همه چیز در مورد اولین جام جهانی بعد از قهرمانی/ تجربه‌ دوباره برای ایران

همه-چیز-در-مورد-اولین-جام-جهانی-بعد-از-قهرمانی-تجربه-دوباره-برای-ایران

وبسایت رسمی برنامه نود - در روز قرعه کشی جام جهانی 2018 روسیه در کاخ کرملین شهر مسکو، وقتی کافو کاپیتان سرشناس برزیل در جام جهانی 2002 کره و ژاپن که با این تیم قهرمان جهان شد، نام ایران را از گوی‌ها بیرون کشید، تیم ما در گروهی قرار گرفت که 2 تیم سرشناس فوتبال جهان یعنی اسپانیا و پرتغال در آن حضور داشتند.

به گزارش سایت نود، از همان موقع و بعد از اینکه مراکش هم دیگر تیم حاضر در گروه دوم رقابت‌های جام جهانی شد، صحبت‌های زیادی در مورد بازی‌های تیم ملی در جام جهانی شده است. برخی ما را از پیش باخته می‌نامیدند که با اسپانیا قدرتمند و پرتغال و مراکشی که قهرمان قاره‌های خودشان هستند، همگروه شده‌ایم. برخی هم فلاش بکی به گذشته می‌زدند و اعتقاد داشتند همان طور که در جام جهانی 2014 برزیل، تیم ما نمایش قابل قبولی مقابل آرژانتین داشت و در نهایت با گل دقایق پایانی لیونل مسی یک بر صفر مقابل این تیم تن به شکست داد، ما در روسیه هم از پیش باخته نیستیم. همگروهی با پرتغال که بهترین بازیکن این روزهای فوتبال جهان «کریستیانو رونالدو» را در ترکیب خود دارد و قهرمان جام ملت‌های اروپای  2016 فرانسه است، بهانه‌ای شد تا بررسی کنیم تیم‌هایی که قهرمان جام ملت‌های اروپا شده‌اند در جام جهانی بعد از آن چه نتیجه‌ای گرفته‌اند.

 قهرمانانی که در جام جهانی نبودند

جام ملت‌های اروپا از سال 1960 با میزبانی فرانسه آغاز شد و تا الان این رقابت‌ها 15 دوره برگزار شده است. اگر پرتغال که قهرمان آخرین دوره‌ این رقابت‌ها است را کنار بگذاریم در 14 دوره‌ای که این جام برگزار شده، 3 تیم قهرمان بوده‌اند و  نتوانسته به جام جهانی، 2 سال بعد از اینکه قهرمان شده‌اند، صعود کنند. اولین تیم‌ چکسلواکی بود که بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپا در سال 1976، نتوانست به جام جهانی 1978 آرژانتین صعود کند. تیم دیگر دانمارک بود که بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپا در سال 1992، نتوانست به جام جهانی 1994 آمریکا صعود کند. آخرین تیم هم یونان بود. تیم دفاعی بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپا در سال 2004 به جام‌جهانی 2 سال بعد نرسید.

