سهل انگاری و اخراج؛ کارت های قرمزی که کمر تیم را شکست

سهل-انگاری-و-اخراج؛-کارت-های-قرمزی-که-کمر-تیم-را-شکست

وبسایت رسمی برنامه نود - استقلال در روزی که به مراتب بهتر از بازی رفت بود و به نظر می رسید روحیه دوچندانی از برد سرخپوشان برابر الدحیل به دست آورده، دچار یک اتفاق شد تا این مأموریت برای آبی پوشان، غیرممکن به پایان برسد.

به گزارش وب سایت نود، اخراج مدافع استقلال تهران در دیدار برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برابر السد ضربه سنگینی به این تیم وارد کرد و ادامه بازی خوب این تیم در نیمه دوم را دچار مشکل کرد؛ آبی پوشان که به نظر می رسید از برد دراماتیک پرسپولیس روحیه دوچندانی به دست آورده و با زدن دو گل واکنش خوبی به گل میزبان قطری نشان دادند، برای ادامه کار بسیار امیدوار شدند اما کمتر از یک دقیقه بعد از گل مرتضی تبریزی، کارت قرمز داور به روزبه چشمی باعث شد تا شرایط به سود میزبان و به زیان استقلال تغییر کند. شاگردان شفر پس از اخراج چشمی دیگر نتوانستند به بازی خوب دقایق گذشته ادامه داده و شب خاطره انگیز فوتبال ایران را به یک شب ماندگار در تاریخ رقابت های باشگاهی بدل کنند.

اخراج روزبه چشمی چنان تأثیر منفی بر روند خوب استقلالی ها گذاشت که شاید بتوان گفت این بازی و این فصل از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، برای استقلال در همان دقیقه 50 تمام شد. اما این اتفاق در فوتبال باشگاهی و ملی ایران برای اولین بار نیست که رخ می دهد و بدون شک آخرین بار هم نخواهد بود؛ در ادامه نگاهی به اتفاقات مشابه در بازی های ملی فوتبال ایران خواهیم داشت؛ اخراج هایی که کار تیم خودی را یکسره کردند و باعث شدند تا عملکرد خوب تیم تحت الشعاع آن قرار بگیرد و پایان تلخ آن چیزی نبود جز حذف، افسوس و ...

ایران – عراق (جام ملت های آسیا، 2015)

چند ماه پس از درخشش در جام جهانی 2014، تیم ملی کشورمان با امیدواری زیادی برای کسب عنوان قهرمانی در قاره کهن، به استرالیا رفت. ایران شروعی بسیار خوب و امیدوار کننده داشت و مرحله گروهی با کسب سه پیروزی و بدون گل خورده برای تیم کی روش به پایان رسید. در مرحله یک چهارم نهایی، ایران به مصاف تیمی رفت که آخرین دیدار تدارکاتی پیش از شروع جام ملتها را برابر آنها برگزار کرده و با تک گل سردار آزمون به پیروزی رسیده بود. عملکرد تیمی و به ویژه خط دفاعی ایران همه را امیدوار به صعود از این مرحله کرد و این امیدواری با ضربه سر زیبای سردار آزمون دوچندان شد.

دقیقه 22 سردار با یک ضربه سر، هم نتیجه را به سود ایران تغییر داد و هم شرایط بازی. بازی خوب ملی پوشان ایرانی ادامه داشت و جو ورزشگاه هم کاملاً به سود ایران بود تا اینکه در آخرین دقیقه نیمه اول دو اشتباه بزرگ از سوی مهرداد پولادی و بنجامین ویلیامز، همه را نگران ادامه بازی و حذف تیم ملی کرد. در صحنه ای که هیچ ثمری برای ایران نداشت و دروازه بان عراق توپ را در اختیار گرفته بود، مهرداد پولادی به سمت توپ حرکت کرد و در ادامه پای او به دروازه بان حریف برخورد کرد؛ همین حرکت مبتدی از پولادی که یک کارت زرد داشت، بهانه ای بود برای اشتباه بزرگتر و مهلک ویلیامز که در این صحنه پس از نشان دادن کارت زرد به پولادی، تازه متوجه شد که دو کارت زرد به بازیکن ما نشان داده و چاره ای جز اخراج او نداشت. تلاش جانانه و مردانه تیم ده نفره ایران تا پایان 120 دقیقه تحسین فوق العاده هواداران را به دنبال داشت؛ اما به همان اندازه حسرت و افسوس را به دل فوتبال ایران گذاشت که اگر مهرداد اخراج نمی شد ....

ایران – ژاپن (جام ملت های آسیا – 1992)

اتفاقات آخرین بازی مرحله گروهی برابر تیم میزبان سبب شد تا ایران نتواند یکی از دو تیم صعود کننده باشد. در دیگر دیدار این گروه، امارات با دو گل دیرهنگام برابر کره شمالی پیروز شد تا ایران با 4 امتیاز، برای صعود به یک امتیاز نیاز داشته باشد. ژاپن میزبان در آن سالها هنوز به عنوان قدرت بزرگ فوتبال آسیا شناخته نمی شد و تساوی برابر این تیم، اصلاً نتیجه دور از دسترسی تصور نمی شد. آنچه از این بازی در ذهن هواداران فوتبال ایران به جای مانده، قضاوت پرحاشیه جمال شریف سوری، کازو میورا گلزن دقایق پایانی بازی، فرشاد پیوس و نادر محمدخانی دو بازیکن اخراجی ایران و شیطنت های مجتبی محرمی است. اما جرقه اتفاقات این بازی از دقیقه 55 زده شد؛ جمشید شاه محمدی در این دقیقه دومین کارت زرد خود را به دلیل ضربه زدن به توپ پس از سوت داور دریافت کرد و اخراج شد. نکته مهم اینکه شاه محمدی هر دو کارت را به دلیل ضربه زدن پس از سوت داور گرفت تا افسوس ایرانی ها بیشتر و بیشتر شود. با وجود فشار حملات ژاپن، این تیم با حمایت هوادارانش روحیه بیشتری برای پیروزی به دست آورد تا اینکه در فاصله 4 دقیقه به پایان بازی به خواسته خود رسید و با تک گل کازو یوشی میورا به برتری دست یافت و به عنوان صدرنشین راهی دور بعد شد.

