مشهورترین پرونده‌های مالی دایی و باشگاه‌هایش؛ شاکی همیشگی

مشهورترین-پروندههای-مالی-دایی-و-باشگاههایش؛-شاکی-همیشگی

وبسایت رسمی برنامه نود - در بین همه ماجراهای مالی دایی و باشگاه‌هایش، پنج‌تای آن‌ها بیشتر از بقیه خبرساز بوده‌اند.

به گزارش وبسایت نود، علی دایی و اختلافات مالی، دو عبارتی هستند که زیاد کنار هم تکرار شده‌اند. ترکیبی که همیشه دایی در نقش شاکی و باشگاهی از آن طلبکار است، در نقش متشاکی قرار دارند. ماجراهای اخیر دایی با پرسپولیس، او را دوباره در صدر اخبار قرار داده است. دایی بابت طلب سال سومش از پرسپولیس، از باشگاه شکایت کرده و در نهایت دو طرف به توافقی نرسیدند. مدارک پرسپولیس بدون رضایت گرفتن از دایی به AFC ارسال شده و خطر حذف آن‌ها از لیگ قهرمانان آسیا وجود دارد. این پرونده، اولین پرونده مالی دایی نیست که در رسانه‌ها جنجالی شده و احتمالا آخرینش هم نخواهد بود.

دایی از همان شروع فوتبال حرفه‌ایش نشان داد در مسائل مالی هم کاملا حرفه‌ای است. گفته می‌شود سال 73 و اوایل حضور دایی در پرسپولیس، یک شرکت تجاری در دربی روی پیراهن این تیم تبلیغ کرد. علاوه بر تبلیغ بر روی پیراهن، بنری هم با عکس ستاره‌های این تیم مثل دایی و عابدزاده چاپ شد. همان زمان، گفته می‌شد دایی بابت این تبلیغ بی اجازه از این شرکت شکایت کرده و غرامت سنگینی هم از آن‌ها گرفته است. رقمی که برای دایی که آن زمان هنوز حضور در اروپا را در کارنامه نداشت، مبلغ قابل توجهی محسوب می‌شد. اگر این روایت حقیقت داشته باشد، این ماجرا می‌تواند اولین پرونده مالی مهم زندگی ورزشی دایی لقب بگیرد. پرونده‌هایی که بعد از بازگشت او به ایران، پررنگ‌تر و پرماجراتر شد.

اتوبوس و عوارضی

سال 1383 پروین در مصاحبه‌ای که اخیرا در خبرآنلاین بازنشر شد، گفته بود او 250 از پرسپولیس گرفته و اتوبوس تیم را در عوارضی نگه داشته است: «شما پارسال در پرسپولیس 250 میلیون بستی. بچه‌ها نمی‌دانستند چه خبر است. خان‌محمدی و جباری 15 میلیون گرفتند. وقتی دیدند این اختلاف قیمت هست، یکسری چیزها پیش آمد. شما اتوبوس تیم را دم عوارضی نگه داشتی و گفتی تا چکت نقد نشود همراه تیم نمی‌روی.» این روایت، مربوط به بازی برگشت پرسپولیس و پگاه گیلان است. زمانی که بدهی پرسپولیس به دایی، بالا رفته بود و بر اساس این روایت، او در عوارضی تیم را نگه داشته تا چکش نقد شود.

داستانی مشابه امسال

بعد از انتخاب دایی به عنوان سرمربی تیم ملی، او توانست مجوز تولید پیراهن‌های تیم ملی را هم از فدراسیون بگیرد. اتفاقی که مخالفان زیادی مثل مایلی کهن داشت و بعضی از آن‌ها، ادعا می‌کردند شرکت دایی بابت تولید پیراهن تیم ملی نه تنها پولی نمی‌دهد، که از فدراسیون هزینه پیراهن‌ها را هم می‌گیرد. دایی بعد اخراج از تیم ملی هم، شکایت مشابهی با ماجرای فعلی پرسپولیس از آن‌ها داشت. او در شکایتی، اعلام کرده بود فدراسیون باید تمام قرارداد سه ساله را پس از اخراج به او پرداخت کند اما فدراسیونی‌ها، اعتقاد داشتند فقط باید بابت 9 ماه بیکاری دایی تا پیوستن به پرسپولیس دستمزد بدهند. در نهایت کمیته انضباطی، فدراسیون را به پرداخت غرامت 450 میلیونی محکوم کرد.

