آنالیز/ راهِ مهارِ بارسا، مهارِ بوسکتس است

آنالیز/ راهِ مهارِ بارسا، مهارِ بوسکتس است

9767
15:14
04 اسفند 1394
سایت رسمی برنامه نود- هر ماشینی هرچقدر هم زیبا، نیاز به موتور دارد. سرخیو بوسکتس موتور بارسلونا است که تعادل دفاعی و هجومیِ این تیم را حفظ می‌کند. اگر بوسکتس از کار بیفتد، ماشینِ بارسا هم از کار می‌افتد.

سایت رسمی برنامه نود- هر ماشینی هرچقدر هم زیبا، نیاز به موتور دارد. سرخیو بوسکتس موتور بارسلونا است که تعادل دفاعی و هجومیِ این تیم را حفظ می‌کند. اگر بوسکتس از کار بیفتد، ماشینِ بارسا هم از کار می‌افتد.

به گزارش سایت نود و به نقل از آی اسپورت، خیلی‌ها بارسلونا را تیمی غیرِ قابلِ مهار می‌دانند، تیمی پر از بازیکنانِ خطرناک. بارسلونا لوئیس سوارز، بهترین گلزنِ لا لیگا، لیونل مسی، دارنده‌یِ پنج توپِ طلا و نیمار که امسال فقط در کسبِ توپِ طلا مسی را بالایِ خودش دید را دارد. اما هر ماشینی، هرچقدر هم زیبا، نیاز به موتور دارد. سرخیو بوسکتس موتور بارسلونا است که تعادلِ دفاعی و هجومیِ این تیم را حفظ می‌کند. اگر بوسکتس از کار بیفتد، ماشینِ بارسا هم از کار می‌افتد. این راهِ مهارِ بارسلونا است، پرسِ کردنِ شدیدِ بوسکتس.
در سال‌هایِ اخیر تیم‎‌های زیادی از الگوی ژوزه مورینیو که اولین بار با اینتر در سال 2010 به کار گرفته شد، مقابل بارسلونا پیروی کرده‌اند: دفاعِ عمیق و بدونِ اشتباه و با دقت. این الگویی است که بارسلونا به آن عادت کرده و در بیشتر مواقع شکستش می‌دهد. اما فصلِ پیش در نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ، پپ گواردیولا با بایرن مونیخ راهی کاملا متفاوت را رفت و بارسلونا را در زمینِ خودش پرس فوق‌العاده شدید و بالا کرد. درسته که بعد از بازی و با توجه به شکستِ 3-0 بایرن، تقریبا اکثرا از تاکتیکِ او انتقاد کردند، اما مثل همیشه گواردیولا به نکته‌یِ درستی پی برده بود، نکته‌ای که به نظر می‌رسد تیم‌هایِ دیگر هم این فصل کم کم به آن پی برده‌اند. تیم‌ها در لا لیگا حالا سعی می‌کنند با پرس کردنِ خطِ میانیِ بارسلونا، و به خصوص بوسکتس، آنها را مجبور کنند رو به فوتبالِ مستقیم بیاورند.
بهترین نمونه‌یِ چنین طرحی را امسال ادواردو بریزو، مربیِ سلتا ویگو، که الگویِ خودش را مارسلو بیلسا می‌داند، اجرا کرد. سلتا با تحتِ فشار قرار دادنِ بوسکتس موفق شد بارسلونا را 4-1 در گالیسیا شکست بدهد. میانگین درصد پاسِ صحیح بوسکتس در این فصلِ لالیگا 89.2 است. این درصد در چمپیونز لیگ بالاتر هم می‌رود: 92.5. اما بوسکتس در شکست سنگین مقابل سلتاویگو تنها 80.5 درصد پاس‌هایش به هدف رسید و در نیمه دوم تعویض شد، در حالیکه تیمش 3-0 عقب بود. مشکل بارسلونا در این بازی پیدا کردن پاسِ آخر نبود، بلکه در همان پاس اول شکست می‌خوردند. آرسن ونگر می‌تواند از ایده‌یِ ادواردو بریزو الهام بگیرد و به جنگِ باز با بارسلونا برود. حتی مالاگا هم در ژانویه در دیداری که نهایتا 2-1 باخت، مثلِ سلتا بوسکتس را تحتی فشارِ شدید قرار داد و باعث شد تا دقتِ پاسش به 86.4 برسد.
پارک کردنِ اتوبوس هرگز سبکِ ونگر و آرسنال نبوده است. پس تنها راهی که برایشان باقی می‌ماند، مهارِ بوسکتس است.

