برانکو ایوانکوویچ: عاشق ایران هستم و بارها شاهنامه را خوانده‌ام

برانکو-ایوانکوویچ-عاشق-ایران-هستم-و-بارها-شاهنامه-را-خواندهام

وبسایت رسمی برنامه نود - سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: عاشق زندگی در ایران هستم و به خودم می بالم که می‌توانم هر چند ماه یکبار حدود ۴۰ میلیون ایرانی هوادار پرسپولیس را خیلی خوشحال کنم.
به گزارش وبسایت نود، شاید کمتر کسی فکر می کرد پس از رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، بار دیگر سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در اوج شکوه به ایران بازگردد و در ورزشگاه آزادی مورد تشویق قرار بگیرد. احتمال می دادیم سرمربی وقت تیم ملی هم اذعان داشته باشد که محبوبیتش در پرسپولیس بیشتر از زمانی است که هدایت تیم ملی را بر عهده داشت.

برانکو ایوانکوویچ از بدو ورودش به جمع سرخپوشان پایتخت، تغییرات را آغاز کرد و توانسته است در طول سه سال گذشته بهترین نتایج را با پرسپولیس کسب کند درباره ریز و بم زندگی‌اش در ایران و اتفاقاتی که پیرامون این تیم در ماه‌های اخیر رخ داده است به گفتگوی نوروزی با خبرنگار مهر نشست تا با سبک زندگی شخصی پروفسور پرسپولیسی ها بیش از پیش آشنا شویم:

*  اگر بخواهید خودتان را معرفی کنید چه می گویید؟
- سرمربی پرسپولیس! فکر می کنم همین تعریف کوچک و کوتاه کافی باشد تا همه بدانند جایگاه پرسپولیس کجاست و من صاحب چه جایگاهی هستم.

* فکر می کردید پس از جدایی نسبتا تلخی که از تیم ملی فوتبال ایران داشتید بار دیگر به محبوبیت دست پیدا کنید؟

من روزهای خیلی خوبی با تیم ملی ایران داشتم. کارهای بزرگی هم در آن مقطع انجام دادیم. قهرمانی در رقابت های آسیایی و رفتن به جمع چهار تیم پایانی جام ملت های آسیا. صعود زودهنگام به رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و بهترین مقام را در تاریخ فوتبال ایران در رنکینگ فیفا کسب کردیم.

می دانستم اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است. به همین خاطر از آنها به تلخی یاد نکردم و نمی‌کنم. بهترین روزهای جوانی ام را در ایران بوده ام. انرژی زیادی را صرف این موفقیت کردم و خیلی خوشحالم که توانستم به فوتبال ایران کمک کنم.

* اما پس از کسب یک امتیاز در رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان به خاطر برخی فشارها به ایران بازنگشتید و انتقادات زیادی از شما شد.

در آن برهه زمانی، برخی افراد می خواستند فضایی را علیه عملکرد تیم ملی راه بیندازند. اما دلیل نمی شد که من به وظایفم عمل نکنم. به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، تا پایان رقابت های جام جهانی قرارداد داشتم و تا لحظه آخر، حداکثر انرژی ام را برای این تیم گذاشتم.

* خیلی ها می گویند محبوبیت شما در پرسپولیس بیشتر از تیم ملی است. خودتان چه نظری دارید؟

مردم ایران عاشق فوتبال هستند. آنها عاشق مملکت‌شان هستند. مردم ایران همیشه نسبت به من لطف داشتند. آنها خیلی خوب دیدند که من تمام انرژی فوتبالی خودم را با تمام تجربیاتی که دارم در اختیار آنها قرار دادم. اگر هوادار دیده نشود نمی توان مربی تیم های بزرگ بود. من در هر جایی که بودم از آنها لطف دیدم. هرگز در زمان حضورم در تیم ملی با کوچکترین بدرفتاری روبرو نشدم. حالا هم در پرسپولیس همین قضیه اتفاق می افتد. شاید تنها تفاوتش در این باشد که هر روز هواداران را در تمرینات می بینم و ارتباط نزدیکتری با آنها وجود دارد. اما در تیم ملی با توجه به شرایطی که دارد اینطور نیست و شما هر از چند گاهی با توجه به بازی های تیم ملی می توانید حضور هواداران را لمس کنید.

* سال ۹۶ برای پرسپولیس چطور بود؟

اگر موفقیت در جام حذفی را هم کسب می کردیم می توانستم بگویم رویایی! اما حالا می گویم خیلی خوب. سوپر جام، قهرمانی در لیگ برتر فصل گذشته و مجددا قهرمانی زودهنگام در لیگ برتر. موفقیت در بازی های آسیایی.