ریش و ریشه

در دورانی که دایی سرمربی راه آهن بود، بابت مطالباتش از پرسپولیس با این باشگاه به مشکل خورد. دایی اعتقاد داشت باشگاه باید مبلغی در ازای پاداش قهرمانی جام حذفی و 22 میلیون هم بابت خرید لباس به او بدهد. به گفته کاشانی، رقم پاداش دایی حدود صد میلیون بود: «ما مبلغ 100 میلیون تومان را به عنوان پاداش قهرمانی در جام حذفی در نظر گرفتیم و این موضوع، در قرارداد آقای دایی هم قید و برای ایشان ارسال شد.» رویانیان، به شدت بخاطر فشار دایی به باشگاه از او انتقاد کرد. دایی هم در جواب او مصاحبه تند علیه مدیر وقت پرسپولیس انجام داد: «من هرچه دارم از بالایی دارم نه از پرسپولیس. پرسپولیس و تیم ملی وسیله‌اند. اگر پرسپولیس به من 20 تومان داده من 4 برابرش را به این تیم برگردانده‌ام. مسلمانی به ریش نیست. اعتقاد به ریش نیست به ریشه است. مگر من از تو به خاطر ریشت می‌ترسم؟» البته چند ماه بعد، دایی با انتخاب رویانیان سرمربی پرسپولیس شد و قراردادی سنگین با این باشگاه بست.

شکایت پیاپی

بعد جدایی از پرسپولیس، دایی سرمربی صبا شد و پس از آن به راه آهن رفت. هر دو باشگاه، بخشی از مطالبات او را ندادند و دایی از آن‌ها شکایت کرد. البته لیست طلبکاران این دو باشگاه، طولانی بود و بسیاری از بازیکنان و مربیان سابق آن‌ها، هنوز به طلب‌شان نرسیده‌اند. صبا فصل پیش از لیگ یک هم سقوط کرد و نفت تهران، امسال از لیگ یک اخراج شد.

باز هم پرسپولیس

شکایت جدید دایی، از همه شکایت‌های قبلی برای باشگاه خطرناک‌تر شده است. دایی با پرسپولیس، قراردادی سه ساله و گرانقیمت داشت. قراردادی عجیب، که رویانیان پای آن را امضا کرد. دستمزد دایی برای سال اول بر اساس اعلام سازمان لیگ یک میلیارد و 750 میلیون و برای سال دوم، 2 میلیارد و 100 میلیون بود. با روند افزایشی این رقم،‌ قرار بود سال سوم دایی حدود 2.5 میلیارد دستمزد بگیرد. این در حالی است که دایی بعد اخراج از پرسپولیس، قراردادی یک میلیارد تومانی با صبا بست! یعنی 40 درصد رقمی که قرار بود از پرسپولیس دریافت کند. دایی بعد از اخراج جنجالی، قرار بود رقم دو سال اولش را بگیرد و بابت سال سوم رضایت دهد. با توجه به اینکه سال سوم قرارداد با پرسپولیس دایی سرمربی صبا شد، به نظر می‌رسید این ماجرا مختومه است اما دایی پس از حل نشدن مشکل مالیات دو سال اولش با باشگاه، برای سال سوم از پرسپولیس شکایت کرده و این پرونده، می‌تواند پرسپولیس را از لیگ قهرمانان آسیا محروم کند. عجیب‌ترین پرونده مالی دایی، که هر دو طرف را بیش از گذشته به دردسر انداخته است. دایی همین چند هفته قبل گفت اگر جای بازیکنان جدا شده پرسپولیس بود، تا پایان محرومیت از تیم نمی‌رفت اما شاید شکایت خودش، عامل محرومیت جدیدی برای پرسپولیس باشد. حالا همه منتظرند واکنش AFC را ببینند تا معلوم شود ابعاد این پرونده، در لیگ قهرمانان هم یقه پرسپولیس را می‌گیرد یا آن‌ها فصل آینده هم در لیگ قهرمانان حاضر خواهند بود.

