ارزشگذاری برند سرخابی‌ها توسط یک شرکت خارجی

ارزشگذاری برند سرخابی‌ها توسط یک شرکت خارجی

5128
09:12
30 آذر 1393
آخرین خبرها از واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس نشان می‌دهد که قیمت‌گذاری برند این دو باشگاه توسط یک گروه تخصصی ارزشگذاری برند در داخل و خارج در حال انجام است.

وبسایت رسمی برنامه نود - آخرین خبرها از واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس نشان می‌دهد که قیمت‌گذاری برند این دو باشگاه توسط یک گروه تخصصی ارزشگذاری برند در داخل و خارج در حال انجام است.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایسنا، در حالی که بعد از به نتیجه نرسیدنجلسه 15 آذر هیات واگذاری در خصوص واگذاری سرخابی ها، بازپرس شعبه 15 دادسرای عمومی و انقلاب دو روز بعد و در 17 آذر ماه در نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان خواستار توقف روند واگذاری باشگاه پرسپولیس به علت پرونده‌های مفتوح در سالهای 1390 تا 1392 شده بود که آخرین اخبار از نزدیک شدن به زمان واگذاری این دو باشگاه خبر می دهد.

به طوری که طبق گفته ی رئیس سازمان خصوصی سازی صورتهای مالی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که مانع جدی بر سر واگذاری آنها بود به تازگی به امضای وزارت ورزش و جوانان رسیده و مهم ترین مانع واگذاری آنها برطرف شده است، زیرا صورتهای مالی این دو باشگاه به تایید حسابرس نرسیده بود و در بدهی‌ها و دارایی‌های باشگاه ابهاماتی وجود داشت و مدیران دو باشگاه نیز نسبت به تایید صورتهای مالی اقدامی انجام نمی دادند.

بنابراین به گفته ی رئیس سازمان خصوصی سازی با امضای صورتهای مالی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به احتمال زیاد آگهی برگزاری مزایده دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اواسط دی ماه منتشر شده و در نیمه اول بهمن ماه مزایده سرخابی‌ها برگزار می‌شود.

این در حالی است که پیگیری خبرنگار ایسنا از وضعیت قیمت‌گذاری این دو باشگاه نشان می‌دهد که قیمت‌گذاری" برند" این دو باشگاه توسط یک گروه تخصصی ارزشگذاری برند در داخل و خارج در حال انجام است و چون برند باشگاه در ارزشگذاری آن مهم است، علاوه بر یک موسسه داخلی، یک شرکت بین المللی نیز در حال قیمت گذاری برند این دو باشگاه است.

بنابراین ارزش گذاری برند این دو باشگاه توسط کارشناسان دادگستری، مرکز ارزش گذاری برند در داخل کشور و یک مرکز ارزش گذاری بین المللی که تخصص ارزش گذاری روی قیمت گذاری باشگاه های دنیا را دارد ،کار قیمت گذاری را انجام می دهد و مسوولان منتظر ارائه تاییدیه ارزشگذاری برند در این مرکز هستند.

همچنین به دلیل این که قیمت گذاری سهام این دو باشگاه منوط به تعیین میزان بدهی‌های آن ها است، لذا قیمت گذاری سهام نیز توسط گروه دیگر در حال انجام است و به محض این که میزان بدهی و دارایی این دو باشگاه مشخص شود اقدامات واگذاری انجام خواهد شد و چون باشگاه ها سودآوری ندارند قیمت گذاری براساس ارزش روز خالص دارایی محاسبه می شود به طوری که دراین محاسبه دارایی های شرکت از بدهی ها کسر شده و مورد محاسبه قرار می گیرد.

دارایی های این دو باشگاه شامل ورزشگاه‌های درفشی فر و مرغوبکار بوده و دارایی غیر پولی شامل برند و حق امتیاز است و بدهی های پولی این دو باشگاه که مشکل اساسی در واگذاری آن ها است شامل سازمان‌ها، نهادها یا ورزشکاران است که توسط کارشناسان مالی در حال انجام است.این درحالی است که هنوز مشخص نیست که آیا قرار است دو ورزشگاه درفشی فرد و یا مرغوبکار به این دو باشگاه داده شود یا نه. زیرا عده‌ای ادعای طلب از این دو باشگاه را کرده‌اند که این موضوع به چالشی برای واگذاری تبدیل شده است.

در این میان موضوعی که اهمیت زیادی دارد قیمت گذاری این دو باشگاه و نحوه تعیین آن است، زیرا قیمتی که در سال‌های گذشته برای این دو باشگاه تعیین شده بود، موجی از اعتراضات را به وجود آورد و مانع از واگذاری شد. این در حالی است که ایسنا از قیمت گذاری 150 تا 200 میلیارد تومانی سرخابی ها خبر داده و مطلع شده بود که اگر دو باشگاه‌های مرغوبکار و درفشی فر به استقلال و پرسپولیس واگذار شود، قیمت در نظر گرفته شده بیش از 200 میلیارد تومان است، اما اگر این دو ورزشگاه در قیمت گذاری لحاظ نشود، قیمت 150 میلیارد تومانی برای هر یک از این دو باشگاه در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب با امضای صورتهای مالی و نیز انجام فرآیند قیمت گذاری باید دید آیا عزم سازمان خصوصی سازی می تواند به موفقیت واگذاری سهام سرخابی ها بعد از 10 سال منجر شود یا اینکه واگذاری دو باشگاه دولتی به هر بهانه ای به زمان دیگری موکول خواهد شد؟

 

2051

نظرات کاربران
rezaicehot
همیشه قیمت تیم بزرگتربیشتره!!مثل چیزای دیگه!که همیشه قیمت هایی که گذاشتن پرسپولیس بالاتره!!
۰۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۱۶:۳۳
پاسخ
0
0
سورو مشگینی استقلالی
خب قطعا تیمی که قهرمانی های و افتخارات زیادی داره و ششم اسیا هست بیشتز از تیمی که 33 اسیا هست و هیچ افتخار بین الملی نداره قیمت میخوره.
۳۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۳:۱۴
پاسخ
3
3