* زندگی در ایران چگونه است؟

- فوق العاده! اینجا وطن دوم من شده است. جایی که مردمش زیاد تلاش می کنند تا زیبا زندگی کنند. میهمان نوازی آنها مثال زدنی است. همیشه به من لطف دارند. اینکه ایران را وطن دوم خودم می دانم افتخار می کنم.

* با حافظ خوانی هم آشنا هستید؟

- تا حدودی! اما متاسفانه کسی نبوده است که برایم بخواند. دوست دارد اشعار شاعران بزرگ ایران را بخوانم. بارها شاهنامه خواندم اما حافظ را نخوانده ام. اسمشان را شنیده ام و می دانم اهل ادب و هنر بوده است.

* اگر بخواهید بزرگترین چالشی که در ۹۶ با آن روبرو یودید و نخواستید رسانه ای شود را بگویید کدام موضوع خواهد بود؟

- حقیقتش را بگویم کار مربیگری هر روز و هر لحظه اش پر از استرس است. بیهوده نیست که از آن به عنوان سخت ترین شغل دنیا نام برده می شود. در پرسپولیس هم همین روند وجود داشته و دارد و مطمئن هستم باید از فعل زمانی آینده که «خواهم داشت» است نیز استفاده کنم. اکنون هم همین روند و پروسه را طی می کنم. شاید خیلی ها بگویند بزرگترین دغدغه پرسپولیس، محرومیت از نقل و انتقالات است. اما من می گویم هر اتفاقی می تواند در زمان خاص خود، تبدیل به یک دغدغه شود. فوتبال هم معنای خودش را با همین مشکلات می بیند و نمی توان آنها را نادیده گرفت.

* شما موفقیت های بسیاری را با پرسپولیس کسب کردید و رکوردهای زیادی را هم جابجا کردید اما باز هم انتقاداتی از عملکرد فنی شما می شد.

- طبیعی است. وقتی یک تیم می بازد یا خوب نتیجه نمی گیرد انتقاد هم می شود و من به منتقدانم در چنین روزهایی حق می دهم.

* اما خیلی وقت‌ها به آنها توجه نمی کنید.

- اینطور نیست! اگر دقیق و صحیح باشد شک نکنید این کار را می کنم.

* مثلا در خصوص استفاده از محسن ربیع خواه و حسین ماهینی در خط هافبک از شما ایراداتی گرفته می شد.

- باید بگویم آنها در بهترین شرایط خیلی خوبی بودند و هستند. خیلی خوب عمل می کنند. هرچه از انها خواستم پیاده کردند. اما برخی اتفاقات عجیب روی سکوها علیه ربیع خواه رخ داد. محسن با تمام وجود در خدمت تیم است. همان کارهایی را هم که از او به عنوان هافبک دفاعی انتظار دارم را انجام می دهد. حسین ماهینی هم بارها به خاطر تیم، پست خود را تغییر داد و نشان داد می تواند در چند پست بازی کند و به مجموعه تیمی کمک کند. اما از بهترین بازیکنان تیمم انتقادات بیجا می شد.

* باخت در دربی هم یکی از مواردی بود که از شما انتقادات بسیار شد

- دربی، بازی بسیار مهمی برای هواداران است. خیلی خوب از اهمیت آن آگاه هستیم. نمی توانم بهانه ای بیاورم. اما فکر نمی کنم بد بازی کردیم. در نیمه اول ضعف هایی داشتیم اما در نیمه دوم نشان دادیم تیم بهتر زمین بودیم و مالکیت توپ را تمام و کمال در اختیار داشتیم. اما نبردیم و همان موقع هم به تیم حریف تبریک گفتم.

* چرا پس برخی انتقادات همچنان از تیمی که سوپرجام را از آن خود می کند و با اختلاف بالا در صدر جدول است می کنند؟

- نمی دانم! واقعا خودم هم نمی دانم. البته درباره بعضی از بازی ها مثل همین دربی حق دارند. به هر حال احساسات را باید درک کرد. اما دلیل این موضوع را هم نمی فهمم که چرا باید این همه شادی را با کوچکترین باخت که مستحقش هم نبودیم بخواهیم کمرنگ کنیم. شاید هم به بردن عادت زیادی کرده ایم.

* در سال ۹۶ بازیکنی بوده است که خط قرمز شما را رد کند؟

من به بازیکنانم افتخار می کنم. در هر تمرین و در هر بازی، با حداکثر توان خود به میدان می روند و این موضوع نشان دهنده احساس مسئولیت آنهاست.

