خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری

خشم-پوتین-از-شادی-گل-ژاکا-و-شکیری

وبسایت رسمی برنامه نود - رییس جمهور روسیه از نحوه خوشحالی دو بازیکن سوییس در دیدار برابر صربستان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه عصبانی شد.

 

به گزارش وب سایت نود ‌و ‌به نقل از آس، ۹ روز از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه گذشته است. در یکی از بازی‌ها هواداران روس فریاد زدند "کوزوو، صربستان است." این شعار یکی از معدود حرکت های سیاسی بود که در جام جهانی دیده شد. روس‌ها مخالف آزادی کوزوو هستند و پوتین اصلی‌ترین متحد صربستان است. به همین خاطر خوشحالی جنجالی ژاکا و شکیری پس از گل‌هایشان مقابل تیم‌ ‌ملی فوتبال صربستان در این کشور سر و صدا ایجاد کرد. دیشب (جمعه) در دیدار دو تیم‌ ‌ملی فوتبال سوییس و صربستان، این بازیکنان پس از گلزنی" بالهای عقاب "را به نمایش گذاشتند (به پرچم آلبانی اشاره کردند) تا این حرکتشان در تمام جهان انعکاس پیدا کند.

 

خانواده‌ آلبانیایی – کوزوویی ژاکا و شکیری تنها دو خانواده‌ از هزاران نفری هستند که در طول جنگ مجبور شدند به سوییس پناهنده شوند. آنها سپس به تابعیت سوییسی در آمدند. با این حال احساس خود را نسبت به کشورشان پنهان نکردند.

حرکت دو بازیکن سوییسی در جام جهانی و نمایش آن در کشور روسیه جنجالی بود و باعث خشم مردم این کشور به خصوص ولادیمیر پوتین شد. رییس جمهور روسیه در مراسم افتتاحیه دو ‌دقیقه صحبت کرد و به هواداران خارجی خوش آمدگویی گفت‌ و از آنها خواست از این جشن در صلح لذت ببرند. با این حال همه چیز بر خلاف تصور پیش رفت و حرکت بازیکنان سوییسی خشم صرب‌ها و روس‌ها را بر انگیخت. باید دید میزبان برای این که دوباره چنین اتفاقاتی در جریان جام جهانی رخ ندهد، چه تدابیری خواهد اندیشید.

 جنگ کوزوو درگیری مسلحانه‌ای در منطقه کوزوو بود که از ۲۸ فوریه ۱۹۹۸ تا ۱۱ ژوئن ۱۹۹۹ جریان داشت. در این جنگ ارتش جمهوری فدرال یوگسلاوی (که در آن هنگام شامل صربستان و مونته‌نگرو می‌شد) و پیش از جنگ، کوزوو را در کنترل داشت در یک سو قرار داشت و گروه‌های شورشی آلبانیایی‌تبار کوزوو با نام ارتش آزادیب‌خش کوزوو در سوی دیگر قرار داشتند.

 

2051

نظرات ۵

 • امیر آبی دل

  درود برشما.... از صربستان هیچ وقت خوشم نمیومد

  • نازنین

   این برد با این شکل (گل موشک وار ژاکا و گل دقیقه آخری شکیری) از صد تا بمب اثرش بیشتر بود واقعا
   نوش جونشون این برد
   اشکم در اومد هیییییی

 • Pooya*aa3ab

  خیلی حرکتشون قشنگ و غرور انگیز بود به نظرم وقتی ژاکا از ته دل و خشم اون شوتو کوبید و دل خانوادشو و یه سری مردم ستم دیده رو خوشحال کرد و اون استارت و گل شکیری همه خشم آلبانیاییا و کوزووییارو خالی کرد فوتبال همیشه جایی واسه انتقام گرفتن بوده و هست و اینم یکی از زیباییاشه

 • Nasar

  عشقن این دوبازیکن انتقام چندین ساله روپس گرفتند
  امیدوارم سوئیس بتونه تامرحله های بالا برسه

  • Azad

   زنده باد.
   عالی بود.
   امیدوارم در مرحله بعد هم این حرکت رو انجام بدن.

برچسب ها