گل استیلی به آمریکا، در فهرست ۵ گل تاریخی آسیایی‌ها در جا‌م‌های جهانی

گل-استیلی-به-آمریکا-در-فهرست-5-گل-تاریخی-آسیاییها-در-جامهای-جهانی

وبسایت رسمی برنامه نود - گل حمید استیلی در بازی تیم های ملی ایران و آمریکا در مرحله گروهی جام جهانی ۱۱۹۸ فرانسه، در زمره گل‌های تاریخی اهالی فوتبال آسیا در تاریخ جام‌های جهانی قرار گرفته است.

به گزارش وبسایت نود، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به معرفی 5 گل به یاد ماندنی، تاریخی و نمادین فوتبال قاره کهن در ادوار مختلف جام‌های جهانی پرداخته و گل حمید استیلی، در پیروزی 2 بر یک تیم ملی ایران مقابل آمریکا در مرحله گروهی جام جهانی 1998 را در این لیست قرار داده است.

AFC درباره گلی استیلی نوشته است: ایران در 12 بازی‌اش در 4 دوره حضور در جام جهانی تنها یکی را برده اما همان برد به یکی از به یاد ماندنی‌ترین پیروزی‌هایش در تاریخ جام جهانی مبدل شد. بازی ایران مقابل آمریکا یکی از بازی‌هایی که بود که بیشترین انتظار و اشتیاق برای رسیدن موعد آن وجود داشت و نمایش تحسین‌برانگیز دو تیم قدرت فوتبال را برای نزدیک کردن مردم به تصویر کشید اما با این حال آن بازی، باز هم مصافی بود که هر یک از دو تیم برای بردنش سراپا انگیزه بودند. لحظه شکسته شدن قفل دروازه‌‌ها در آن بازی یکی از تصاویر به یاد ماندنی جام جهانی 19998 فرانسه شد وقتی که هافبک ایران حمید استیلی بلند شد تا یک ضربه سر مواج را وارد دروازه حریف کند و در ادامه در حالی که چهره‌اش مملو از احساس بود، طوری شادی کرد که نشان می‌داد این برد برای تیم ملی ایران به عنوان یک ملت و نه فقط یک تیم چقدر اهمیت دارد.

استیلی که گل او با گل دوم ایران توسط مهدی مهدوی‌کیا زمینه ساز پیروزی 2 بر یک ایران شد، گفت: «امروز همه مرا به یاد آن گل می‌اندازند. مردم، از 5 تا حتی 90 ساله مرا به خاطر زدن آن گل تحسین می‌کنند. ایرانی‌های زیادی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند، اکنون با افتخار اعلام می‌کنند که ایرانی هستند. آن پیروزی همه ما ایرانی‌ها را متحد کرد.»

گل‌های پارک دو یک برای کره شمالی مقابل ایتالیا در جام جهانی 1966، سعید ال‌اویران برای عربستان سعودی مقابل بلژیک در جام جهانی 1994، آن جونگ هوان برای کره جنوبی مقابل ایتالیا در در جام جهانی 2002 و تیم کیهیل مقابل هلند در جام جهانی 2014 نیز در فهرست گل‌های نمادین بازیکنان آسیایی در جام‌های جهانی قرار گرفته‌اند.

 

1004

نظرات ۷

 • حسن سرخدل

  باز هم افتخار و سربلندی..باز هم مانند همیشه نام پرسپولیس با این افتخارات عجین شده..........زنده باد پرسپولیس و هواداران پر شمارش.....()()

 • reza

  گلی دربرابر ضعیف ترین تیم ان زمان واوت شدن راحت

 • علیرضا

  پرچم ایران بالاست به امید قهرمان شدن در جام ملت های اسیا

 • پرسپولیس زلزله

  خدایا شکرت باز هم بازیکنان پرسپولیس برای تیم ملی افتخار افرینی کردند.ششتقلالی ها تو این موضوع نه نظر بدهند نه دخالت کنن.هیسسسسسسسسسسسسس

 • مستاجر خدا

  طرفدارهای کیروش باز خوب ببینید
  این ها افتخارات یک تیم کاملا ایرانی بود
  با شجاعتو دلیر
  این افتخارات به خاطره ها پیوستن

 • sasa

  بازم یه پرسپولیسی

 • بهزاد

  برای ایرانی های خارج از کشور مخصوصا در آمریکا این پیروزی خیلی ارزشش بالا بود، حتی شاید بیشتر از ایرانیان داخل. کانال ورزشی پوشش دهنده بازیهای جام‌جهانی تبدیل شده بودند به کانال سیاسی و هر چی کارمند سفارت اسبق آمریکا در ایران بود رو می آوردند جلو دوربین، کاملاً داشتند خودشون و برای به خاک مالی پوزه ما ایرانیان رو آماده میکردند. سرمربی بیسواد تیم ملی آمریکا چنان با اطمینان از بازی با ایران حرف میزد که گویی با تیم محلات بورکینافاسو قراره بازی کنه و کاملاً بازی رو از پیش برده شده میدانست...

  گل استیلی...اون احساس وصف ناپذیر گریه از روی شادی.... و بعد پاس دایی به مهدویکیا، فرار موشک به سمت دروازه با اون ابروهای بهم پیوسته و مصمم... گلللللللللللل

  بعد از بازی بدون هیچ قرار قبلی و بصورت کاملاً خودجوش ایرانی های لس آنجلس در یکی از خیابانهایی که اکثر مغازه‌ها ایرانی هستند جمع شدند. بصورتی که در چند مقطع بلوار از تجمع مردم بسته شد. پلیس هاج و واج شهر که خبر نداشت چه اتفاقی افتاده سراسیمه ریختن تو خیابون تا اینکه فهمیدند شادی بعد از پیروزی هست و به کنترل ترافیک مشغول شدند.

  تاثیری که آن پیروزی بر روی غرور ملی ایرانیان خارج کشور داشت قابل توصیف نیست غیر از این که همه ما از آن روز بلندقامت تر از پیش بودیم.

برچسب ها