آیا به علیرضا بیرانوند ظلم شده است؟

آیا به علیرضا بیرانوند ظلم شده است؟

11432
12:19
12 آذر 1398
پس از انتخاب "اکرم عفیف" به عنوان مرد سال آسیا و نرسیدن این جایزه ارزشمند به علیرضا بیرانوند، سیلِ انتقاد از کنفدراسیون فوتبال آسیا جامعه فوتبال ایران را فراگرفته است.

به گزارش سایت نود، چند ساعت قبل از برگزاری مراسم بهترین های آسیا در هنگ کنگ، خبری ناخوشایند به خبر اول فوتبال ایران تبدیل شد؛ بیرانوند مرد سال آسیا نشده است.
در این یکی، دو روز بسیاری از اهالی فوتبال، کارشناسان و مسوولان ورزش ایران انتخاب نشدن بیرانوند را یک ظلم بزرگ دانستند. خیلی‌ها این موضوع را به نقش ضعیف ایران در کنفدراسیون آسیا ارتباط دادند. با کمی فرونشستن این هیجانات سوال اصلی مطرح‌شده حالا این است که واقعا در مراسم دیروز چقدر به علیرضا بیرانوند ظلم شده است؟ و آیا توپ طلای قاره حق دروازه‌بان تیم ملی ایران بود؟
کنفدراسیون فوتبال آسیا استاد انتخاب‌های غلط و حیرت‌آور است. بدسلیقگی این کنفدراسیون آنقدر برجسته است که سالهاست از ارزش عنوان مرد سال آسیا کاسته شده و دیگر کسی آن را خیلی جدی نمی‌گیرد. همین الان خیلی‌ها نمی‌دانند مرد سال آسیا در سال 2018 چه کسی بود؟

در این یک دهه بازیکنانی به  این عنوان ارزشمند رسیدند که حتی در کشور خودشان هم یک قهرمان محسوب نمی‌شوند چه برسد در سطح قاره. با این وجود یک نگاه منصفانه  و به دور از تعصب نشان می‌دهد علیرضا بیرانوند بهترین بازیکن قاره آسیا در سال 2019 نبوده است. در سالی که قطر با نمایشی تحسین‌برانگیز قهرمان آسیا شد انتخاب یک قطری به عنوان مرد سال را نمی‌توان ظلم به بیرانوند دانست. به نظر می‌رسد آنهایی که هم اکنون فریاد وااسفا سر داده‌اند بیشتر به دنبال موج‌سواری‌اند.
کنفدراسیون فوتبال آسیا البته به بیرانوند ظلم کرده است اما این ظلم در سال گذشته رخ داد. در سال 2018 علیرضا بیرانوند یکی از ستارگان آسیا در جام جهانی بود و یکی از ماندگارترین صحنه‌های درخشش یک آسیایی در تاریخ جام جهانی را خلق کرد، در لیگ قهرمانانان با درخشش فوق‌العاده و ثبت رکورد بیشترین کلین‌شیت پرسپولس را به فینال رساند، در لیگ ایران قهرمان شد و از هر نظر شایسته کسب توپ طلا بود. "بیرو" با وجود این کارنامه افتخارآمیز حتی در بین سه نامزد نهایی قرار نگرفت!!! یک شعبده بازی دیگر از ای.اف.سی.
سران آسیا وقتی شاهکار خود را تکمیل کردند که  از داخل کلاه خود یک قطری متوسط را به عنوان مرد سال درآوردند. عبدالکریم حسن که در قطر بازیکن سوم کشورش شد بالاتر از ستارگان قاره آسیا، جایزه بهترین بازیکن را به خانه‌اش برد! ظلم بزرگ در بیرانوند این انتخاب بود. چهره درخشان آسیا در سال 2018 در خانه نشست و یک بازیکن معمولی السد مرد سال شد. البته اگر با همان متری که حسن در 2018 مرد سال شد قرار بود امسال هم مرد سال انتخاب شود باید به بیرانوند دو توپ طلا می‌رسید.
از نگاه فوتبالی اما در سال 2019 اکرم عفیف دستاورد بهتری نسبت به بیرانوند داشته است. اگر بخواهیم نگاهی غیرایرانی به این انتخاب داشته باشیم نباید از آن انتقاد کرد، هر چند همچنان نمی‌توان از کج سلیقگی ای.اف.سی گذشت.   
از نهادی که "هونگ سون مین"، بیست و دومین بازیکن جهان را به عنوان بهترین بازیکن قاره خود انتخاب نمی‌کند، "معز علی" آقای گل رکوردشکنِ جام ملتها در بین سه نامزد نهایی قرار نمی‌دهد، نمی‌توان انتظار انتخاب‌های کارشناسانه داشت. در این کنفدراسیون باید انتظار داشت بیرانوند با درخشش در جام جهانی و لیگ قهرمانان، نامزد نشود و شاید در یک سال دیگر با عملکردی پایین‌تر مرد سال شود.
همین انتخاب‌های مضحک کنفدراسیون فوتبال آسیا باعث می‌شود که در ایران هم نگاه کارشناسانه به مرد سال نشود. در سالهای اخیر علی کریمی، جواد نکونام و علیرضا بیرانوند سه نماینده ایران در نامزدهای نهایی بود که در هر سه مورد می توان گفت که حضور آنها در بین سه نامزد نهایی خودش یک "سورپرایز" بوده است. در هر سه مرتبه هم باید پذیرفت نماینده ایران بهترین بازیکن قاره در آن سال نبود و جالب اینکه در هر سه بار هم پس از انتخاب نشدن بازیکن ایرانی از رابطه‌باز بودن ای.اف.سی و خورده شدن حق مسلم بازیکن ایرانی صحبت شد.
به بیرانوند و دیگر بازیکنان ایرانی در این سه سال ظلم نشد اما به آنها همیشه ظلم می‌شود چون باید کنفدراسیون فوتبال آسیا مورد ارزیابی ‌شان قرار دهد.
 

