آنالیز یک فرمانده؛ تکیه‌گاه شفر، امید استقلال

آنالیز یک فرمانده؛ تکیه‌گاه شفر، امید استقلال

35619
18:21
16 اسفند 1396
فارغ از این که در نظرسنجی نود حق کدام بازیکن بود بهترین شود و برد دربی و حضور دو بازیکن پرسپولیسی چقدر در رای آوردن یک استقلالی تاثیر داشت او سال‌هاست بهترین مرد فوتبال ایران است

وبسایت رسمی برنامه نود - حتی اگر امسال سال خوبش نباشد و حتی اگر لژیونرها بیشتر از او بدرخشند و حتی اگر نظرسنجی‌ها رنگی باشد باز هم ابراهیمی می‌تواند گزینه شایسته‌ای برای لقب بهترین بازیکن باشد. 

به گزارش وب‌سایت نود، بازیکنان زیادی هستند که برای تیمشان بیش از یک بازیکن می‌ارزند. مهاجمانی که با گل‌هایشان یک تنه بار تیم را به دوش کشیده‌اند یا دروازه‌بان‌هایی که با شیرجه‌هایشان تیمشان را از خطر سیو کرده‌اند. کاپیتان‌هایی که کاریزما و شخصیتشان امتیازی اضافه برای تیم هایشان محسوب می‌شود. با این حال می‌شود نه مهاجم بود و نه دروازه‌بان و نه کاپیتان، اما یک تیم بود. این را امید ابراهیمی در این سال‌ها خیلی خوب برای استقلال ثابت کرده است. بازیکنی که به اندازه یک مهاجم گل می‌زند، به اندازه یک دروازه‌بان تیمش را از خطر نجات می‌دهد و به اندازه یک کاپیتان، فرماندهی می‌کند.

فارغ از این که در  نظرسنجی نود حق کدام بازیکن بود بهترین شود و برد دربی چقدر در رای آوردن یک استقلالی تاثیر داشت او سال‌هاست یکی از بهترین مردان فوتبال ایران است. در این روزها که استقلال دربی را برده و در آسیا هم عملکرد خوبی داشته شاید بیشتر بتوان بهترین بودن ابراهیمی را بررسی کرد. اگرچه در روزهایی که استقلال روزهای خوبی نداشت نمی‌شد نقش او را نادیده گرفت.

ابراهیمی در این فصل لیگ قهرمانان هم عامل اصلی موفقیت استقلال محسوب می‌شود و در اکثر فاکتورها در میان بازیکنان تیمش نفر اول است. او با 8 پاس کلیدی بیشترین موقعیت را برای هم‌تیمی‌هایش ساخته است. یک پاس بیشتر از سرور جپاروف که هافبک طراح آبی‌هاست و وظیفه‌اش ایجاد موقعیت برای هم‌تیمی‌هایش بوده اما کسی که بهتر از او این وظیفه را انجام می‌دهد شماره 6 است. دو بازیکن استقلال در آسیا پاس گل داده‌اند که در بین آن‌ها هم نام ابراهیمی دیده می‌شود.

بهترین پاسور تیم هم مانند بقیه گزینه‌ها نامی تکراری است. ابراهیمی با 211 پاس که توانسته در هر بازی، به صورت میانگین بیش از 70 پاس بدهد. نفر دوم جپاروف است با 149 پاس! یعنی دومین پاسور استقلال، فقط 70 درصد ابراهیمی توانسته دیگر هم تیمی‌هایش را در زمین پیدا کند. بررسی دقیق‌تر پاس‌های امید نشان از ارزش آنها دارد. پاس‌های او به پاس‌های کوتاه و عرضی خلاصه نمی‌شود و لیدر استقلال، در همه جای زمین هم‌تیمی‌هایش را پیدا می‌کند. او در بازی با الریان به 11 بازیکن تیمش پاس داد. در بازی با الهلال هم 11 هم‌تیمی‌اش را صاحب توپ کرد و در بازی با العین 10 بازیکن از پاس‌های او بهره‌مند شدند. او بیشترین سانتر را هم بعد از وریا غفوری در استقلال انجام داده و با 11 سانتر در رده دوم قرار دارد.

