آمار روایت نشده دربی تهران/ آقای پاس گل، آقای پنالتی و...

آمار روایت نشده دربی تهران/ آقای پاس گل، آقای پنالتی و...

35089
21:14
02 مهر 1397
همیشه در آستانه دربی، آمار و تاریخچه این بازی مرور می شود.اما اکثرا این اطلاعات تکراری شده اند. وب سایت نود با مرور اسناد تاریخی آماری استخراج کرده است که کمتر به آن پرداخته شده است.

وبسایت رسمی برنامه نود - همیشه در آستانه دربی، آمار و تاریخچه این بازی مرور می‌شود. اما اکثرا این اطلاعات تکراری شده‌اند. وب‌سایت نود با مرور اسناد تاریخی آماری استخراج کرده است که کمتر به آن پرداخته شده است.

به گزارش وب‌سایت نود، رکوردهایی نظیر بیشترین گل زده در دربی با 7 گل برای صفر ایرانپاک یا 20 بازی برای علی پروین از جمله معروفترین رکوردهای مهم‌ترین بازی باشگاهی فوتبال ایران است. اما با بررسی تاریخ این رقابت به برخی از رکوردهای خاص می‌رسیم.

بیشترین پاس گل: ابراهیم آشتیانی

مدافع راست پرسپولیس در دهه 50 رکورددار بیشترین پاس گل در تاریخ شهرآورد است. این بازیکن، 6 گل برای تیم محبوبش خلق کرده است. آلن راجرز سرمربی انگلیسی وقت پرسپولیس، سبک بازی این تیم را مثل اکثر تیمهای انگلیسی بر اساس سانتر از جناحین تنظیم کرد و در این راه ابراهیم آشتیانی نقش کلیدی داشت.

اوج کار این بازیکن در 15 بهمن 1350 اتفاق افتاد در جایی که علیرغم سپری شدن بیش از 7 شهرآورد تیم سرخپوش همچنان در کسب پیروزی ناکام مانده بود. پرسپولیس در آن بازی 4 بر یک به برتری رسید و ابراهیم آشتیانی در آن بازی در پاس گل هت‌تریک کرد. اتفاقی که در طول تاریخ دربی بی‌سابقه است.

ماشین پاس گل آشتیانی در دربی بعدی نیز خاموش نشد و در جریان برتری 2 بر صفر پرسپولیس در دربی 3 فروردین 51 هر 2 گل با پاس آشتیانی وارد دروازه رقیب شد. دیگر پاس گل آشتیانی، پاس گل اول در دربی معروف 6-0 است.

مجتی جباری، علی جباری و فرزاد مجیدی بیشترین پاس گل را برای استقلال در تاریخ دربی داشته‌اند.

موثرترین مهره هجومی: علی جباری

همانطور که اشاره شد بهترین گلزن تاریخ دربی صفر ایرانپاک و بهترین گل‌ساز ابراهیم آشتیانی است. اما در مجموع این دو مورد، علی جباری بهترین آمار را در تاریخ شهرآورد دارد. این بازیکن 5 گل برای استقلال به ثمر رساند و 4 پاس گل نیز داد تا یکی از برجسته‌ترین بازیکنان تاریخ دربی باشد.

برتری آماری استقلال در دربی در همان اولین دربی‌های تاریخ شکل گرفت و علی جباری در این بازیها نقش کلیدی داشت و در 11 دربی (از دربی 3 تا 11) در 8 دربی یا گل زد یا پاس گل داد. 3 گل از 5 گل جباری از پشت محوطه جریمه به ثمر رسید و این بازیکن از این نظر نیز رکورددار است.

پنالتی گیرترین بازیکن: علی کریمی

نام علی کریمی برای هواداران پرسپولیس بیش از هر چیز یادآور گلهای حساس و دیرهنگام در دربی است ولی این بازیکن جزو بازیکنان رکورددار تاریخ شهرآورد است.این بازیکن دو بار با خطای پنالتی مدافعان استقلال متوقف شد که از این دو پنالتی یکی توسط رهبری‌فر به گل تبدیل شد و دیگری بوسیله محمد نوری به هدر رفت. یک بار هم پرسپولیس با ضربه سر کریمی و خطای هند علی علیزاده به پنالتی رسید که این بار مازیار زارع توپ را به گل تبدیل کرد.

کلا زدن پنالتی در تاریخ دربی کاری بسیار سخت است و تنها بازیکنی که در تاریخ دربی 2 پنالتی زده صادق ورمزیار است که هر 2 پنالتی به گل تبدیل شده است.

خشن ترین بازیکن: علی نیکبخت

بدون تردید علی نیکبخت یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های تاریخ دربی است. این بازیکن با 19 بازی در دربی در مدت حضور خود در دو تیم یک‌بار از زمین مسابقه اخراج شد و دو بار کارت زرد گرفت تا خشن‌ترین چهره تاریخ این بازی لقب گیرد. او در شهرآوردی که در تبریز برگزار شد نیز مرتکب خطای پنالتی شد. رضا حسن‌زاده و امیر قلعه‌نویی نیز هر کدام با یک کارت قرمز و یک زرد از جمله دیگر چهره‌های خشن دربی محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط

ششمین سوت فغانی در دربی/ پیش به سوی رکورددار شدن

دربی قبل از نبرد آسیایی/ تاریخ می‌گوید بازی مساوی می‌شود

۵ برد خاطره‌انگیز پرسپولیس در دربی؛ هت‌تریک می‌کنه یا پاس می‌ده؟

60610

نظرات کاربران
y.m
توی این نظرات یکی خیلی جالبه مثلا منطق حامد تاجی. بردهای پرسپولیس بار فنی نداشته که یکی از مزخرف ترین چیزهایی که خوندم معلومه سن و سالش اصلا به ده تا دربی هم نمیرسه اتفاقا چندتا از برد های پرسپولیس از به خاطر بازی با فهم و شعور و بار فنی مربی و بازیکناش بدست اومده مثل برد4-2 یا 3- 2 ایمون زاید یا 3-0 درخشش مهدوی کیا و 1-0 باپنالتی علیپور . نه برد استقلال زمان منصوریان که یازده نفر توی محوطه جریمه خودشون دفاع میکردن البته اینم بگم که استقلال هم بردهایی داشته که واقعا تیم بهتر زمین بود خوبه که یکم واقعا یکم منطق و انصاف توی نظراتی که میدیم داشته باشیم لااقل با خودمون میتونیم رو راست باشیم
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۹:۵۷
پاسخ
13
54
Sssssss
حواستون به وریا باشه
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۸:۵۶
پاسخ
31
22
سارا اس اسی
بازیکنی با 4 گل، 4 پاس گل؛ بدون شکست در دربی . الان طرفدارهای پیروزی خاطرات بد یادشون میاد :))))
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۸:۵۵
پاسخ
45
26
حامد تاجی
پرسپولیسی ها هیچ وقت در دربی ها تیم شون بار فنی نداشته بلکه با جار وجنجال رسانه ای وبا لابی های رسانه ای و با فضا سازی منفی علیه استقلال موفق شدن و متاسفانه عدالت رسانه ای ومالی هیچ وقت در کشور رعایت نشده ...
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۳:۵۶
پاسخ
74
32
sajjad**
پرسپولیس کش ترین بازیکن دربی فرهاد مجیدی
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۶:۰۲
پاسخ
137
67
پسر آبی
از بهمن طهماسبی پرسپولیس کش تر نداریم یه زمانی 30 تا گل زده بود یادمه فقط 13 تا به پرسپولیس زده بود
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹:۰۲
34
25
sina taji
استقلال میبره شک ندارم فقط شفر باید ترکیبو درست بچینه
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۲:۱۶
پاسخ
120
62
سعید خان
همیشه استقلال میبره اگر ترکیب و درست بچینن ولی متاسفانه درست نمیچینن
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۵۷:۴۱
12
32
محمد نظام طلا
فقط علی کریمی روعشق است
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۹:۵۹
پاسخ
42
119
پسر آبی
که از تیم انداختینش بیرون بعدش هم فحاشی بش کردین 2 بار هم انداختینش بیرون ولی بیش از 2 بار بهش فحاشی کردین حالا شده عشق!!!!!!! چند چندین با خودتون (احتمالا با خودشون هم 6 تایی ان)
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۸:۰۹
48
23
دخی عشقپولیسی
پرگل ترین بازی .. 6 هیچ شهریور 52 (دوبارم ک 4 تایی شدن) بهترین گلزن ... 7 تای صفر ایرانپاک بیشترین پاس گل ... 6 تای ابراهیم آشتیانی هتریک 2 بار .. همایون بهزادی و ایمون زائد چی واسه گفتن دارن شیشششش تاییا :)) خخخخخ پرسپــــــــــــــولیس ســـــــــــرورتونه
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۷:۵۷
پاسخ
70
155
4فینال آسیا 4برددربی 4 گل فرهاد
اولین سلطان فوتبال ایران .. سلطان علی جباری
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۹:۰۱
پاسخ
139
86
عشق=پرسپولیس
از طرف هواداران پرسپولیس از برانکوی عزیز خواهش میکنم که بازی با تیم سوم پایتخت و تیم یازدهم جدول که برای بقا در لیگ میجنگه وخدا بخواد امسال سقوط میکنن جایی که بهش تعلق دارن میخوام که بهتر از بازیکنان اصلی استراحت کننن واز بازیکنان ذخیره استفاده شود چون بازی با السد مهمترین بازی فصلمونه ادمین لطفا.....
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۸:۰۷
پاسخ
64
161
Iman
تهش بود خدایی دمت گرم
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۹:۳۵
30
89
ایدا سادات قیطریه 1380
بهترین گل زن پرسپولیس بهترین پاسور پرسپولیس 66تایی ها قبلا 4تایی شده بودن
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۲:۱۰
پاسخ
63
155
سونامی قرمز
یادی کنیم از اقای ۱۰ دقیقه: ایموووووووووووووون زاییییییییییید.
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۸:۳۵
پاسخ
71
222
اميرطاهاتاجي تا ابد آبي
قدمت بيشتر تاج كبير برد دربي بيشتر تاج كبير افتخارات بيشتر تاج كبير... اونوقت ي تيم هست هنوز ميگه شش تايي :)
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۲:۲۰
پاسخ
256
139
3⭐⭐4
ادعای بیشتر و هوچی‌گری پرسپولیس...
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۸:۰۶
130
73
منطق اسدقلالی
شیشتایی اسمی بود ک بخاطر شیشتا خوردن از پرسپولیس ب اسدقلالیا داده شد حیرت انگیز این ک سنت شیشتا خوردن در اسدقلال از بین نرفت واز نسل گذشته ب نسل کنونیش رسید،، گویی ک عدد شش بانام وتاریخ تیم سوم پایتخت پیوندی دیرینه داشته،،درهر صورت این نتایجیه ک مدارکشون هست ونمیشه تکذیب کرد
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۰:۵۲
62
165
دوچرخه سواران هیرو دسته سومی
از تمام اعداد بیزارم.چون با همشون خاطره دارم..
۰۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۹:۱۳
پاسخ
78
204