آنالیز/ بازگشت روزبه چشمی به نفع استقلال است؟

آنالیز/ بازگشت روزبه چشمی به نفع استقلال است؟

16027
18:18
16 شهریور 1398
در فریم‌های زیر مشخص است که چشمی در پوشش دفاع توانایی‌ای دارد که هیچ کدام از مدافعان فصل جدید استقلال نداشتند و تیم استراماچونی آسیب زیادی از این ضعف دید.

به گزارش وبسایت نود، روزبه چشمی مطابق انتظار با استقلال تمدید کرد. در فصل جدید دفاع آبی‌ها پاشنه آشیل این تیم شده بود و خیلی راحت به حریفان موقعیت می‌داد. هر چند که با حضور سیاوش یزدانی، دفاع استقلال در بازی مقابل فولاد سر و سامان بهتری پیدا کرده بود اما واضح بود که در ادامه فصل باز هم به مشکل می‌خوردند. 

در بازی نخست یکی از معضلات خط دفاع استقلال این بود که هیچ کدام از دو دفاع میانی این تیم توانایی پوشش نداشتند. اتفاقی که باعث شد ماشین‌سازی از فضای بین دفاع و دروازه‌بان استقلال به خوبی بهره ببرد و چندین موقعیت بسازد. حتی با استفاده از این ضعف استقلال، گل زدند و محمد دانشگر هم مجبور شد با یک خطا برای جلوگیری از باز شدن دروازه این تیم، کارت قرمز دریافت کند.

اما روزبه چشمی با آگاهی محیطی بالا، معمولا کمی عقب‌تر بازی می‌کند و در تشخیص مهاجم هدف حریف درست عمل می‌کند. در چند فریم زیر، این پوشش روزبه چشمی را مرور می‌کنیم. چشمی چه در بازی‌های لیگ، چه در لیگ قهرمانان و حتی در جام جهانی با این توانایی‌اش، خطرهای زیاد را دفع کرد. 

اشتباه روزبه چشمی در دفاع

البته روزبه سرعت بالایی ندارد و معمولا در کورس‌های سرعتی بازنده است. مانند کورسی که به علیپور باخت و در دربی پنالتی داد. به همین خاطر معمولا چشمی کمی عقب‌تر می‌ایستد.

روزبه در سایر فاکتورهای دفاعی هم عملکرد بدی ندارد. در دو بازی این فصل استقلال، تعداد عملکردهای دفاعی هیچ کدام از مدافعان استقلال دو رقمی نبوده، اما روزبه در اولین مسابقه‌ای که فصل قبل در ترکیب این تیم قرار گرفته بود 12 عملکرد دفاعی ثبت کرد.

همچنین فصل قبل بالاترین دقت پاس را داشت و 88درصد از پاس‌های او صحیح به مقصد رسید. در 66درصد از نبردهایش هم پیروز شد. طبق آمار متریکا چشمی به طور متوسط 1 توپ از حریف می‌گرفت و مهاجمان حریف فقط در 30درصد مواقع موفق به دریبل او می‌شدند. همچنین 1.6 نبردهوایی پیروز می‌شد و قبل از حریف روی هوا به توپ ضربه می‌زد. 

