از فاتی تا آبراهام؛ «آکادمی‌سالاری» رسم جذاب و جدید فوتبال اروپا

از فاتی تا آبراهام؛ «آکادمی‌سالاری» رسم جذاب و جدید فوتبال اروپا

7364
11:27
24 شهریور 1398
برای مایی که پسوند «سالار» پس از نام‌ها، یادآور اتفاقات دردناکی است، اتفاق این روزهای فوتبال اروپا که «آکادمی‌سالاری» نامیده می‌شود، حکم نوعی آشنایی‌زدایی دارد.

به گزارش سایت نود، اگر تا چند هفته قبل از تامی آبراهام و آنسو فاتی نام می‌بردید، تصور می‌شد در حال حرف زدن از هنرپیشه‌های جدید جدیدترین ایپزود سریال‌های خانگی هستید اما این 2 نفر با درخشش در 2 لباس مطرح چلسی و بارسلونا به حرف اول این روزهای فوتبال اروپا تبدیل شده‌اند. 

 آبراهام با هت‌تریک مقابل ولوز علاوه بر مطرح کردن خودش، چلسی را با ثبت یک رکورد به سردمدار استفاده مفید از بازیکنان آکادمی‌اش تبدیل کرد. در این راستا کافی است بدانید تیم لمپارد اولین تیم تاریخ لیگ برتر انگلیس نام گرفت که 11 گل متوالی‌اش توسط بازیکنان ساخته آکادمی خودش به ثمر رسیده؛ آنچه موید روند پرشتاب استفاده مناسب باشگاه‌های بزرگ اروپایی از آکادمی‌هایشان است.

لاماسیا، دوباره از نو

 کمی دورتر از آبراهام، یک جوان دیگر از آکادمی بارسلونا سر برآورده و می‌درخشد. چندین سال پس از چهره شدن ستارگان آکادمی لاماسیا، بارسلونا متهم به اتخاذ سیاست‌های غلظی شد که چشمه زایش لاماسیا را خشکانده بود اما حالا همین یک «فاتی» در صورت تداوم درخشش برای ساکت کردن منتقدان کافی به نظر می‌رسد. او اولین بازی رسمی در لباس بارسلونا را در با 16 سال و 10 ماه سن تجربه کرد و به جوان‌ترین بارسایی 78 سال اخیر تبدیل شد. روند تحسین از او با گلزنی در بازی اخیر بارسلونا مقابل والنسیا تشدید شد. او دیشب با 16 سال و 318 روز سن، علاوه بر یک گل زیبا، پاس گل زیبایی هم صادر کرد اما چون قبل‌تر با گلزنی مقابل اوساسونا، جوان‌ترین گلزن تاریخ لالیگا نامیده شده بود، این بار رکوردش در شروع بازی ثبت شد؛ وقتی جوان‌ترین بازیکن ترکیب اصلی تاریخ بارسلونا در یک بازی خانگی لیگ نام گرفت. فاتی حالا جوان‌ترین زننده گل و صادر کننده پاس گل در یک بازی در تاریخ لالیگاست.جوان‌ترین زننده گل در یک بازی در ورزشگاه نوکمپ حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت؛ درست مانند دیگر ستاره جوان چلسی، یعنی میسون ماونت. این جوان با درخشش در لباس چلسی خودش را به تیم ملی انگلیس رساند و حالا در گل زدن برای تیم لمپارد هم استاد شده است. با این اوصاف و حجم جوانان باکیفیتی که از آکادمی‌ها سر برمی‌آورند، دوره باشکوهی به نام «پدیده‌سالاری» در فوتبال اروپا آغاز شده است.

1977

نظرات کاربران
محمد
اگه تمام تیمای لیگ ایران خصوصی شن، اکادمی های ما هم پیشرفت می کنند.
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۴:۱۴
پاسخ
0
5
Mahdi jr cr7
کوبو و فاتی شماره ۱۰ های اینده رئال و بارسان. زیدان چیزی از از مربیگری نمیدونه. ناچو وازکز بیل رو بازی میده. کوبو و اوردگارد رو قرض. رودریگو رو هم اصن نمیبینه
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰:۵۹
پاسخ
8
11
لاماسیای فراموش شده
فقط این جوانان باید سرمربی خوبی بالا سرشون باشن.آنسو فاتی به کنار؛همون آلنیا هم ببینید زیر نظر پپ گوآردیولا چه پیشرفتی بکنه فقط حیف که بارمتئو جا اینکه دنبال یک سرمربی بزرگ و بازیکن ساز باشه افتاده دنبال بازیکن های پاریس و منت کشی سرانش!
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۲:۳۰
پاسخ
15
38
مسی090(هرگز رونالدو 090 نمیشه)
شاید فاتی مسی بعدی باشه 17 سالشه تو2 تا بازی که فیکس بوده 2 تا گل زده و یه پاس گل داده. من به این بازیکن خوش بینم. شاید اگه روزی مسی از این تیم رفت یا خدافطی کرد فاتی بتونه جاشو بگیره .
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۴:۲۵
پاسخ
8
68
شهربانو
فاتی بخدا با ۱۶ سال سنش از نیمار رونالدو هم همین الان بهتره فقط فاتی میتونه تو فوتبال جای کینگ مسی رو بگیره بس مسی برگرد باید فاتی تو ترکیب باشه با این سنش شعور فوتبالیش از خیلی ها مثله بیل یا کوتنیو ک پول مفت میگرن بیشتره
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۲:۴۶
پاسخ
14
65
Wien
بنظرم باید نه تنها در مورد فاتی،بلکه همه جوانان تازه ظهور کرده،کمی صبور باشیم و جانشین این و آن نکنیم و با دیگر ستاره های شناخته شده،مقایسه نکنیم،من خودم عاشق بارسا و مسی هستم،اما وقتی میبینم بازیکنی که تازه دو تا بازی انجام داده را با بازیکنهایی که بمدت ۱۵ سال سوپراستار بودن و هنوز هم هستند،مقایسه میشن،یه جورایی توهین به آن بازیکنهاست،از این پدیده ها هر سال در فوتبال دنیا رو میشن،اما هنوز هیچکدام نتونستن ثبات مسی و رونالدو را داشته باشند،بنظرم اگه بازیکنی بتونه پنج،شش یا هفت سال در سطح بالا خودش را حفظ کند،تازه آنوقت شاید بشه اسمش را سوپراستار گذاشت.البته که فاتی نشون داده بازیکن خوبی هستش اما هنوز راه زیادی در پیش رو داره و حالا حالاها باید خودشو نشون بده تا بشه قضاوت کلی در موردش داشت.
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۲:۳۵
0
56
بارساپولیس
بارسا باید به مکتب پپ و استعدادهای لاماسیا برگردد و از خریدهای گران دست بردارد
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴:۵۰
پاسخ
4
54
استاد والورده(مغز متفکر)
ما حتی توانایی اینم داریم دیونگ و دلیختم تولید کنیم ولی متاسفانه زیاد بها داده نمیشود
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۴:۱۴
پاسخ
18
41
سیدپرسپولیسی
یکی ازکارهایی که باشگاه های بزرگ می کننداینکه درکشور های بااستعداد اکادمی میزنن یامهاجران کشور های دیگر راهم دراکادمی شکوفا می کنند مثل فرانسه آلمان هلندو...
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۶:۵۱
پاسخ
1
48