نگاهی به دوران مربی‌گری امیر قلعه‌نویی/ هت تریک در بازگشت

نگاهی-به-دوران-مربیگری-امیر-قلعهنویی-هت-تریک-در-بازگشت

وبسایت رسمی برنامه نود - امیر قلعه‌نویی یک بار دیگر به تیمی که قبلا روی نیمکت  آن نشسته بود برگشت؛ سپاهان.

قلعه‌نویی تنها یک سال روی نیمکت ذوب‌آهن دوام آورد و دیروز رسما سرمربی سپاهان شد. قلعه‌نویی دو فصل پپاپی با سپاهان قهرمان شد و حالا پس از هفت سال به این تیم برمی گردد، تیمی که با آن فقط قهرمانی را تجربه کرده است.

قلعه‌نويي، پس از حضور روی نیمکت استقلال به عنوان کمک مربی در سال 1379 و در 36‌سالگي سرمربي شد. کشاورز و برق تهران اولين تيم‌هاي هافبک پیشین تیم ملی بودند. قلعه‌نویی پس از حضور موفق در این دو تیم، چند هفته ای به طور موقت سرمربی استقلال در جام حذفی شد و این تیم را به قهرمانی جام حذفی رساند. مدیران استقلال اما هدایت تیم را به طور ثابت به "ژنرال" واگذار نکردند. قلعه‌نویی در هفته ششم فصل82-81 ( لیگ دوم) هدايت استقلال اهواز را برعهده گرفت و موفق شد این تیم را در لیگ برتر حفظ کند. همان موفقيت پلي شد براي رسيدن امير قلعه‌نويي به نيمکت استقلال.

اولین قهرمانی با استقلال

امير قلعه‌نويي سه فصل پياپي سرمربي استقلال بود و با قهرماني در ليگ پنجم اولين قهرماني را براي استقلال در ليگ به ارمغان آورد. پس از جام جهاني 2006، برانکو ايوانکوويچ از تيم ملي رفت و نيمکت ايران به قلعه‌نويي جوان رسيد.  او پس از عدم موفقیت در جام ملتهای 2007 در نيم‌فصل دوم ليگ هفتم به ليگ برتر برگشت و هدايت مس کرمان را برعهده گرفت. قلعه‌نويي در پايان فصل به استقلال برگشت و در خرداد 1387 دوباره با استقلال، قهرمان جام حذفي شد. در لیگ هم به دومین قهرمانی خود رسید. اختلافات او با اميررضا واعظ‌آشتياني، مديرعامل وقت استقلال، باعث شد تا قلعه‌نويي دوباره استقلال را ترک کند.

هت‌تریک با سپاهان

اولین حضور قلعه‌نویی در سپاهان در سال 1388 رقم خورد. او دو سال سرمربی سپاهان بود و هر دو سال با اقتدار قهرمان شد. شمار قهرمانی‌هایش در لیگ برتر به چهار رسید. امیر قلعه‌نویی  در سال 1390 راهی تبریز شد و به همراه تراکتورسازی در لیگ یازدهم  به نایب قهرمان رسید. برای لیگ دوازدهم، قلعه‌نويي پس از سه سال، سومين بازگشت را به استقلال تجربه کرد. بازگشتي که بازهم با قهرماني همراه بود؛ استقلال سه بار قهرمان ليگ برتر شده بود و هر سه با قلعه‌نويي. در کارنامه اين سرمربي حالا پنج قهرماني ليگ برتر ديده مي‌شد؛ رکوردي دست نيافتني. در سال 92 در پايان ليگ دوازدهم هنگامي که قلعه‌نويي پنجمين قهرماني در ليگ برتر را جشن گرفت، تصور نمي‌کرد که قرار است چند فصل بدون جام بماند. او در ليگ سيزدهم پنجم شد، در ليگ چهاردهم ششم و سرانجام از استقلال جدا شد. او در ابتداي ليگ پانزدهم هدايت ملوان بندرانزلي را بر عهده گرفت، ژنرال ملوان را پس از دو بازي رها کرد و پس از چند هفته سرمربي تراکتورسازي شد.

