نقدی کوتاه به اقتدارگرایی کسل‌کننده بزرگان لیگ‌های معتبر؛ لذت سرشار از عقوبت

نقدی-کوتاه-به-اقتدارگرایی-کسلکننده-بزرگان-لیگهای-معتبر-لذت-سرشار-از-عقوبت

وبسایت رسمی برنامه نود -هنوز 4 هفته از بوندس‌لیگا نگذشته که رایحه هفتمین قهرمانی متوالی بایرن‌مونیخ در فضای فوتبال آلمان پیچیده است! 

 به گزارش سایت نود، در فرانسه هم پاری‌سن‌ژرمن با 5 برد متوالی از هم اکنون اسب خودش برای ششمین قهرمانی در 7 فصل اخیر لوشامپیونه را زین کرده و در اسپانیا با توجه به شرایط موجود، اگر بارسا قهرمانی‌اش را تکرار نکند، رئال مادرید از فرصت استفاده خواهد کرد؛ شبیه اتفاقی که از سال 2005 تا به حال فقط در یک فصل لالیگا رخ نداده است! یوونتوس و 7 قهرمانی متوالی‌اش در سری A هم نیازی به توضیح بیش‌تر ندارد. پس می‌بینید که در 7 سال اخیر در 4 لیگ از 5 لیگ معتبر نام قهرمانان ثابت بوده و شاهد اقتدار یک جانبه پاری‌سن‌ژرمن، بایرن‌مونیخ، رئال یا بارسا و یوونتوس بوده‌ایم. این اتفاق اگر چه برای هواداران این تیم‌ها خوشایند و باعث افتخار است اما مضراتی مانند لغزیدن در میادین حساس بین‌المللی را هم دارد.

آفت بی‌رقیب بودن

اگر به بازی اخیر پاری‌سن‌ژرمن در لیگ قهرمانان اروپا در خانه لیورپول دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید بی‌رقیب بودن در لیگ داخلی چه معایبی دارد. تیم توماس توخل با وجود زدن 2 گل و پیش رفتن تا آستانه کسب تساوی در بیش‌تر دقایق بازی حرف زیادی برای گفتن نداشت. به نظر می‌رسد برتری‌های آسان در لیگ داخلی تیم را به ورطه سهل‌انگاری کشانده  پاریسی‌ها به شکل ناخودآگاهی نیازی به تلاش بیش‌تر نمی‌بینند. این معضل در چند سال گذشته گریبان بایرن را هم گرفته. کافی است ردپای ناکامی‌های متوالی این تیم در مراحل حذفی چند سال اخیر لیگ قهرمانان اروپا را پی بگیرد. باواریایی‌ها بیش‌تر اوقات مغلوب رئال و بارسلونا شدند؛ آن هم در حالی که منهای داوری‌های بحث‌برانگیز در برخی اوقات، تنها تجربه نکردن رقابت بزرگ در لیگ داخلی بلای جانشان شدند. البته تک صحنه‌های مثل آن گل رویایی مسی با دریبل بوآتنگ را نمی‌توان به این مسائل نسبت داد. در این شرایط و به خاطر لغزش ناشی از بی‌رقیب بودن بزرگان در لیگ‌های داخلی، الزاما نه بهترین تیم بلکه فرصت‌طلب‌ترین و باتجربه‌ترین تیم، فاتح لیگ قهرمانان می‌شود؛ اتفاقی که در چند فصل اخیر برای رئال مادرید رخ داد و این تیم با استفاده از تجربه‌اش به جام دست یافت.

 چاره کار

شاید طرح خاک خورده «سوپر لیگ اروپا» در صورت اجرایی شدن، تیم‌های بزرگ را از ورطه بی‌رقیب بودن در لیگ اروپا نجات دهد. با برپایی این رقابت‌ها، صرفنظر از مسائل مالی، بزرگان لیگ‌های معتبر به شکل مرتب مقابل هم بازی می‌کنند و دیگرنبردهای راحت فراوان و تکرارشونده، ضعف‌ها را نمی‌پوشاند. از طرفی رقابت مداوم با بزرگان به تیم‌ها انگیزه تلاش بیش‌تر را می‌دهد.

 

1977

اختصاصی

نظرات ۶

 • بهرام

  شاید بعضی لیگها مثل فرانسه یا ایتالیا چند سال باشند که تقریبا قهرمان معلومه ولی من از وقتی به یاد دارم آلمان به واسطه باید مونیخ اینطوریه مگر معجزه ای پیش بیاد لیگ آلمان با اختلاف کم جذاب ترین است اصلا چرا باید برگزار بشه

 • من

  لیگ ایران هم داره به همین سرنوشت دچار میشه

 • حامد مسی عشق آرژانتین

  اسپانیا خیلی هم اینطوری نیست. حداقل همواره بین بارسا، رئال مادرید و اتلتیکو مدارید رقابت بوده. ولی لیگ فقط لیگ انگلیس. برای همین همیشه دوست داشتم مسی بره و به سیتی اضافه بشه.

 • محمد قاسمی

  رقابت های اروپایی همین الان هم فشرده است.چگونه قرار است یک رقابت دیگه داخلش جا کنند؟راه برون رفت لیگ هایی مثل آلمان و فرانسه و ایتالیا فقط و فقط اوج گرفتن دوباره تیم های قدرتمند سابق است که چندین سال است بخاطر عدم خریدهایی بزرگ ضعیف شده اند.البته در اسپانیا وضع کمی بهتر است.چون 3مدعی قطعی قهرمانی داریم.اما در ایتالیا با اوج گرفتن رم لاتزیو میلان و اینتر و در آلمان با اوج گرفتن دورتمند لورکوزان شالکه و عیره و در فرانسه با اوج مارسی و موناکو و... قطعا لیگ هایشان جذاب تر خواهد شد.این اختلاف بخاطر هزینه بسیار تیم های قهرمان اخیر با هزینه کم دیگر تیم هاست.کمی هم مشکل برمیگردد به اینکه قبلا تعداد بازیکنان بزرگ زیادتر بود و در اکثر تیم های ملی از این دست بازیکنان پیدا میشد ولی الان بازیکنان یک سطح شده اند و ستاره ای که متفاوت باشد کم شده که اونم میرن تیم های بزرگ

 • Hossein

  آلمان مسخره ترین لیگ دنیاس و بایرن بی رقیب. انگلیس لیگ بسیار زیبا و غیر قابل پیش بینیه و خیلی هم جذابه

 • Sasan

  لیگ اسپانیا با اینکه قهرمان فقط از بین دو تیم مشخص میشه ولی چندین ساله به فوتبال باشگاهی اروپا حکمرانی می‌کنه چه لیگ قهرمان چه لیگ اروپا برعکس تیم های انگلیسی که تو لیگ رقابتی و چالش برانگیزی هستن

برچسب ها