اختصاصی
نظرات کاربران
عشق شازده
نه سید حسینی بهترین دروازه بانه
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۳:۱۲
پاسخ
153
43
ایران عاشقتم
با احترام به شما ولی بیشتر امتیازایی که از دست داد استقلال تو این فصل به خاطر این بود که حسینی ضعیف عمل کرد مثالش همین بازی با سپاهان گل ها رو ببین چقدر بد واکنش مشون داد جایگیریش تو دروازه افتضاح بود من خودم استقلالیم ....
۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۵:۳۷
1
10
ایران عاشقتم
سلام من خودم استقلالیم و دوست ندارم بیرانوند مرد سال اسیا میشد ولی چطوری میشه یه دروازبان و با یه مهاجم مقایسه کرد و گفت که کدوم بهتره به نظر غیر منطقیه
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۸:۳۷
پاسخ
46
89
ایران
چه کسی میتونه از چهل متری گل بخوره ! چه گسی میتونه چالش مانکن به قشنگی بیرو اجرا کنه ؟
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۷:۲۸
پاسخ
151
111
امید
همون کسی که پنالتیِ رونالدو رو گرفت،تو جام جهانی دو تا گل خورد که هیچکدومشو هیچ دروازه بانی نمیتونست بگیره،همونی که توپو چه با پا چه با دست میندازه رو بند کفش بازیکن خودی پشت محوطه جرینه حریف و...
۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۷:۰۵
2
10
یک قدم جلو
خوب کنفدراسیون آسیا. بیشترین ملاکش واسه انتخاب بهترین بازیکن سال آسیا. عملکرد بازیکناها در آسیا بوده، در تیم ملی و باشگاهای آسیا. درسته بیرانوند پنالتی کریس گرفت، ولی نتونست تیم ملی ما رو به فینال جام ملتای آسیا ببره.
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۴:۱۰
پاسخ
71
65
aa
ما از این نظر میگوییم ظلم شده چرا که طبق قانون ای اف سی بازیکنی که نامزد مرد سال آسیا میشودباید حضور فیزیکی داشته باشد که این بار هم همه دیدیم که ای اف سی با لابی که در آن وجود داره باز هم به نفع کشورهای عربی کار کرده و جایزه اکرم عفیف را به ژاوی مربی تیم السد داده آیا این ظلم نیست
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۴:۲۷
پاسخ
33
66
میلاد رضایی
میشه بگی این قانون رو از کجا درآوردی؟ :|
۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵:۰۰
0
2
موسی
عفیف شایسته تر بود.
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۴:۱۲
پاسخ
42
89
امیر
همه جای دنیا همینه دروازه بانی به چشم میاد که واقعا عالی باشه نه مثل ایشون که امسال هر چی و هر کی زده رفته تو گل من پرسپولیسیم اما از عملکرد امسالش شاکیم
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۳:۵۹
پاسخ
62
71
حبیب
ظلم و تبعیض اونجایی واقع شده که اکرم عفیف تو مراسم غایب بوده ولی جایزشو گرفته
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۱:۵۶
پاسخ
29
53
TT فراتر از باشگاه ✔
آره بهش ظلم شد ://// جایزه یاشین حق بیرو بود تو مشتش بود امان از مافیای پشت آلیسون و ترشتگن =((((
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵:۰۴
پاسخ
68
54
پرسپولیس محبوب دلها
به بیرو پارسال ظلم شد که هم جام جهانی درخشید و هم تو لیگ و هم تو لیگ قهرمانان باید انتخاب میشد امسال که موفقیت انچنانی نداشته
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۹:۲۹
پاسخ
5
98
۶
پول پول پول و دیگر هیچ
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۳:۳۵
پاسخ
25
41
هوادار اصیل پیروزی
اکرم عفیف قهرمان آسیا شده ولی بیرانوند هیچ افتخار بین المللی ندارد بنابراین اصلا در حق بیرانوند ظلم نشده...
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۵:۵۱
پاسخ
37
63
Sam
شک نکن بهش ظلم کردن. خصوصا فصل قبل که کاملا حقش بود
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱:۴۳
پاسخ
38
41
تراکتور سلدوز
به عنوان یک ایرانی دوست داشتم بیرانوند بهترین بازیکن بشه. علی بیرو سال پیش مستحق این عنوان بود چون هم تو جام جهانی هم جام ملتها و هم لیگ آسیا خوش درخشیده بودولی خداییش امسال حق اکرم عفیف بود چون هم تو لیگ خوب کار کرده بود و هم قهرمان جام ملتها شده بود
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۸:۴۸
پاسخ
7
53
علی
مشکل اینه ما لابی و کرسی قوی تو AFC نداریم که از حقمون دفاع کنه.. پارسال عبدالکریم حسن نه تیم ملی شون جام جهانی بود و نه تو لیگ قهرمانان آسیا به فینال رسید! تو اون چندتا بازی لیگ قهرمانان آسیا هم عملکرد خیلی ضعیفی داشت و تو یک بازی هم اخراج شد ولی مرد سال فوتبال آسیا شد.. پس اینجا معلوم میشه اون لابیه خیلی مهمه‌..
۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۶:۵۲
پاسخ
10
38