نویسنده: آدام بیت

31980

نظرات کاربران
علیرضا
فقط استقلال فتح اله زاده میتونه بارسا رو متوقف کنه . شایدم هشت تا بهش زد !!! البته همایون بارسا رو!!!!
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۹:۵۷
پاسخ
4
6
امیر
همین حرفو من زدم خندیدین بهم بفرما...
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۵:۲۵
پاسخ
3
26
k1
بازی با لوانته که بوسکتس نبود بارسا اصلا خوب بازی نکرد .البته بوسکتس اواخر بازی به زمین اومد
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۴:۰۸
0
12
علی
به هیچ وجه نمیشه این بارسلونا رو مهار کرد
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۶:۰۱
پاسخ
10
51
ERFAN
دمت گرم
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۰:۲۱
5
27
پیمان
واقعا مرسی
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۵:۱۱
پاسخ
5
24
بارسای دبل سه گانه
بوسکتس رو پرس کنن اینیستا و راکیتیچ چی؟؟ به فرض اینارو هم فلج کردن.... ولی اگه دقت کرده باشین مسی خودش خیلی عقب میاد و بازیسازی میکنه. فصل پیش مسی بهترین و کاملترین دوران بازیش بود چون هافبکهای بارسا افت کرده بودن خودش میومد بازیسازی میکرد پاس گل میداد ازهمه هم بیشتر گل زد این فصلم داره همین کارو میکنه.برگ برنده بارسا خود مسیه
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۶:۱۴
پاسخ
13
74
هیچ
مسی برای افت هافبک ها نمیومد عقب اصلا افتی نداشتن تو فوتبال امروزی با سه هافبک بازی کردن مساویه با مرگ تیم مگر اینکه سه هافبک خلاق و مهاجم عالی در خدمت داشته باشی در بازی های سخت که پرسینگ شدید هست مسی در عرض چند دقیقه میاد به هافبک کمک میکنه تا بعلت کمبود بازیکن در وسط زمین دفاع تیم جلو نکشه و اشتباه کمتری رخ بده دقت کنید میبینیم در بازی دیشب مقابل ارسنال هم همین بود ارسنال با پنج بازیکن وسط زمین رو داشت و بارسا سه بازیکن که مسی اضافه میشد تا با دریبل و توپ گیری فوق العادش توپ رو از فضا های کوچیک دربیاره
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۹:۲۹
0
5
l
خیلی خوبه
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۲:۴۸
پاسخ
6
45
آرش
واقعا جالبه. کاملا موافقم. البته پرس کردن بازیکنی که خودش بهترین پرس کننده هست کار خیلی سختیه
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۳:۰۱
پاسخ
5
79
علی زمانی
پارک کردن اتوبوس سبک ششتقلاله :D
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۹:۲۰
پاسخ
54
78
حسين
اما همون سلتا شيش گل در بازي برگشت خورد در همون بازي چهار بر يك توپهاي بارسا گل نشد كسي كه شيوه شكست بارسا رو بلده چرا نميتونه دو بار پشت سر هم اين تيم رو شكست بده
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۱:۱۷
پاسخ
19
90
بارسا
اتفاقا مورینیو بیشترین شکست رو جلو بارسا داشته با تیمهای مختلف
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۴۲:۳۴
7
22
اقای خاص
مورینیو بلده
۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۷:۱۳
53
23