مهدوی‌کیا: کاش بحث جدایی کی‌روش پس از جام جهانی اعلام می‌شد

مهدویکیا-کاش-بحث-جدایی-کیروش-پس-از-جام-جهانی-اعلام-میشد

وبسایت رسمی برنامه نود - بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید مطرح کردن بحث جدایی کی‌روش در مقطع کنونی درست نبود.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از ایسنا، مهدی مهدوی کیا مباحث مختلفی از جمله روند آماده سازی تیم ملی و همین طور بحث پیشنهاد تمدید قرارداد کی‌روش به صحبت پرداخت. بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، گریزی هم به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان زد و عنوان کرد واقعا بر چه اساسی در آن مقطع مسئولی انتظار داشته است ایران، پرتغال و مکزیک را شکست دهد.

* به نظر شما آیا برنامه آماده‌سازی تیم ملی می‌تواند این تیم را برای حضور موفق در جام جهانی آماده کند؟

ما که اصلا اطلاعی نداریم که چه اتفاقی رخ می‌دهد. همه تیم‌های دنیا روند آماده‌سازی خودشان را پیش می‌برند و تیم ملی هم قطعا طبق برنامه که از پیش تعیین کرده پیش می‌رود. ان‌شاءالله همه چیز خوب پیش برود و تیم با آمادگی کامل راهی جام جهانی شود.

* شما دو بار در جام جهانی بازی کرده‌اید. به راستی این تورنمنت چه تفاوتی با سایر تورنمنت‌ها دارد؟

بزرگ‌ترین رویداد ورزشی در تمام دنیا جام جهانی است. ما کاری به فوتبال و مباحث خاص آن نداریم. بحث این است که جام جهانی تمام جهان را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. قطعا فوتبال خوب در جام جهانی تاثیر زیادی روی کشور ما می‌تواند داشته باشد. مخصوصا اگر بازیکنان جوان ما در این تورنمنت بدرخشند قاعدتا می‌توانند ترانسفر شوند و در سال‌های آینده روی فوتبال ایران تاثیر مثبت بگذارند. این رویداد بسیار مهم است.

* در جام جهانی ۲۰۰۶ که سابقه بازی در آن را دارید انتظارات از تیم ملی به حدی بالا رفت که در نهایت منجر به ضعف تیم شد و اثرات منفی روی عملکرد مجموعه تیم گذاشت. این که انتظارات از تیم ملی بالا باشد آیا واقعا روی عملکرد تیم ملی اثر می‌گذارد؟

واقعا همین طور است. در جام جهانی ۲۰۰۶ انتظارات از تیم بسیار بالا بود و همان موقع این مساله ضربه خودش را به تیم و عملکردش زد. من واقعا نمی‌دانم ملاک و معیاری که در آن زمان باعث شده بود انتظار داشته باشند که ما برویم و پرتغال و مکزیک را شکست بدهیم چه بود؟ همه انتظار داشتند ما دو تیم قدرتمند جام جهانی را در آن مقطع شکست بدهیم اما کسی فکر نمی‌کرد پرتغال در آن مقطع یکی از بهترین تیم‌های خود را در اختیار داشت. همین انتظارات نابجا و بیهوده واقعا به تیم و جو حاکم ضربه زد. هر تیمی در جام جهانی باید بسته به توانایی‌ها و امکانات خودش پیش برود. البته این را هم باید در نظر داشته باشیم فوتبال ورزشی غیر قابل پیش‌بینی است و گاهی اوقات اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد که کسی پیش‌بینی‌اش را نمی‌کند. مثل ایسلند و یا یونان که کسی فکر نمی‌کرد بیایند و نتیجه بگیرند اما می‌آیند و ناخودآگاه نتایج شگفت‌انگیزی می‌گیرند اما در هر صورت می‌خواهم بگویم در این مقطع حساس که در آن قرار داریم بالا بردن انتظارات از تیم ملی به تیم ضربه خواهد زد. باید انتظارات منطقی و معقولانه داشته باشیم.