دبل در بازگشت

"ژنرال" پس از چهار بار حضور در استقلال، دو مرتبه حضور در تراکتورسازی را تجربه کرد. قلعه‌نویی پس ار دو فصل حضور در تبریز برای لیگ هفدهم راهی اصفهان شد و هدایت ذوب‌آهن را برعهده گرفت.

نایب قهرمانی در لیگ و حضور در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان نتیجه مناسبی برای این مربی بود اما او ترجیح داد پس از بازگشت به استقلال و تراکتورسازی بازگشت به سپاهان را هم تجربه کند.

سپاهان و قلعه‌نویی هر پنج بار قهرمان لیگ برتر شده‌اند و در پی قهرمانی ششم‌اند.

پرافتخارترین سرمربی لیگ در پنج فصل گذشته قهرمان نشده؛ بیشترین فاصله ای که بین قهرمانی های او افتاده است.

آیا سپاهان بازهم جایی برای قهرمانی خواهد شد؟

آمار قلعه‌نویی در سپاهان

68 بازی، 37 برد، 22 مساوی، 9 باخت، 123 گل زده

افتخارات قلعه‌نویی

5 قهرمانی در لیگ برتر؛ 3 بار استقلال و 2 بار با سپاهان

2قهرمانی در جام حذفی با استقلال

 3نایب قهرمانی در لیگ، استقلال، تراکتورسازی و ذوب‌آهن

57189

اختصاصی

نظرات ۹

 • محمدسپاهانی

  امیرخان شخصیت کاریزماتیکی داره واز بازیکن تا مدیران باشگاه به حرفش گوش میدن.انتخاب امیر خان بدون ریسکه وحالا میشه روی سپاهان برای قهرمانی اسیا حساب باز کرد.خوش اومدی امیرخان طلایی

 • بنیامین

  قلعه نوعی هرجا پول باشه همونجاست الانم اولین خریدش یه بازیکن قدبلند برا نوک

  • امین

   بمیرم برا شما که با تیم پایتون قوی شدید حتما ماییم داریم سالانه 100 میلیارد خرج میکنیم

 • ARYOBARZAN

  قلعه وقتی قسم میخوره فلان جا نمیره قطعا میره

 • حسن آبی

  پنج جام برای استقلال و پنج جام قهرمانی لیگ. دیگه از یه مربی چی میخواین. حیف که تو استقلال سال ۹۳ به خاطر بی کفایتی مدیران نصف بازیکنان جدا شدن رفتن از استقلال وگرنه بعید نبود الان هفتا جام لیگ بود. تو اون دو سال چقد حرص خوردن امیر خان.حقم داشتن.

 • Sajad

  از استقلال بعد قهرمانیش رفت تیم ملی اصلا هم بخاطر شهرت و پول نبود

  بعد ضایع شدن در اسیا رفت مس بعدش هم رفت استقلال و و بعد قهرمانی رفت سپاهان تنها تیم متمول ان زمان خسرو رحمتی فابیو هاشمو برد اصلا هم ب روی خودش نیاورد بعدش هم این همه تیم عوض کرده اصلا ب خاطر پول هم نیست ها بخاطر معامله با خداست قلعه جان حنات دیگه رنگی نداره واسه ماتاجی ها ب خاطرات پیوستی فقط پرسپولیس مونده اونم برو و خودتو خالی کن جانم

  • امین

   حالا که رابطتون بد شده باهاش این حرفا میزنید بعد دوباره قهرمانی سپاهان که من یادم نمیره چقدر شعار میدادید که برگرده الان که یه مربی خوب پیدا کردید رنگ عوض کردید

 • حسام

  ضعیف ترین نتایج عمر مربیگریش را تجربه خواهد کرد.خودش هم می دونه.

 • مظلوم تراختـــــور

  بعد از اون جمعه سیاه تبریز ...سپاهان هیچ وقت روز خوش نداشت...علتش برمیگرده به ناحق بودن قهرمانی این تیم در فصل 14 ...همه میدونند چه اتفاقاتی افتاد...بازی این تیم با تراختور در اصفهان با قضاوت فغانی-بازی این تیم با پرسپولیس در آزادی و سود بردن از داوری و بالاخره در آخرین ایستگاه ،فغانی سر تراختوریها رو در ورزشگاه یادگار برید و قهرمانی رو از ما گرفت و گرفتند.

برچسب ها