 

22330

اختصاصی

نظرات ۵۷

 • آث میلان...

  خدا وکیلی یبار صحنه حمیدرضا سیاسی رو با حمید درخشانو ک اومدن تو تمرین در زمان دایی رو بیارید جلو چشتون اونم با اولین باخت بعدش اقای طاهری ک از دار و دسته حمید رضا سیاسی بود یبارم جواب نامه های دایی رو ندادن بعدش گذاشتنش جلو هوادارا خودشم گفته بود ک سال سوم و میبخشم.الانم بگیره جایی دوری نمیره خرج مردم میشه با این ک هوادار پرسپولیسم ولی بگیره بهتره تا مدیرای نالایق حذف بسن.

  • پویا

   اگه گفته می بخشم چرا نمی بخشه؟ مگه دایی بچه است که لجبازی کنه؟ مالیات دایی رو چرا باید باشگاه و از جیب دولت و ملت بده؟ دایی چرا همزمان می خواد از دو جا پول بگیره؟ اگه سیاسی دایی رو اخراج نمیکرد برانکو هم در ادامه نمی اومد و این قهرمانی ها هم نبود.پرسپولیس مگه ملک پدری دایی است که برای اخراجش جنجال بپا کرد

  • احمد

   بنده از همه ی کسایی که از دایی انتقاد میکنن و جبهه میگیرن میپرسم!!! آیا اگر شما بجای علی دایی بودین و این مسایل و مشکلات براتون پیش میومد از حقتون و پولتون میگذشتین؟؟؟؟
   بحث سر یک میلیون و ده میلیون نیست سر چند میلیارده!!! پس کلاه تون رو قاضی بکنین و بعد جبهه بگیرین!!! از قدیم الیام گفتن!!! حساب حسابه کاکا برادر!!!!

  • احسان

   در دو دهه از روزی که علی دایی و علی پروین دور شدن از پرسپولیس این تیم نتیجه گرفت! دایی اسطوره پرسپولیس نبود و نیست اسطوره باقری کریمی مهدوکیا عابدزاده....

  • Kamyar

   دایی یه باخت اورد؟؟
   ضعیفترین پرسپولیس تاریخ رو ساخت بدترین نتایج تاریخ پرسپولیس
   اسطورهای پرسپولیس رو بیرون کرد
   علی کریمی رو از خونش بیرون کرد.
   دایی اگه ۱۰۰ تا گل زده ۱۰۰ تا هم نزده
   ۲۰ ۳۰ تا پنالتی چندین سال خوردن حق بهترین مهاجما

 • من بی پرسپولیس زیستن نتوانم

  تو روزهای سخت هست که عیار ادمها مشخص میشه

  دم طرفداران گرم که با این گرونی و مشکلات اقتصادی ، بلیت میخرن و پشت تیمشون هستند

  اونهم بدونه هیچ چشم داشتی

  تیمها تنها به یک چیز نیاز دارن
  و
  اونهم فقط طرفدار هست و بس

  بقیه میان و از اعتبار تیم ها به شهرت میرسن و پولی به جیب میزنن و میرن

  همه فراموش میشن

  ولی طرفدار هیچوقت فراموش نمیشه
  و
  فراموش نمیکنه  • تاجی اصیل

   درود بر شما عالی بود مسائل خصوصی تیم پرسپولیس به من ربطی نداره ولی از پیام شما خیلی لذت بردم واقعا حرف دل هوادران رو زدید این بازیکنها که همه چیزشون رو از این تیمها بدست آوردن تو این جور وقتها باید دینشون رو به تیمشون ادا کنند ولی تو بدترین شرایط به تیمشون خنجر میزنن ! امیدوارم هیچ یکی از تیمهای ایرانی از اسیا حذف نشن و امسال لااقل یک نماینده در بین چهار تیم امسال آسیا داشته باشیم

