آیا کسی رکورد افسانه‌ای شیرر را می‌شکند؟

آیا کسی رکورد افسانه‌ای شیرر را می‌شکند؟

16156
23:38
31 فروردین 1398
آلن شیرر سالهاست که با رکورد 260 گل، بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر است.

به گزارش وبسایت نود، حالا سیزده سالی است که از آخرین گل شیرر در لیگ برتر می گذرد: گل شماره 260. اما هنوز رکورد گل های او در تاریخ لیگ برتر پابرجاست. 17 آپریل 2006 در دیدار مقابل ساندرلند، شیرر گل شماره 260 خود را در لیگ برتر به ثمر رساند و بعد از بیش از یک دهه، هنوز هیچ بازیکنی به فاصله پنجاه گلی او هم نرسیده است.

آیا کسی رکورد شیرر را جابجا می کند؟ در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

وین رونی با رکورد 208 گل زده تنها بازیکنی است که از مرز 200 گل عبور کرده و در رده دوم بهترین گلزنان تاریخ لیگ برتر است، اما او اکنون در آمریکا حضور دارد و شانسی برای رسیدن به شیرر ندارد. وقتی در جدول بهترین گلزنان تاریخ لیگ جزیره پایین تر می آییم، به بازیکنانی نظیر اندی کول، لمپارد، هانری و فاولر می رسیم. در این جدول در رده هفتم آگوئرو قرار دارد که هنوز کفش هایش را نیاویخته و البته در لیگ برتر هم حضور دارد. اما آگوئرو 98 گل با شیرر فاصله دارد. هری کین نیز با 125 گل زده و با توجه به سنی که دارد، شانس خوبی برای رسیدن به شیرر دارد، اما او هنوز به نصف گل های مهاجم سابق نیوکاسل هم نرسیده است.

حقیقت این است که رکورد آلن شیرر واقعاً خارق العاده است. علاوه بر زدن 260 گل در طی 14 فصل حضور در لیگ برتر انگلیس، او پیش از شروع لیگ برتر در سال 1992، در دسته اول فوتبال انگلیس نیز 23 گل برای ساوتهمپتون به ثمر رسانده بود. با این وجود از سال 1992 تا سال 2006 و با پیراهن بلکبرن و نیوکاسل، 260 گل به ثمر رساند. او این تعداد گل را در 441 مسابقه به ثبت رساند. میانگین یک گل در هر 1.67 بازی و تقریباً 18.5 گل در هر فصل.

آلن شیرر فوتبالش را در ساوتهمپتون آغاز کرد. پیش از شروع لیگ برتر در فصل 1992-1993 به بلکبرن پیوست، رقم انتقال او در آن فصل 3.3 میلیون پوند بود که یک رکورد به حساب می آمد. شیرر در 138 بازی لیگ برتری با بلکبرن 112 گل زد و سپس با رقم رکوردشکن 15 میلیون پوند در سال 1996 راهی نیوکاسل شد و طی 10 فصل حضور در این تیم در 303 بازی، 148 گل به ثمر رساند. شیرر در 35 سالگی آخرین گل خود را در لیگ برتر به ثمر رساند.

در نمودار زیر ملاحظه می کنید که بعد از هر فصل تعداد گل های شیرر چقدر اضافه شده است. اعداد روی دایره های آبی رنگ، نشانگر هر فصل هستند. نفرات بعدی نیز گزینه هایی هستند که شانس رسیدن به شیرر را دارند.

در شرایط فعلی، سه مهاجم در لیگ برتر حضور دارند که بیش از 100 گل به ثمر رسانده اند و شانس رسیدن به شیرر را دارند. آگوئرو با 162 گل زده، هری کین با 125 گل و لوکاکو با 113 گل. البته چند بازیکن غیر مهاجم و چند مهاجم جوان دیگر نیز پشت این افراد حضور دارند که می توان برای آنها هم شانسی قائل شد: استرلینگ با 66 گل، مانه با 62 گل، صلاح با 53 گل، رشفورد با 27 گل.

در نمودار زیر، تخمین زده شده است که هریک از افراد ذکر شده، برای رسیدن به رکورد شیرر (تا 35 سال) به طور متوسط در هر فصل باید چند گل بزنند!؟ به طور مثال آگوئرو که نیاز به 98 گل دارد، با توجه به سنش، تا 5 سال دیگر که 35 ساله شود، باید به طور متوسط تقریباً در هر فصل 20 گل به ثمر برساند: 3 فصل 20 گل و 2 فصل 19 گل. یا رشفورد مهاجم جوان یونایتد که 21 سال سن دارد و به نسبت شیرر فرصت تجربه فصول بیشتری را در لیگ برتر خواهد داشت، باید به طور متوسط هر فصل 17 گل بزند تا در 35 سالگی به رکورد شیرر برسد.

تازه این در شرایطی است که بازیکنان ذکرشده بتوانند فرم خوب خود را در طی فصول متوالی حفظ کنند و از گزند مصدومیت های بلندمدت دور بمانند. شیرر در طی دوران فوتبالی خود طی سه نوبت مصدومیت های سختی را متحمل شد. در فصل اول حضورش در بلکبرن، تقریباً نیمی از فصل را از دست داد. در فصل 1997-1998 نیز مصدومیت ها باعث شد او تنها 17 بازی در لیگ انجام دهد و در فصل 2000-2001 به دلیل مشابه، 19 بار در لیگ به میدان رفت.

