاریخ عقد قراردادش دیر یا زود توی بازه نقل و انتقالات بوده و هدفشون دور زدن ترکیه بوده که گند زدن و ثبت قرارداد توی هیات بعنوان مبنا برای صدور کارت قانونی انجام شده و فرق داره با تیمی که مکتبش استفاده از بازیکن چندهویته اونم بصورت دانسته هست
   ادمین بیطرفی بچاپ

 • امید

  شما بگو‌چرا بازی های پرسپولیس با طارمی رو‌۳-۰ نکردند ؟؟؟!!!

  • A

   دقیقا همین ! اگه تو استقلال به خاطر فریب کاری بازیکن جعل اتفاق افتاد، تو پرسپولیس از عمد باشگاه و بازیکن این کارو کردن ! باشگاه استقلال از طرق رسمی فدراسیون استعلام گرفت و اونا مشکلی رو اعلام نکردن. نمیتونن تک تک از بازیکنا ازمابش ژنتبک بگیرن

  • مکتب جعل و فتوشاپ و لابی گری و داوری به نفعشو و ...

   آخه شش تایی جان
   اگر ایرادی هم به قرارداد طارمی بود به خود باشگاه مربوطه چون اون قرارداد سوری (که سوری نبوده) قرارداد داخلی بوده و اون که تو هیات فوتبال ثبت میشه مهمه هیچ ربطی هم به هیچ چیزی نداره
   چون بازیکن متخلف بوده که رفته با یه باشگاه دیگه قرارداد بسته و پایبند نمونده
   قرارداد طارمی در فصل نقل و انتقالات و بصورت کاملا قانونی بوده
   هی خودتونو به ... نزنید
   عدالتم آرزوست داوری که به نفعشونه شرایط مسابقات هم به دلخواهشون میچینن
   جعل و فتوشاپ هم که میکنن کسی محکومشون نمیکنه

  • امیر پرسپولیسی

   بخاطر اینکه اشتباه بازیکن رو باشگاه نباید تاوانش رو بده

   بعدش هم فیفا دستور داده نه فدراسیون

  • ممد پرسپولیسی

   عزیزم صب کن این جامم بگیریم‌دوتایی میاریم میدیم بهتون باشه؟؟؟

  • علی

   بازی های طارمی قانونی بود چون رای صادر شده قبل محرومیت بوده :|

 • امیر

  مگه بازی های که طارمی بازی کرد سه بر صفر کردند

  • ali

   انگار کلا پرتی از موضوع ...طارمی تخلفشاین بود که با دوباشگاه قرارداد بسته بودوبابتش afcهم حداکثر جریمه رو اعمال کرد...ولی این یارو با جعل در گروهی بازی کرده که سنش نمی خورد...اصن تعصب کور وکرت کرده

 • آبی بیکران

  استقلال مقصر نیست...
  ایشون جعل هویت کرده و استقلال خبر نداشته...
  پس دلیلی نداره نتیجه برگرده...

 • فرهاد

  خخخخخ
  بازم پای جعل و استقلال در میان است
  فرهاد مجیدی-پروپیچ-دوپینگ دسته جمعی و الان جعل اسم
  آقایون استقلالی الان معنی جعل رو فهمیدید که به تاریخ قرلرداد طارمی جعل میگفتید ؟
  الان فدراسیون طرف کی هست؟چرا بازی هارو ۳-۰نمیده؟چون قهرمانی جوانان از دستشون میره ؟

  • Riza

   من تراکتوریم ولی تا اونجا که میدونم تو جعل همیشه پای پرسپولیس در میان است

 • تاج

  به بزرگترین پرونده جعل که مربوط به طارمی و پرسپولیس هم همینطور بپرداز !

  • mojtaba

   طارمی 3 روز قبل دربی 4-2 با پرسپولیس تمدید کرده بود و اسنادش هم رو شد و معلوم شد طارمی تو برنامه نود دروغ گفته
   واقعا فهمیدنش انقدر سخته براتون ؟؟؟؟؟؟؟؟

 • سیدجلال

  مکتب جعل ایران شده باشگاه استقلال

 • امید اراکی

  اگه راست میگن قرارداد جعلی لیگ برتر رو حل کنن بهتره
  البته خیلی بازیها اون تیم ۳_۰ باید بشه و حسرت جام همچنان بماند...

 • daniylir

  سوال من این بازیای که پرسپولیس سال پیش 3_0 شدن یا نه؟ اگه قانون باشه باید واسه همه باشه. ادمین بچاپ

  • Ali

   طارمی غیرقانونی بازی نکرده اگر قرار به 3 بر 0 بود توی حکم فیفا میومد

برچسب ها