ایران – عربستان (مقدماتی جام جهانی 1998)

تیم ملی کشورمان به عنوان صدرنشین گروه خود پس از پنج بازی، در دیدار برگشت در شرایطی در ریاض به مصاف عربستان رفت که با کسب دو پیروزی حساس در دیدارهای قبلی، با 11 امتیاز صدرنشین بود و به نظر می رسید که این دیدار آخرین مانع بلند ایران برای صعود به جام جهانی پس از 20 سال باشد. ایران در این دیدار سعی داشت مثل عربستان که در دیدار رفت به سلامت از بازی در ورزشگاه آزادی عبور کرد، اسیر حاشیه سازی و بازی روانی عربها قرار نشود. در چندین صحنه، بازیکنان عربستان پس از عبور از سد علی اکبر استاد اسدی، مدافع ثابت تیم ملی در زمان مربیگری محمد مایلی کهن، با خطای او مواجه شده و جنگ روانی به راه انداختند. سرانجام در فاصله 15 دقیقه به پایان بازی حربه عربها جواب داد و استاد اسدی به خاطر تکل از پشت روی پای بازیکن عربستانی، از زمین اخراج شد. گرچه دقایق زیادی تا پایان بازی نبود، اما در دقیقه 90 اتفاقی که همه از آن واهمه داشتند، رخ داد. خالد الموالید تک گل بازی را وارد دروازه ایران کرد تا تیمش به سه امتیاز حساس این بازی دست یابد؛ این گل شرایط دو تیم ایران و عربستان را به کلی دگرگون کرد و در ادامه بازیها ورق به سود عربها برگشت.

ایران – چین (جام ملت های آسیا – 2004)

ایران با هدایت برانکو در این دوره حاضر شد و با وجود برخی حواشی نتایج قابل قبولی کسب می کرد. پس از برتری برابر کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی که با درخشش علی کریمی حاصل شد، تیم کشورمان با امیدواری زیادی در نیمه نهایی به مصاف چین میزبان رفت. با تعویض هائو هایدونگ مهاجم مطرح و ماشین گلزنی حریف به دلیل مصدومیت در دقیقه 30، خیال ایران راحت تر شد و جسارت بیشتری برای جبران تک گل خورده پیدا کرد تا اینکه شوت سیدمحمد علوی به قعر دروازه چینی ها رفت تا شاگردان برانکو با روحیه مضاعفی نیمه نخست را به پایان رسانده و امیدوار به اتفاقات نیمه دوم بازی باشند.

اما تاریخ برای ایران تکرار شد و تیم ملی به همان بلایی گرفتار شد که یک بار در جام ملت های 1992 آن را تجربه کرده بود؛ خطای ستار زارع مدافع تیم ملی در گوشه زمین، و در صحنه ای که به هیچ عنوان خطری برای دروازه ایران نبود، به زعم داور بازی خطای شدیدی بود که تیم ایران را ده نفره کرد و کار برای برانکو دشوار شد. با این وجود، ایران که در ادامه با یک بازیکن کمتر بازی را اداره کرد و 120 دقیقه مقابل چین کم نیاورد تا به ضربات پنالتی رسید. با هدر رفتن یک پنالتی چین، بار دیگر امیدواری به اردوی ایران بازگشت و رؤیای حضور در فینال نزدیک تر از همیشه به نظر می رسید؛ اما دو پنالتی آخر ایران توسط ایمان مبعلی و یحیی گل محمدی از دست رفت تا رؤیای فینالیست شدن در حد همان رؤیا باقی ماند و به حقیقت نپیوست.

 

2081

اختصاصی

نظرات ۵

 • saman ebrahimi

  اگه مربی کاربلد باشه و تیم هم تیم باشه اخراج هم جلوتونو نمیگیره مثل پرسپولیس که جلو الاهلی 70 دقیقه 10 نفره بود و سه یک هم بردش

 • سرخ نهاد

  درسته چشمی باعث شد استقلال 10 نفره بشه ولی بنظرم دستور عقب کشیدن استقلال از سوی شفر اشتباه بود.

 • kazi


  کاهش فقط کمر تیمو میشکست،ما دیسک کمر گرفتیم

 • ebi

  بازی ایران و چین خوب یادمه بازیکن چین بزرگنمایی کرد بازیکن ما اخراج شد.اقای گل محمدی چه وقت چیپ زدنه به قول فردوسی پور.ولی بهترین تیم تاریخ ایران بود اون موقع یادش بخیر چقدر هجومی بودیم کره رو به خاک و خون کشیدیم

 • فاضل

  خدا بگم چیکارت کنه روزبه بهترین شب رو به بدترین تبدیل کردی حیف فقط حیف

برچسب ها