آسیا در کنترل نیمکت‌های اروپایی؛ ورود ایران به کشورهای اقلیت؟

آسیا در کنترل نیمکت‌های اروپایی؛ ورود ایران به کشورهای اقلیت؟

3376
19:44
29 دی 1398
ایران،‌ جزو معدود کشورهایی است که در صورت صعود به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی، با مربی ایرانی این مسابقات را آغاز می‌کند.

به گزارش وبسایت نود، قرارداد برانکو ایوانکوویچ و تیم ملی عمان، امضا شد تا انتخاب یک مربی داخلی برای تیم ملی قطعی شود. ایران پس از صعود به دو جام جهانی با کی‌روش و دوران کوتاه ویلموتس، قصد انتخاب یک مربی ایرانی از بین دایی و قلعه‌نویی را دارد. مگر اینکه دقیقه نود، یک نام غافلگیر کننده معادلات را بر هم بزند.

4 صعود آخر تیم ملی به جام جهانی، با مربیان خارجی بوده و حالا، احتمالا یک مربی ایرانی قرار است شانسش را برای حضور در معتبرترین تورنمنت ملی جهان امتحان کند. کاری که سال 2010، دایی و قطبی در انجامش ناموفق بودند. نکته جالب، اینجاست ایران در صورت صعود به مرحله نهایی، باید با تیم‌هایی روبرو شود که اکثرا از مربیان خارجی استفاده می‌کنند.

علاوه بر ایران، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و عربستان مدعیان سنتی قاره برای حضور در جام جهانی محسوب می‌شوند. سوریه، چین، کویت، عراق، بحرین، ازبکستان، عمان، قرقیزستان، ویتنام، مالزی و ترکمنستان هم شانس خوبی برای رسیدن به مرحله نهایی دارند. هر چند در بازی‌های باقی مانده، می‌تواند جدول گروه‌ها کاملا دگرگون شوند.

از بین رقبای اصلی ایران، ژاپن و استرالیا از مربیان بومی استفاده می‌کنند و کره جنوبی و عربستان، مربیان خارجی دارند. در بین دیگر مدعیان غرب آسیا، آمار استفاده از مربیان خارجی بیشتر است. عراق و بحرین، هر دو رقیب ایران در این مرحله با مربیان خارجی شرکت کرده‌اند و عمان، برانکو را استخدام کرده تا در مرحله نهایی حریف قدرتمندتری باشد. بر خلاف آن‌ها، کویت و سوریه از مربیان داخلی استفاده می‌کنند. قطر، میزبان جام جهانی هم یک مربی خارجی روی نیمکتش دارد. در شرق آسیا هم چین و مالزی، دست روی مربیان داخلی گذاشته‌اند و سایر مدعیان صعود به دور بعد، مربیان خارجی را ترجیح داده‌اند.

با این شرایط، ایران جزو تیم‌های اقلیتی است که قصد صعود به جام جهانی، با مربیان داخلی را دارند. در شرایطی که هم این مرحله، روبروی دو تیم با مربیان خارجی قرار گرفته و هم مرحله بعد، احتمالا تیم‌های بزرگ با مربیان بزرگی منتظر تیم ملی خواهند بود.

22330

نظرات کاربران
ابوالقاسم خسروی سهل آبادی
به نظرمن فوتبال ملی ایران رو محروم کنند و بازیهاش لغو بشه بهتره که مربی ایرانی داشته باشه
۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵:۰۷
پاسخ
0
5
x
ماچونی رو بیارید با مربی ایرانی به هیچ جا نمیرسیم
۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۴:۳۲
پاسخ
16
27
کوهمره جروق
مربی کروات بیارید.اسکوچیچ بهترین گزینه هست.
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۲:۰۳
پاسخ
15
31
ستارگان سرخ ایران
یاد کی روش و برانکو بخیر
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۴:۵۹
پاسخ
9
32
محمد سپاهانی
ای کاش قلعه نویی نباشد امیدوارم تیم مارو خراب نکنند من کاری ندارم قلعه نویی مربی خوبیه یا نه فقط میدونم تیم ما بر اساس خواست قلعه نویی بازیکن خریده و این خرید ها هم مخصوص تاکتیک قلعه نوییه البته نظر من انصراف از مسابقات انتخابیه
۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۰:۰۴
پاسخ
64
35