کم‌تر از 50 درصد

در 14 دوره‌ گذشته جام جهانی کمتر از 50 درصد از تیم‌هایی که قهرمان اروپا شده‌ و در جام جهانی بعدی حضور داشته‌اند، موفق شدند به جمع 4 تیم پایانی رقابت‌ها صعود کنند. از این بین 3 تیم در همان مرحله‌ گروهی جام جهانی از دور رقابت‌ها کنار رفتند. اسپانیا بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپا در مرحله گروهی جام جهانی حذف شد. آن‌ها که در جام ملت‌های 1964 در خانه قهرمان شده بودند، در جام جهانی 1966 انگلستان با یک برد و 2 شکست وداع تلخی با این رقابت‌ها داشتند. بعد از حذف اسپانیا تا 36 سال هیچ قهرمان جام ملت‌های اروپایی که در اولین جام جهانی بعد از قهرمانی حاضر بود از این رقابت‌ها حذف نشده بود تا اینکه فرانسه بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپای 2000، در جام جهانی 2002 کره و ژاپن با 2 باخت و یک تساوی از صعود به مرحله یک هشتم نهایی باز ماند. آخرین تیمی هم که بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپا از صعود در مرحله‌ی گروهی جام جهانی محروم شد، باز هم اسپانیا بود. آن‌ها بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپای 2012، در جام جهانی 2014 برزیل با 2 باخت و یک پیروزی وداع تلخی با رقابت‌ها داشتند. در کنار این 3 تیم، 3 تیم شوروی در جام جهانی 1962 شیلی، هلند در جام جهانی 1990 ایتالیا و آلمان در جام جهانی 1998 فرانسه ، بعد از قهرمانی جام ملت‌های اروپا نتوانستند به نیمه نهایی جام جهانی برسند. هلند در یک هشتم نهایی و تیم‌های شوروی و آلمان در یک چهارم نهایی جام جهانی از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

 

از قهرمانی در خانه تا تنها مقام سومی

از بین 5 قهرمان جام ملت‌های اروپا که در جام جهانی بعد از آن به مرحله‌ نیمه نهایی رسیدند، 2 تیم موفق به کسب جام شدند. آلمان غربی بعد از قهرمانی جام ملت‌های اروپای 1972 بلژیک در جام جهانی 1974 به عنوان میزبان قهرمان جهان شد. اسپانیا هم بعد از قهرمانی جام ملت‌های اروپا در سال 2008، قهرمان جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی شد. از بین این 5 قهرمان، ایتالیا در سال 1970 و آلمان غربی در سال 1982 دو تیمی بودند که در فینال جام جهانی شکست خوردند و نایب قهرمانی را بدست آوردند. فرانسه هم تنها تیمی است که بعد از قهرمانی در جام ملت‌های اروپا در جام جهانی بعد از آن به مقام سوم رقابت‌ها رسیده است؛ فرانسوی‌ها در جام جهانی 1986 مکزیک در مرحله‌ نیمه نهایی مقابل آلمان غربی شکست خورده و با پیروزی 4 بر 2 مقابل بلژیک در بازی رده بندی به مقام سومی جام جهانی رسیدند.

تجربه‌ دوباره

 تیم ملی فوتبال ایران در حالی در سومین بازی خود در جام جهانی 2018 روسیه در ورزشگاه «موردوویا آرنا» شهر «سارانسک» به مصاف آخرین قهرمان جام ملت‌های اروپا یعنی پرتغال می‌رود که  یک بار دیگر بازی با قهرمان دوره‌ گذشته‌ جام ملت‌های اروپا را در جام جهانی تجربه کرده است. در جام جهانی 1998 فرانسه ما در حالی با آلمان، یوگسلاوی و آمریکا همگروه شدیم که آلمانی‌ها قهرمان یورو 1996  شده بودند و مقابل آن‎ها 2 بر صفر شکست خوردیم. آلمانی‌ها هم که به عنوان تیم اول از گروه خود صعود کرده بودند  در نهایت با شکست 3 بر صفر مقابل کرواسی در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی وداعی تلخ با این مسابقات داشتند.

 *پارسا شیرازی‌نژاد

اختصاصی

نظرات ۲

  • amir

    نمیدونم چرا حس میکنم با سه باخت برمیگردیم ایران ...

  • kazi

    انشالله ایران بازیش ببره، به نفع تیم ماست که پرتغال بر اسپانیا غلبه کنه، پرتغال بازی دومش با مراکش حتما با برد پشت سر هم میزاره، واسه بازی آخرش با ما حتما به چند تا از بازیکناش استراحت میده، خدا کنه ما امروز ببریم
    از دیروز تا الان هیچی نتونستم بخورم، سه چهار شب خوب نخوابیدم. فقط برد، برد، برد

برچسب ها