* در سال ۲۰۰۶ زمانی که تیم ملی همراه با برانکو ایوانکوویچ خودش را برای جام جهانی آماده می‌کرد جو منفی عجیبی علیه تیم شکل گرفته بود. جوی که شبیه جو فعلی است. این را که بر سر هر موضوعی مثل دعوت شدن یا نشدن برخی بازیکنان علیه تیم ملی موضع گرفته می‌شود، شما می‌پذیرید؟

در هر دوره‌ای تیم ملی درگیر حواشی و مشکلات زیادی بوده است و این موضوع طبیعت فوتبال است. من فکر می‌کنم در وهله کنونی، تیم و بازیکنان نباید ذهن‌شان را درگیر مسائل حاشیه‌ای کنند بلکه باید همه تمرکزشان روی تمرین‌ها و جام جهانی باشد. این حواشی در همه جای دنیا وجود دارد و فقط مخصوص کشور ما نیست.

* یکی از مسائل حاشیه‌ای که خیلی باعث انتقاد نسبت به تیم ملی شد، بحث دعوت نشدن سید جلال حسینی به تیم ملی بود.

در مورد این مساله همیشه گفته‌ام نظر سرمربی تیم مهم است که چه تصمیمی می‌گیرد چرا که او باید در نهایت پاسخگو باشد. ما که از کنار نگاه می‌کنیم دقیقا نمی‌دانیم برنامه او چیست و می‌خواهد چه کار کند و این که دقیقا نمی‌دانیم علت خط زدن برخی بازیکنان چیست. خود کی‌روش باید در این زمینه صحبت کند و هیچ کس نمی‌تواند مثل سرمربی تیم ملی درباره این موضوع توضیح دهد که چرا برخی بازیکنان هستند و برخی نیستند. شاید این موضوع به کارهای تاکتیکی و برنامه‌های سرمربی ارتباط داشته باشد. بنابراین قطعا فقط سرمربی تیم می‌تواند درباره این موضوع صحبت کند. ما هم اگر صحبتی کنیم و حرفی بزنیم به درد کسی نمی‌خورد. تنها کسی که می‌تواند درباره این موضوع اظهار نظر کند خود کی‌روش است چرا که بعدا خودش باید درباره این مسائل پاسخگو باشد.

* در زمانی که تیم ملی خودش را برای جام جهانی آماده می‌کرد، کی‌روش طی مصاحبه‌های مختلف اصرار داشتند که اولویت اول فوتبال ایران جام جهانی باشد و تیمش فرصت زیادی برای اجرایی کردن برنامه‌های آماده‌سازی داشته باشد. به راستی فکر می‌کنید تیم ملی زمان مناسب را برای آماده‌سازی در اختیار داشت؟

هرچه زمان بیشتر در اختیار تیم ملی باشد قاعدتا خیلی بهتر است اما باید باشگاه‌ها و برنامه‌های لیگ قهرمانان آسیا را هم در نظر بگیریم. این چیزی نیست که بتوان فدراسیون در آن دخالت کند و در همه جای دنیا وجود دارد. به طور مثال الان می‌بینیم که تازه امشب بازیکنان باشگاهی رئال و لیورپول فینال لیگ قهرمانان را می‌خواهند برگزار کنند. یعنی برخی بازیکنان هنوز به تیم‌های ملی خود اضافه نشده‌اند. وقتی با فدراسیون فوتبال آسیا برنامه‌های بازی‌ها را تا زمان مشخص اعلام کرده است، کسی مقصر آن نیست. در سال ۲۰۰۶ هم زمانی که به جام جهانی رفتیم باز هم با پرتغال هم‌گروه بودیم و در آن مقطع هم زمان زیادی برای آماده‌سازی تیم ملی وجود نداشت با این حال پرتغالی‌ها به سختی از سد ما گذشتند و در آن سال هم چهارم شدند. یعنی حرف من این است که وقتی اردوی درازمدت نداشته‌ایم این دلیل بر این نیست که در جام جهانی هم نتیجه نگیریم و مقابل پرتغال و اسپانیا دست و پا بسته خواهیم بود. ما پرتغالی که ستاره‌هایی همچون رونالدو، فیگو و دکو داشت قرار گرفتیم و آن‌ها به سختی از سد ما گذشتند. تازه در آن مقطع بیشتر لژیونرهای ما مصدوم بودند. در کل باید بگویم این که تیم ملی زمان بیشتری برای آماده‌سازی داشته باشد خیلی بهتر است اما وقتی نمی‌شود همه برنامه‌ها را هماهنگ کرد باید طبق برنامه‌هایی بین‌المللی پیش برویم و ما هم نسبت به این موضوع استثنا نیستیم.