نفوذهای هر دو مدافع کناری استقلال، با تغذیه توسط ابراهیمی انجام می‌شود. در عکس اول پاس‌های ابراهیمی به غفوری و در عکس دوم، پاس‌های او به نورافکن در بازی با الریان با رنگ آبی مشخص شده‌اند

در هر سه بازی استقلال، ابراهیمی توانسته بیشترین لمس توپ را بین همه بازیکنان استقلال داشته باشد. در بازی اول 113 لمس توپ، در بازی دوم 64 و در بازی سوم 81 لمس توپ که هیچ بازیکن دیگری در استقلال نتوانسته به آن برسد.

این آمار امید ابراهیمی در فصلی بدست آمده که به اعتقاد خیلی‌ها به واسطه مصدومیت روزهای خوبی را در بخش اعظمی از فصل نگذرانده است. در همان‌ هفته‌هایی که استقلال در بحران دست و پا می‌زد. همچنین حضور جپاروف و شجاعیان باعث شده تا با زدن ضربات ایستگاهی توسط آنها و تقسیم شدن وظایف بازیسازی میان آنها امید ابراهیمی نقشی کمرنگ‌تر از همیشه در استقلال داشته باشد اما آمار، نشان می‌دهد که او همچنان چهره اول آبی‌هاست.

 

نیلوفر کنگرانی

 

30388

نظرات کاربران
فرمانده
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۴۰:۱۳
پاسخ
1
44
آبی ترین آبی
فرمانده همه جا پرچمت بالاست قطعا تو جام جهانی فیکسی
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۷:۵۸
پاسخ
1
46
Mily
فرمانده خودتی
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۷:۲۸
پاسخ
1
43
پرهام
واسه همینه بهش میگیم فرمانده
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۰:۱۷
پاسخ
1
42
Emad
داشتن همچین بازیکنی آرزوی خیلی از تیم هاست زنده باد فرمانده ادمین:)
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۰:۰۵
پاسخ
1
45
Blue star
واقعا که لقب فرمانده حقته...
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۸:۲۷
پاسخ
1
45
اس اس
مگه داریم بهتر از تو فرماندددددددده
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۴:۵۱
پاسخ
3
58
zx
فکر میکنید چرا طرفدارهای استقلال بهش لقب فرمانده رو دادن؟ الان دیگه, اکثر تماشاگرها فوتبال رو خوب میفهمند.به خصوص طرفدار های استقلال. ادمین جان سپاس
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۵:۱۱
پاسخ
1
59
تاج
فرمانده واقعی
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۲:۲۶
پاسخ
3
48
soheil
عشقی عزیز-عشق
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۱:۴۱
پاسخ
2
46
Taj kabir
به امید آنکه تو جام جهانی جلوی تیم های بزرگ مثل همیشه مقتدر وایسته
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۶:۰۸
پاسخ
1
63
با افتخار استقلالیم
فرمانده یه دونه ایییییییییییییییی
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۵:۱۴
پاسخ
2
61
آبی سنتر
واقعا چیزی که تو تاریخ فوتبال استقلال همیشه وجود داره اینه که همه بازیکنایی که به استقلال میان بدون استثنا متعصب و کم. حاشیه هستن. واقعا باعث افتخار هست وجود بازیکنانی مثل ابراهیمی وریا دو تا حسینی ها چشمی اسماعیلی نورافکن. اکثرا ساخت آکادمی استقلال اند. شفر هم میدونه کسی که از آکادمی میاد چه تلاشی داره. به همین خاطر گیر داده به رزومه بازیکنان آکادمی. حالا بازیکنای استقلال رو با شانسپولیس مقایسه کن. یک مقایسه و دیگر هیچ: بیرانوند و حسین حسینی!
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۱:۱۱
پاسخ
1
79
عابد
امید ابرهیمی بهترین هافبک دفاعی تاریخ ایران
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳:۳۲
پاسخ
3
76
بی افتخار تو آسیا مثل پرسپولیس
فرمانده به این میگن واقعا مرد سال ایران برازنده توست
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۳:۵۳
پاسخ
1
72