آنالیز یک فرمانده؛ تکیه‌گاه شفر، امید استقلال

آنالیز-یک-فرمانده؛-تکیهگاه-شفر-امید-استقلال

وبسایت رسمی برنامه نود - حتی اگر امسال سال خوبش نباشد و حتی اگر لژیونرها بیشتر از او بدرخشند و حتی اگر نظرسنجی‌ها رنگی باشد باز هم ابراهیمی می‌تواند گزینه شایسته‌ای برای لقب بهترین بازیکن باشد. 

به گزارش وب‌سایت نود، بازیکنان زیادی هستند که برای تیمشان بیش از یک بازیکن می‌ارزند. مهاجمانی که با گل‌هایشان یک تنه بار تیم را به دوش کشیده‌اند یا دروازه‌بان‌هایی که با شیرجه‌هایشان تیمشان را از خطر سیو کرده‌اند. کاپیتان‌هایی که کاریزما و شخصیتشان امتیازی اضافه برای تیم هایشان محسوب می‌شود. با این حال می‌شود نه مهاجم بود و نه دروازه‌بان و نه کاپیتان، اما یک تیم بود. این را امید ابراهیمی در این سال‌ها خیلی خوب برای استقلال ثابت کرده است. بازیکنی که به اندازه یک مهاجم گل می‌زند، به اندازه یک دروازه‌بان تیمش را از خطر نجات می‌دهد و به اندازه یک کاپیتان، فرماندهی می‌کند.

فارغ از این که در  نظرسنجی نود حق کدام بازیکن بود بهترین شود و برد دربی چقدر در رای آوردن یک استقلالی تاثیر داشت او سال‌هاست یکی از بهترین مردان فوتبال ایران است. در این روزها که استقلال دربی را برده و در آسیا هم عملکرد خوبی داشته شاید بیشتر بتوان بهترین بودن ابراهیمی را بررسی کرد. اگرچه در روزهایی که استقلال روزهای خوبی نداشت نمی‌شد نقش او را نادیده گرفت.

ابراهیمی در این فصل لیگ قهرمانان هم عامل اصلی موفقیت استقلال محسوب می‌شود و در اکثر فاکتورها در میان بازیکنان تیمش نفر اول است. او با 8 پاس کلیدی بیشترین موقعیت را برای هم‌تیمی‌هایش ساخته است. یک پاس بیشتر از سرور جپاروف که هافبک طراح آبی‌هاست و وظیفه‌اش ایجاد موقعیت برای هم‌تیمی‌هایش بوده اما کسی که بهتر از او این وظیفه را انجام می‌دهد شماره 6 است. دو بازیکن استقلال در آسیا پاس گل داده‌اند که در بین آن‌ها هم نام ابراهیمی دیده می‌شود.

بهترین پاسور تیم هم مانند بقیه گزینه‌ها نامی تکراری است. ابراهیمی با 211 پاس که توانسته در هر بازی، به صورت میانگین بیش از 70 پاس بدهد. نفر دوم جپاروف است با 149 پاس! یعنی دومین پاسور استقلال، فقط 70 درصد ابراهیمی توانسته دیگر هم تیمی‌هایش را در زمین پیدا کند. بررسی دقیق‌تر پاس‌های امید نشان از ارزش آنها دارد. پاس‌های او به پاس‌های کوتاه و عرضی خلاصه نمی‌شود و لیدر استقلال، در همه جای زمین هم‌تیمی‌هایش را پیدا می‌کند. او در بازی با الریان به 11 بازیکن تیمش پاس داد. در بازی با الهلال هم 11 هم‌تیمی‌اش را صاحب توپ کرد و در بازی با العین 10 بازیکن از پاس‌های او بهره‌مند شدند. او بیشترین سانتر را هم بعد از وریا غفوری در استقلال انجام داده و با 11 سانتر در رده دوم قرار دارد.

نفوذهای هر دو مدافع کناری استقلال، با تغذیه توسط ابراهیمی انجام می‌شود. در عکس اول پاس‌های ابراهیمی به غفوری و در عکس دوم، پاس‌های او به نورافکن در بازی با الریان با رنگ آبی مشخص شده‌اند

در هر سه بازی استقلال، ابراهیمی توانسته بیشترین لمس توپ را بین همه بازیکنان استقلال داشته باشد. در بازی اول 113 لمس توپ، در بازی دوم 64 و در بازی سوم 81 لمس توپ که هیچ بازیکن دیگری در استقلال نتوانسته به آن برسد.

این آمار امید ابراهیمی در فصلی بدست آمده که به اعتقاد خیلی‌ها به واسطه مصدومیت روزهای خوبی را در بخش اعظمی از فصل نگذرانده است. در همان‌ هفته‌هایی که استقلال در بحران دست و پا می‌زد. همچنین حضور جپاروف و شجاعیان باعث شده تا با زدن ضربات ایستگاهی توسط آنها و تقسیم شدن وظایف بازیسازی میان آنها امید ابراهیمی نقشی کمرنگ‌تر از همیشه در استقلال داشته باشد اما آمار، نشان می‌دهد که او همچنان چهره اول آبی‌هاست.

 

نیلوفر کنگرانی

 

30388

اختصاصی

نظرات ۳۶

 • میلاد

  ماشاالله . به خدا مردی

 • ارتش سرخ آسیا

  حسرت ما داشتن همچین هافبک دفاعی هست. متاسفانه هافبک دفاعی های ما امسال خیلی ضعیف عمل کردن

 • ayahoo

  فوق العاده ای پسر
  راستی از کمال کتوزو و احمد جرارد :) چه خبر ؟

  • ss

   هرچی باشن که از اون چشمی بهترن

 • اس اس

  تو این هفته اخیر دوبار شبیخون زدیم به پرسپولیسی ها یک بار دربی بردیم یک بار هم که خیالشون راحت بود که نظرسنجی مرد سال فوتبال یک پرسپولیسی؟اما خب دیگه امید ابراهیمی مرد سال فوتبال ایران شد تبریک به همه تاجی ها

 • احسان

  استقلال توخط هافبک عالیه باقری ابراهیمی جباروف شجاعیان اسماعیلی به فرماندهی امید

 • استقلال،،لردگان،،،

  خدا قوت فرمانده

 • انتقام سخت

  ارتش یک نفره

 • mehrab

  لطفا فرشید باقری رو از قلم نندازین فوق العاده بوده تو این بازی ها ولی کم بهش میپردازن رسانه ها امیدوارم قراردادش چند ساله امضاء شه و حالا حالاها باشه چون واقعا میتونه هافک دفاعی فوق العاده ای باشه ..

 • تاج سر فوتبال آسیا

  فرمانده آر پی جی زن بهت افتخار می کنیم

 • پوریا

  آخ ک چهقد این فرمانده دوست داشتنیه

  • امیرحسین تاجی

   کوه تعصبو غیرته فرماندمون

برچسب ها