* اگر بخواهید به ابتدای سال ۹۶ بازگردید کدام تصمیم را نمی گیرید؟

- نمی توانم در مدت کوتاه زمانی درباره تصمیماتی که گرفتم آنالیز داشته باشم. اما خیلی خوب می دانم هر تصمیمی که گرفته شد در همان برهه زمانی مخصوص به خودش بوده است.

 * تلخ ترین اتفاقی که شما را آزار داد چیست؟

- شاید بتوانم از زلزله ای که در کرمانشاه رخ داد به عنوان تلخ ترین خاطره ای که در سال ۹۶ رخ داد اسم ببرم.

* شیرین ترین خاطره؟

- تک تک لبخندهایی که مردم ایران بابت قهرمانی پرسپولیس و بردهای متوالی خود بر روی لب آوردند. از اینکه درز ایران هستم و دل بیش از ۴۰میلیون هوادار را گاهی با همت بازیکنان و دستیاران و مدیریت تیم شاد می کنم واقعا خوشحالم.

* آرزوی پروفسور پرسپولیسی ها برای سال ۹۷ چیست؟

 • سلامتی بزرگترین نعمتی است که انسان ها در اختیار دارند و باید قدرش را بدانند.

1140

مهر

نظرات ۲۸

 • mohammadreza

  اقای برانکو ماهم شاهنامه خوندیم فقط سه تا از شعر هاش اونم به ترتیب تو اول ودوم وسوم دبیرستان.
  مرسی جنتلمن
  جنتلمن تویی بقیه اداتو در میارن.

  • قرمز بی افتخار

   چه جالب اول و دوم و سوم
   فرشید و علی و کاوه چه ترتیب زيبايي

  • ایمان۰۴

   آره حتما خونده که میگه... اگه ممکنه اون مسنوی بین رستم و سهراب رو فارسی بگه... متاسفم که یه خارجی اینجوری از احساسات و باورهای مردم به خاطر پول بیشتر سوء استفاده میکنه

  • رستمی

   با این حرفا میخواد خودشو به تیم ملی نزدیک کنه شما چقد ساده هستین

  • مهدی

   شاید نسخه انگلیسیش رو خوندی اگه فارسی خونده بودی حداقل بیشتر از سلام بلد بودی اگه هم انگلیسیش رو خونده بودی که هیچی نمیفهمیدی ازش

 • اشکان

  بعده این همه مدت که ایران هستین یدونه انشالله رو یاد گرفتید!!!!!!!!!!!!

  • Ziba

   بااستدلال این دوستمون. کیروش و زلاتکو و .... هم که ترجیح دادند فارسی یاد نگیرند مشکل دارند. البته شفرم بلد نیست.

 • عشقممم نیمار

  اه ه...
  هروقت یاد شاهنامه میفتم..یاد کتاب ادبیات میفتم
  ک هی باید معنی..استعاره..کنایه...نمیدونم از این چیزا باید بزور یاد میگرفتم...‌کتاب انگلیسی راحت تر یاد میگرفتم...
  ههه
  راستی عاقای برانکو..گفتی شاهانامه ..
  من هم شعری سرودم در شخصیت شما ک اینم جز شاهنامه حساب کنید..ههه
  برانکویی ک‌ لیگ داخلی را تسخیر خود کرده است...
  تیم شیشپولیس را زنگ تفریح خربین..بغداد ..تاباتا کرده است...
  هههه
  هم قافیه هم بو‌د ها...
  هههه

  • EMIN3M

   خیلی بی نمکی !

  • محمد پاکزاد

   هه هه
   الان فکر میکنی خیلی با نمکی . رو آب بخندی

  • جازموریان

   هه هه هه کم سن و سال

  • semirom

   بیشتر از اینم انتظار ازت نمیره
   دیگه اسطوره ات نیمار هست!

