آلترناتیوهای ناموفق برانکو برای گلزنی؛ بال‌های کم‌توان

آلترناتیوهای-ناموفق-برانکو-برای-گلزنی؛-بالهای-کمتوان

وبسایت رسمی برنامه نود - در فصلی که پرسپولیس بازیکنان بازیسازش را از دست داده است، مدافعان این تیم هم در موقعیت‌سازی نقشی داشته‌اند.

به گزارش وب‌سایت نود، پرسپولیس این فصل بیش از هر زمان دیگری شبیه سرمربی‌اش شده است. یک تیمی که با جدایی بازیکنان حاشیه‌سازش آرامتر و جنتلمن‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. با این حال بعضی از این بازیکنانی که این تیم خوش‌اخلاق را تشکیل داده‌اند از نظر فنی نتوانسته‌اند عملکرد قابل قبولی داشته‌اند. محمد انصاری و حسین ماهینی نمونه‌ای از این دسته بازیکنان هستند و البته ماهینی بیش از انصاری شامل این قانون می‌شود. بازیکنانی که شاید محبوب هواداران باشد اما انتقادات از عملکرد فنی آنها این محبوبیت را تحت تاثیر قرار داده است.

برای مثال ماهینی، بازیکنی که زمانی محبوب سکوها بود بعد از این که با رفتن رامین رضاییان و صادق محرمی نتوانست جای آنها را پر کند به تدریج از محبوبیتش کاسته شده است. اتفاقی که شاید بخشی از آن هم به دلیل تغییر پست‌های پی در پی او در پرسپولیس باشد. تغییر پست‌هایی که باعث شده که او نه در پست جدیدش بتواند کارایی لازم را داشته باشد و نه یک بازیکن تخصصی سطح بالا باشد.

در تیم برانکو که با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند و وظایف دفاعی‌شان بیش از وظایف هجومی‌شان است، مدافعان کناری بیش از همیشه باید وظیفه بازیسازی و شرکت در کارهای هجومی را برعهده بگیرند. وظیفه‌ای که حسین ماهینی و انصاری نتوانسته‌اند در آن موفق باشند. مدافعانی که حالا با رفتن وحید امیری و فرشاد احمدزاده مسئولیت‌شان دوبرابر شده اما نمی‌توانند از پس این مسئولیت به خوبی بربیایند. البته این ناکامی ارتباطی به این فصل یا چند بازی ندارد بلکه به شیوه بازی و توانایی‌هایشان برمی‌گردد. ماهینی به عنوان یک مدافع کنار تخصصی و انصاری به عنوان بازیکنی که دو فصل است حضور در این پست را تجربه می‌کند بازیکنانی نیستند که سانتر کردن را به خوبی بلد باشند و آمار آنها گواه این قضیه است.

حسین ماهینی دو فصل اخیر در 20 بازی لیگ برتر که برای پرسپولیس در دفاع راست و چپ انجام داده یک پاس گل به مهاجمان تیمش داده است. قبل از آن در لیگ شانزدهم هم یک پاس برای طارمی فرستاد که طارمی ضربه را به سمت دروازه زد و در برگشت خودش آن را تبدیل به گل کرد. با احتساب این گل هم در بهترین حالت می‌شود برای ماهینی در لیگ برتر 2 پاس گل به عنوان مدافع کناری ثبت کرد. محمد انصاری هم در 20 بازی دو فصل اخیر در دفاع چپ عدد صفر در مقابل پاس گل‌هایش دیده می‌شود. آماری که نشان از ناکامی این دو بازیکن در ارسال سانترهای هدفمند و سالم و خطرناک دارد.

این آمار را می‌توان مقایسه کرد با سایر مدافعان کناری لیگ. وریا غفوری در 24 بازی در این پست 2 پاس گل داده و البته سه گل هم به ثمررسانده است. وریا همچنین توانایی بازی در هافبک راست را هم دارد که آمار او را در این زمینه بسیار بهتر می‌کند. ایرانپوریان در 31 بازی 6 پاس گل داده که آماری بسیار عالی برای یک مدافع کناری است و با زدن 7 گل البته این آمار را عجیب‌تر هم می‌کند. فخرالدینی هم در این پست بیش از این که گل ساخته باشد گل زده است. او 22 بازی در این پست انجام داده که یک پاس گل و 4 گل ثمره آن بوده است.

ظاهرا برانکو هم با آمار مدافعان کناری‌اش مشکل دارد که به دنبال جذب مهدی شیری از پیکان است. بازیکنی که اگرچه در گلزنی آمار بهتری از مدافعان پرسپولیس دارد اما در پاس گل دادن دست کمی از آنها ندارد و در فصل گذشته نتوانسته گلی را برای تیمش بسازد. با این آمار به نظر می‌رسد که مهاجمان پرسپولیس حداقل تا نیم‌فصل نباید در انتظار پاسی از مدافعان باشند و باید چشم انتظار این باشند که هافبک‌های این تیم دست به کار شوند.

