مرور رکوردهای جهانی تاریخ فوتبال ایران

مرور-رکوردهای-جهانی-تاریخ-فوتبال-ایران

وبسایت رسمی برنامه نود - گل به خودی دقیقه 95 بوهادوز، رکورد دیرترین گل به خودی تاریخ جام جهانی را به نام ایران ثبت کرد.به همین بهانه رکوردهای جهانی فوتبال ایران بررسی شده اند.

به گزارش وب سایت نود، یکی از مهمترین و جدیدترین رکوردهای ایران در سطح جهان، رکورد طولانی ترین زمان بسته نگه داشتن دروازه در مقدماتی جام جهانی است که در این دوره ثبت شد.ایران موفق به ثبت رکورد 1121 دقیقه گل نخوردن در مقدماتی جام جهانی 2018 شد که رکورد تاریخ این مسابقات است.

اما مهمترین رکورد فوتبال ایران، بدون شک رکورد تعداد گلی ملی است. علی دایی در آذر 82 با گلی که برابر لبنان به ثمر رساند رکورددار گل زده ملی جهان شد. پس از این بازی، دایی تا آخر دوران بازیگری اش موفق شد تعداد گلهایش را به 109 برساند و این رکورد به نام او در فوتبال جهان ثبت است و بیم آن می رود که کریس رونالدو به این رکورد برسد.

علی دایی به جز این،یک رکورد دیگر در دنیا به نامش ثبت بود و با 35 گل زده بیشترین تعداد گل ملی در رقابتهای مقدماتی جام جهانی را داشت. این رکورد تا همین دوره پا بر جا بود که توسط کارلوس روئیز گواتمالایی شکسته شد. نکته جالب اینکه این بازیکن چند ماه بعد از شکستن این رکورد کلا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

فوتبال ایران باز هم رکورد شکسته شده دارد ایران در جریان مقدماتی جام جهانی 2002 توانست با نتیجه عجیب 19 بر صفر تیم ملی گوام را شکست دهد این نتیجه در آن زمان قاطعترین نتیجه تاریخ مقدماتی جام جهانی بود در حال حاضر این رکورد متعلق به استرالیاست و این تیم با پیروزی 31 بر صفر برابر جزایر ساموا این رکورد را شکست.

این بازی یک رکورد تاریخی دیگر را از ایران گرفت و تا قبل از آن کریم باقری با 7 گلی که برابر مالدیو زده بود رکورددار بیشترین تعداد گل زده در یک بازی مقدماتی تاریخ جام جهانی بود که این رکورد هم با 13 گلی که آرچی تامسون در بازی استرالیا برابر ساموا به ثمر رساند به این بازیکن تعلق گرفت.

اما در لیست رکوردهای جهان یک جای دیگر هم نام ایران دیده می شود و سریعترین کارت قرمز در تاریخ مقدماتی جام جهانی در ثانیه 37 دیدار ایران- بحرین به رشید الحوتی بازیکن تیم بحرین داده شد تا ایران با یک پیروزی 6 بر صفر انتقام شیرینی از بحرینی ها گرفته باشد.

یک رکورد منفی هم به نام فوتبال ایران به چشم میخورد که امیدواری زیادی برای از بین رفتن این رکورد در این دوره جام جهانی وجود دارد. تیم ملی بین تیمهایی که تاکنون از مرحله گروهی جام جهانی صعود نکرده اند با 4 دوره حضور، رکورد دار بیشترین حضور است. صعود به یک هشتم نهایی در این دوره جام جهانی می تواند این رکورد منفی را از بین ببرد که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

60610

اختصاصی

نظرات ۲

  • منتقد

    علی دایی یه مربی خیلی خوبه ولی من واقعا رکوردشو درک نمیکنم، این ۱۰۹ گل چجوری زده شده؟ ایران که جام ملت های اسیا تو اون دوره ها نبرده، تو جام جهانی هم کار بزرگی نکرده. پس این ۱۰۹ تا واقعا چجوری مهم شمرده میشن؟ اگه یکی توضیح بده واقعا ممنون میشم!

    • وحید...

      قشنگ مشخصه ک هیچی از فوتبال نمیفهی.یعنی شما میگین اگه رونالدو قهرمان اروپا نمیشد گل زده هاش ارزش نداشت؟

برچسب ها