 • شازده آبی

  بازیکنای چارپولیس اول با ندای قلب شون میان، ؛)
  بعد نمی تونن باهاشون تسویه کنن خخخخخخ
  کلا اسطوره هاشون هیچ عرقی ب لباس شون ندارن
  ولی هواداراشون درس عبرت نمی گیرن
  الانم طارمی برگرده براش فرش قرمز پهن می کنن
  انگار ن انگار ک بزرگترین ضربه رو طارمی زده

  • 11

   اخى شما كه 3بار اسطوره باشگاهتون براى پول ولتون كرد رفت و به نداى قلبش گوش داد برگشت مشكل نداشت

  • ۶۶

   ندای قلب۶تقلال کاوه شجاعیان فرمانده اسطوره عربهافرهادو....

  • ایدا سادات قیطریه 1380

   اون 4میلیارم ما به نکونام دادیم ادمین مرسی

 • سوال در مورد علی دایی

  چرا ایشان با این که رزومه قوی در زمینه مربیگری ندارند، همیشه در لیگ برتر تیم دارند؟ و جالبه همیشه هم در شهر تهران مشتری دارند، راه آهن، صباباتری، نفت، سایپا، پرسپولیس و ... فقط در استقلال و پیکان فعالیت نداشتند. چرا هیچ تیمی از شهرهای دیگه به ایشون پیشنهاد همکاری نمیده؟ اگه امسال سایپا رده 12 جدول هم بشه ایشون سال بعد پیشنهاد میلیاردی از پیکان خواهند داشت و با دار و دسته همیشگی خودشون به اون تیم کوچ میکنند. من به عنوان یک پرسپولیسی شش آتشه هیچوقت از حضور علی دایی در تیمممون خوشحال نبوده و نخواهم بود.

  • شهریار

   اگه یه کمی مطالعه میکردین میفهمیدین که علی دایی خودش هزاران بار گفته که بدلیل مشغله کاری مجبوره توی تهران مربیگری کنه. وگرنه ما توی تراکتورسازی چندبار بهشون پیشنهاد دادیم و ایشان با بزرگواری عذرخواهی کردن و دلیل نیامدنشون به شهرستان رو اعلام کردند... لطفا اطلاعات غلط به مردم نده

  • وحید

   اول اینکه دایی قهرمانی هم نداشته باشه (هرچند جام حذفی و یه دونه لیگ داره)به اون صورت مربی ناموفقی نبوده. بلکه تیم هاش به غیر راه آهن اکثرا تک رقمی بودن. مهم ترین نکته راجب مربی گری علی دایی بازیکن سازیشه. هر تیمی بوده انصافا کلی جوون با استعداد رو معرفی کرده. برادرای محمدی، طارمی، نورالهی، عالیشاه، انصاریفرد و شهباززاده توسایپا و ..... یادمه وقتی نوراللهی و طارمی رو تو پرسپولیس می فرستاد زمین هوادارای پرسپولیس می گفتن اینا دیگه کین.
   نکته دیگه اینکه چند سال پیش هم تراکتور و هم ذوب آهن بهش پیشنهاد دادن اما قبول نکرد.

  • علیرضا م.

   اگر یادتون باشه در سال‌هایی که جام نمی‌گرفتید، تنها جام‌هاتون با ایشون بود
   دایی اولا هیچوقت نتیجه بدی نگرفته و ثانیا اصلا در لیگ کم‌افتخار نیست! بازیکن هم کم معرفی نکرده

 • جامهای سیاه

  خب سند براش جعل کنند، AFC که متوجه نمیشه. اینا هم که اینکاره هستند. برن ایشالا که قهرمان آسیا بشن و تو لیگ برتر هم یه هفت هشت تا قهرمانی دیگه بیارن و بعد پُز بدن که ما 11 هفته مونده به لیگ قهرمان میشیم و دست نیافتنی هستیم و باز اون تکه حلبی را بالای سر ببرن! جعل که تخصص ایناست (راستی از مهدی ترابی و سروش رفیعی چه خبر؟ جعل جدیدی در راه است!!!؟)