 

30388

اختصاصی

نظرات ۱۹

 • عماد

  ماهینی خیلی خیلی بد بازی میکنه
  صااادق کجایی
  رامین کجاااایی

  • زانیار

   رامین و صادق دیگه رفتن الان مهم اینه ماهینی مدافع تیم ماست . من از ماهینی حمایت میکنم

 • M.hazard

  که این پاس رسیدن از هافبک هم انجام نمیشه مگر با برگشت به حالت لوزی.... یه جوریه انگار بازیکنا اصلا بلد نیستن با شیوه دو هافبک دفاعی چجوری باید حمله کنن! کاملا سردرگم حمله میکنن
  امیدوارم برانکو به این نتیجه برسه که راه موفقیت با دفاع و بردهای یک هیچ نیست و برگرده به حالت دو فصل پیش...
  راجبه کمبود بازیکن هم اصلا قبول ندارم به نیمکتی که بازی نرسیده نمیشه گفت خالی... وقتی از دقیقه 90 به بعد تازه میارتشون داخل خب معلومه هیچ کاری نمیکنن تازه وقتی 2-3 تا جلوییم نه همیشه

 • حمید عطار

  پرسپولیس روزهای سختی در پیش رو داره . آقای برانکو هم خیلی مفت با لجبازیهاش مسلمان را از دست داد . اینم آخر و عاقبتش

  • وجدانم آرزوست

   درک این موضوع به این سادگی نیست. یه مربی چجور حاضره تیم خودشو ضعیف کنه. حتما مشکلی بوده. بنظرم انسان باید یه مقدار رو حرفایی که میزنه فکر کنه. مسلمان همون بازیکنی بود که برانکو احیاش کرد. با انصاف حرف یزنیم

 • ehsan

  ماهيني تو حمله كه صفره ،تودفاع هم عكس العمل جالبي نداره،اما انصاري تودفاع خوبه ولي توحمله زياد كارامدنيس،فصل اولي كه برانكو اومدپرسپوليس،رضاييان بعنوان دفاع راست هميشه اطراف محوطه بودوالبته امارگلزني وپاس گلش هم خيلي خوب بود،اون سال بازيسازي قوي هافبكا پرسپوليس والبته ميل هجومي دفاع كناريا باعث شده بودپرسپوليس تو هربازي ٧،٨تاموقعيت گل بسازه،البته طارمي هم مهاجم باهوش تري بودنسبت به عليپور ومنشا وبيشترخودشا توموقعيت گل قرار ميداد،الان متاسفانه پرسپوليس ازهرسه لحاظ(دفاع كناري ها،هافبك بازيساز،مهاجم زهردار)افت كرده،همه زور حمله تيم افتاده گردن وينگرا،كه اين به تنهايي جوابگو نيس وتنوع تاكتيكي پرسپوليسا كم كرده

 • دخـتر عشقپـولیسـی 

  ماهینی کجا رامین و صادق کجا !!! :(
  سیستم 442 خطی با دوتا هافبک دفاعی ج نداد با اون بازی تیم پپ عبداله :|
  برانکو جووونم عشششقی تا ابد هواتو داریم با 12 تا بازیکن و این نیم فصل خیلی سخت تنهات نمیذاریم .... تو هتریک قهرمانیمونم شکی نیست حالا تیمای دیگ برن رکورد نقل و انتقالاتم بشکنن بازم بهمون نمیرسن !!

 • پرسپولیس همیشگی نیست

  با رفتن بازیکن خلاق مسلمان ، و قوی شدن تیمها ، اگر خیلی خوش بین باشیم تا نیم فصل با این نوع بازی باید بسوزیم و بسازیم .

 • amir66

  تیم خوبی داریم وفعلا باخت نداریم

 • esteghlal

  بازم میشه الدوحیل و السد رو زد

 • موسیو سرباز

  من به عنوان یه پرسپولیسی فقط از تیم و عوامل حمایت میکنم واز شما هم این انتظار رو دارم

  • زانیار

   دمت گرم نظرم منم همینه

 • شیروان

  برانکو دیگه بازی های اول ورودشو نداره واسه همین تا نیم فصله دیگه بیشتر دووم نمیاره دیگه بازی هاش طرفدارهارو ب وجد نمیاره زیر توپ زدن رو خوب یتد گرفته از ایرانی ها
  موفق باشیم

  • پرسپولیسی

   فرگوسن نشو عمو.میخای طرفدار نباش ممهم نیستی تو و بقثیه فرگوسن نما ها

برچسب ها