آیا لسترِ راجرز از لسترِ رانیری هم بهتر است؟

آیا لسترِ راجرز از لسترِ رانیری هم بهتر است؟

4006
21:39
16 آبان 1398
لسترسیتی در فصل 2015-2016 با رانیری قهرمان جزیره شد.

به گزارش وبسایت نود، لسترسیتی در این فصل در عین شگفتی در ردۀ سوم ایستاده است.

عملکرد خوب و غیرقابل انتظار لسترسیتی در این فصل تحت نظر راجرز موجب شده کارشناسان به شباهت این تیم با تیم رانیری در فصل 2015-2016 بپردازند. تیمی که در عین شگفتی، توانست قهرمان جزیره شود. اما آیا واقعاً شباهتی بین این دو تیم هست و لسترسیتی در این فصل هم می تواند شگفتی بزرگی را رقم بزند؟

ازقضا جالب است بدانید در این فصل همچون فصل 2015-2016 که لستر در نهایت قهرمان شد، بعد از 11 هفته در رده سوم ایستاده است. البته آنها در این فصل با راجرز امتیازات بیشتری هم کسب کرده اند و از نظر گل های زده و گل های خورده هم به مراتب عملکرد بهتری داشته اند ولی تفاوت بزرگ با آن فصل این است که در آن سال لیورپولی وجود نداشت و اختلاف لسترسیتی با صدر جدول تنها 3 امتیاز بود و این فصل 8 امتیاز.

در فصل 2015-2016 لسترسیتی با آرسنال و منچسترسیتی تنها 3 امتیاز فاصله داشت. در این فصل هم لسترسیتی با منچسترسیتی رده دومی تنها 2 امتیاز فاصله دارد و به مدد برد پرگل مقابل ساوتهمپتون، وضعیت تفاضل گل این تیم نیز خیلی بهتر از آن فصل قهرمانی با رانیری (تا هفته یازدهم) است، اما وجود لیورپولِ کلوپ باعث شده لسترِ راجرز با صدر جدول فاصله زیادی داشته باشد. لیورپول تا به اینجا فقط دو امتیاز از دست داده که آماری بی نظیر به حساب می آید.

در فصل 2015-2016 تا هفته یازدهم تیم رانیری تنها یک کلین شیت داشت، او آنقدر مشتاقانه منتظر کلین شیت تیمش بود که بعد از ثبت کلین شیت مقابل پالاس، برای بازیکنان تیمش پیتزا خرید. البته در طول آن فصل هم خیلی رانیری به کلین شیت های تیمش اتکا نکرد و بیشتر سبک ضدحمله ای این تیم بود که به قهرمانی آنها کمک کرد. سرعت واردی و محرز در پشت مدافعین حریف، برای تیم های رقیب دردسرساز بود. 

در مقابل، در این فصل تیم راجرز بیشتر سعی در کنترل بازی و ارائه بازی مالکانه دارد. این تغییر سبک در آمار لسترسیتی نیز به وضوح قابل مشاهده است. در آن فصل با رانیری، تیم بر پایه ضدحمله طرح ریزی شده بود و بیش از 20 درصد پاس های تیم بلند بود. در این فصل تعداد پاس های بلند لسترسیتی به کمتر از 10 درصد رسیده است. در نتیجه همین موضوع دقت پاس لسترسیتی از 71 درصد به تقریباً 82 درصد رسیده است. ضمن اینکه پاس های تیم نیز به مراتب بیشتر بوده چرا که راجرز اصرار بیشتری به بازی مالکانه و خلق موقعیت با پاسکاری بیشتر دارد. مالکیت تیم نیز بالطبع تغییر چشمگیری یافته است.

بر پایه همین سبک بازی، بازیکنان خلاقی چون مدیسون، پرز، بارنز و تیلمانز فرصت موقعیت‌سازی و درخشش در ترکیب لسترسیتی را یافته‌اند. بن کیلول و ریکاردو پریرا نیز با حضور بازیکنی چون اندیدی در مرکز زمین، این فرصت را یافته اند تا با فراغ بال بیشتری به سمت زمین حریف حرکت کنند. ازقضا آنها خوش‌شانس بوده‌اند که اندیدی نیز آمار مشابهی کانته به جای گذاشته است و تنها در زمینۀ میانگین قطع ارتباط بازی حریف، عملکرد کانته با اختلاف بهتر بوده است.

اما آیا واقعاً این لسترسیتی با این شرایط می تواند عملکردی بهتر از لسترسیتیِ رانیری داشته باشد؟ برای پیش‌بینی خیلی زود است، هنوز 11 هفته گذشته و لیورپول و منچسترسیتی به مراتب تیم های بهتری به نسبت فصلی هستند که لستر قهرمان انگلیس شد. اما عملکرد لستر راجرز در این فصل بی شک بسیار خوب بوده است.

در ستایش از این تیم لسترسیتی باید اذعان کرد که راجرز تیمی را که از پوئل تحویل گرفت، خیلی هم تقویت نکرده است. حتی آنها مهره ارزشمندی چون مگوایر را از دست دادند ولی او را با سویونجو جایگزین کردند که در این فصل عملکردی عالی به جای گذاشته است. از ویژگی‌های کنونی لسترِ راجرز، این است که او توانسته همان بازیکنان در دسترس خود را به عملکرد بهینه برساند.

بعد از قهرمانی در سال 2016 همراه با رانیری، در طی فصول اخیر، لستر همیشه یک تیم میانه جدولی بود که محدوده مشخصی از نظر عملکردی و نتیجه داشت. اما با آمدن راجرز و حالا بعد از گذشت چندین ماه از حضور او در لستر، تغییر به وضوح قابل مشاهده است و ترکیب تیم نه از نظر نتیجه نسبت به فصول اخیر بهتر شده که عملکرد تیم نیز بسیار چشمگیرتر از قبل شده و اعتماد در ذهن و ساق های بازیکنان لستر دیده می شود.

لسترسیتی تا به اینجای فصل فقط دو باخت خارج از خانه مقابل لیورپول و منچستریونایتد داشته است. آن هم با حداقل اختلاف گل. و حتی در هفته دوازدهم ممکن است نتایج طوری رقم بخورد که آنها بتوانند به رده دوم صعود کنند اتفاقی که می تواند اعتمادبه نفسی مضاعف به تیم راجرز دهد. حتی اگر منچسترسیتی و لیورپول را کنار بگذاریم، با توجه به جوان بودن تیم لمپارد و نوسان های پرشمار آرسنال و منچستریونایتد و درگیری این سه تیم در رقابت های اروپایی، آن وقت می توان شانس خیلی خوبی برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان توسط لسترسیتی قائل شد.

1878

نظرات کاربران
۶
لیورپول راجرزم واقعا خوب بود و ی تکون اساسی داد ب لیورپول اما ادامه‌دار نبود، تیمای نسبتا ضعیف ک اینجوری عرض اندام میکنن واقعا دوست داشتنین(تو لیگ قهرمانانم اژاکس و اسلاویا)/ تو لیگ انگلیس ک تیمای خوبو قدر زیادن (هرچند ک افولم کردن) ولی وجود همچین تیمایی ب مهیج شدن رقابتا بیش از پیش کمک میکنه و خوبه ک نتایجشون ادامه‌دار باشه تا تنور رقابتا داغتراز همیشه بشه
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۹:۰۶
پاسخ
1
43