  • 11

   خداراشكر تيمم مثل كاج دوپينگ دسته جمعى نميكنه خخخخخ

  • کورش

   جعل از افتخارات تیم استقلاله
   اونقدر به نا حق بهتون کاپ دادند و بازی براتون 3-0 کردند که روزی هم که به حق به ضررتون رایی صادر میشه از خدا هم طلبکارید
   شماها استاد جعل و تحریف هستید مثل عدد 4 و 8 که فقط خودتون قبول دارید خخخخ

  • طرفدار

   خطاب به جام سیاه اگه جام یه تیکه حلب است پس چرااستقلال براش این همه هزینه گزاف واسه خرید بازیکن متحمل میشه؟اگه یه تیکه حلب است پس چرا بفدراسیون فوتباا ایران وآسیا وجهانمتوسل میشین کهشایداون تیکه حلبی نصییبتون بشه؟ادمین متشکرم

 • مسعود

  اقای دایی دستت درد نکنه خوب به جوون ترا نشون دادی عشق و معرفت وفاداری اینا مهم نیس مهم فقط پوله که تو بگیری .فقط امیدوارم پرسپولیس محروم نشه چون برعکس شما تنها دلخوشی و عشق و تفریح خیلیا همین تیمه...

  • محمد

   این همه ثروت و سرمایه داره بازم از هیچی نمیگذره و فقط فکر پوله!
   به خدا من یک دهم سرمایه این رو داشتم شب و روزم رو میذاشتم واسه پرسپولیس بدون چشم داشت :-(

 • Asad

  پرسپولیسیم و شدیدا هم یه تیمم علاقمندم ولی باید اذعان داشت که مشکل همچنان از مدیران و نحوه بستن قردادهاست ، دایی و کریمی و... فرقی با ژوزه و خارجیهای دیگه از لحاظ دریافت مطالبات ندارن پرسپولیس تیمی دولتی است و دولت هم به ایشان بدهکاره که باید حسابشو تسویه کنه اما با توجه به شرایط این تیم هم علاقمندان به هردو تقاضا دارند تا بدون اینکه حقی از کسی ضایع شود ضمن نگهداشتن احترام یکدیگر به نحوی نسبت به ختم موضوع اقدام کنند که با وضعیت موجود ، هواداران خصوصا جوانان و نوجوانان از لحاظ روحی دچار مشکل و استرس نشن زیرا قرار نیست که از یک طرف به خاطر شادی دل مردم کلی هزینه کرد و از طرف دیگه قلبشان را تحت فشار قرار داد. لطفا!

 • صابر666666

  قراردادهای بد بوسیله مدیران غیر فوتبالی . و بازیکنی که حق و حقوق قانونیشو مطالبه می کنه .
  بنظرم امثال علی داییها باید باشن تا مدیرعاملها یاد بگیرن وقتی قرار داد امضا میکنند باید امروز رو هم ببینن !
  هرچند اینجا ایرانه و تکرار اشتباهات جزوی از ماست .

 • اسپارتا

  على فقط كريمى
  شعار ورزشگاه ها زمان بازيهاى پرسپوليس
  مردم مي بينند اقاى دايى ... و البته مي فهمند
  ادمين لطفا

  • وحید

   برادر من این چه مقایسه ایه؟ خب حقشو می خاد. مدیران محترم تیمتون مقصرن خب.

  • احمد

   هر دو علی از افتخارات فوتبال ملی هستند ،این درست نیست که ما به واسطه حمایت از یکی دیگری را تخریب کنیم،این پول حق علی دایی است باید از مدیران وقت پرسپولیس و مدیران کنونی انتقاد کرد که حق بازیکنان را نمی دهند و باعث محرومیت تیم میشوند و بازیمنان را مقابل هواداران قرار می دهند.

 • سرباز سرخ

  توی این شرایط پر استرس دلمون خوش به فوتبال بود که نود دقیقه همه مشکلات و فراموش کنیم اما مدیریت اشتباه اقایون فوتبال رو خراب کرده

برچسب ها