با این وجود شاخصه بزرگ شیرر، ثبات در امر گلزنی او بود. اگر کسی بخواهد به رکورد شیرر برسد باید این ثبات را حفظ کند. شیرر در طی ده فصل اول حضورش در لیگ برتر، به طور متوسط بیش از 20 گل در هر فصل به ثمر رساند و در طی چهار فصل آخر حضورش در لیگ برتر (که از مرز 30 سال عبور کرده بود) میانگین گل هایش در هر فصل به 14 گل رسید که باز هم آمار بدی نیست.

در نهایت به نمودار زیر می رسیم. در این نمودار میانگین گل های بازیکنان ذکر شده و همینطور سایر شاخص ها آورده شده است.

ستون اول میانگین بازی برای رسیدن به یک گل را برای هفت بازیکن مطرح شده، نشان می دهد. آگوئرو با میانگین یک گل به ازای هر 1.44 مسابقه، بهترین آمار را دارد. در ستون دوم تعداد گل هایی که هر یک از این بازیکنان برای عبور از تعداد گل های شیرر نیاز دارند (حداقل 261 گل) ذکر شده است. فعلاً آگوئرو فقط کمتر از 100 گل فاصله دارد.

ستون سوم نشان می دهد اگر بازیکنان با همین میانگین گلزنی به روند خود ادامه دهند برای رسیدن به رکورد شیرر، به چند مسابقه دیگر نیاز دارند؟ در ستون بعدی نیز به تعداد بازی هایی اشاره شده که هر بازیکن در هر فصل نیاز دارد تا به زمین برود تا بتواند با این میانگین گلزنی به رکورد شیرر برسد. به طور مثال هری کین با همین نرخ گلزنی، نیاز به 198 بازی دیگر در لیگ برتر دارد، یا به طور متوسط در هر فصل 20 بازی انجام دهد.

با این تفاسیر تصور می کنید آیا بازیکنی می تواند به رکورد شیرر برسد؟ یا رکورد او پابرجا می ماند؟

 

1878

نظرات کاربران
یونایتدی
اگه فرگوسن تو یونایتد مونده بود قطعا رونی این رکورد رو میشکست چون از وقتی فرگوسن رفت رونی افت کرد
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۷:۳۰
پاسخ
0
34
فوتبالی-قدیمی
یادی هم کنیم از زوج فوق العاده دوست داشتنی شیرر و شرینگهام. شاید یکی از بهترین زوج های خط حمله تاریخ انگلیس و اروپا
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳:۱۵
پاسخ
0
46
محمدرضا
هری کین اگر بماند احتمالش زیاد است.
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۴:۱۱
پاسخ
0
29
کینگ
من هم گمان نمیکنم کسی بتونه به رکورد شیرر برسه ، فقط اگه مسی یا رونالدو زمانی که کم سن و سال تر بودن در انگلیس بازی میکردن و موندگار میشدن شک ندارم که این رکورد رو مثل اب خوردن میزدن.
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۱۲:۵۲
پاسخ
14
18
11
اگه کسی قراره برسه به این رکورد هری کینه
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۲:۱۵
پاسخ
1
21
مسعود
واقعا گلزن بی نظیری بود، تازه این در حالیکه در تیمهای خیلی قوی بازی نمیکرد، مثلا تیم بلکبرن یک یا دو فصل خوب داشت و نیوکاسل تقریبا دو سه فصل تیم قوی داشت .... اگر اون زمان به منچستر یا آرسنال یا حتی چلسی نیمه قوی میرفت بدون شک رکورد400 تا 500 گل رو میزد
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۲۱:۴۰
پاسخ
0
26
Man United / A.C.Milan
رونالدو اگر به مادرید نمی رفت تا الآن این رکوردو میشکوند... البته فکر نمیکنم چون تو منچستر با وجود گلزن بودنش و سرعتش زیاد تو فاز زدن گل های آسون نبود و کسی که همیشه بخواد گل های خاص بزنه نمیتونه چنین رکوردی رو تا 46 سالی بشکونه... ولی اگر رونالدو با سبک بازیش در مادرید توی لیگ برتر بود تا الآن هم همه رکوردهای گلزنی منچستر و هم لیگ برتر مال رونالدو بود ...
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۶:۰۷
پاسخ
9
9
Sahand
اگه مسی همین الان به یکی از تیم های جزیره بره میتونه این رکورد رو هم به اسم خودش ثبت کنه!
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۷:۳۸
پاسخ
175
65
محمد
مسی همون دو سه بازی اول کم میاره لیگ انگلیس که شوخی نیست داداش
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۷:۰۰
15
10
مسعود هاشمی
توهم نزن دیگه ابرو هر چی فن میبری مسی با 32 سال سن طی چند سال میخواد تو لیگ 260 بزنه؟5 سال هم حساب کنی سالی 52 گل اونم لیگ انگلیس لیگ !!!
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۵:۵۵
17
143
حسین
به نظرم در شرایط فعلی غیر ممکنه کسی برسه
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۲:۲۸
پاسخ
9
135
حسام
حالا حالاها این رکورد دست نیافتنی..
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۸:۰۹
پاسخ
9
127