* با توجه به اینکه کی‌روش خودش در دوره‌ای سرمربی تیم ملی پرتغال بوده، خیلی‌ها می‌گویند با توجه به شناختی که از این تیم دارد شاید تیم ملی ایران به راحتی مقابل پرتغال شکست نخورد. فکر می‌کنید آیا می‌توانیم به دیدار برابر پرتغال امیدوار باشیم؟

ما سال ۲۰۰۶ هم راحت به پرتغال نباختیم. آن‌ها یک گل که حاصل یک شوت از راه دور بود از ما پیش افتادند. شوتی که شاید چند سال یک بار از آن شوت‌ها زده شود. گل دوم را هم که از نظر خیلی‌ها اصلا پنالتی نبود اما داور پنالتی گرفت و پرتغالی‌ها گل زدند. ما مقابل مکزیک هم بازی خوبی انجام دادیم. ایران همیشه کارایی خودش را دارد اما قطعا شناختی که کی‌روش از تیم ملی پرتغال دارد در جام جهانی به کارمان خواهد آمد. فکر می‌کنم مقابل تیمی که قرار است دفاع کنیم عملکرد خوبی خواهیم داشت چرا که ساختار دفاعی ما خوب است. نسبت به جام جهانی قبلی هم فکر می‌کنم امسال شرایط خط حمله تیم خیلی بهتر است چرا که بازیکنانی داریم که در اروپا بازی می‌کنند و عملکرد خوبی داشته‌اند. اگر بتوانیم در فاز حمله هم این دوره عملکرد خوبی داشته باشیم می‌توانیم امیدوار باشیم.

* جدای از مسائل نتیجه‌گیری شاید این جام جهانی سکوی پرتاب برخی از ستاره‌های ایران باشد. فکر می‌کنید پس از جام جهانی چند بازیکن ایرانی به اروپا ترانسفر شوند؟

همیشه جام جهانی سکوی پرتاب بازیکنان بوده است. وقتی بازیکنان در جام جهانی بدرخشند می‌توانند به لیگ‌های معتبر بروند و بدرخشند. امیدواریم این اتفاق رخ بدهد و بازیکنان ما بعد از جام جهانی به لیگ‌های معتبر بروند.

* چند روز قبل بحث تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش مطرح شد. جدای از این مساله که او بماند یا خیر برخی می‌گویند مطرح کردن بحث جدایی‌اش در شرایط فعلی درست نیست. نظر شما درباره این موضوع چیست؟

واقعا نمی‌دانم مطرح کردن بحث تمدید قرارداد کی‌روش ۲۰ روز مانده به جام جهانی به چه دلیل است؟ این اتفاق می‌توانست پس از جام جهانی رخ بدهد و در آرامش کامل انجام شود. این که کی‌روش اعلام جدایی کرده است هم خودش باید درباره‌اش صحبت کند.

* شاید این مساله روی بازیکنان هم تاثیر منفی بگذارد یا حتی مدیریت مربی را هم روی تیم کمتر کند.

