بررسی عملکرد قلی‌زاده در پست جدید؛ ستاره می‌شود؟

بررسی-عملکرد-قلیزاده-در-پست-جدید؛-ستاره-میشود؟

وبسایت رسمی برنامه نود - بازی مقابل ازبکستان نشان داد کی‌روش دوباره قصد دارد یک دفاع چپ جدید برای تیمش بسازد. 

به گزارش وب‌سایت نود، وینگر راست سایپا در دفاع چپ. اتفاقی که در نگاه اول بسیار هیجان‌انگیز و جالب است اما در مورد موفق بودن یا نبودن آن فعلا نمی‌توان نظری داد. پست دفاع چپ سال‌هاست یکی از معضلات تیم‌های لیگ برتر ایران و به تبع آن تیم ملی بوده است. این مشکل از زمان حضور کی‌روش کمتر از همیشه شده و سرمربی پرتغالی یا بازیکنان خوبی برای این پست پیدا کرده و یا با تغییر پست بازیکنان خوبی ساخته که شاخص‌ترین نمونه آن مهرداد پولادی است. حالا علی قلی‌زاده گزینه جدید کی‌روش محسوب می‌شود.

در فوتبال ایران همیشه یک قانون وجود داشته که بازیکن چپ‌پا اولین گزینه برای حضور در دفاع چپ بوده است. قلی‌زاده اما علاوه بر این فاکتور اولیه فاکتورهای دیگری هم دارد که احتمال موفقیت او در این پست را بیشتر می‌کند. پا به توپ‌ بودن و قدرت دریبل او در سایپا باعث شد با میانگین 2.8 دریبل در هر مسابقه، دریبل‌زن‌ترین بازیکن تیمش باشد. مقابل ازبکستان هم قلی‌زاده دو دریبل موفق زد. اگرچه لو دادن توپ در این پست، ریسک بسیار بالاتری را به تیم تحمیل می‌کند.

 قدرت ارسال توپ و موقعیت سازی قلی‌زاده دیگر خصوصیتی است که او  را برای حضور در پست جدید کاندیدا می‌کند. قلی‌زاده در بازی مقابل ازبکستان سه پاس کلیدی ارسال کرد و بیش از تمام بازیکنان حاضر در زمین، همبازیانش را در موقعیت گل قرار داد. قلی‌زاده در 5نبرد با بازیکنان حریف شرکت کرد، سه بار برنده شد و دوبار بازنده که نشان از درگیری او در پست جدیدش دارد. قلی‌زاده علاوه بر توانایی‌های تکنیکی با 5 قطع پاس از بازیکنان حریف نشان داد که انتخاب جدید کی‌روش بیهوده نبوده است. او در این زمینه هم بین همبازیانش رکورددار بود. قلی‌زاده حتی در یک صحنه، جور عابدزاده را هم کشید و با دفع کردن توپ از روی خط دروازه مهم ترین عملکرد دفاعی‌اش در اولین تجربه‌اش را به نمایش گذاشت.

طبق آمار متریکا، 2 دریبل برنده و 5 بار قطع پاس حریف مجموعه‌ای از عملکرد قلی‌زاده مدافع بود که در نهایت کی‌روش را مجاب کرد تا نامش را در لیست 24نفره قرار داده و روی او حساب کند. بازیکنی که اگرچه قضاوت در مورد او و وظایف جدیدش خیلی زود است اما در اولین بازی‌اش نشان داد که شاید بتواند در آینده مدافع چپ مطمئنی برای تیم ملی باشد.

 

30388

اختصاصی

نظرات ۶

 • LIVERPOOL

  قلیزاده بازیکن خوبیه ولی اسپانیا، ازبکستان نیست که بزاره قلیزاده نفوذ کنه کافیه یبار توپ تو زمین خودمون از دست بده.......

  • کیروش بی کیفیت

   دردفاع سمت راست کیروش، غفوری را میگذاره کنار میگه دفاع محکم میخوام نه دفاعی که روبجلو باشد و از تعویض جای تخصصی غفوری انتقاد میکند ولی در سمت چپ درست برعکس عمل میکند .
   ضد و نقیض در رفتار و هم گفتار کیروش واقعا جای تامل دارد .

  • kamran

   اتفاقا اسپانیا با توجه به نفوذ کارواخال و بازی با یک هافبک دفاعی توی ضد حمله به شدت آسیب پذیر هست
   و با توجه به سرعت و تکنیک و هوش و موقعیت سازی قلی زاده گزینه خیلی خوبی میتونه باشه
   اماااااا بعید هست که کیروش از میلاد محمدی صرف نظر کنه!!

 • Taj Kabir

  بازیکن خیلی خوبیه ! خدا کنه بعد جام جهانی به یه تیم درجه یک اروپایی بره نره لیگ بلژیک

 • Abedi

  اونی که فوتبال بلده هرجا بازی کنه موفق میشه ولی تا بیاد جا بیوفته سوتی میده بهتر بود تو خط هافبک ازش بازی میگرفت اینطوری عملکرد درخشانی داشت و موفق تر بود

 • arash milan

  اسم مهرداد پولادی میاد آتیش میگیرم حیف این بازیکن که فوتبالشو حروم کرد

برچسب ها