  • دختر سرخ

   ای بابا کاش اینترنت ی محدودیت سنی داشت ...شیشتاییا ۹۶هم تموم شد ولی هیرو استارت نزد ک

  • 66

   شاعریه شعرهم دروصف داچعلی بسرانمادباشگاه رازنده کرد6العین

  • باربد

   شکست نفسی می‌فرمائید افتخار زنگ تفریح آسیا بودن فقط مختص ششتقلال هستش
   شما رکورد شش‌تا گل سال ۵۲ در سال ۹۶ تکرار کردید البته این‌ بار درسطح بین‌المللی اونم جلوی اعراب
   سال ۹۶ در تمام عرصه‌ها برای ششتقلال سالی پربار و برای ما پرسپولیسی‌ها خاطره‌انگیز بود
   ادمین لطفا بچاپ

  • زانیار

   میتونی بری تو پیج همین بازیکنایی که اسم بردی :)
   6تقلالی که حتی همین لیگ داخلی رو 16 امتیاز کمتر داره :)

  • S.Nazarian

   وقتی توان مبارزه ت لیگ داخلی و با پرسپولیس ندارین س فصله رنگ صدرو ندیدین پرگل ترین بردتون جلوی ما س گله شمایی ک دوبار توسط ما چهارتایی شدین شیش تایی شدین کایوو تو رختکن اون حرکت زشتو انجام داد و هفتادملیون ایرانیو ب مسخره گرفت شمایی ک میاین انتقام بگیرین یک یک میکنین
   لطفا نظر ندین حالا بیا اختلافو با دست نشون بده عمو ببینه

  • پرسپولیسی

   کری شما کاملا ناشیانه و بجگانه بود. پرسپولیس تو اسیا با برانکو خیلی خوب نتیجه گرفته اون بازی هم با نبود طارمی ووافت روحی و عدم خودباوری بچه ها به خاطر نبود چهار بازیکن اصلی و محرومیت چنین نتیجه ای رقم خورد .بایرن هم رفت و برگشت ۸ تا از بارسا خوردچنین اتفاقاتی تو فوتبال طبیعیه .فرق میکنه با ۶ تایی که شما با هم تو یه بازی خوردین از العین خخخ.البته منم ناراحت شدم

  • Mahdi

   چرا انقد از کلمات محترمانه هم احساس سوزش میکنید
   خودتو یه خارجی فرض کنی مطمینا خوب میدونی به چیه اون ملت چشم میدوزی
   به هر کی غیر خودتون بد میگید، بد می خواید حتی کسی که با نهایت احترام داره راجع به خودتون و فرهنگتون و کشورتون حرف میزنه
   من به عنوان یه ایرانی که از ایران دورم از هموطنان میخوام حداقل به کسی که داره بهتر از یه ایرانی به این ملت و مملکت احترام میذاره احترامی که حقشه بزاریم
   تاسف باره که دیگران رو بخاطر نداشته های خودمون بی ارزش جلوه بدیم

  • استاد

   دمت گرم شعرخوبی بوددفعه بعددرمورد4پولیس جعلپولیس دربی سورپرایز برایمان شعری بسرایید

 • پرسپولیس قهرمان

  فقط پروفسور
  فقط رکورد
  به افتخارش که از خیلی از هموطنامون بیشتر شاهنامه خونده اما ایرانی نیست ولی ایرانیها دوستش دارن

  • majid

   خیلی خودشیرینکی اگه می‌گفتی یکبار خوندم باورمیکردم چندبار خوندی دبگه نمیشه باورت کرد

 • امیر

  شماها چجوری حوصله کردین این متن طولانی رو بخونین خخخخخ

 • IRANE MAN

  آفرین، تمرکزت رو بذار رو تیمت و اگر ایران شناسی‌ هم میکنی‌ حرکتی‌ بسیار پسندیده و جذاب هست، جدیدا کاری به کار تیم‌ ملی‌ نداران ایشون، اینطوری خیلی‌ بهتره، تا ما هم انرژی مونو بذاریم برای مقابله با امثال کریمی‌ و جدیدا و متاسفانه مهدوی کیا !!!

 • سجّاد

  بارها شاهنامه خونده اما یک کلمه فارسی بلد نیست حرف بزنه :)))))))

  • Ziba

   مگه کیروش بلده. مگه شفر بلده. چه ربطی داره. شما چتونه. شاید ندونی که نمی دونی ولی آثار شعرای بزرگ ما به زبان های دیگه ترجمه شده. نه یقین فکر کردی برانکو یکی از این عصا ها دستش گرفته و چنان گفت رستم به اسفندار رو می خونده. خخخخخ. خدایا عقل ...

 • مهران

  توی برنامه دورهمی گفت که نژاد کروات ها یجورایی به ایران برمیگرده...ب عنوان یه استقلالی خوشحالم که قرمز و آبی های ایران دو مربی خوب و بزرگ دارن.

 • حامی کیروش و تیم ملی

  باشه بابا ما هم حافظ و از اول تا اخرش حفظیم..حنات رنگی نداره اقای برانکو.جک قشنگی بود

برچسب ها