14001

نظرات کاربران
walker
بعد از مشاوره دادن به راموس و پیکه و کیه لینی بخاطر عشق به تیمش برگشت!
۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۵:۱۷
پاسخ
73
122
ایداسادات25بهمن1380
خخخخخ دفاع مدرن سوتی مدرن
۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰:۲۰
پاسخ
94
107
هادی خورشیدوند
واقعا نمیدونستم لیگ ایرانم جزعی از اروپاهاست
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶:۲۲
پاسخ
47
98
kamran
چشمی، کریمی، رضاوند، و ... چند نفر برای یک پست؟؟ راستی سهمیه بزرگسالشون پر نشده؟
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲:۱۶
پاسخ
143
38
aarezaa
اولا رضاوند وینگر بازی میکنه ثانیا چشمی رو برای دفاع وسط میخواد و در آخر خیر پر نشده بلدی بشمار
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۵:۱۶
9
136
سرخ
اتفاقاً چشمی بازیکن خوبیه ... بنظرم رو فرم خویش باشه هیچ مهاجمی نمی تونه ازش رد بشه ...
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲:۴۳
6
127
رسول همیشه آبی
روزبه بازیکن فوق العاده ای از لحاظ فنی هست که هر مربی آرزو داره که داشته باشتش تنها ضعفش اینه که زودرنجه کسی که در استقلال و پرسپولیس بازی میکنه باید آماده انتقاد از سوی هواداران باشه پس روزبه جان اول اینکه به تیم خودت خوش اومدی دوم اینکه با کوچکترین انتقاد ناراحت نشو و آستانه صبرتو بالا به ببر به امید موفقیت تو و تیم بزرگ استقلال
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲:۱۴
پاسخ
55
126
hadi taj
چشمی جزو بهترین هافبک دفاعی های لیگ بود که تو دفاع خیلی خیلی خوب جواب داد ی بازیکن 2 پست که میتونه عصای دست مربی باشه که این دو بازی نبودش حس شد ایشالله رو فرم باشه بدرخشه خوش اومدی پسر
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۶:۱۱
پاسخ
39
157
امین خان کلهر
زیدان خواست اینو بیاره مادرید نشد به تیم سابقش یوونتوس هم نتونست برگرده و اومد استقلال....
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۲:۰۴
پاسخ
216
55
زرد سپاهان
اتفاقاً زیدان نظرش رو فرشاد احمدزاده بود ولی لواشک لهستان اجازه نداد بهش خخخخخ
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۴:۱۵
12
134
مهدی
با اینکه من پرسپولیسی هستم ولی اعتقاد دارم روزبه کارش خوبه فقط باید به بقیه روحیه بده
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۱:۱۸
پاسخ
56
115
بهزاد
الان ماهم باور کردیم که تو پرسپولیسی هستی. باید روحیه بده.؟؟!!!خخخ
۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۱:۴۲
30
43
عشقممم نیمار
بازهم میگم ..بدرد عشق_تقلال نمیخوره:-P
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۵:۴۱
پاسخ
134
46
توپچیهای قرمز تبریز ایلناز ایناز
اول از همه بگم من پرسپولیسی هستم.اگه ی وقتی پرسپولیس مدعی قهرمانی نباشه ان زمان دوس دارم تراکتور تیم شهرم قهرمان بشه اما اولیویت برام پرسپولیس هست.اما ب نظر من استقلال نباید با روزبه قرارداد میبست.بازیکنی ک تیم رو ول میکنه میره همه جا رو میگرده بعد از اینکه هیشکی نخواستش دوباره هوای برگشتن داره ارزش نداره.پرسپولیس استقلال ۲ تیم پرافتخار ایران هستن فرشاد و روزبه فقط واسه خاطر مدیران بی لیاقت پاشون ب تیم باز شد همچنین کنعانی.اینا حق برگشتن نداشتن.دفاع استقلالم اتفاقا خوب بود.جلو ماشین ک دقیقه اخر بازی رو ضدحمله غافلگیر شدن ک برا هرتیمی ممکن هست پیش بیاد.بازی با فولاد هم اتفاقا دفاع استقلال عالی بود و فولاد از تک موقعیتش ب گل رسید.تو موقیعت گل هم دفاع های استقلال فضا ها رو ب خوبی پوشش دادن و این هافبک ها باید فضای جلو دفاع رو پوشش میدادن ک ندادن و گل خوردن.حتی اگه دفاع های استقلال ضعیف کار کرده بودن بازم نباید روزبه رو راه میدادن بازیکنی ک ب فکر تیم نیست(سال قبل هم بعد از پایان لیگ با وجودی ک قرارداد داشت دنبال جدایی بود.) هر لحظه فقط ب فکر منافع خودش هست ارزش پوشیدن پیراهن پرسپولیس استقلال رو نداره.
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۳:۳۷
پاسخ
30
135
ستارگان سرخ ایران
خیله خب بازیکنتون هم اومد البته با کلی ناز ولی بالاخره نگاه کنید ترکیبتون تقریبا ترکیب پارساله پس هوچی گری ممنوع
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۰:۰۷
پاسخ
154
5
خطاب به بالایی
پاتوسی و صیا منش و نورافکن و منتظری چی؟
۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۲:۵۰
7
73
تاج آسیا
هرچند دل هوادار خون شد تا بعد از کلی کش و قوس تمدید کردی اما از امروز تموم آبی دلا ازت حمایت میکنن به شرطی که بشی همون روزبه چشمی که کارلوس کیروش عزیز باهاش بهترین عملکرد دفاعیو داشت.
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۵:۵۶
پاسخ
29
88
امیر زمان
ما به یکی مثل چشمی شدیدا نیاز داشتیم ما با چشمی و منتظری بهترین خط دفاع ادوار لیگ رو در فصل قبل رقم زدیم و آمار خیره کننده داشتیم به نطرم الان فقط به یک هافبک نفوذی و بازیساز نیازه که اگه نجنبن فصل از دست میره و تراکتور و سپاهان خیلی جلو میفتند با احترام به تیم پشت گرم
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۷:۲۷
پاسخ
19
126
امیرخان6
حالا همه ی اینایی ک گفتید مال ثبل از لژیونرشدنش بود ب اینا اضافه کنید تجربه ای ک از اروپا باخودش آورده و بابرگشتش ب استقلال میتونه کمک زیادی ب استقلال بکنه
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۴:۲۲
پاسخ
111
53
یه قرمزه تو ایران پرسپولیسه قهرمان قهرمان قهرمان
حمیدجان ازاین ب بعدهم نخواهدشددوست عزیزامیرخان مزاح کردن خخخ
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۷:۰۵
25
22
hamid af
تاحالا لژیونر نشده دوست عزیز!!!!
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۰:۳۶
46
4
کیروش کبیر
نمیدونم امکانش هست یا نه ولی کاش استراماچونی سیستم 3 دفاعه رو امتحان کنه (دفاع راست: دانشگر، وسط چشمی و دفاع چپ یزدانی) در اینصورت ووریا و میلیچ هم میتونن بهتر تو حمله شرکت کنن و کمتر خسته بشن. از طرفی تیم میتونه با 2 مهاجم بازی کنه. ایتالیایی بودن استراماچونی هم میتونه به اجرای این سیستم کمک کنه.
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۸:۵۷
پاسخ
14
107