انگیزه بازیکنان اصلا کم نمی‌شود. جام جهانی آنقدر هیجان و انگیزه به بازیکنان می‌دهد که مطمئنم انگیزه بازیکنان کم نمی‌شود اما شاید اگر بحث جدایی کی‌روش از تیم ملی پس از جام جهانی مطرح می‌شد خیلی بهتر بود. واقعا هم نمی‌دانم علتش چیست که خودش پیش از جام جهانی صحبت از رفتن کرده است. ما از شرایط تیم ملی دور هستیم و فقط می‌توانیم آرزوی موفقیت کنیم.

1140

ایسنا

نظرات ۱۵

 • (*Perspolis)-(ITALIA****-//Milan*//-Roma)

  مهدوی کیای عزیز فقط امثال شما هستند که درد فوتبال رو میفهمند و دنبال موفقیت ایران هستند ، فقط یه عده ای حسود !!! بلدند بجای بالابردن روحیه و دادن انگیزه به تیم ملی - با این مسائل حاشیه درست کنند .... من از بیگانگان هرگز ننالم --- که هرچه کرد بامن آن آشنا کرد .....

 • مستاجر خدا

  2 قانون تغییر نمیکنن
  یکی جدا کردن 2 قطب مثبت و منفی آهن ربا
  و دیگری موفقیت و جام گرفتن کیروش

  • تیـــــم مــــلی 99

   حالا شب دراز است و قلندر بیدار و نفر بعدی را خواهیم دید و نظر شما را هم خواهیم خواند اون موقع ببینم چی میخای بگی ایا می مانی یا در میری یا اسم عوض میکنی

 • حسن آبی

  بهتره دیگه بره کارش رو انجام داده. دیگه بسه دردسر. وقتی فدراسیون نمیتونه بازی درست و درمون جور کنه موندنش چه فایده

  • Ahmad

   دوست عزیز
   ایران تحریمه و کشورهای دیگه به این خاطر بازی نمی کنند
   از طرف دیگه کیروش فقط تیم های اینچنینی رو انتخاب می کنه
   فدراسیون چرا؟؟؟؟؟؟

 • کیومرث

  اسطوره واقعی خودتی و علی دایی ، بقیه اداتو در میارن . حرفاتونو هم زدید و انتقادتون رو هم کردید بدون جنجال . بعضی از اسطوره نماها بعدا به خاطر جوی که علیه تیم ملی و کادر فنی تیم ملی در آستانه جام جهانی درست کردن باید پاسخگو باشن البته اگر شهامتشو داشته باشن .
  زنده باد ایران
  درود بر کی روش کبیر
  همه برای ایران

 • *

  قسمتی از متن بالا ((واقعا هم نمی‌دانم علتش چیست که خودش پیش از جام جهانی صحبت از رفتن کرده است))

  • کیروش بی کیفیت

   علتش بستن قرارداد ترکمانچای هست دیگه . چون بعد جام جهانی مشخص میشه که عیاری نداره جناب کیروش و در گروهمون چهارم میشیم . شما دقت کنید در این 7 سال هم همیشه سوار جریانات و احساسات مردم شده.

 • وارطان

  چقدر منطقي، چقدر مودبانه و چقدر حرفه‌اي. چقدر از اين نوع شخصيت‌ها در فوتبال كم داريم.

 • آبى

  اسطوره فوتبال ايران
  حرفه اى و جنتلمن
  در برابر هيچكس چاپلوسى و تملق نميكند
  در مورد كى روش حرفه اى و اصولى صحبت ميكند
  جواب كسانى كه ميگفتن ما قبل از كى روش خوب نبوديم رو هم داد

 • محمدرضا

  اسطوره دوست داشتنی

 • m

  واقعآ درست میگه من روز اعلام اسامی احساسی تحت تاثیر جو از کیروش انتقاد داشتم ولی الان که فکر میکنم حق سرمربی انتخاب بازیکنه/ کیروش نبود دو تا جامجهانی پشت هم /هم نبود کیروش بمونه تا به قطر بریم بدون معجزه بدون التماس و دعا

 • شهرام

  ایشون لیاقتش بسیار بالاست. امیدوارم روزی او را در مدیریت سیستم ورزش کشور، به خصوص فوتبال ببینم

برچسب ها